Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Haliax, içinde söyledi: (O) Olağanüstü Yetenekli Kişiler Vizesi

O1B vizesi hakkında merak ettiğim bir şey var. Sanat'a, yazarlık ve edebiyat da dahil mi? Mesela belli dergilerde yayınlanmış yazıları, basılmış kitapları, ödül almış hikâyeleri olan bir yazar, O1B vizesi alabilir mi? Veya bu duruma uygun başka vize var mı?

sanirim teorik olarak uygun, ama tam olarak soruyu anlayamadim. Eger boyle bir yazar ABD hakkinda roman yazmak icin ABD'ye gelmek istiyorsa B1/B2 vizesini de bu amacla kullanabilir. O1 calisma vizesi oluyor, sizin dediginiz durumda buna gerek yok gibi.

• @crazycells Yok, ABD hakkında roman yazmak için değil. ABD'de yazar olarak çalışmak, bu vize bahanesiyle ABD'ye taşınmak için. Mesela film, dizi vs. sektörler için senaryo yazmak olabilir, yaratıcı yazarlık gerektiren işlerde çalışmak olabilir. Yani demek istediğim, yazarlık da O1B'nin kapsamına giriyor mu, yazarlar bu vizeden faydalanabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Haliax, içinde söyledi: (O) Olağanüstü Yetenekli Kişiler Vizesi

@crazycells Yok, ABD hakkında roman yazmak için değil. ABD'de yazar olarak çalışmak, bu vize bahanesiyle ABD'ye taşınmak için. Mesela film, dizi vs. sektörler için senaryo yazmak olabilir, yaratıcı yazarlık gerektiren işlerde çalışmak olabilir. Yani demek istediğim, yazarlık da O1B'nin kapsamına giriyor mu, yazarlar bu vizeden faydalanabilir mi?

Basvuru yapmak icin once is bulmalisiniz. O1 surecini sizi ise alan kurum baslatacak.

• Merhabalar bu vize türü için Türkiye'den yada Amerika'dan yardımcı olacak avukat tavsiye edebilirmisiniz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@baharaziz, içinde söyledi: (O) Olağanüstü Yetenekli Kişiler Vizesi

Merhabalar bu vize türü için Türkiye'den yada Amerika'dan yardımcı olacak avukat tavsiye edebilirmisiniz

Muslu Hukuk Burosu'na ulasabilirsiniz:

O vizesi icin de hizmet veriyorlar. Ayrica kendilerine sormak istediginiz genel sorulariniz var su bolumu de kullanabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• @crazycells çok teşekkür ediyorum 🙏

• MERHABALAR O VİZESİ İÇİN PORTFOLYO ÖRNEĞİ KONUSUNDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@baharaziz kendiniz mi basvurunuzu yapmaya karar verdiniz?

bu arada forumda buyuk harf kullanmadan yazin.

• @crazycells merhabalar çok pardon böyle bir yasağın olduğunu bilmiyordum bundan sonra dikkat ederim şöyleki avukatım kızımın portfolyosunı istedi benden ve ben de avukata düzgün bir portfolyo verirsem dosyam daha etkili olur diye düşünüyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@baharaziz, içinde söyledi: (O) Olağanüstü Yetenekli Kişiler Vizesi

@crazycells merhabalar çok pardon böyle bir yasağın olduğunu bilmiyordum bundan sonra dikkat ederim şöyleki avukatım kızımın portfolyosunı istedi benden ve ben de avukata düzgün bir portfolyo verirsem dosyam daha etkili olur diye düşünüyorum

Sanirim internetten kizinizin meslegine yonelik bir arama yaparsaniz daha net orneklere ulasabilirsiniz, surada oldukca basit bir sekilde, asama asama nasil yapilacagini aktarmislar... https://www.wikihow.com/Make-a-Portfolio

Bence akliniza gelen tum iyi urun ve sonuclari bu belgeye ekleyin ve avukata gonderin, gerekirse avukat zaten degisiklik yapacaktir. Calistiginiz avukati da iyi secin, isini iyi yapmayan biriyse cok iyi incelemeden oldugu sekilde gonderebilir.

• @crazycells çok haklısınız tüm bu bilgiler için teşekkürler 🙂

• O1 vizesi verildikten sonra Amerikaya ilk giris icin belli bir sure sinirlmasi var mı, nasil ki green card alinca saglik raporu sebebi ile 6 ay icinde girmemiz gerek, O1 icinde boyle bir zaman kıstası var mı ? Tesekkurler

• bir soru daha, O1 vzesi ile giren kisi saglik sigortasni marketplace uzerinden alabilir mi yoksa direk ozel saglik sigortasi satan kuruluslardan mi almak zorunda ? Tekrar tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: (O) Olağanüstü Yetenekli Kişiler Vizesi

O1 vizesi verildikten sonra Amerikaya ilk giris icin belli bir sure sinirlmasi var mı, nasil ki green card alinca saglik raporu sebebi ile 6 ay icinde girmemiz gerek, O1 icinde boyle bir zaman kıstası var mı ? Tesekkurler

Zaman kisitlamasi yok, ilk vizeyi buyuk ihtimal 3 yillik alacaksiniz, o 3 yil boyunca dilediginiz zaman giris-cikis yapabilirsiniz... sonrasinda ise 1'er yil uzatma alabilirsiniz... ta ki Green Card alana kadar...

Vizeyi aldiktan sonra cok uzun sure Turkiye'de kalmanizi tavsiye etmem, bu surecte ABD'ye girip, profesyonel alaninizda urunler ortaya koyup Green Card'a basvurunuzu kolaylastirmaniz daha iyi olur. Eger ilk 3 yil cok basarisiz gecerse daha sonra vizenizi uzatmayabilirler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

bir soru daha, O1 vzesi ile giren kisi saglik sigortasni marketplace uzerinden alabilir mi yoksa direk ozel saglik sigortasi satan kuruluslardan mi almak zorunda ? Tekrar tesekkurler

maalesef marketplace icin eligible olmuyorsunuz...

• @crazycells tesekkurler her iki cevap icin de.

• @crazycells bu konuda Amerikada sigortaci birisine de sordular, onlar da vergi odediginiz icin marketplace den faydalanirsiniz demis. Takip edecegim, sene sonu belli olacak, unutmaz isem update yazarim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells bu konuda Amerikada sigortaci birisine de sordular, onlar da vergi odediginiz icin marketplace den faydalanirsiniz demis. Takip edecegim, sene sonu belli olacak, unutmaz isem update yazarim.

Yukaridaki sayfadan anladigim kadariyla basvuru yapamiyorlar, ama birkac ayri kisiye danisin kesinlikle. Cunku boyle bir hakka sahip degilseniz ama yine de basvuru yaparsaniz O1'i Green Card'a cevirirken sorun yasama ihtimaliniz var.

• Merhaba, babam 33 yıllık marangoz ve artık işinin sayılı ustalarından birisi kendisini O1 vizesi almaya ikna etmeyi deniyorum (herhangi bir tanıdık yok bu sebeple kendi adına başvuru yapacak) fakat aklımda bazı sorular var cevaplarsanız sevinirim.

1- ilk olarak I-129 formu doldurmak gerekiyormuş sanırım bu formu USCIS sitesinden buldum fakat doldurduktan sonra USCIS'e nasıl yollayacağımı bulamadım/anlayamadım

2- I-129 formu onaylandıktan sonra çalışma izni için F-797 formu mu doldurmak gerekiyor yoksa başka bir form mu bilmiyorum bu konuda da aydınlatırsanız çok sevinirim.

3- Tüm bu formları hazırladıktan sonra DS-160 formunu doldurup konsolosluğa vize başvurusu yapmamız gerekiyor sanırım bu bilgim de doğru mu değil mi açıklarsanız sevinirim.

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Emir-Zengin, içinde söyledi: (O) Olağanüstü Yetenekli Kişiler Vizesi

Merhaba, babam 33 yıllık marangoz ve artık işinin sayılı ustalarından birisi kendisini O1 vizesi almaya ikna etmeyi deniyorum (herhangi bir tanıdık yok bu sebeple kendi adına başvuru yapacak) fakat aklımda bazı sorular var cevaplarsanız sevinirim.

1- ilk olarak I-129 formu doldurmak gerekiyormuş sanırım bu formu USCIS sitesinden buldum fakat doldurduktan sonra USCIS'e nasıl yollayacağımı bulamadım/anlayamadım

2- I-129 formu onaylandıktan sonra çalışma izni için F-797 formu mu doldurmak gerekiyor yoksa başka bir form mu bilmiyorum bu konuda da aydınlatırsanız çok sevinirim.

3- Tüm bu formları hazırladıktan sonra DS-160 formunu doldurup konsolosluğa vize başvurusu yapmamız gerekiyor sanırım bu bilgim de doğru mu değil mi açıklarsanız sevinirim.

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Su iletiyi incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/post/16618

Maalesef bir isverenin size sponsor olmasi gerekiyor bu vize icin.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   gucarslan gucarslan 

Benzer Başlıklar

• 1
  • 9
  • 24
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |