Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba mekatronik ön lisans öğrencisiyim 2. sınıfım not ortalamam 2.97 konuştuğum kişiler work and travel için vize almamın çok zor ihtimal olduğunu söylediler ve çoğu kabul etmedi bile. En son 1 tane şirket kabul etti ancak gerçekten vize alma ihtimalim imkansız mı yoksa şansımı denemeye değer mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@icemoon, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

@crazycells Merhaba;
    31 aralıkta j1 vizesi ile bir eğitim programına gideceğim, programda değişiklik yapılmıştı normalde j1 vize sürem ile uyuşuyordu ancak şu anda uyuşmuyor; expiration dat 14 ocak ve program bitiş tarihim 10 nisan; ne yapmalıyım; 31 aralıkta yola çıkıp 3 ocakta işe başlayacağım; uzatma işlemi orada yapılır mı yeni başvuru mu yapmam gerekir.

ABD'ye giris yapmanizda herhangi bir problem yok.

Gecerli bir DS-2019 formunuz oldugu surece ABD'de yasal olarak kalabilirsiniz.

Vize, sadece ABD'ye giris icin gecerli; ABD'de kalis surenizi vizeniz degil size verilen DS-2019 formu belirleyecek. Eger DS-2019 formunu guncellerseniz o durumda ABD'de daha uzun sure kalabilirsiniz.

Bu surecte ABD disina cikip tekrar giris yapmadiginiz surece vizeye gerek duymayacaksiniz.

Eger I-94 tarihinizi kontrol ederseniz D/S olarak yazacaktir. Yani "Duration of Stay", bu tarih de DS-2019 formunuzun son tarihi oluyor. Hatta bu sureden sonra 30 gunluk bir "grace period" da var. Yani programin bitis tarihinden sonraki 30 gun icinde ABD'de cikmaniz yeterlidir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmetttt, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Merhaba mekatronik ön lisans öğrencisiyim 2. sınıfım not ortalamam 2.97 konuştuğum kişiler work and travel için vize almamın çok zor ihtimal olduğunu söylediler ve çoğu kabul etmedi bile. En son 1 tane şirket kabul etti ancak gerçekten vize alma ihtimalim imkansız mı yoksa şansımı denemeye değer mi?

Evet, vize almaniz zor olabilir; ama basvuru yapip yapmamaya sizin karar vermeniz lazim.

Onlisans sonrasi lisansa devam etmeyi dusunuyor musunuz?

• @crazycells eğer imkansız değilse düşük de olsa ihtimal varsa şansımı denemek istiyorum. Evet planım lisansdan devam etmek. öneriniz var mı vize alma ihtimalini arttırmaya yardımcı olacak

• Merhabalar,

Agustos sonu gibi ABD'ye geldim B2 vizesiyle. 18 Subat'a kadar ulkede kalmam icin zaman tanindi. Aralik basi gibi burada esimle evlendik (kendisi burada doktora ogrencisi F1 vizesiyle) ve simdi onun okulu uzerinden o J1, ben J2 vizesine basvuracagiz. Ancak hem COVID sebebiyle, hem de ekonomik acidan pratik olmadigindan ulkeye donmek yerine ABD icerisinde COS yani change of status basvuru yapmayi dusunuyoruz.

Benim aklima takilan su, ayin neredeyse 4'u oldu bile ve esimin okulunun ofisinden halen belge bekliyoruz. Yani bizim bu belgeleri alip COS basvuru yapmamiz buyuk ihtimal bu ayin ortasini bulacak. Bu durumda benim ulkeden cikis yapmam icin yaklasik bir ayim kalmis olacak. ABD'nin resmi sitesinde basvuru eger gecerli bir vize varken yapildiysa, COS islemi surerken kisiler cezalandirilmaz ve ABD icerisinde kalmaya devam edebiliyor diyor. Fakat 18 Subat gectiginde ben out of status kalmis olacagim ve bu bir sorun yaratir mi diye ben yine de endiseleniyorum acikcasi. Sizce 18 Subat'a kadar isleminizi aldik, process ediyoruz diye bir bilgilendirme yetisir mi
    USCIS'ten? Yoksa ben bu belgelerle ay ortasi gibi basvuru yaptigimdan itibaren surec baslamis oluyor mu? Her seyi nasil isteniyor ve gerekiyorsa oyle yapmaya cok ozen gosteriyorum ama gec mi kaldim endisesindeyim.

• @soner-sofracı Merhaba anladigim kadariyla burda gecerli olan 3 ana baslikli kural disindakiler icin gecerli bir kural degil. Bir goz atin isterseniz. https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/study/exchange/waiver-of-the-exchange-visitor/eligibility.html

• Herkese merhaba, sağlıklı, huzurlu günler diliyorum öncelikle. @crazycells
    J-1 vizesi ile diyelim ki 1 sene trainee(turizm) programından faydalandık ve iki yıl kuralını kaldırmadan ülkeye geri döndük. Benim bildiğim ve buradan okuduğum, tekrar başvurmak istersek 2 yıl kuralı bize bir problem çıkarmıyor, yeni J-1 alabiliyoruz. Fakat bir arkadaşım, aynı şekilde J-1 vizesinin (turizm için) alınamayacağını, turizm harici bir J-1 programı olmaz ise 2 yıl beklenilmesi gerektiğini söyledi… benim mezuniyetim ve alanım turizm… başka ne üzerinden J-1’e başvurabilirim onu da anlamadım… gerçeklik payı nedir? Tekrar başvurup, aynı şekilde, aynı sektörde çalışabiliyor muyum? Bana pek mantıklı gelmedi ama, sormak istedim. Arkadaşın yazdığını aşağıya bırakıyorum.

“Kardeşim sadece yeniden katılacağın trainee programının bir öncekinden farklı olması lazım”

Dönünce çalışacağım iş hazır, İngilizce geliştirmek, CV iyileştirmek için gidiyorum. Eğitim danışmanlık şirketi aracılığı ile süreci yürüttüm, iki yıl kuralına tabi oluyor muyum? Şimdiden çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmetttt, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

@crazycells eğer imkansız değilse düşük de olsa ihtimal varsa şansımı denemek istiyorum. Evet planım lisansdan devam etmek. öneriniz var mı vize alma ihtimalini arttırmaya yardımcı olacak

Bence bir lisans programina devam edip not ortalamanizi yukseltmek su an icin en iyi yontem olur. Neticede hem not ortalamaniz dusuk olursa hem de okuldan mezun olmus olursaniz ABD'den geri doneceginizi dusunme ihtimalleri de zayif. Yani programa uygun bulsalar bile, gocmen olmayan vize icin uygun bulunmayabilirsiniz.

• Merhaba. ABD'deki bir üniversitede prestijli bir araştırma bursuna başvurmuştum. Dün bana başvuranlar arasında son ikiye kaldığım bildirildi. Kesin sonuç Şubat sonunda bildirilecek. 6 aylık bir research fellowship programı. Oradaki harcamalarım için yeterli parayı bursu veren kuruluş karşılıyor (Avrupa merkezli bir mesleki kuruluş). Eğer kazanırsam tarihler kesin olmamakla birlikte Nisan ya da Mayıs'ta başlamam gerekiyor. Kamu görevlisiyim ve fellowship süresince ücretsiz izin alacağım. Sorun şu ki benim vizem yok ve vize başvuruları için konsolosluklarda sıra bulunamıyormuş. Bursu kazanıp kazanmadığım kesinleşmediği için şimdiden randevu da alamıyorum. Birkaç sorum var:

1. Benim almam gereken vize türü J-1 değil mi?
    2. Şu anda sonuç kesinleşene kadar yapabileceğim herhangi bir şey var mı? Örneğin turist vizesi için şimdiden randevu kovalasam ve bursun ayrıntıları kesinleşince başvurumu J-1 vizesi için değiştirsem olur mu?
      Teşekkürler.

• Merhabalar, ben Türkiye'de bir üniversitede okumaktayım. Hali hazırda Washington D.C.'de 2-3 aylık yaz stajı yapabileceğim bir yer de bulunmakta. Tabii ki, bu staja gidebilmek için J1 vizesi gerekiyor. Ancak okuduğum kadarıyla staj işleri için TWC gibi bir sponsor gerekiyormuş. Staj yapacağım yeri kendim bulmama ve kalabileceğim yeri kendim ayarlayabilecek olmama rağmen yine de bu sponsora gerek var mı? Sponsorlara ekstra 5-6k dolar ödemek çok ilginç geliyor. Atladığım bir nokta mı var? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@miscman, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Merhabalar,

Agustos sonu gibi ABD'ye geldim B2 vizesiyle. 18 Subat'a kadar ulkede kalmam icin zaman tanindi. Aralik basi gibi burada esimle evlendik (kendisi burada doktora ogrencisi F1 vizesiyle) ve simdi onun okulu uzerinden o J1, ben J2 vizesine basvuracagiz. Ancak hem COVID sebebiyle, hem de ekonomik acidan pratik olmadigindan ulkeye donmek yerine ABD icerisinde COS yani change of status basvuru yapmayi dusunuyoruz.

Benim aklima takilan su, ayin neredeyse 4'u oldu bile ve esimin okulunun ofisinden halen belge bekliyoruz. Yani bizim bu belgeleri alip COS basvuru yapmamiz buyuk ihtimal bu ayin ortasini bulacak. Bu durumda benim ulkeden cikis yapmam icin yaklasik bir ayim kalmis olacak. ABD'nin resmi sitesinde basvuru eger gecerli bir vize varken yapildiysa, COS islemi surerken kisiler cezalandirilmaz ve ABD icerisinde kalmaya devam edebiliyor diyor. Fakat 18 Subat gectiginde ben out of status kalmis olacagim ve bu bir sorun yaratir mi diye ben yine de endiseleniyorum acikcasi. Sizce 18 Subat'a kadar isleminizi aldik, process ediyoruz diye bir bilgilendirme yetisir mi
    USCIS'ten? Yoksa ben bu belgelerle ay ortasi gibi basvuru yaptigimdan itibaren surec baslamis oluyor mu? Her seyi nasil isteniyor ve gerekiyorsa oyle yapmaya cok ozen gosteriyorum ama gec mi kaldim endisesindeyim.

Esiniz doktora programina basladigi icin mi J vizesine gecis yapiyor? Yoksa F ile basladigi programda mi J'ye gecis yapiyor?

Evet, dediginiz gibi siz out-of-status kalmadan USCIS formlari isleme almali. Size mektup daha sonra gecse de sorun olmaz, ama USCIS'in formlari isleme aldigi gun sizin statunuz gecerli olmali.

Eger tum islemler gecikirse, boyle bir durumda esiniz J1'e gecis yaptiktan sonra sizin ABD konsoloslugunda J2 vizesi almaniz gerekecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@metcioglu, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Herkese merhaba, sağlıklı, huzurlu günler diliyorum öncelikle. @crazycells
    J-1 vizesi ile diyelim ki 1 sene trainee(turizm) programından faydalandık ve iki yıl kuralını kaldırmadan ülkeye geri döndük. Benim bildiğim ve buradan okuduğum, tekrar başvurmak istersek 2 yıl kuralı bize bir problem çıkarmıyor, yeni J-1 alabiliyoruz. Fakat bir arkadaşım, aynı şekilde J-1 vizesinin (turizm için) alınamayacağını, turizm harici bir J-1 programı olmaz ise 2 yıl beklenilmesi gerektiğini söyledi… benim mezuniyetim ve alanım turizm… başka ne üzerinden J-1’e başvurabilirim onu da anlamadım… gerçeklik payı nedir? Tekrar başvurup, aynı şekilde, aynı sektörde çalışabiliyor muyum? Bana pek mantıklı gelmedi ama, sormak istedim. Arkadaşın yazdığını aşağıya bırakıyorum.

“Kardeşim sadece yeniden katılacağın trainee programının bir öncekinden farklı olması lazım”

Dönünce çalışacağım iş hazır, İngilizce geliştirmek, CV iyileştirmek için gidiyorum. Eğitim danışmanlık şirketi aracılığı ile süreci yürüttüm, iki yıl kuralına tabi oluyor muyum? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Hayir, 2 yil kurali size problem cikarmiyor. Yeniden J1 alabilirsiniz ayni programda.

O arkadasiniz sanirim baska bir J1 kuralindan bahsediyor (12 months - 24 months bar olarak gecen), bazi programlarda bu sekilde kurallar var; fakat bu programlar universitelerdeki "Research Scholar/Professor " programlarin katilip, tekrar bu programlara katilacaklari ilgilendiriyor; sizin bahsettiginiz programi degil.

Screen Shot 2022-02-13 at 12.37.30 PM.png

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tca7631, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Merhaba. ABD'deki bir üniversitede prestijli bir araştırma bursuna başvurmuştum. Dün bana başvuranlar arasında son ikiye kaldığım bildirildi. Kesin sonuç Şubat sonunda bildirilecek. 6 aylık bir research fellowship programı. Oradaki harcamalarım için yeterli parayı bursu veren kuruluş karşılıyor (Avrupa merkezli bir mesleki kuruluş). Eğer kazanırsam tarihler kesin olmamakla birlikte Nisan ya da Mayıs'ta başlamam gerekiyor. Kamu görevlisiyim ve fellowship süresince ücretsiz izin alacağım. Sorun şu ki benim vizem yok ve vize başvuruları için konsolosluklarda sıra bulunamıyormuş. Bursu kazanıp kazanmadığım kesinleşmediği için şimdiden randevu da alamıyorum. Birkaç sorum var:

1. Benim almam gereken vize türü J-1 değil mi?
    2. Şu anda sonuç kesinleşene kadar yapabileceğim herhangi bir şey var mı? Örneğin turist vizesi için şimdiden randevu kovalasam ve bursun ayrıntıları kesinleşince başvurumu J-1 vizesi için değiştirsem olur mu?
      Teşekkürler.

Tebrikler simdiden. Vizeyi ancak okul size DS-2019 formunu gonderdikten sonra alabilirsiniz.

1. Evet, dediginiz program icin J1 vizesi alacaksiniz. Vize icin mulakat tarihi aldiktan hemen sonra konsolosluga ulasip "acil vize mulakati" talep edin. Kendileri tarihinizi one alacaklardir...

2. Hayir, maalesef okuldan gerekli belgeler gelene kadar vize basvurusu yapamazsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@burnbutcherburn, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Merhabalar, ben Türkiye'de bir üniversitede okumaktayım. Hali hazırda Washington D.C.'de 2-3 aylık yaz stajı yapabileceğim bir yer de bulunmakta. Tabii ki, bu staja gidebilmek için J1 vizesi gerekiyor. Ancak okuduğum kadarıyla staj işleri için TWC gibi bir sponsor gerekiyormuş. Staj yapacağım yeri kendim bulmama ve kalabileceğim yeri kendim ayarlayabilecek olmama rağmen yine de bu sponsora gerek var mı? Sponsorlara ekstra 5-6k dolar ödemek çok ilginç geliyor. Atladığım bir nokta mı var? Teşekkürler.

Bahsettiginiz staj yeri bir okul mu? Yoksa bir isyeri mi?

Eger sponsor olmaya lisansi olan bir yer degilse o durumda dediginiz gibi bir araci sponsor gerekecek; ama zaten kurum sponsor olmak icin kayitliysa o durumda baskalarina gerek kalmayacak.

J1 vizesi icin sponsor olabilecek kurumlarin listesi surada:

Okullarin tamamina yakini sponsor olabiliyor, eger bahsettiginiz yer bir okul ise o durumda kontrol etmenize gerek yok.

• Merhaba
    Su an North Carolinada J1 Short Term Visiting Scholar olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim. 6 aylık sürem nisan ayında sona ermekte. Güncel bir DS 2019 formu ile vize tarihimi uzatmam mümkün mü? Bu gibi durumlarda Türkiyeye geri dönüş yapıp yeniden vize başvurusunda mı bulunmak gerekiyor? Vize ofisi ile görüştüğümde vize statüsünden dolayı formumu günceleyemedikleri bilgisine ulaştım. Eğer J1 uzun dönem vizesi ile gelmiş olsaymışım işlemleri ABD den halletmem mümkün olabilirmiş. Bu konuda bilgisi olan birisi bana yardımcı olabilir mi
    Çok teşekkür ederim

• Merhaba
    Eylül 2019 - Nisan 2020 arasında 2 years rule olan J1 vizesi iler ABD'deydim. Şimdi tekrar J1 vizemi aldım. Vize tarihim 4 Şubat 2022 ancak DS2019 üzerindeki tarih 14 Ağustos 2022. @CRAZYCELLS tarafından yazılmış önceki gönderilerden anladığım kadarıyla yalnızca ilk girişler için 30 gün kuralı uygulanıyor. Mevcut durumda ABD'ye ne zaman giriş yapabilirim? Bu konuda bilgisi olan var mı acaba? Şimdiden çok teşekkür ederim.

• Merhabalar. Yazıları inceledim ama pek bir sonuca varamadığım için yazıyorum. Kusura bakmayın şimdiden. Biraz da uzun olacak.
    Eşim Türkiyede doktora yapıyor. Tez konusu ile ilgili kaynak sorunu yaşadığı için kaynaklarının olduğu abd deki bir kurumla iletişime geçti. Ve abd deki kurumdan orada araştırma yapmak için kurumun antetli kağıdında davet mektubu aldı( davet mektubu geçerlilik tarihleri aralık 2021-aralik 2023). Tubitak ta bir projeye başvurduk ama kabul olmadı. Davet mektubunu kulanarak. Kendi imkanlarımızla gideceğiz. Daha içinden cikamadigimiz noktalar şunlar;

1-  eşim kütüphaneden davet aldığı için doktora öğrencisi araştırmacısı olarak hangi vize türüne başvuru yapacak. Eşim araştırmacı olacak. Ben burada kamu personeliyim. Birde 21 aylık bebeğimiz var. Biz hangi vize türüne başvuru yapacağız.

2- boston daki bir kütüphaneden davet aldık. Ve orada araştırma yapacağız. Araştırdığım kadarıyla kütüphane öğrenci kabul edecek sisteme kayıtlı değil. Kayıt yapması ve DS 2019 'ları. Gerekiyorsa sevis vs leri doldurması lazım. Bu işlemler geçirirse ve davet mektubu tarihlerini aşarsa yeni davet mektubu mu alamamiz lazım.

3- zişlemleri hangi sıra ile yapmamız gerekiyor. (formlarin hazırlanması-vize başvuruları- ücret yatırmalar-giriş çıkışlar vs)

4- ds160 formunu herbirimiz ayri doldurup mülakat ücretini ayrı mi yaptıracağız. Veya bebek anne ile aynı form ve ücret, kamu personeli eş ayri form ayrı ucret mi olacak.

Şimdiden teşekkür ederim.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Merhaba work and travel ile Amerikaya gitmeyi wat bitince de dil okuluna yazılmayı düşünüyorum ama eğer böyle bir şey yaparsak vize türü değişeceği için abd dışına greencard almadan çıkamıyormuşuz eğer çıkarsak geri abd ye geri dönmek yasakmış ne derece doğrudur bu benim için kötü oldu yani bi cenaze veya ani gitmem gereken bir olay olsa türkiyeye dönsem geri abd de okuluma gidemeyecek miyim okuduğunuz için teşekkür ederim

• Arkadaşlar Merhaba. Çok karmaşık ve anlamlandıramadığım bir durum içersindeyim. Yorumlarınızı bekliyorum. Acentam ile anlaştığım fiyat konusunda vizeden 1 gün önce anlaşmazlık yaşadım ve program ücretini ödeyemedim, bana hakaret, küfür edip tehdit ettiler. Bana vize görüşmemin iptal olacağını hatta konsolosluktan bile alınmayacağımı söylediler. Ancak ben sabahına vizeye gireceğim için böyle bir durumun olmayacağını bilgi edinerek vize görüşmesine saat 08:30 da katıldım ve ''Vizeniz Onaylandı'' kağıdı aldım. Vize günü aynı şekilde davranışlarına devam ettiler, ben istedikleri tutarın tamamını kendilerine 1-2gün içerisinde ödeyebileceğimi söyledim. Benimle uzlaşma sağlamadılar ve vize günü saat 16:00-17:00 civarında sponsoruma ''bu kişi bizi dolandırmaya çalışıyor, program parasını ödemedi'' diye mail atmışlar. Bu sırada gideceğimiz şehire beraber bilet almamız için 2 arkadaşımın ve kız arkadaşımın bilet paraları bendeydi. Onların parasının bende olduğunu öğrenince benim onların parasını alıp vermemekle suçladılar. Böyle bir durum asla yoktu kendilerine hemen paralarını iade ettim.

Sponsorun sayfasına girdiğim zaman (İntrax) işimin silindiğini gördüm ve sponsorum ile iletişime geçtim. Benim hakkımda ''arkadaşlarından para almış ve ödemedi. Program ücretini de ödemedi'' yazmışlar. Ben elimdeki kanıtlarla birlikte sponsora açıklamada bulundum ancak bu süreçte hep acentamın tarafını tuttular. Acentam ise bu süreçte benim hakkımda konsolosluğa bu olayların hepsini içeren bir mail attıklarını söylediler. Bunun olabileceğini pek sanmıyorum, çünkü kendileri de sponsoru ikna etmeye çalıştıklarını, tekrar ds formu basarlarsa konsolosluğa postalayıp senin vizeni alabiliriz diye söylemde bulunmuşlardı. Madem bildirdiler nasıl vizemi alacaklardı ? 🙂

Daha sonrasında CEAC üzerinde Admin. Proc. aşamasındayken ''Refused'' oldu. Aynı gün içerisinde konsolosluktan telefon aldım ve ''konsolosumuz sizinle tekrardan görüşmek istiyor, sizlere tekrar randevu vermek istiyoruz'' diye bir bildirimde bulundular. 1 hafta sonra arayıp 25 Mart gününe randevu oluşturdular. Bu arada pasaportum Refused olmasına rağmen hala konsoloslukta 20 gündür. Bu konu hakkında olabilecek ihtimalleri ve ya konsolos eğer bu soruyu sorarsa nasıl yanıt vermem konusunda bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun.

Bu yaşadığım olaylar ile ilgilenip benim bu konuda bir açıklama yapmamı mı bekleyecekler ?
    Bana bu süreçte süre tanıyıp yeni bir SEVIS ve aktif DS-2019 formu mu getirmemi isteyecekler ?
    Yoksa ret verip süreçlere en baştan başlamamı mı isteyecekler ?
    En kötüsü de beni bu konudan yargılayıp, dolandırıcılık suçundan ülkeye daimi giriş yasağı koyabilirler mi ? Biliyorum bu acenta veya sponsorun suçlamalarından olacak bir şey gibi gözükmüyor ama insan korkuyor.

• @AHMET ERYILMAZ
    Ahmet kardeşimiz şubat ayının başında internship programı ile gittiği işinden dönerken (FL- Daytona Beach de ) maalesef bir arabanın çarpması sonucu bu genç yaşta bizlere veda etti. İlk paycheck ini bile almamıştı. Eski yazılanları okurken farkettim buraya yazdığını. Mekanın cennet olsun kardeşim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.1k

| | | |