Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

merhaba arkadaşlar burada borsayla haşir neşir kimseler var mı acaba? ufak bir miktar hibe edebileceğim param var ama borsayla hiç alakam yok genel hatlarıyla yardımcı olabilecek biri varsa memnun olurum.

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea elimdeki para ile abd borsasında anca bi kutu sakız alabilirim 😃

• Borsa tehlikeli ve riskli bir arac. Daha guvenli limanlar var, $ veya Euro gibi. Yada uzun vadede gold gibi. (Yatirim tavsiyesi degildir, kisisel dusunce paylasimidir sadece)

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea o yüzden ufak miktar yatıracam daha borsanın b sini bilmem yavaş yavaş çözeriz 😃

• Ben varım. Kısa vadeci değilim. Temel analizin teknik analizden daha önemli olduğuna inananlardanım. Tüm gün borsa ekranına bakma gibi bir fırsatım yok ancak uzun ve orta vade yatırımcılığı yapabilirim. O sebeple başlangıç için Tuncay Turşucu ve Halil Buhur gibi temettü yatırımcılığı öneren ve bunun nasıl yapıldığını anlatan sitelere girmenizi tavsiye ederim.

google ile "halil buhur" "tuncay turşucu" diye aratırsanız kişisel bloglarına ulaşabilirsiniz.
    Tuncay hocanın sitesinde temettü araması yapın.

Dolar, Euro, Altın sizi enflasyona ve alım gücüne karşı yenilmemenizi sağlar. Bunu şöyle açıklayayım. 1999 yılında sanırım dolar 60 krş (eski para ile 600.000 TL iken) ikamet ettiğimiz ev 100.000 dolara yani 60 milyara alınmış. Şuan bu ev aslında aşağı yukarı 800 000 TL ediyor. Yani 110 000 dolar. Bu aşamada tabiki şişen emlak fiyatlarını da düşünmek gerekir. Bu evden kira alabilirdiniz evet doğru, ama hissede de düzgün temettü veren firmalara yatırım yaparsanız yine kira geliri gibi temettünüz olur.

Doğru bir yatırım ile uzun vadede çok yüksek meblalar elde etmek mümkündür. Asıl amaç enflasyon üzeri getiri elde edebilmektir. 10 yıl önce Temel analiz yaparak EGEEN'i bilmek (2010'da 6,8), bugün de o firmadan en az 100 kat kazanmaktır (Bugün 700 TL).

Ama kardeşler tekstil şirketine ortak olacağım, günlük yüzde 10 artsın ben de karımı alıp çekileyim derseniz bu kumardan öteye geçmez. Robotlar ile yarışmanız imkansızdır. Bir tutar iki tutar üçüncüde herşey uçar gider. Ama Tüpraş gibi, Aselsan gibi, İş grubunun Şişe-Soda-Trkcm gibi kağıtlar uzun vadede güzel kağıtlardır. Biri bir kağıdı al diyorsa, emin olun sizden önce o kağıt zaten toplanacağı kadar toplanmıştır. Bu zero sum game denilen oyundur. Birilerinin para kazanması için birilerinin kaybetmesi gerekir. Ve spekülatöre uyarsanız o kaybedenin sizin olmanı muhtemeldir.

3 yıldır ufak ufak biriktirmeye başladım. Bazı kağıtlarda maliyetim 0 oldu neredeyse. Örneğin 1000 lot 4,5 lira ortalama ile alış yapmışım. Kağıt 15 liraya gelmiş 350 lotunu satmışım. Koyduğum paranın yıllık enflasyonu ile birlikte tamamını geri almışım. Ve elimde 650 tane 15 liralık kağıt halen var. Ama kağıt 19'u da görmüş son 3 ay içinde 13'ü de görmüş olabilir. Burada önemli olan kısa vadeli hareketleri kafaya takmamak. Asıl hedefim bazı belirlediğim, bilançolarını okuduğum, yatırım ilişkileri ile mailleşerek firmayı tanımaya çalıştığım şirketlerden belli sayıda lot'a ulaşmak. dolayısıyla fiyatın artıp azalması (allah korusun ciddi ihtiyaç olmadığı sürece) beni ilgilendirmiyor.

Paran batabilir mi? Evet şirket kapanır, iflas eder, devlet el koyar işte o zaman battı diyebiliriz. Ama benim hep yakınlarıma bu soru üzerine verdiğim cevap, XXX şirketi (Örneğin koc holding, Tüpraş, aselsan, thy) batarsa evet herşeyimizi kaybedebiliriz (borsadaki), ama onlar batarsa bizim düşünmemiz gereken son şey paramız olur. 🙂

• Bir de şöyle bir görsel paylaşayım.

WhatsApp Image 2018-07-20 at 10.34.30 PM.jpeg

Buradaki kağıdın ne olduğuna çok bakmayın. Yatırım tavsiyesi değildir. Ama hesaplama sonuçlarında elde edilen para miktarından daha fazlasına Şubat 15'de de ulaşmış yatırımcı. Ama 9,6 iken kağıdı satmamış. Hiç sektirmeden hep alış yapmış. Bu kadar uzun süre alış yaptığınızda piyasada sizden daha iyi ortalama ile alan biri olmayacaktır. Bunu unutmayın.
    Asıl olay güvenebileceğin şirket bulmak ve yatırım yapmayı kabul etmek. Ben elimdeki kağıtlar düştüğünde sevinenlerdenim. Kağıdın aşağı yukarı 10 yıl sonra ne olacağını anlıyorum tahmin ediyorum. Dolayısıyla kağıt değeri düşerse daha çok alım yapabilirim adet olarak. Böyle düşünmeliyiz bence.

Tabi 1-2 milyon TL paranız varsa, yatırım danışmanlığı alarak paranızı günlük kağıtlarda oynatabilirsiniz 🙂 Ben daha düşük, beş-on maaşlık skaladayım.

Bir de böyle kağıt ile uğraşamam ben, tek tek bakamam derseniz, hisse senedi fonları var bankaların. Fondan pay alıp yerli yabancı hisse senetlerine dolaylı da olsa yatırım yapabilirsiniz.

PS: Görseldeki kağıt şuan 11 TL. 2 yıl öncenin verileri sunulanlar.

• ⭐⭐

E10ADC15-45F6-47AC-90B8-0704DABEBA55.jpeg

• ⭐⭐⭐⭐

@Edelweiss BİM favori 😃

• Ekimden sonra tüm borsaların %30 veya 50 düşüş bekleniliyor. Seneye kadar düzelmez.. Korona İkinci dalga beklentisi var. İki aydır borsa geneli bir değişme olmadi. Aynı seviyelerde. Paranızı altın veya dolara yatirmak daha mantıklı. Bir iki ay içinde altın ve dolar çok yukselişe geçer.

• ⭐⭐⭐⭐

dün 49 kuruş kar ettim hemen çektim parayı fena kardayım 😃

• Borsada 2-3 ay içinde Yüzde 30 ve 50 düşüş kesin ise açığa satış yapın bence. 3 ay içinde dolar yüzde 50 yapar mı bilmiyorum. O sebeple daha karlı olur eğer kesin bilgi ise. 🙂

• Konu ile alakalı güzel bir flood

• @Archie, içinde söyledi: Türkiye'de borsa ile ilgilenen var mı ?

Ben varım. Kısa vadeci değilim. Temel analizin teknik analizden daha önemli olduğuna inananlardanım. Tüm gün borsa ekranına bakma gibi bir fırsatım yok ancak uzun ve orta vade yatırımcılığı yapabilirim. O sebeple başlangıç için Tuncay Turşucu ve Halil Buhur gibi temettü yatırımcılığı öneren ve bunun nasıl yapıldığını anlatan sitelere girmenizi tavsiye ederim.

google ile "halil buhur" "tuncay turşucu" diye aratırsanız kişisel bloglarına ulaşabilirsiniz.
    Tuncay hocanın sitesinde temettü araması yapın.

Dolar, Euro, Altın sizi enflasyona ve alım gücüne karşı yenilmemenizi sağlar. Bunu şöyle açıklayayım. 1999 yılında sanırım dolar 60 krş (eski para ile 600.000 TL iken) ikamet ettiğimiz ev 100.000 dolara yani 60 milyara alınmış. Şuan bu ev aslında aşağı yukarı 800 000 TL ediyor. Yani 110 000 dolar. Bu aşamada tabiki şişen emlak fiyatlarını da düşünmek gerekir. Bu evden kira alabilirdiniz evet doğru, ama hissede de düzgün temettü veren firmalara yatırım yaparsanız yine kira geliri gibi temettünüz olur.

Doğru bir yatırım ile uzun vadede çok yüksek meblalar elde etmek mümkündür. Asıl amaç enflasyon üzeri getiri elde edebilmektir. 10 yıl önce Temel analiz yaparak EGEEN'i bilmek (2010'da 6,8), bugün de o firmadan en az 100 kat kazanmaktır (Bugün 700 TL).

Ama kardeşler tekstil şirketine ortak olacağım, günlük yüzde 10 artsın ben de karımı alıp çekileyim derseniz bu kumardan öteye geçmez. Robotlar ile yarışmanız imkansızdır. Bir tutar iki tutar üçüncüde herşey uçar gider. Ama Tüpraş gibi, Aselsan gibi, İş grubunun Şişe-Soda-Trkcm gibi kağıtlar uzun vadede güzel kağıtlardır. Biri bir kağıdı al diyorsa, emin olun sizden önce o kağıt zaten toplanacağı kadar toplanmıştır. Bu zero sum game denilen oyundur. Birilerinin para kazanması için birilerinin kaybetmesi gerekir. Ve spekülatöre uyarsanız o kaybedenin sizin olmanı muhtemeldir.

3 yıldır ufak ufak biriktirmeye başladım. Bazı kağıtlarda maliyetim 0 oldu neredeyse. Örneğin 1000 lot 4,5 lira ortalama ile alış yapmışım. Kağıt 15 liraya gelmiş 350 lotunu satmışım. Koyduğum paranın yıllık enflasyonu ile birlikte tamamını geri almışım. Ve elimde 650 tane 15 liralık kağıt halen var. Ama kağıt 19'u da görmüş son 3 ay içinde 13'ü de görmüş olabilir. Burada önemli olan kısa vadeli hareketleri kafaya takmamak. Asıl hedefim bazı belirlediğim, bilançolarını okuduğum, yatırım ilişkileri ile mailleşerek firmayı tanımaya çalıştığım şirketlerden belli sayıda lot'a ulaşmak. dolayısıyla fiyatın artıp azalması (allah korusun ciddi ihtiyaç olmadığı sürece) beni ilgilendirmiyor.

Paran batabilir mi? Evet şirket kapanır, iflas eder, devlet el koyar işte o zaman battı diyebiliriz. Ama benim hep yakınlarıma bu soru üzerine verdiğim cevap, XXX şirketi (Örneğin koc holding, Tüpraş, aselsan, thy) batarsa evet herşeyimizi kaybedebiliriz (borsadaki), ama onlar batarsa bizim düşünmemiz gereken son şey paramız olur. 🙂

uzun zamandır okuduğum en kıza ve öz borsa yatırım açıklaması. :) emeğiniz için teşekkürler. dikkate değer bilgiler mevcut.

• Türkiye Cumhuriyeti bölümünden taşındı  crazycells crazycells 

Benzer Başlıklar

• 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |