Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Baslik icin tesekkur ederim! SAHANE BASLIK. Ihtiyac vardi. Hemen hatmediyorum

• Peki Arjantindeki same-sex marriage'in ABD tarafindan tanindigina dair bir bilgi var mi? Yani icerikte iki ulkede de bu marriage yapilabiliyor gibi gozukuyor ancak ABD, Arjantinde yapilan bu evliligi taniyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@heroinchains, içinde söyledi: LGBTQ bireyler icin gocmen vize sureci

Peki Arjantindeki same-sex marriage'in ABD tarafindan tanindigina dair bir bilgi var mi? Yani icerikte iki ulkede de bu marriage yapilabiliyor gibi gozukuyor ancak ABD, Arjantinde yapilan bu evliligi taniyor mu?

Evet, onemli olan resmi olarak evlilik yapmaniz. Bu evliligi Turkiye'de yapabiliyor olsaydiniz, Turkiye'deki evlilik de ABD'de kabul edilecekti; ama Turkiye'deki yasalara gore ayni cinsiyete sahip kisiler evlenemiyor. Yani durumun Arjantin ile ozel bir ilgisi yok, Arjantin'in kolayligi orada yasamayan veya Arjantin vatandasi olmayanlarin bile resmen evlenebiliyor olmasi.

Tam hatirlamiyorum ama daha onceki konusmalari okuyun isterseniz, bu konularda henuz Arjantin kadar iyi bir ulke bulamadik diye hatirliyorum LGBTQ bireyler icin.

• @crazycells cevabınız için çok teşekkürler!

• ŞU KONUDA NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ? DV LOTTERY KAZANILDIĞINI FARZETTİK, YURTDIŞINDA BİR YERDE LGBT MARRIAGE YAPMAMIZ GEREKİYOR, DS260 DOLDURULUP ARDINDAN MI İŞLEM YAPILMALI, EVLİLİK YAPILMALI, ANKARA KONSOLOSLUĞUNA BİRLİKTE Mİ GİDİLMELİ, YOKSA AMERİKADAN MI SPONSOR OLUNMALI, PROSEDÜRLERİ AŞAMA AŞAMA YAZAR MISINIZ, GC KAZANAN KİŞİNİN EŞİ(GAY MARRIAGE VASITASIYLA) DA GC KAZANABİLİR Mİ ve KAZANIRSA GREEN CARD ALIR MI, YOKSA BAŞKA BİR VİZE TÜRÜYLE Mİ GELİR VE GELİRSE HANGİ VİZE TÜRÜYLE GELİR VE ÇALIŞMA İZNİ OLUR MU?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yakisikligenc34 forumda yazarken buyuk harf kullanmayin.

• LGBTI bireylerin iltica sureci hakkında bugün Youtube'a eklenmiş bir youtube videosu var. Buraya da ekleyeyim.

• Konu hakkında birinci elden tecrübem var.
    İki tr vatandaşı olsanız dahi (ve başka hiçbir ülkenin uyruğu, vatandaşlığı vb. olmasa da) evlenebileceğiniz ülke olarak Danimarka diyebilirim.

Birinci elden diyorum çünkü ben bu şekilde evlendim.

2018 yılında iki erkek gay birey olarak Danimarka'ya bazı evraklar (nüfus cüzdanı, yerleşim belgesi, nüfus kaydı, pasaport ve vize) ile aracı bir kurum ile başvuru yaptık.

Aracı kurum sebebi oradaki resmi işlemleri bizim bilmememiz ve Danimarka'da uzun süren belediye bürokrasisi ile bizim orada iken uğraşmamız gerektiği içindi.

Hali ile kuruma 1.000 Euro kadar bir ücret ve yeminli tercüman tarafından kaşeli imzalı (İngilizce kaşeye dikkat etmek lazım) evraklarımızı 1 ay kadar önce gönderdik.

Bize gün verildi. Helsingör belediyesinden izin aldık (helsingörde sıra daha çabuk geliyor maliyet bir tık daha az).

Düğün gününden 2 gün önce helsingör'e gittik. Belediyeye gidip (öncesinde randevu alıp) orijinal evrakları teslim ettik ve onay aldık.

Düğün günü Türkiye'deki gibi belediye binasında iki şahit (biri arkadaşımızdı, diğeri belediye çalışanı. İki kişi de çalışan olabiliyor ve ekstra ücret yok) ile birlikte baya afili bir salonda çok tatlı bir memur abla dediklerimi tekrar edin diyerek nikahı kıydı. ( Ritüel "iyi günde, kötü günde, ölüm bizi ayırana kadar" diye filmlerde izlediğimiz repliği okudu (ingilizce). Biz de yes yes dedik ve yüzük takıp, öpüştük 😇.

Bize geçici Apostilli evlilik cüzdanı verildi. Apostilli olduğu için bu evlilik eşcinsel evliliği tanıyan dünyadaki tüm ülkelerde geçerli (ki bağlayıcı olan olay da bu).

Ülkeye döndük. 3 hafta kadar belediye başkanı imzalı asıl evrak da posta yolu ile bize geldi.

Bu süreçten sonra F4 vizesi bekleyen eşim evlilik evraklarını nvc ye gönderdi. Aradan 1 ay kadar geçtikten sonra mail geldi ve beni eşimin yasal resmi kocası (eşi, partneri artık ne derseniz) olarak dosyaya eklediklerini bildiren mail geldi. Nvc dokümanlarını doldurduk ve şu anda documentarily completed olmak için onay bekliyoruz.

Telefondan yazdığım için yazım hatası varsa özür dilerim.

Sorularınız varsa elimden geldiğince.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@duygumazosisti, içinde söyledi: LGBTQ bireyler icin gocmen vize sureci

Konu hakkında birinci elden tecrübem var.
    İki tr vatandaşı olsanız dahi (ve başka hiçbir ülkenin uyruğu, vatandaşlığı vb. olmasa da) evlenebileceğiniz ülke olarak Danimarka diyebilirim.

Birinci elden diyorum çünkü ben bu şekilde evlendim.

2018 yılında iki erkek gay birey olarak Danimarka'ya bazı evraklar (nüfus cüzdanı, yerleşim belgesi, nüfus kaydı, pasaport ve vize) ile aracı bir kurum ile başvuru yaptık.

Aracı kurum sebebi oradaki resmi işlemleri bizim bilmememiz ve Danimarka'da uzun süren belediye bürokrasisi ile bizim orada iken uğraşmamız gerektiği içindi.

Hali ile kuruma 1.000 Euro kadar bir ücret ve yeminli tercüman tarafından kaşeli imzalı (İngilizce kaşeye dikkat etmek lazım) evraklarımızı 1 ay kadar önce gönderdik.

Bize gün verildi. Helsingör belediyesinden izin aldık (helsingörde sıra daha çabuk geliyor maliyet bir tık daha az).

Düğün gününden 2 gün önce helsingör'e gittik. Belediyeye gidip (öncesinde randevu alıp) orijinal evrakları teslim ettik ve onay aldık.

Düğün günü Türkiye'deki gibi belediye binasında iki şahit (biri arkadaşımızdı, diğeri belediye çalışanı. İki kişi de çalışan olabiliyor ve ekstra ücret yok) ile birlikte baya afili bir salonda çok tatlı bir memur abla dediklerimi tekrar edin diyerek nikahı kıydı. ( Ritüel "iyi günde, kötü günde, ölüm bizi ayırana kadar" diye filmlerde izlediğimiz repliği okudu (ingilizce). Biz de yes yes dedik ve yüzük takıp, öpüştük 😇.

Bize geçici Apostilli evlilik cüzdanı verildi. Apostilli olduğu için bu evlilik eşcinsel evliliği tanıyan dünyadaki tüm ülkelerde geçerli (ki bağlayıcı olan olay da bu).

Ülkeye döndük. 3 hafta kadar belediye başkanı imzalı asıl evrak da posta yolu ile bize geldi.

Bu süreçten sonra F4 vizesi bekleyen eşim evlilik evraklarını nvc ye gönderdi. Aradan 1 ay kadar geçtikten sonra mail geldi ve beni eşimin yasal resmi kocası (eşi, partneri artık ne derseniz) olarak dosyaya eklediklerini bildiren mail geldi. Nvc dokümanlarını doldurduk ve şu anda documentarily completed olmak için onay bekliyoruz.

Telefondan yazdığım için yazım hatası varsa özür dilerim.

Sorularınız varsa elimden geldiğince.

Tebrikler, hayirli olsun.

Ayrica elinize saglik, Danimarka da guzel bir ekleme oldu konuya.

• Merhaba,

Biz de naçizane ayni cinsiyette olan bir çift olarak kendi Danimarka surecimizi paylaşmak istedik. Sureci kendiniz takip edebileceğiniz gibi aracı kurumlarda da yardım alabilirsiniz. Google’da basit arama yaptığınızda bu konuda çalışan birçok firma olduğunu görebilirsiniz, biz de içlerinden bir tanesine karar kılıp onunla sureci sonuçlandırdık.

İlk olarak bu firmalarla irtibata geçtiğinizde başvuruya başlayabilmeleri için sizden içerisinde Danimarka’ya gelebileceğiniz bir vize olan pasaportu her iki kişi için hazır bulundurmanızı istiyorlar. Eğer elinizde schengen vizeniz varsa isiniz daha da kolay olacaktır. Bizim elimizde vizemiz olmadığı için ilk onu halletmemiz gerekti. Danimarka’ya schengen turist vizesi başvurusunda bulunduk, amacımızın evlenmek olduğunu da detaylandırdık. Bu arada çalıştığımız aracı firma Copenhagen City Hall’da bizim düşündüğümüz gün ve saat için pre-book yapıp bize gönderdi ve bir ücret talep etmedi. Bu belgeyi de başvuru belgelerimize ekledik. Ardından Danimarka vize başvurumuz 10 gun içerisinde sonuçlandı ve aracı firmaya pasaportlarımızın tüm sayfalarını içeren (vize de dahil) taranmış kopyalarını gönderdik. Bunun yanında kendilerinin bizim işlemlerimizi takip etmek için vekaletname, ilişkimizi kanıtlar nitelikte bir mektup ve fotoğraflar (ne zaman, nerede tanıştık vs), başvuru formu ve beraber yasadığımız için eve gelen bazı faturaları (bu şart değil ama ayni evde yaşadığımız için elimizde zaten vardi) tarayıp gönderdik ve aracı şirket resmi olarak işlemlere başladı. Bu aşamada şirkete ödememizi de yaptık, 2 adet apostilli sertifika da olacak şekilde toplam €1010 ödeme yaptık.

Yaklaşık 4 gun sonra başvurumuzun onaylandığı bilgisi geldi ve seyahat için beklemeye başladık. Covid surecinde Danimarka Türkiye hem OECD uyesi hem de turuncu listede olduğu için ve biontech asili olduğumuz için turistik ziyarete müsaade ediyordu. Schengen turist vizesine de başvuruları bu sebeple açtığını zannediyorum. Seyahat günümüz geldi ve nikahtan bir gün önce Copenhag’a vardık. Gelir gelmez City Hall’a gidip pasaportlarımızın ve dolayısıyla vizelerimizin asıllarını ibraz ettik. Bunun dışında daha önce aracı firmaya taratıp gönderdiğimiz hiçbir dokümanın aslini istemediler. Bu işlem nikah günü de önceden yapılabiliyor ama biz bir gün önceden hallettik.

Ertesi gün, nikah saatinden 15 dk önce city hall’a gittik. Nikah saati geldiğinde görevli bizi çağırıp nikâhın yapılacağı salona aldı. 2 şahit ve nikâhı kıyacak görevli olmak üzere 3 görevli vardı, hepsi de son derece yardımsever guleryuzlu insanlardı, hatta şahitlerden birisi seremoni sırasında fotoğraflarımızı çekmek için yardımcı oldu. Nikâhı kıyan memur bize giriş takdimi ve iyi dileklerini sunduktan ve sırayla bize isimlerimizi de söyleyerek evlenmeyi kabul ediyor musun diye sordu, sırayla cevap verdik ve artık evli olduğumuzu söyledik. Öpüşüp sarıldıktan sonra isimlerimizi ilgili belgelere yazdık ve nikâhımız tamamlandı. Ardından bize sertifikalarımızı verdi, ancak burada bir aksilik oldu, benim doğum yeri bilgim yanlış yazılmıştı, ilgili ofise gidip durumu açıkladık ve bastan sertifikalarımızı düzenlediler. Toplamda 4 tane sertifika aldık ve 2 tanesini oradaki ofise apostil işlemi yapılmak üzere bıraktık. Aracı firmamız oradan 2’sini alıp apostil işlemlerini tamamladı ve çok hızlı bir şekilde bir hafta sonra UPS ile Türkiye’ye geldi.

Bizim sürecimiz bu şekildeydi, umarım bu konuda ihtiyacı olanlara faydası dokunur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@verglas hayirli olsun, omur boyu mutluluklar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@verglas deneyiminizi aktardığınız için çok teşekkürler.
    ömür boyu mutluluklar dilerim. daha güzel haberler almak dileğiyle 🙂

• ⭐⭐

@verglas mutluluklar dilerim. Hersey gonlunuzce olsun 🌈

• İltica için ne yapılması gerekiyor en meşakkatlisi bu sanırım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wisconsin92, içinde söyledi: LGBTQ bireyler icin gocmen vize sureci

İltica için ne yapılması gerekiyor en meşakkatlisi bu sanırım

Ilgili baslik surasi: https://yesilkartforum.com/forum/topic/3342/abd-de-i̇ltica-hakkında-genel-konu

• Merhabalar,

Partnerimle biz de Danimarka'da evlenmeyi düşünüyoruz. İnternetten araştırdığımızda çok fazla firma olduğundan emin olamadık. Daha önce evlilik için bir firma için çalışıp memnun kalan varsa firma bilgisi paylaşabilir mi? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@capgrasart ilgili firma ile görüşebilirsiniz.
    süreçlerini bu firma ile yöneten arkadaşlarımız oldu.

• @gucarslan çok teşekkürler

• ⭐⭐

Merhabalar, oncelikle herkesin eline saglik. Ben de bu konuda bir soru sormak istiyorum, belki deneyimleyen vardir fakat henuz paylasilmamis olabilir. Biz de partnerimle Danimarkada evlenmeyi planliyoruz, ben gectigimiz yilin sonuclari nedeniyle elimden geldigince hizli bir sekilde formu(DS-260) doldurdum, fakat simdi evlilikten sonra onu uygun sekilde sisteme ekleyecegim, bu kismi zaten her turlu evlilik sureci gibi oldugu icin bilgi bulmasi sikintili degil. Esas sormak istedigim, Danimarkanin verdigi uluslararsi evlilik belgesi Ankara`da bir sorun teskil eder mi? Biliyorum kaynaklara baktigimda bir sorun yok fakat DV olceginde ayrica sormak istedim. Tekrar tesekkur ederim.

• Hepinizi ayrı ayrı kutlar ve bir ömür mutluluklar dilerim. Mutluluğun aslında kişinin kendi elinde ve zihninde olduğunun en güzel örneklerisiniz. Sizlere çok teşekkür ediyorum

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |