Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @gariban, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@Rüzgar, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Ufak bir hatırlatma yapmak isterim ilk başvuruda çıkmayınca çok ciddi bir yıkım olmuştu benim için benimle o dönem başvurup gidenler vatandaşlığa bile geçmeye başladı 🙂
    İnsan istiyor ki bizim forumda başvuran herkese çıksın ama forumda başvuran o kadar az insana çıkıyor ki yıkım oluyorsunuz bir çok kişi sonradan foruma üye oluyor çıktı diyor. Anılar paylaşılıyor deneyimler paylaşılıyor insan en azından forumda tanıdıklarımdan birine çıksın sevineyim diye araştırıyor oda yok 🙂
    Kıssadan hisse umut bağlamayın ne olur sonrası hezimet oluyor kendimden biliyorum 🙂

ben akıllanmıyorum her sene bu zamanlar evdeki eşyaları azaltma yoluna gidiyorum bugün de mikrodalgayı sattık, ne de olsa gideceğim evi dağıtmaya ufaktan başlayalım diyorum. Üzüntü illa ki oldu her "has not been selected" yazısını gördüğümde ama vazgeçmek yok illa ki günün birinde çıkacak

Umarım bu sene bizim forumdan herkese çıkar.. 😉

Bu arada Orlando baya baya kafamı kurcalamaya başladı. Yapmayın böyle şeyler heves yapıyor insan 🙂

• @Rüzgar gelll, yaklaşşşş... mevkini söyle takım için 🙂

• @gariban, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Ufak bir hatırlatma yapmak isterim ilk başvuruda çıkmayınca çok ciddi bir yıkım olmuştu benim için benimle o dönem başvurup gidenler vatandaşlığa bile geçmeye başladı 🙂
    İnsan istiyor ki bizim forumda başvuran herkese çıksın ama forumda başvuran o kadar az insana çıkıyor ki yıkım oluyorsunuz bir çok kişi sonradan foruma üye oluyor çıktı diyor. Anılar paylaşılıyor deneyimler paylaşılıyor insan en azından forumda tanıdıklarımdan birine çıksın sevineyim diye araştırıyor oda yok 🙂
    Kıssadan hisse umut bağlamayın ne olur sonrası hezimet oluyor kendimden biliyorum 🙂

ben akıllanmıyorum her sene bu zamanlar evdeki eşyaları azaltma yoluna gidiyorum bugün de mikrodalgayı sattık, ne de olsa gideceğim evi dağıtmaya ufaktan başlayalım diyorum. Üzüntü illa ki oldu her "has not been selected" yazısını gördüğümde ama vazgeçmek yok illa ki günün birinde çıkacak

Valla ben tam tersini yapıyorum. Geçen ay arsa aldım, araba aldım. Orlando ya gidecekmiş gibi hayal kuruyorum ama gerçekmiş gibi davranmıyorum. Normal hayatıma kaldığım yerden devam.

• @Rüzgar, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@gariban, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Umarım bu sene bizim forumdan herkese çıkar.. 😉

Bu arada Orlando baya baya kafamı kurcalamaya başladı. Yapmayın böyle şeyler heves yapıyor insan 🙂

İlk 11 hazır, yedeklerdesin 😂🤠😂

• @sir-altan ben australia yi sadece ornek olarak yazdim. gercek hayatta yapilacak bir evlilikten bahsetmemistim. dv cekilis simulatorunde sectiginiz ulkeye gore, evli ya da bekar olmaniza gore ve esinizin ulkesine gore sans yuzdesi degisiyor. bunu vurgulamak icin yazmistim.

• @adgercu, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@gokhanbagatur Biz gidene kadar, abd ninde çivisi çıkmış. Enflasyondan kaçıyoruz derken, enflasyona yakalınıcaz heralde.

Zaten enflasyonun içindeyiz ve TL kazanıp DOLAR harcıyoruz buraya dikkat o yüzden adaptasyon ve iş hayatı sürecinizi çözünce orada hissetmeyebilirsiniz 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

7 mayıs sonrası gidilecek yerlerin resimleri
    WhatsApp Image 2022-03-10 at 17.09.09.jpeg WhatsApp Image 2022-03-10 at 15.57.17.jpeg

• Şehir konusunda sürekli fikir değişikliğim var 🙂 Çıkınca ne yapıcam düşünemiyorum bile :)) Bir de tecrübeli arkadaşlar bilir saat kaçta açıklanmış oluyor? Ben 8 Mayıs’a focuslandım gece bakarım diyordum

• @Hopes1 onceki yillarin deneyimlerine de bakarsaniz yogunluk nedeniyle ayni gun sonuc ogrenmek oldukca zor. ertesi gun yada sonraki gun ogrenmek daha olasi gorunuyor

• ⭐⭐

@ayvalik10 totemlerimden biri de Ankara'ya sadece konsolosluğa gitmek, hiç gitmedim o kapıdan girmek nasip olsun bu yıl

• @ayvalik10 Teşekkür ederim 🙂

• Bu ileti silindi!

• yahu yaşadıgınız ülkede gecen seneden bu zamana hemen hemen herşeye yüzde100'den fazla zam gelmiş. dolar ucmus gitmiş. hiperenflasyon var şu an. korkunç bir krizin içindeyiz. hak, hukuk, adalet, insan hakları yerlerde sürünüyor. başınıza birşey gelse hakkınızı arayacagınız mecra yok. insanlar cahil ve yobaz. artık bir tıkla bile bütün herşeye erişimin oldugu bir dünyada ona bile üşenip arastırmadan yaşayan ahkam kesen tipler. küçük dünyalarında herşeyin kendi gördükleri kadarı ile varsayımda bulunuyorlar. dışarı cıktınız. can guvenliğinizin olmadıgı bazen karambole yasadıgınız dönemler var bu ülkede. trafikte, sokakta manyagın biri gelip size bela olup, hayatınızı kaydırabilir. her yer suriyeli, afgan ne idüğü belirsiz tiplerle dolmuş. evet siz böyle bir ortamda ayakta kalabiliyorsanız, yaşamınızı idame ettirebiliyorsanız. amerika'da yasamı cok fazla gözünüzde büyütmeyin bence.

• ⭐⭐

@OmerS başarılar inşAllah beklediğiniz sonucu alırsınız

• ⭐⭐

@ayvalik10 Çok mantıklı sorunları görmek adına

• ⭐⭐

Günaydın forum ailem,

Bugün günlerden Pennsylvania

chandleroleary_pennsylvania_1.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatı kesiminde bulunan Pennsylvania eyaletinin Applachian Dağları’na ve Erie Gölü’ne kıyısı bulundurmaktadır. New York’a komşu olan eyalet ekonomik açıdan oldukça büyük bir değere sahiptir. Ülke çapında hatta dünya çapında bilinen birçok Amerikan kültürü ögesinin üretimi burada sağlanmaktadır. Ülkenin birçok “ilk”ine sahip olan Philedelphia şehri de bu eyalette yer almaktadır. Yılın her ayında farklı etkinliklerin düzenlenmesi her zaman turist çekebilmesine vesile olmuştur. Özellikle gökdelenler ve parklar konusunda iyi bilinmektedir. Oldukça iyi bir ekonomiye sahip olan eyalet birçok sektörde lider üretici konumundadır. İngiltere Kralı II. Charles tarafından William Penn’e bağışlandığı için Penn’in ormanları anlamına gelen Pennsylvania ismini alan eyalet, Amerikan tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Liberty Bell denen kırık çan eyaletin simgesi konumundadır.
    Aldığı göçler sonucunda özellikle Alman kültürü hem mutfakta hem de festivallerde hissedilmektedir. Bundan farklı olarak değişik etnik grupların kültürleri de Pennsylvania kültürüne yansımıştır. Ayrıca 1946 yılında ilk bilgisayar burada icat edilmiştir. Tarımsal konuda iyi bir seviyededir. Özellikle peynir üretiminde oldukça ünlüdür.
    Pennsylvania eyaletine gittiğiniz zaman yapmadan dönmemeniz, görmeden gelmemeniz gereken bazı yerler ve etkinlikler vardır. Mimarlık tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Şelale Evi, mimar Frank Lloyd Wright’ın burada inşa ettiği bir yapıdır. Gettysburg Ulusal Askerî Parkı, PNC Park, müzeler mutlaka gezilmelidir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatı bölgesine doğru yer alan bir eyalettir. Pennsylvania Eyaleti kuzeyde New York ve Erie Gölü tarafından sınırlandırılmaktadır. Güneydoğuda Delaware ve güneyinde Maryland ile, güneybatısında West Virginia ile komşudur. Batıda Ohio Eyaleti ile komşu olan Pennsylvania’nın doğusunda Appalachian Dağları uzanmaktadır.

Her yıl yağış alan eyalette, oldukça fazla günü kapsayan bir de kasırga dönemi vardır. Kışları da özellikle iç bölgelerde sert geçmektedir. Eyaleti ziyaret için en uygun zaman mart mayıs arasındaki zaman dilimidir. Tabii bu dönemde yoğun ilgi olduğundan fiyatlar biraz pahalılaşmaktadır. Onun dışında en ucuz dönem ise sonbahar ve kış aylarıdır. Soğuk olmasına rağmen güzel bir gezi düzenlenebilir. Yılın her ayı düzenlenen bir festival olduğundan ne zaman giderseniz gidin bir festivale denk gelme olasılığınız yüksektir. Özellikle dikkat edilmesi gereken konu ise kasırga mevsimidir. Bu konuda 2011 yılında 30 tane kasırga görülmesi sebebiyle seçici davranmak gerekmektedir.

Ekonomi bakımından oldukça iyi bir seviyede olan Pennsylvania, eğer bir ülke olsaydı dünyada ekonomi bakımından en güçlü 18. olarak sıralamada yer alacaktı. Malî ve sigorta sektöründe lider olan eyalette çok fazla üretim yapılmaktadır. Ayrıca ABD’deki tren lokomotiflerinin en büyük üreticisine ve ülkenin en eski yatırımcı firmasına da ev sahipliği yapmaktadır. Bankacılık sektöründe de oldukça ileridir ancak tarım sektöründe ülkede 19. sırada kalmaktadır. Mantar, elma, Noel ağacı, tavuk, süt, mısır, at ve üzüm en fazla üretimi yapılan ürünlerdir. Şarapçılıkta ise ülke çapında sekizinci sıradadır. Eyalet aynı zamanda 2004’te yasallaştırılan kumardan yüzde 50 oranında vergi alarak ekonomisine büyük bir katkı sağlamaktadır.

Pennsylvania’nın şimdiki yerinde Yerli Amerikanlar yaşamaktaydı. Oneida ve Seneca kabileleri burada ilk Avrupalılar gelmeden önce de yaşamaktaydı.
    1600’lü yılların başında ilk olarak İngiliz bir kâşif geldi ve Amerikan kabileleriyle tanıştı. Daha sonra Hollandalılar burayı keşfetti ve iki hükümet de bölge üzerinde hak iddia etmeye başladılar. Buna rağmen bölgedeki ilk yerleşimciler Hollandalı ve İsveçliydiler. 1600’lerin ortalarına doğru İngilizler bölgeyi Hollandalılardan aldı ve bölge İrlanda ile Almanya’dan yoğun bir göç aldı. 1800’lere kadar eyalet hep sınır anlaşmazlıklarına maruz kalarak tahrip edildi. Amerikan kolonileri bağımsızlıkları için Amerikan Devrimi sırasında savaşmaya başladıkların da savaşın tam merkezinde Pennsylvania vardı. Devrimin büyük bölümünde başkent olarak görev yapmış ve kongreler için buluşma noktası olmuştur. Savaş bittiğinde anayasayı onaylayarak birliğe üye olan 2. eyalet olmuştur. İç savaş sırasında birliğe bağlı kaldı ve hayatî bir rol oynadı. Oldukça fazla destek birlik temin etti ve çokça yağmaya maruz kaldı. Eyalette meydana gelen en büyük savaş ise iç savaşın dönüm noktası olarak görülen Gettysburg Savaşı’ydı.

Pennsylvania, farklı topografyası nedeniyle değişik iklim koşullarına sahip olsa da, genel olarak soğuk kışlara ve nemli yazlara sahiptir. Dağlık iç kısımlara doğru ilerledikçe kışları daha sert geçmeye ve kar yağışı miktarı artmaya başlar. Özellikle Erie Gölü yakınlarında fazlaca yağım almaktadır. Eyalet genelde tüm yıl boyunca yağış alır ancak özellikle baharla yaz sonlarına ve sonbahara kadarki dönemde kasırga meydana gelebilir.

Eyaletin başkenti olan Harrisburg, büyük şehirler sıralamasında 10. sıradadır. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Harrisburg dışında diğer bilinen şehirler ise Philedelphia, Pittsburg, Allentown ve Erie’dir.
    Philedelphia, eyaletin en bilinen ve en turistik şehridir. Aynı zamanda en büyük şehir olan Philedelphia, yaklaşık 1,5 milyonluk nüfusu ile ABD’nin en kalabalık 6. şehridir. Şehir, ABD’nin kuzeydoğusunda yer alan Delaware Vadisi’nin kültürel ve ekonomik çıpasıdır. En iyi üniversite ve hastaneler bu bölgede yer almaktadır. Gökdelenler, zengin sanat ve kültürü, aynı zamanda tarihi ile oldukça fazla turist çekmektedir. En büyük özelliklerinden biri ise diğer Amerikan şehirlerine kıyasla en fazla açık heykele ve duvar resmine sahip şehir olmasıdır. Fairmount Park ve Wissahickon Vadisi Parkı ülkenin en büyük kent park alanlarından biridir. Şehirde 67 tane Ulusal Kent Tarihi İşareti bulunmaktadır. Bu şehir aynı zamanda ABD’nin Deniz Piyadeleri’nin doğduğu yerdir. Amerika Birleşik Devletleri için de birçok ilki barındırmaktadır; ilk tıp okulu, ilk kütüphanesi, ilk sermaye, ilk borsa, ilk hayvanat bahçesi, ilk işletme okulu ve en önemlisi ülkedeki tek Dünya Mirası kenti’dir. Burada oldukça fazla etkinlik ve festival düzenlenmektedir.
    Pittsburg, “Çelik Şehir” ve 300’den fazla çelik işletmesi ya da 446 tane köprü için “Köprü Şehir” isimlerini almıştır. 30 gökdelen, surlar, Point State Park, katedral gibi önemli bölgelere ve gezilebilecek noktalara sahiptir.

Pennsylvania'da görüşmek üzere, sevgili forumdaş dostlarım...

• @SUAT-GUNAY, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@Rüzgar gelll, yaklaşşşş... mevkini söyle takım için 🙂

Bütün mevkiler olur beni de yazın bir kenara 🙂

• Insallah mayis ayında çifte bayram yaşarız.. gönülden isteyen herkese çıkması dileğiyle.

• 2023'de topraktan maden fışkıracağı için ben kazansam da gitmeyebilirim. aniden bir aydınlanma geldi bana hayrolsun(!)

• @flz ben bayramları üçlücem Mayıs ayında inşallah 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |