Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

@Yıldırım-Özcan, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@Ping-PONG ben hiç katılmıyorum. Express entry tamamen adaletsiz ve para tuzağı bir sistem bence. Greencard ile hedefleri de kesinlikle aynı değil. Greencard şahsına münasır ayrı bir uygulama ve değiştirilmeden devam etmesi gereken bir uygulama bence.

Express Entry neden para tuzağı onu anlayamadım. Görüşünüze saygı duyuyorum. Ben sadece bireysel düşüncemi söyledim. Ancak; Express Entry de paralık bir durum yok. Siz Express Entry nin sadece PGWPP den ibaret olduğunu sanıyor olduğunuzdan böyle düşünüyor olabilirsiniz. Kaldı ki ona bile pra tuzağı diyemeyiz.

Bir de adaletsiz nedir yahu. Adaletsizlik hakedenin yerine haketmeyeni aldığınızda oluşur. Kelimeyi doğru yerde kullanmıyorsunuz bence.

• @gokhanbagatur, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Yukarida paylasilanlari okuyorumda herkez pasaport kaldirildi vb. Sans dusecek gibi bir durumdan bahsediyorlar,sahsen katiliyorum ve haklilarda.
    Fakat asil sans 2024 secimleri ile Trumph in kazanmasi durumunda ortadan kalkicak.
    Sahsin yakin donemde neler yaptigini ve nasil bir tutum sergiledigini hem o donemki talihliler hemde hepimiz yakindan gorduk😞😕

Hocam bence bunu sadece Trump'a indirgemek buyuk cerceveyi gormemek oluyor. Trump aslinda cogu Cumhuriyetcilerin arzu ettikleri seyleri yapmaya calisti. Kimisinde basarili oldu kimisini ise eline yuzune bulastirdi. O ayri bir mesele.

Oysa Biden'i herkes kurtarici gibi karsiladi ama gorunen su ki hala DV2020 ve DV2021 kazananlari icin bir umut yok. Aksine DOS olayi zamana yaymaya ve belkide tamamen olumsuz sonuclandirmaya calisiyor. Halbuki Biden, Trump'dan sonra, gocmen dostu baskan diye algilanmisti! Bunu etkileyen en buyuk faktorlerden birisi cumhuriyetci senator ve valilerin buyuk cogunlugu ile bazi demokrat senator ve valilerin gocmenlik konusunda cok da iyimser bir durus sergilememeleri. Baskan olarak Biden'in bile bu politik dengeyi bozmaya gucu yetmiyor.

Isin icinde cok fazla siyaset var. Mesela bu yil ara secimler var. Bazi eyaletlerde senatorler ve temsilciler icin oy kullanilacak. Senatoda cumhuriyetciler cogunlugu ele gecirirse, gocmenlik de dahil olmak uzere bircok konuda 2024 secimlerinin sonrasina kadar olumlu yonde adim atilmaz.

• @Ping-PONG Tabiki sizin fikirlerinize saygı duyuyorum. Ben geçen 3-5 ayımda Amerika olmazsa Kanada' ya başvurabilir miyiz diye çok video izleyip bilgi almaya çalıştım. Tabiki eksik veya atladığım bir konu var mı bilemiyorum ve tabiki yine kendi adıma konuşuyorum.
    Express Entry şartlarını biliyorsunuz. Öncelikle adaletsiz dememin en önemli nedeni bu; Belli bir yaştan sonra başvuramıyorsunuz bile. Bence bu adil değil. Ben 50 yaşındayım ve başvuru yapamıyorum. Kendimi geçtim 40 yaşından sonra başvuru almıyorlar.

Diğer konular ise Dil, eğitim, iş deneyimi ve yaş önemli puan kalemleri;

Mutlaka bir yerden eksiğiniz oluyor ve bunu tamamlamak zorundasınız. Bunu tamamlamak içinde bir şekilde harcama yapmanız gerekiyor. Ve ne hikmetse Kanada da yüksek lisans, doktora vs. yapanlara + puan veriliyor. Bunlarda hatırı sayılır ücretler karşılığında oluyor. Bir çok kişi bu puanları kazanmak için Kanada da Yüksek Lisans veya Doktora yapmaya gidiyor ve büyük bir bütçe ayırıyorlar bunun için.
    Keza dil konusu, puanı arttırmak için yine IELTS gibi kuruluşlardan yüksek puan almak gerekebilir. Bunun için yine bir bütçe ayırıyorsunuz.

Adil değil dememin sebebi de bu. Herkes yüksek lisans yapamayabilir. 7.0 seviyesinde İngilizce bilmeyebilir. İş tecrübesi Kanada' nın istediği alanda olmayabilir. Ama tüm bunlar başka bir ülkeye göç etmek isteyen insanların, o gittikleri ülkelere fayda sağlamayacağı anlamına gelmez.

Özellikle Amerika' nın yapmak istediği şey bence alkışı hakeden bir davranış. Göçmenlerden oluşan bir ülke olduğunu unutmayarak, her sınıftan insana eşit şans tanıyarak göçmen çeşitliliğini arttırmak adına yaptığı çok güzel bir uygulama diye düşünüyorum. Bu programı kaldırarak Kanada tarzı bir sisteme geçmesi bence kendi geçmişine ihanet olur.
    Ama Greencard çekilişine devam edip Ekstra Kanada tarzı bir programda her zaman yapabilir, ona bir şey demem.

• Merhaba arkadaşlar. Greencard kazanıp vize alan kişinin 6 ay içinde giriş yapması gerektiğini biliyorum. Yalnız eş dolayısıyla vize alan çocuk ve eş için de süre aynı mıdır? Örnek veriyorum vizeyi ben,eşim ve çocuğum için aldık ama başta yalnızca kendim gidebilir miyim? Bilgisi olan var mı?

• ⭐⭐

Arkadaşlar yeni pasaport çıkartırken esikisini vermek zorunda mıyız? Yeni pasaport çıkartacağım ama eski olanla dv başvuru yaptığım için vermek istemiyorum. Yeni başvuru yapınca eskisine ne oluyor?

• @uzaysan Turkiye'yi bilmiyorum ama ABD'de 3 adet delik delip geri gonderiyorlar.

• ⭐⭐⭐

@Ping-PONG Tabiki sizin fikirlerinize saygı duyuyorum. Ben geçen 3-5 ayımda Amerika olmazsa Kanada' ya başvurabilir miyiz diye çok video izleyip bilgi almaya çalıştım. Tabiki eksik veya atladığım bir konu var mı bilemiyorum ve tabiki yine kendi adıma konuşuyorum.
    Express Entry şartlarını biliyorsunuz. Öncelikle adaletsiz dememin en önemli nedeni bu; Belli bir yaştan sonra başvuramıyorsunuz bile. Bence bu adil değil. Ben 50 yaşındayım ve başvuru yapamıyorum. Kendimi geçtim 40 yaşından sonra başvuru almıyorlar.

Diğer konular ise Dil, eğitim, iş deneyimi ve yaş önemli puan kalemleri;

Mutlaka bir yerden eksiğiniz oluyor ve bunu tamamlamak zorundasınız. Bunu tamamlamak içinde bir şekilde harcama yapmanız gerekiyor. Ve ne hikmetse Kanada da yüksek lisans, doktora vs. yapanlara + puan veriliyor. Bunlarda hatırı sayılır ücretler karşılığında oluyor. Bir çok kişi bu puanları kazanmak için Kanada da Yüksek Lisans veya Doktora yapmaya gidiyor ve büyük bir bütçe ayırıyorlar bunun için.
    Keza dil konusu, puanı arttırmak için yine IELTS gibi kuruluşlardan yüksek puan almak gerekebilir. Bunun için yine bir bütçe ayırıyorsunuz.

Adil değil dememin sebebi de bu. Herkes yüksek lisans yapamayabilir. 7.0 seviyesinde İngilizce bilmeyebilir. İş tecrübesi Kanada' nın istediği alanda olmayabilir. Ama tüm bunlar başka bir ülkeye göç etmek isteyen insanların, o gittikleri ülkelere fayda sağlamayacağı anlamına gelmez.

Özellikle Amerika' nın yapmak istediği şey bence alkışı hakeden bir davranış. Göçmenlerden oluşan bir ülke olduğunu unutmayarak, her sınıftan insana eşit şans tanıyarak göçmen çeşitliliğini arttırmak adına yaptığı çok güzel bir uygulama diye düşünüyorum. Bu programı kaldırarak Kanada tarzı bir sisteme geçmesi bence kendi geçmişine ihanet olur.
    Ama Greencard çekilişine devam edip Ekstra Kanada tarzı bir programda her zaman yapabilir, ona bir şey demem.

Bence Kanada gayet ülke çıkarlarınıda hesaba katarak bir işlem yapıyor. Yaşınız açısından yanlış anlamanızıda istemem tabii ki fakat öncelikle şunu düşünmek lazım Kanada biraz daha Avrupa gibi sosyal devlet anlayışında.Yani bunlar için artık emeklilik yaşındaki insanların ülkeye iş gücü vs gibi katkıları beklemiyorlar. Ülkenize göçmen alırken size yükden çok katkı almayı beklemeniz gayet normal bunun içinde yaş sınırı gayet mantıklı bir hamle.Alacağı bir sayı varken bunu 3-5 sene çalışıp sonra belki çalışacak sağlığı ve imkanı olmayacak birine vermektense uzun sene ülkeye katkı sağlayabilecek birine sunması gayet haklı bir sebep. Eğitim durumunun etkilemeside gayet mantıklı bir madde bence Amerika göçmenler üzerinden işlerin döndüğü bir ülkeyken kanada böyle değil.Amerikanın kendi insanı maalesef çalışmayı fazla seven bir tipte değil garson vs olarak örnek vermek gerekirse.Bu durumda tabii ki kalifiye eleman yerine amerika insan gücünü yeterli görüyor.Adaletsizlik demek bu konuda pek haklı bir durum değil açıkcası.Sonuçta bu şey bir durum değil insanlık hayrına almıyor kanada ülkesine bu vatandaşları kendi işinede yarayacak şekilde seçmesi gayet makul.Şu anda işyerinize bile çalışacak birini ararken size sağlayacağı katkıyı göz önüne alırken bir ülkeye alınacak vatandaşı seçerken tabii ki bunu göz önüne alması gerekir ülkeninde

Türkiyeden örnek verelim hatta, en basitinden Suriyedeki savaş sonrası gelen göçmenler için hepimiz ne diyoruz kalifiye elemanları doktorları vs avrupaya kaçarken biz işsiz güçsüz kalifiye olmayan insanları aldık.Senin kendi insanın çalışmak isterken işten kaçmazken sen bu tarz bir kalifiye olmayan insan gücü olarak çalışacak kişileri alarak ülkeyi ne hale soktuğu ortada

• ⭐⭐⭐

@uzaysan, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Arkadaşlar yeni pasaport çıkartırken esikisini vermek zorunda mıyız? Yeni pasaport çıkartacağım ama eski olanla dv başvuru yaptığım için vermek istemiyorum. Yeni başvuru yapınca eskisine ne oluyor?

@MySea, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@uzaysan Turkiye'yi bilmiyorum ama ABD'de 3 adet delik delip geri gonderiyorlar.

Türkiye'de de eskisini delip geri veriyorlar.

Yeni pasaport çıkartabilirsin. Ama kaybetme tabi.

• Greencard bekleyen kaç mühendis var acaba forumda. Bu iletinin altında ya da başka bir başlıkta toplansak, planlarla ilgili konuşsak, birbirimizin ufkunu açsak ne güzel olur.

• @mod55, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Merhaba arkadaşlar. Greencard kazanıp vize alan kişinin 6 ay içinde giriş yapması gerektiğini biliyorum. Yalnız eş dolayısıyla vize alan çocuk ve eş için de süre aynı mıdır? Örnek veriyorum vizeyi ben,eşim ve çocuğum için aldık ama başta yalnızca kendim gidebilir miyim? Bilgisi olan var mı?

Unganlarda sağlık kontrolünü yaptırdıktan sonra 6 ay içinde amerikaya giriş yapmalısınız. İster hep birlikte, ister ayrı ayrı. Örneğin siz 2 gün sonra, eşiniz 1 ay sonra, çocuğunuz 5 ay 29 gün sonra girebilir. Ama ilk giriş sağlık kontrolünden sonra 6 ay içinde olacak.

• ⭐⭐

@hadi-BE, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@uzaysan, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@uzaysan Turkiye'yi bilmiyorum ama ABD'de 3 adet delik delip geri gonderiyorlar.

Türkiye'de de eskisini delip geri veriyorlar.

Yeni pasaport çıkartabilirsin. Ama kaybetme tabi.

Teşekkür ederim

• @Emre-Kurtulmuş Emre Bey zaten benim anlatmak istediğim o değil. Kanada gayet tabiki kendi menfaatlerini düşünerek istediği uygulamayı yapar. Benim yaptığım yorum tamamen kendimi düşünerek yaptığım ve Sayın Ping PONG un yapmış olduğu ''Ben Kanada’ nın Express Entry sinin aynısının ABD’ de olmasını yeğlerim. Düşündüğünüzün aksine mükemmel bir uygulama.'' yorumuna katılmadığımı belirttim. Sonrasında onun cevabına karşılık yazdım.

Kanada nasıl kendini düşünüyorsa bende kendimi düşünüyorum. O nedenle Express Entry nin bana göre neden mükemmel olmadığını söyledim o kadar.

• @Yıldırım-Özcan Yıldırım-Özcan merhaba. Soyledikleriniz kismen dogru olsada size kesinlikle katılmıyorum. Yaklasik 7 yildir Kanada da yasiyorum. Tr de yuksek lisansim oldugu halde koleje bir programa kayit olarak geldim yasim 39 idi ve ingilizcem 6 seviseyinde bile degildi ama burada kalici oturum alabildik. Bu sure icinde yuzlerce insan ile tanistim. Ozellikle etrafimda 40- 50 yasindan sonra buraya gelip suan gocmenligini almis bir suru tanidigim kisi var. Evet Kanada hukumeti burada gocmen ya da vatandaşlık sahibi olabilmek icin once biraz para harcaminizi istiyor ama gitmek isteyeceginiz sehir ve eyalete gore gocmenlik yolunda bir cok avantaj sagliyor. Ayrica bazi kolejlerde oyle programlar var ki sizi cok zorlamadan size gocmenligin yolunu aciyor.

• 38, sıra benim memleket te

• Yasaklı

@Emre-Kurtulmuş Emre Bey zaten benim anlatmak istediğim o değil. Kanada gayet tabiki kendi menfaatlerini düşünerek istediği uygulamayı yapar. Benim yaptığım yorum tamamen kendimi düşünerek yaptığım ve Sayın Ping PONG un yapmış olduğu ''Ben Kanada’ nın Express Entry sinin aynısının ABD’ de olmasını yeğlerim. Düşündüğünüzün aksine mükemmel bir uygulama.'' yorumuna katılmadığımı belirttim. Sonrasında onun cevabına karşılık yazdım.

Kanada nasıl kendini düşünüyorsa bende kendimi düşünüyorum. O nedenle Express Entry nin bana göre neden mükemmel olmadığını söyledim o kadar.

🙃 siz Express Entry nin ayrıntılarını bilmiyorsunuz. Lise mezunu çiftçi olarak, şöför olarak, aşçı olarak, garson olarak, IT mühendisi benden puan olarak üste çıkabilirsiniz. İelts 5.0 yeterli. Yaşınızında bir önemi yok. Express Entry o puan hesapladığınız yerden ibaret bir sistem değil. 🙃 ielts 5.0 lise mezunu bir şöför olarakta PR ınızı alabilirsiniz.

Siz Express Entry nin içeriğine vakıf olmadığınız için karşısınız. 🙃

• @Ping-PONG 🙂 🙂 Valla ne bileyim. Neredeyse bu konuyla ilgili bütün videoları izledim. Sonrasında puan hesaplama bölümüne girip puanı hesaplayınca olmaz olsun böyle sistem, canını yerim greencard dedim 🙂

Kendim için değil Eşim için baktık. Kendisi 42 yaşında 23 yıllık çok tecrübeli bir mimar. Yüksek Lisansını yaptı. IELTS ten de 6.0 aldı ama şimdi girse 7.0 alırım diyor.

Bu durumda biz orada Express Entery ye girebilir miyiz peki?
    Sonuçta amacımız kalıcı olarak oturma ve çalışma izni almak, süresiz. Sonra da vatandaş olmak.

Bu arada yurtdışı eğitimlerle ilgilenen bir şirketi aradık ve Kanada da doktora veya bir yüksek lisans programı yaparak puanımızı arttırmak istedik. Parayada kıyacaktık 🙂 Ama 40 yaşından sonra okulların kabul etmediğini söyledi firma.

• Ielts den 6 aldiysa burada ki herhangi bir kolejden cok rahat kabul alabilir. Siz yanlis video ve yorumlara takilmışsınız. Ayrica hicbir universitebya da kolej icin yas kabul siniri asla yok

• Yasaklı

@Ping-PONG 🙂 🙂 Valla ne bileyim. Neredeyse bu konuyla ilgili bütün videoları izledim. Sonrasında puan hesaplama bölümüne girip puanı hesaplayınca olmaz olsun böyle sistem, canını yerim greencard dedim 🙂

Kendim için değil Eşim için baktık. Kendisi 42 yaşında 23 yıllık çok tecrübeli bir mimar. Yüksek Lisansını yaptı. IELTS ten de 6.0 aldı ama şimdi girse 7.0 alırım diyor.

Bu durumda biz orada Express Entery ye girebilir miyiz peki?
    Sonuçta amacımız kalıcı olarak oturma ve çalışma izni almak, süresiz. Sonra da vatandaş olmak.

Bu arada yurtdışı eğitimlerle ilgilenen bir şirketi aradık ve Kanada da doktora veya bir yüksek lisans programı yaparak puanımızı arttırmak istedik. Parayada kıyacaktık 🙂 Ama 40 yaşından sonra okulların kabul etmediğini söyledi firma.

Seçtiğiniz yol yanlış. 🙃 boşverin express entry yi felan. Eşiniz profil oluşturup iş başvuruları yapsın (LMIA) bir iş kabuku alıp çalışma izniyle gittin mi gerisi tamamdır. İşinde iyiyse şirket PNP desteği atıp PR ı aldıracaktır. Olmadı bu desteği verecek bir şirket içeride bulabilirsiniz.

Olmadı mı? İelts 6.5 seviyesinde Fransızca öğrenir.
    Olmadı mı? Şirkette yüseldiği anda (mimar için zor bir durum değil) job offer puanı 200 olur.

Bunlar olmadı mı?
    Skilled worker denen bişey var.

Olmadı mı?
    Direkt Türkiye’ den job offered Eyalet aday programına başvurur.

Olmadı mı?
    Direkt Türkiye’ den without job offer Eyalet aday programına başvurur.

Siz o sallama danışmanları boşverin. 🙃
    CiCc lisanslı bir göçmenlik danışmanı bulun.

Benden bu kadar burdan yola çıkıp biraz araştırın. Yok ben bulamıyorum o danışmanlardan derseniz, kanadayeniyaşam Burcu AKYOL u bulun internetten veya instagramdan. Gidin sayfadından eşinize profil doldurup ücretli görüşmesine katılın. Eğer çalışmaya karar verirseniz görüşme ücretini genel rakamdan çıkıyor.

Kalın sağlıcakla… 🙃

Edit: İlerleme kaydederseniz gelip bir teşekkür edersiniz artık. 🤪

• @Ping-PONG Şimdi oldu. Ben o iş bulma konusunu zaten olmaz diye hiç düşünmedim. o zaman puan ok olur. Hali hazırda Kanada da oturup iş başvurusunda bulunan bir sürü kişi varken bize sponsor olup buradan çağıracak birini bulamayız diye düşündüm. Söylediklerinizi tekrar gözden geçireyim. Aslında ben hiç gitmek istemiyorum, soğuk memleket 🙂 Ama bakalım greencard çıkmazsa bu bir şekil de tekrar ilgileniriz kanada ile. Teşekkürler.

• @mstktlb Valla bu video dan değil. Direk Kanada ile çalışan firma ile görüştük. O yüzden güvendik. Ama şimdi tekrar sorgulayacağım bu konuyu. Teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

145

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.9k

| | | |