Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Birleşik Krallık yani; İngiltere, iskoçya, galler ya da kuzey irlanda da yaşıyorsanız vatandaş olmak için geçirmeniz süre en az 5 yıl olmak ile birlikte sizin vize türünüze göre değişebilir.

Uk da Yeni göçmenlik yasalarına göre 5 yıl sonunda süresiz oturum alma hakkınız doğuyor.

-Ben 4 yılda süresiz oturum aldım, yani 4+1 ile vatandaşlık kazandım-

Süresiz oturumu aldık tam 1 yıl sonra gerekli şartları sağlıyor iseniz vatandaşlık için başvurabilirsiniz.

Gerekli şartlar
    Süresiz oturuma sahip olmak
    5 yılda 450 gün
    Son 1 yılda 90 gün ülke dışında olmamak
    Life ın the uk sınavını geçmek
    Dil yeterliği ispatlamak
    En önemlisi suç işlememiş olmak.

Ücreti: 1330 pound idi. Her sene değişiyor

Uk Vatandaşlığı alınca ayrıca 4 farklı ülke vatandaşıda olmuş oluyorsunuz.

Şu an için 175 ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz.

• ankara antlaşmasıyla mı gittiniz? süresiz oturum hakkını nasıl elde ettiniz?

• @pilot23 Birleşik Krallık { Britanya (İngiltere) } Vatandaşlığı içinde söyledi:

Birleşik Krallık yani; İngiltere, iskoçya, galler ya da kuzey irlanda da yaşıyorsanız vatandaş olmak için geçirmeniz süre en az 5 yıl olmak ile birlikte sizin vize türünüze göre değişebilir.

Uk da Yeni göçmenlik yasalarına göre 5 yıl sonunda süresiz oturum alma hakkınız doğuyor.

-Ben 4 yılda süresiz oturum aldım, yani 4+1 ile vatandaşlık kazandım-

Süresiz oturumu aldık tam 1 yıl sonra gerekli şartları sağlıyor iseniz vatandaşlık için başvurabilirsiniz.

Gerekli şartlar
    Süresiz oturuma sahip olmak
    5 yılda 450 gün
    Son 1 yılda 90 gün ülke dışında olmamak
    Life ın the uk sınavını geçmek
    Dil yeterliği ispatlamak
    En önemlisi suç işlememiş olmak.

Ücreti: 1330 pound idi. Her sene değişiyor

Uk Vatandaşlığı alınca ayrıca 4 farklı ülke vatandaşıda olmuş oluyorsunuz.

Şu an için 175 ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Diğer 4 ülke hangileri , sömürge ülkelermi acaba ?

• @mamma-mia Sanırım yazının girişinde yazan (İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda) ülkeler.

• @bahadır17 Birleşik Krallık { Britanya (İngiltere) } Vatandaşlığı içinde söyledi:

@mamma-mia Sanırım yazının girişinde yazan (İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda) ülkeler.

İskoçya Galler ve kuzey İrlanda birleşik krallığa bağlı diye biliyorum evet ayrıca bir ülke olarak bahsedilmiş olabilir

• Aslında genel algı İngiltere bi devlet olduğur.
    İngiliz diye bi ırk vardır ama İngiltere vatandaşı diye bişey yoktur. Genelde british denir.

Birleşik Krallık Ülkeleri: İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya

Asıl adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı ya da kısaltılmış haliyle Birleşik Krallık. Türkiye’de ısrarla kullanılan adı ise İngiltere!

Tabi bunu. Haricinde bi cok somurgesi var

Mesela;
    Cayman Islands
    Falkland Islands
    Gibraltar

Birde kraliceye bagli olan ingiliz milletler toplulugu var ki bunlarda 53 ulke

Eski kolonileride var: Hindistan, Pakistan, Avustralya, Güney Afrika, Yeni Zelanda…

Biliyorum karisik hatta burdaki dogan insanlar bile hala ayrimi bilmiyorlar.

O yuzden fazla kafa karistirmak istemem.

• Ben de anadili İngilizce olan bir ülkeye göç için uğraşıyorum. Önceliğim mümkün olduğunca sosyal bir devlet olması. Bu sebeple ilk seçeneğim olan Kanada için bazı girişimlerim oldu ancak oranın göçmenlik programları bana uymadı yaştan dolayı. Belki şansa bir firmadan sponsorluk bulabilirsem değerlendiririm ancak şu anda böyle bir firma bulamadım. Şimdi listedeki başka bir ülke olan İngiltere üzerinde araştırma yapıyorum ancak İngiltere diğer Avrupa ülkelerinden oldukça farklı. Hatta bence bu forumda da ayrı bir başlık altına alınabilir 🙂

Eşim doktor olduğu için ve İngiltere'de doktorluk yapabilmesi diğer ülkelere göre daha kolay olduğu için İngiltere üzerinde yoğunlaştık. Bir diğer ülke İsveç olur ancak orası için İsveççe öğrenmek gerektiğinden öncelik İngiltere. Almanya'da da Almanca öğrenince oluyormuş ama orada çok fazla Türk olduğundan pek sıcak bakmıyorum. İngiltere doktorluk süreci konusunda bilgi edindim oraya giden doktor arkadaşlardan ancak net olmayan ve benim için çok önemli bazı konular hakkında güvenilir ve net bilgiye ulaşamadım. Bu konular şu şekilde:

• Geçici oturum alarak çalışma izni ile gidildiğinde çocuğumun okul süreci nasıl işler? Ücretsiz eğitimden yararlanabilir mi?
    • Detaylı ve güvenilir kiralık ev bakabileceğim web siteleri hangileridir?
      -Ev seçerken nelere dikkat edilmeli? Mesela ABD'de bölge bölge güvenlik derecesi önemliydi ama İngiltere sanırım genel olarak güvenli bir ülke ama illa kaçınılması gereken bölgeleri vardır diye tahmin ediyorum.
      -Emeklilik süreci nasıldır? Bildiğim kadarıyla minimum 10 yıl çalışma ve prim ödeme şartı var ama detaylara hakim değilim. Mesela bu 10 yıla geçici oturumda çalıştığımız süreyi de ekleyebiliyor muyuz, taban emeklilik maaşı ne kadar olur vs....
      -Araç kullanımı için ehliyet süreci nasıldır? Zaten ters trafiğe alışmak da ayrı bir konu 🙂 Hatta bilgisi olan varsa araç fiyatlarına bakabileceğim bir web sitesi de önerebilir 🙂

Bu konularda ve başka benim aklıma şu anda gelmeyen ama sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz konularda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşabilirse sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Keremsah, içinde söyledi: Birleşik Krallık { Britanya (İngiltere) } Vatandaşlığı

Ben de anadili İngilizce olan bir ülkeye göç için uğraşıyorum. Önceliğim mümkün olduğunca sosyal bir devlet olması. Bu sebeple ilk seçeneğim olan Kanada için bazı girişimlerim oldu ancak oranın göçmenlik programları bana uymadı yaştan dolayı. Belki şansa bir firmadan sponsorluk bulabilirsem değerlendiririm ancak şu anda böyle bir firma bulamadım. Şimdi listedeki başka bir ülke olan İngiltere üzerinde araştırma yapıyorum ancak İngiltere diğer Avrupa ülkelerinden oldukça farklı. Hatta bence bu forumda da ayrı bir başlık altına alınabilir 🙂

Eşim doktor olduğu için ve İngiltere'de doktorluk yapabilmesi diğer ülkelere göre daha kolay olduğu için İngiltere üzerinde yoğunlaştık. Bir diğer ülke İsveç olur ancak orası için İsveççe öğrenmek gerektiğinden öncelik İngiltere. Almanya'da da Almanca öğrenince oluyormuş ama orada çok fazla Türk olduğundan pek sıcak bakmıyorum. İngiltere doktorluk süreci konusunda bilgi edindim oraya giden doktor arkadaşlardan ancak net olmayan ve benim için çok önemli bazı konular hakkında güvenilir ve net bilgiye ulaşamadım. Bu konular şu şekilde:

• Geçici oturum alarak çalışma izni ile gidildiğinde çocuğumun okul süreci nasıl işler? Ücretsiz eğitimden yararlanabilir mi?
    • Detaylı ve güvenilir kiralık ev bakabileceğim web siteleri hangileridir?
      -Ev seçerken nelere dikkat edilmeli? Mesela ABD'de bölge bölge güvenlik derecesi önemliydi ama İngiltere sanırım genel olarak güvenli bir ülke ama illa kaçınılması gereken bölgeleri vardır diye tahmin ediyorum.
      -Emeklilik süreci nasıldır? Bildiğim kadarıyla minimum 10 yıl çalışma ve prim ödeme şartı var ama detaylara hakim değilim. Mesela bu 10 yıla geçici oturumda çalıştığımız süreyi de ekleyebiliyor muyuz, taban emeklilik maaşı ne kadar olur vs....
      -Araç kullanımı için ehliyet süreci nasıldır? Zaten ters trafiğe alışmak da ayrı bir konu 🙂 Hatta bilgisi olan varsa araç fiyatlarına bakabileceğim bir web sitesi de önerebilir 🙂

Bu konularda ve başka benim aklıma şu anda gelmeyen ama sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz konularda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşabilirse sevinirim.

Surecinizde bol sanslar.

Ingiltere ve/veya Buyuk Britanya hakkinda yeterince baslik olustugunda ayri bir alt-kategoride toplayabilirim hepsini 👍

Tum sorularinizi bilemiyorum maalesef; ama egitim konusunda kucuk yaslardan itibaren egitim zorunlu oldugundan yasadiginiz bolgede ucretsiz bir okul bulmakta zorlanmamaniz lazim.

Ayrica cocugunuzun ucretsiz okumasi, daha sonraki islemlerde de herhangi bir problem yaratmamali.

• @crazycells Teşekkürler güzel bir kaynak oldu okul konusu için. Diğer konularda da bazı linkler buldum. Onları da paylaşayım.

• Ev konusu için 2 web sitesi buldum. Ne kadar güvenilirler bilmiyorum ama fikir verir en azından
      1- https://www.rightmove.co.uk/
      2- https://www.zoopla.co.uk/
    • Güvenlik konusunda ise gayet detaylı, USA'dekinin benzeri bir site olan police.uk sitesi var. Aşağıda posta kodunu yazdığınızda 1 ay öncesine kadar o bölgedeki suçların oranını getiriyor.
    • Ek olarak tek/çift olarak şehirlerdeki yaşam maliyetlerini kabaca karşılaştıran Money Nest sitesi var ki bence yeni taşınacaklar için en kritik konulardan birisi yaşam maliyeti.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |