Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @mydream, içinde söyledi: F-1 vizesi ve EAD (çalışma izni) hakkında

@cüneyt-tarıkman Burada iki farkli durum var. F1 statunuzdeki sponsor babaniz mi yoksa kendi gelirinizi gostererek mi F1'i aldiniz bir sponsor gostermeden? Gerci sonunda hepsi ayni yere cikacak ama... Babaniz sponsorsa, para gondererek babanizin gelirinin artik sizi birakin kendi ihtiyaclarini karsilamaya bile yetmedigi ve dolayisiyla artik calismak zorunda oldugunuz bir durum yaratmaya calisiyorsunuz. Boyle bir durumda gonderdiginiz meblanin iyi bir tutar olmasi lazim. Ve sadece para gondermekte yetmez, babanizin o saglik durumunu ve giderlerini belirten belgelerde eklemek gerekir kampus disi calisma basvurusu icin. Tabi bir de soyle bir durum var, "madem sizin bu kadar paraniz vardi da neden babanizin sponsorluguna ihtiyac duydunuz?" gibi bir soru da akillarina gelebilir.

Kendi kendinizin sponsoru olarak F1 i almissaniz, bu senaryoda yine babanizin saglik sorunlari nedeniyle yuklu bir mebla gondererek kalanla egitim ve yasam masraflarinizi karsilayamayacaginizi ve kampus disi calisma ihtiyaciniz oldugu iddeasinda bulunuyorsunuz. Yine ayni belgelere ihtiyac duyacaksinizdir. Fakat bunlarin disinda iki senaryoda da ortak bir soru var. Gondemeyi planladiginiz parayi nereden buldunuz? Resmi yollarla Turkiyeden getirmisseniz sikinti yok. Ama bunu belgeleyemezseniz bir de illegal olarak Amerikada calisip para biriktirmis oldugunuz anlamina gelecek bir ihbarda bulunmus oluyorsunuz. 🙂

Verdiğiniz detaylı cevap için çok teşekkür ederim. Evet kendi arabamı satıp gitmeyi düşünüyorum. Dolayısıyla sponsor olmayacak. 2. örnekte belirttiğiniz evrakları temin etmem gerekecek . Cok detaylı anlatmıssınız sağolun 🙂

• @cüneyt-tarıkman Rica ederim.

• Arkadaşlar dv2022 ye basvurdum fakat çikmazsa koyvermek istemiyorum 18 yasindayim Community College okumak icin f1 vizesi ile gitsem bir yandan calisip bir yandan kazanabilir miyim illegal olarak calisan cok ogrenci varmis okul fiyatlari 9k dolar civari harici aile yani konaklama nasil oluyor onlara ne kadar oduyoruz yurt veya ev imkansiz gibi olur bu sekilde giden veya bilgi sahibi olan arkadaslar yesillendirirse sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Laforum, içinde söyledi: F-1 vizesi ve EAD (çalışma izni) hakkında

Arkadaşlar dv2022 ye basvurdum fakat çikmazsa koyvermek istemiyorum 18 yasindayim Community College okumak icin f1 vizesi ile gitsem bir yandan calisip bir yandan kazanabilir miyim illegal olarak calisan cok ogrenci varmis okul fiyatlari 9k dolar civari harici aile yani konaklama nasil oluyor onlara ne kadar oduyoruz yurt veya ev imkansiz gibi olur bu sekilde giden veya bilgi sahibi olan arkadaslar yesillendirirse sevinirim.

Maalesef F1 ogrenci vizesi calisma vizesiyle gelmiyor, ama eger finansal zorluk yasiyorsaniz kampuste kisitli calisma izni almak icin basvuru yapabilirsiniz.

Aile yani konaklama fiyatlari sehre gore oldukca degisecektir, o nedenle o fiyatlari gideceginiz okuldan ogrenmelisiniz.

• @crazycells Teşekkür ederim umarım talihli kişilerden olurum. vatandaşlık haklarından yararlanacağım için kredi desteği vb. birçok imkan yükümü hafifletir.

• ⭐⭐⭐

Finansal zorluk yaşadığımızı nasıl kanıtlayabiliriz. Yani yaşamasak bile kendimizi öyle gösterip okuldaki çalışma hakkını kullanmak isterim açıkcası

• Arkadaşlar Merhaba,
    Lütfen sorduğum soruya önyargılı yaklaşmayın. Kısmetse yakında New Jersey de F1 vizesi ile olacağım ve orada çalışmak ve eğitimimi tamamlamak için çalışma zorunluluğum var. Ve kendime bir yol bulmaya çalışıyorum.

Sorum şu; F1 vizesi ile okul yada kampüs içeriside çalışmak için verilen SSN numarası ile dışarıda calisilamadigini biliyorum. Kartın üzerinde "valid for work only with dhs authorization" yazdığını da biliyorum. Fakat okuduklarim ve izlediğim videolara göre bu şekilde alınmış SSN numarasıyla doordash Uber Amazon vs yapan birçok kişi var. Bu durum mümkün müdür? Uygulamalara kayıt olurken sadece sen number mi istiyor? Kartın kendisini istiyor mu? Eğer kayıt ve çalışmada sıkıntı yok ise ise tax ödemem gerekecek ki bu durumda statümü ihlal etmiş oluyorum. Eğer ödemezsem de IRS sıkıntı yapacak. Amerika'da ki bir çok forumda her nekadar bu iş statü ihlali olsada IRS in herhangi bir criminal durum dışında USCIS ile bilgi paylaşmadıgıni yada ortak bir database e bağlı olmadığını ve sadece tax in peşinde olduğu bilgisini veriyor.. Sorum bu tür bir durumda sıkıntı çıkar mı? En önemlisi ilerleyen dönemlerde OPT, DV yada F1 uzatma gibi durumlarda negatif bir etkisi olur mu? Yada bu şekilde yapan arkadaşlar nasıl yapıyorlar? Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@matx, içinde söyledi: F-1 vizesi ve EAD (çalışma izni) hakkında

Arkadaşlar Merhaba,
    Lütfen sorduğum soruya önyargılı yaklaşmayın. Kısmetse yakında New Jersey de F1 vizesi ile olacağım ve orada çalışmak ve eğitimimi tamamlamak için çalışma zorunluluğum var. Ve kendime bir yol bulmaya çalışıyorum.

Sorum şu; F1 vizesi ile okul yada kampüs içeriside çalışmak için verilen SSN numarası ile dışarıda calisilamadigini biliyorum. Kartın üzerinde "valid for work only with dhs authorization" yazdığını da biliyorum. Fakat okuduklarim ve izlediğim videolara göre bu şekilde alınmış SSN numarasıyla doordash Uber Amazon vs yapan birçok kişi var. Bu durum mümkün müdür? Uygulamalara kayıt olurken sadece sen number mi istiyor? Kartın kendisini istiyor mu? Eğer kayıt ve çalışmada sıkıntı yok ise ise tax ödemem gerekecek ki bu durumda statümü ihlal etmiş oluyorum. Eğer ödemezsem de IRS sıkıntı yapacak. Amerika'da ki bir çok forumda her nekadar bu iş statü ihlali olsada IRS in herhangi bir criminal durum dışında USCIS ile bilgi paylaşmadıgıni yada ortak bir database e bağlı olmadığını ve sadece tax in peşinde olduğu bilgisini veriyor.. Sorum bu tür bir durumda sıkıntı çıkar mı? En önemlisi ilerleyen dönemlerde OPT, DV yada F1 uzatma gibi durumlarda negatif bir etkisi olur mu? Yada bu şekilde yapan arkadaşlar nasıl yapıyorlar? Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

ilk yildan sonra kampus icindeki isler yeterli gelmezse USCIS'ten izin alinarak kampus disinda da calisma olanagi mevcut. Ama tabii, bunu verilmis bir hak gibi dusunmeyin. Neden calismak zorunda oldugunuzu da USCIS'e aciklayabilmelisiniz... Misal, pandemi baslangicinda bu sekilde calisma izni alanlar oldu, bunun da verilmesinin nedeni bu kisilerin beklenmeyen yasaklar ile maddi konudaki planlarinin bozulmasiydi.

IRS konusunda dediginiz dogru... IRS'in gorevi sizin gocmenlik statunuzun takibini yapmak degil, o nedenle onlar bu tur durumlarla ilgilenmezler, sadece odemeniz gereken vergiyi odeyip odemediginizle ilgilenirler...

Statu ihlali yapmis olmaniz ilerde ABD icinde yapacaginiz basvurulari etkileyebilir. En basitinden daha once calisma izniniz olmadan calismissaniz ve statunuzu ihlal etmisseniz, ABD icinde AOS yapamazsiniz. Yani eger DV talihlisi olursaniz, ABD disindan CP ile Green Card almaniz lazim. Yapmayi dusundugunuz basvurularin sartlarini simdiden gozden gecirin ve bu durumla cakisip cakismayacaklarini ogrenin.

• Merhaba, 3 Aylık veya daha az kısa süreli New York'ta dil kursuna gitmeyi planlıyorum. Acaba hem okuyup hemde çalışabilme imkanım olur mu. Orada tanıdıklarım var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ediz-Can, içinde söyledi: F-1 vizesi ve EAD (çalışma izni) hakkında

Merhaba, 3 Aylık veya daha az kısa süreli New York'ta dil kursuna gitmeyi planlıyorum. Acaba hem okuyup hemde çalışabilme imkanım olur mu. Orada tanıdıklarım var.

Basliktaki onceki iletileri okumanizi tavsiye ederim. Maalesef dil okulu ile gelince calisma iznine sahip olmuyorsunuz.

• @crazycells peki üniversiteyi amerikada okusam ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells peki üniversiteyi amerikada okusam ?

O zaman durum biraz daha farkli... Universite okurken haftada belli bir saat kampuste calisabiliyorsunuz, eger buradan kazandiginiz miktar yeterli degilse ilk yildan sonra kampus disi calismak icin USCIS'ten izin isteyebiliyorsunuz.

Universiteyi bitirdikten sonra ise zaten OPT veriyorlar, bu da size calisma izni sagliyor...

• @crazycells hocam, oraya dil okulu için gidecem ardından üniversiteye yazılıcam. Üniversiteye yazılmak ücretli mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells hocam, oraya dil okulu için gidecem ardından üniversiteye yazılıcam. Üniversiteye yazılmak ücretli mi ?

su bolumdeki basliklari inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/117/önlisans-ve-lisans-eğitimi

• 2019 da F1 vizesi aldım 2020 de geri döndüm benim burdaki sorum şu şuan istesem geri girebilir miyim. Çünkü pasaporta 5 yıl yazıyor geçerlilik @crazycells

• @Öfa-Bey Ne yazik ki hayir. Sistem soyle isliyor. En son katildiginiz programin quarteri/semesteri bittikten sonra 60 gunluk bir sureniz var egitiminize devam etmek ya da ulkeyi terketmek icin. Bu sure zarfinda yeniden kayit olup okula devam edilmediginde I-20 ve vizeniz iptal oluyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Öfa-Bey, içinde söyledi: F-1 vizesi ve EAD (çalışma izni) hakkında

2019 da F1 vizesi aldım 2020 de geri döndüm benim burdaki sorum şu şuan istesem geri girebilir miyim. Çünkü pasaporta 5 yıl yazıyor geçerlilik @crazycells

isterseniz derken... su an gecerli bir I-20 formunuz var mi? I-20 ve SEVIS kaydi olmadan ogrenci vizesini kullanamazsiniz, ama yeni bir okula kayit yaptirirsaniz vizeniz gecerli oldugu icin yeni bir vizeye gerek yok. Sadece okul SEVIS kaydinizi guncellemeleri ve girerken gecerli bir I-20 formu saglamalisiniz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mydream, içinde söyledi: F-1 vizesi ve EAD (çalışma izni) hakkında

@Öfa-Bey Ne yazik ki hayir. Sistem soyle isliyor. En son katildiginiz programin quarteri/semesteri bittikten sonra 60 gunluk bir sureniz var egitiminize devam etmek ya da ulkeyi terketmek icin. Bu sure zarfinda yeniden kayit olup okula devam edilmediginde I-20 ve vizeniz iptal oluyor.

I-94 suresi bitiyor diye dusunuyorum sayin @mydream , ama vizenin otomatik olarak iptal olmamasi lazim. Sadece statunuz bitiyor?

• @crazycells Biraz suradan bakindim yenien: ICE

" Temporary absence. An F-1 student returning to the United States from a temporary absence of five months or less may be readmitted for attendance at a Service-approved educational institution, if the student presents:

(i) A current SEVIS Form I-20 (or, for readmission prior to August 1, 2003, a current Form I-20ID which was issued prior to January 30, 2003), properly endorsed by the DSO for reentry if there has been no substantive change to the most recent Form I-20 information; or

(ii) A new SEVIS Form I-20 (or, for readmission prior to August 1, 2003, a new Form I-20ID which was issued prior to January 30, 2003), if there has been a substantive change in the information on the student's most recent Form I-20 information, such as in the case of a student who has changed the major area of study, who intends to transfer to another Service approved institution or who has advanced to a higher level of study. "

Dogrudan vize iptalinden bahsetmiyor ama yanlis anlamiyorsam 5 ayi gectigi zaman kabul edilme sansi kalmiyor.

• @crazycells yani gidebilirim kral aradan 2 yıl geçti vize iptali yok yani sadece okul kaydı mi yaptirmak gerekiyor ?

Benzer Başlıklar

• 15
  • 7
  • 2
  • 1424
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |