Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Ayrica belirteyim, pek cok yerde Trump'in bu kararnamesinin yetkisinin ustunde olduguna dair yorumlar var... Yani kararnamenin durdurulma ya da yururluge girmeme ihtimali var, bazi yerlerde de Trump'in bunu Kongreye baski kurmak icin cikardigi belirtilmis... Onumuzdeki haftalarda Kongre ve Trump arasindaki toplantilar tum bu yardim paketi problemini cozecektir diye dusunuyorum...

• @crazycells Mantıklı geliyor baskı kurmak amaçlı çıkarılmış olması.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MegaShintai, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

@crazycells Mantıklı geliyor baskı kurmak amaçlı çıkarılmış olması.

Ama Trump'in derdi yardim etmek degil de, yardim ediyormus gibi gorunmek gibi geliyor bana 🙂 Malum, Kasim ayinda secimler var... Trump gecen hafta issizlik maasi olarak 600 dolar yardima devam etmek istedigini ama Demokratlarin engel oldugunu soylemisti; kendi tek basina cikardigi yardimda sadece 300 dolar vermis 🙂 "Siyasette 24 saat uzun suredir" derler ama Trump icin 24 dakika bile oldukca uzun gibi 🙂 Soyledigi sey dakikalar icinde degisebiliyor 🙂

• @crazycells Çok doğru söylüyorsunuz sayın crazycells. Seçime kadar ne kadar çok birşey yapıyormuş (burası önemli 😂) görünürse, o kadar avantaj. İki taraf da oy alabilmek için hamleler yapıyor şu yardımlar üzerinden. Şu çekler geleydi iyiydi. 😅

• Haberlerde yazılan dışında bazı kısımlar belirsiz örnek olarak unemployment olarak eyalettin 300$ olan biri şimdi federal olarak 400$ daha alıp 700$ mı almış olacak haftalık yoksa bu tutar ona dahil olmadan sadece 400$ mı alacak veya 400$’ın içinden belirtildiği gibi 300$ federal ve 100$ eyaletten alınacağı için toplam 600$ mi alınacak 3 farklı son var olabilecek.

• @Erbatur Bence eskisi gibi olacak, sadece +600 yerine +400 olacak. Diger durumlarda ortalık karısır bence isyan cıkar 😃 😃

• @Erbatur sizin eyalet hangisi bizim ki tx 207 dolar veriyo sizinki 300müş iyimiş:)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erbatur, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

Haberlerde yazılan dışında bazı kısımlar belirsiz örnek olarak unemployment olarak eyalettin 300$ olan biri şimdi federal olarak 400$ daha alıp 700$ mı almış olacak haftalık yoksa bu tutar ona dahil olmadan sadece 400$ mı alacak veya 400$’ın içinden belirtildiği gibi 300$ federal ve 100$ eyaletten alınacağı için toplam 600$ mi alınacak 3 farklı son var olabilecek.

400 dolarin, %75'ini federal hukumet ($300), %25'ini ise eyalet hukumeti ($100) odeyecek... Fakat bu para ekstra yardim parasi, yani bunun disinda ayrica issizlik maasini da alacaksiniz, onun miktari da eyaletten eyalete degisiyor...

Bu arada okudugum haberlerde eyaletlerin boyle bir paraya sahip olmadigi konusuluyor, bilginize. Eger bunu vermek isterlerse cogu eyalette diger yardimlara ayrilan fonlarin kesilmesi gerekiyormus. Yani Trump'in tahmin ettigi kadar duzgun gitmeyecek gibi gorunuyor bu plan...

• @MegaShintai, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

@crazycells Çok doğru söylüyorsunuz sayın crazycells. Seçime kadar ne kadar çok birşey yapıyormuş (burası önemli 😂) görünürse, o kadar avantaj. İki taraf da oy alabilmek için hamleler yapıyor şu yardımlar üzerinden. Şu çekler geleydi iyiydi. 😅

Bu konuda iki tarafda birbirlerini sucluyorlar. Demokratlar kendi sunduklari sekilde (~$3 Trillion) yardim paketinin gecmesinde israrli ve Cumhuriyetciler ise bu sefer federal devletin cok fazla harcama yapmasini istemedikleri icin kendi sunduklari (~$1 Trillion) pakette israrcilar. Orta yolu bulamadilar. Bunda bazi Cumhuriyetci senatorlerin tamamen bu ikinci stimulus checklere karsi olmalarinin da etkisi var.

Trump ise simdilik Kongre'yi bypass ederek, kararnameler ile yola devam dedi. Bence cok akillica ve firsatci bir hareket! Bu anlasmazlik, secime dogru Trump'in isine yarayabilir. Ben elimden geleni yaptim, bunlar Demokratlarin israri yuzunden anlasamadilar tezini savunacak gibi gorunuyor.

Bu arada Temmuz issizlik rakamlari, yavastan da olsa ekonomide bir iyilesme oldugu yonunde.

• Doğrudur sayın @MySea. Artık beraber bekleyip göreceğiz neler olacağını.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erbatur, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

@Dscrt California vali ben Trump için vermem para mara demiş.

https://www.sfchronicle.com/politics/article/California-can-t-pay-for-Trump-s-jobless-15473142.php

Zaten para basma gucu olmayan eyaletlere bu kadar kulfet yuklemek cok akillica bir hareket degildi. Bu isler tam yetkiye sahip Kongre ile halledilmeli...

• @crazycells Issizlik maasi eyalete ve issizin daha onceki calisirken aldigi maasina gore degisiyor. Eger ilgili eyaletin/sehrin gecim siniri 400$ + issizlik maasinin altinda kalirsa anlamsiz olacaktir. TX TWC siklikla bilgilendirme mesajlari gonderiyor ve sorun yok mesaji veriyor. Su an 600$ kesildi ama kalan parayi gondermeye devam ediyorlar. Eger Federal buna 100$ daha ekle derse TX belki ekler ama ekleyemeyecek cok eyalet vardir, ki bu paranin yeterli olmayacagi eyalet de coktur bence.
    Tum siyasilerin tek hedefi Kasim ayina kadar idare etmek. Sonrasi tufan olacaktir. Kasim, Aralik ve Ocak Austin'de islerin en durgun oldugu aylar. Eger secim sonrasini hedeflyerek cozum uretmezlerse issizlik cidden basagritacak. Bence issizlik mi hastalik riski mi secimi artik sona geliyor.
    Acikcasi benim icin Agustos sonuna kadar destek gelmezse calismak icin sokaga cikmak demek 😕

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

Tum siyasilerin tek hedefi Kasim ayina kadar idare etmek.

Kesinlikle katiliyorum. Demokratlarin icinde, Bernie Sanders etkisiyle gelisen "Justice Democrats" adli siyasiler disinda hickimsenin halki umursadigini sanmiyorum... Zaten bu ekstra 600 dolarin eklenmesinde de buyuk katkilari oldu...

• @crazycells, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

Kesinlikle katiliyorum. Demokratlarin icinde, Bernie Sanders etkisiyle gelisen "Justice Democrats" adli siyasiler disinda hickimsenin halki umursadigini sanmiyorum... Zaten bu ekstra 600 dolarin eklenmesinde de buyuk katkilari oldu...

Ben ayni dusuncede degilim. Trump secimi kaybederse, ekonomi daha kotuye gidecek diye tahmin ediyorum. Biden zaten simdiden Obama politikalarinin devami olacagini beyan etti. Bu durumda Cin'in ekonomik anlamda buyumesi kacinilmaz olur ve ABD ekonomisine bunun olumsuz etkisi olacaktir. Cin'in su ana kadar ki buyumesinde Obama yonetiminin cok buyuk katkilari var. Trump, kim ne derse desin, ABD ekonomisi icin su andaki (Biden-Trump) karsilastirmasinda tek cozum.

• @MySea, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

@crazycells, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

Ben ayni dusuncede degilim. Trump secimi kaybederse, ekonomi daha kotuye gidecek diye tahmin ediyorum. Biden zaten simdiden Obama politikalarinin devami olacagini beyan etti. Bu durumda Cin'in ekonomik anlamda buyumesi kacinilmaz olur ve ABD ekonomisine bunun olumsuz etkisi olacaktir. Cin'in su ana kadar ki buyumesinde Obama yonetiminin cok buyuk katkilari var. Trump, kim ne derse desin, ABD ekonomisi icin su andaki (Biden-Trump) karsilastirmasinda tek cozum.

Çin’in durdurulması konusunda haklısınız. Bu olmazsa Abd, Avrupa, hatta Türkiye ekonomisi büyük tehdit altında. İnsan haklarının olduğu ülkelerde Çin ile rekabet edemezsin. Inanılmaz teknoloji hırsızlığı yapıp, uygun maliyetle ürün çıkarabiliyorlar. Siber güvenlik açısından çok tehlikeliler. Ayrıca dünyanın liderliği Çin’e geçerse dünya bugün olduğundan çok daha adaletsiz, kaos içerisinde, iğrenç bir yere dönüşür (tabi bu şu an imkansız, askeri üstünlük çok büyük farkla Abd’de olduğu için, o noktaya gelinirse bir bahane bulup kesinlikle savaş çıkaracak ve kazanacak. Rusya’nın ABD karşısında olacağını düşünenler yanılır, ikisi bence en büyük müttefikler).

Fakat Trump konusunda sizin gibi düşünmüyorum. ABD’nin itibarını çok sarstı ve ABD’yi dünyanın cazibe merkezi olmaktan çıkaracak ileri derecede gerizekalıca politikaları var. Tüm ülkelerden insanlar buraya gelip okumak, çalışmak, yatırım yapmak için can atarken, bütün yabancı öğrencileri ülkeden atmaya çalışan biri vatansever değil, gerizekalı olur ancak. Ayrıca ABD’nin en büyük gücü adalet sistemi ve kurumsal yapısıdır. Buraya yatırım yaparken veya göç ederken, başkan kim olursa olsun adaletin ve kurumların sizi koruyacağını bilirsiniz. Trump yönetiminin bunlarla da derdi olduğunu, o ne derse o olsun kafasında biri olduğunu ve ABD’nin gerçek gücünü sarstığını düşünüyorum. Ayrıca kutuplaştırma politikası izliyor. Bir ABD başkanının saygınlığına da sahip değil kendisi. Mesela Obama çoğu ülkede çok sevilir, sayılır. O yüzden Biden seçilsin ve Çin ile mücadeleyi sürdürsün daha iyi diye düşünüyorum. Belki geçmişte bu konuda yaptıkları hatalardan ders almışlardır. Karar tabiki ABD vatandaşlarının. Kim seçilirse seçilsin bana saygı duymak düşer.

• @MySea Kotulerin icinden az kotu olanini secmelerini umarim. Hos boyle dusunup geriye bakinca da ideal baskan hangisi diye merak ediyor insan.
    Cin'in insan haklari icin ciddi bir tehdit oldugunu gormemek icin kor olmak gerek ama mucadele icin daha cok insan haklari gerekiyor bence. Bunun icin de insan haklarina deger veren baskanlar.
    Vatandas olmama (aksilik cikmazsa) daha 3,5 sene var. O zaman kadar ancak tanirim US politikacilarini sanirim 🙂
    Umarim halk en dogru karari verir.

• ⭐⭐

Peki Self Employed olarak PPP den aldıgımız, 1 k ya yeniden basvurup 2 K alabilecekmiyiz ☺

• @Ryback @caglaror

2016'da Trump vs Hillary idi ve cogu insan Hillary'den daha kotu kimse olamaz diye Trump'a oy verdi. Demokratlarin o zaman cikartabilecegi en kotu aday belkide Hillary idi. Yani trump bir cesit caresizlik oylari ile secildi.

Simdi de benzer durum var. Biden yine demokratlarin cikartabilecegi en kotu adaylardan birisiydi, Sanders de iyi bir secim degildi. Trump ise ikinci donem icin zorluyor. Yani covid olmasaydi zaten cogu politika ve ekonomi uzmanlarin Trump'in buyuk cogunlukla tekrar secileceginden emindiler. Ama salgin Biden'i yarisin icine birden soktu ve su anda onde gorunuyor. Ben olaya ekonomi uzerinden bakiyorum ve Trump'in Biden'dan daha iyi bir secim olacagini dusunuyorum. Politik veya uluslararasi iliskiler acisindan farkli bir anlayis da tabii ki olabilir.

Birde su var, Trump en azindan icinden ne geciyorsa, gaf bile yapsa, patavatsiz gibi bile gorunse, hatta sacmalasa bile acikca saklamadan ya soyluyor yada yaziyor. Adam o konuda en azindan bence durust. 🙂 Biden ise kapali bir kutu ve bu cok daha tehlikeli.

Bunlar benim kendi goruslerim ve kimse katilmak zorunda degil.

• @MySea, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

@Ryback @caglaror

2016'da Trump vs Hillary idi ve cogu insan Hillary'den daha kotu kimse olamaz diye Trump'a oy verdi. Demokratlarin o zaman cikartabilecegi en kotu aday belkide Hillary idi. Yani trump bir cesit caresizlik oylari ile secildi.

Simdi de benzer durum var. Biden yine demokratlarin cikartabilecegi en kotu adaylardan birisiydi, Sanders de iyi bir secim degildi. Trump ise ikinci donem icin zorluyor. Yani covid olmasaydi zaten cogu politika ve ekonomi uzmanlarin Trump'in buyuk cogunlukla tekrar secileceginden emindiler. Ama salgin Biden'i yarisin icine birden soktu ve su anda onde gorunuyor. Ben olaya ekonomi uzerinden bakiyorum ve Trump'in Biden'dan daha iyi bir secim olacagini dusunuyorum. Politik veya uluslararasi iliskiler acisindan farkli bir anlayis da tabii ki olabilir.

Birde su var, Trump en azindan icinden ne geciyorsa, gaf bile yapsa, patavatsiz gibi bile gorunse, hatta sacmalasa bile acikca saklamadan ya soyluyor yada yaziyor. Adam o konuda en azindan bence durust. 🙂 Biden ise kapali bir kutu ve bu cok daha tehlikeli.

Bunlar benim kendi goruslerim ve kimse katilmak zorunda degil.

Tabiki. Kim secilirse secilsin, umarim 2021 yili Amerika ve dunya icin cok guzel gecsin, 2020'yi unuttursun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.9k

| | | |