Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Gününüz aydın olsun arkadaşlar..

• Evet arkadaşlar konuyu şöyle bir değiştirelim, green card çıkarsa diye gideceği yerlerden ev bakan, araba bakan, çocukları olanların evlerine yakın puanı yüksek okullara bakan, amerika hayalini günde 4-5 saatlere varacak kadar aklından çıkaramayan, ne tür işleri yapabileceğini düşünen, ilk gittiğimde nasıl olacak nasıl yapacağız diye geçiren kaç kişiyiz? 🙂

• @yigitboncuk aynı şekilde birkaç saati araştırarak geçiriyoruz🙂

• @yigitboncuk Emlak sitelerinden değil de USA'da yaşayan Türklerin youtube kanallarından ev tutma süreçleri ve evlerini, yerleşme süreçleriyle ilgili videoları çok izledim. Özellikle sevgili Evrim Tayanç ve Can-Banu Çolpan'in Youtube kanalları favorilerim. Onların ve diğer benzer formattaki youtube kanallarından ev ve araba alma süreçleri, örnekleri çok ilgimi çekiyor.
    Normalde öğretmen olmama rağmen oraya gittiğimde diploma denkliği için eksik dersler almakla falan uğraşmak istemiyorum. Zira öğretmenlik yapmaktan da hiç haz etmiyorum artık bu ukala, saygısız nesle... Bu sebeple yeteneklerim doğrultusunda bi sertifika programına yazılıp buradan mezun olunca ilgili alanda iş bulmayı istiyorum ve bununla ilgili hayallerim oluyor.
    Eşim yazılım mühendisi, inşallah kazanır da gidersek, O benden önce başlar diye bekliyoruz orda çalışmaya. Ben de kızımızın anaokulu saatlerine göre kendi eğitimimi ve sonrasında inşallah iş durumumu bi hâl yoluna sokarım diye umuyorum.
    Allah DV2021'i bekleyen herkesin gönlünden geçenleri, hakkında hayırlı olacak şekilde nasip etsin ( Çok Âmin 😀)

• @Selda canı gönülden amin diyorum 🙂

• ⭐⭐⭐

@Selda hanım herşey gönlünüzce olsun hakkınızda hayırlısı diyorum

• @fetihy Çok teşekkür ederim. Hepimizin inş 😊

• @Selda, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

@yigitboncuk Emlak sitelerinden değil de USA'da yaşayan Türklerin youtube kanallarından ev tutma süreçleri ve evlerini, yerleşme süreçleriyle ilgili videoları çok izledim. Özellikle sevgili Evrim Tayanç ve Can-Banu Çolpan'in Youtube kanalları favorilerim. Onların ve diğer benzer formattaki youtube kanallarından ev ve araba alma süreçleri, örnekleri çok ilgimi çekiyor.
    Normalde öğretmen olmama rağmen oraya gittiğimde diploma denkliği için eksik dersler almakla falan uğraşmak istemiyorum. Zira öğretmenlik yapmaktan da hiç haz etmiyorum artık bu ukala, saygısız nesle... Bu sebeple yeteneklerim doğrultusunda bi sertifika programına yazılıp buradan mezun olunca ilgili alanda iş bulmayı istiyorum ve bununla ilgili hayallerim oluyor.
    Eşim yazılım mühendisi, inşallah kazanır da gidersek, O benden önce başlar diye bekliyoruz orda çalışmaya. Ben de kızımızın anaokulu saatlerine göre kendi eğitimimi ve sonrasında inşallah iş durumumu bi hâl yoluna sokarım diye umuyorum.
    Allah DV2021'i bekleyen herkesin gönlünden geçenleri, hakkında hayırlı olacak şekilde nasip etsin ( Çok Âmin 😀)

esiniz yazilim muhendisiyse amerikada islere basvurup bir sekilde calisma oturum v.s almasi daha kolay olur ve bu sayede green card i beklememis olursunuz ve buna bel baglamamis olursunuz.

• @mexido Yorumunuz için teşekkür ederim. Aynen dediginiz gibi yapıyor aslında bir süredir. Ancak firmalar öncelikli olarak USA'da oturan ve orada çalışma-oturma izni olanlara öncelik veriyor. Eğer ilana başvurular arasında kendi vatandaşı ya da Usada çalışma izni olanlardan biri istenilen şartları sağlamıyorsa o durumda yurt dışından gelen başvuruları degerlendiriyorlarmis. Zira başka bir ülkeden çalışan getirtmek firmaya daha meşakkâtli geliyormuş. Benim de eşimden duydugum ve yine bu yurtdışında işe girmeye çalışanlardan duyduklarim, okuduklarım bu yönde...
    Ama yine de TR den başvurup da USAya GCsiz işe alınıp gidebilen biri varsa yazsın lutfen. Firmayı nasıl ikna ettikleriyle ilgili... Varsa bi yolu öğrenmek için can atıyorum.

• @Selda hanım bende öğretmenim ve meslekte 5. yılım. Merak ettiğim konu var. Meselâ size cıktı diyelim (insallah😂) mülakatta orada ne iş yapacaksınız dediklerinde ne söylemeyi düşünüyorsunuz? Öğretmenlik yapmayı düşünüyorum demenin bizim için bir eksisi olabilir mi acaba? Çünkü denklik vs vs uzun süreç yada bence baya zor.

• @2020DvWinner Kazanır da mülakata girersem öğretmen olduğumu; ancak diploma denkliği almanın uzun bir süreç olduğundan, daha kısa sürede çalışma hayatına girebilmek için ilgi alanıma uygun sertifika programlarına yazılıp oradan alacak olduğum sertifikayla çalışmaya başlamak istediğimi belirtmeyi düşünüyorum. Bu arada gitmeden evvel MEBden istifa edip gitmek yerine 1 yıllık ücretsiz izin alıp, bu süre sonunda istifa düşünürüm.

• Hocam mantıklı düşünüyorsunuz.ücretsiz izin isabetli bir karar olur.abd ye gitmeyi o kadar çok istiyoruz ki. Belkide oraya gidincede yapamayıp ülkemize geri döneceğiz.bilemeyizki.dönme riskini düşünüp öyle hareket etmek faydalı olur.ben evimi arabamı hatta eşyalarımı arkamda hiç bir şey bırakmadan satıp gitmeyi düşünüyordum.şu aralar ev ve eşyalarımız konusunda beklemeyi uygun gördüm.YA YAPAMAZSAK ,YA TUTUNAMAZSAK ORALARDA !!!

• @clourpoint ''tutunamayacak kadar'' ne zorluğu var ki sayın hocam, 4 kere battım,5kere geri geldim. canım memleketimizin ne krizi bitiyor,ne sıkıntısı bitiyor. doğdum doğalı ticaret ile uğraşıyorum ekonominin düzeldiğini hiç görmedim görememde. hepimizin evinin arka bahçesinden petrolde fışkırsa gene benzin 7 tl, gene hayat pahalı olur hiç değişmez. 10 yılda bir hep aynı sıkıntılar tekrar ediyor. illaki oranında zorlukları olacak ama en azından buradaki kadar zorlanmayız diye düşünüyorum. saygılar,sevgiler,hepimizin şansı bol olsun.

• ⭐⭐

Göreceli bir konu. Özel sektör veya kendi işini yapanlar ile kamu sektöründe olanların hayata bakış acıları değişebilir. Bu normal. Herkesin kendi hayatı içerisinde ki dinamikler farklıdır. Birisi daha temkinli hareket etmesi gerektiği bir yaşam içerisinden gelmiştir diğeri daha serbest ve daha cesaretle hareket etmesi gereken bir hayat içerisinden gelmiştir. Her ikisinin de hareket tarzları kendi içerisinden geldikleri hayata göre doğaldır, normaldir. Her iki hareket tarzının eksileri de vardir, artıları da.

• @Selda, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

@mexido Yorumunuz için teşekkür ederim. Aynen dediginiz gibi yapıyor aslında bir süredir. Ancak firmalar öncelikli olarak USA'da oturan ve orada çalışma-oturma izni olanlara öncelik veriyor. Eğer ilana başvurular arasında kendi vatandaşı ya da Usada çalışma izni olanlardan biri istenilen şartları sağlamıyorsa o durumda yurt dışından gelen başvuruları degerlendiriyorlarmis. Zira başka bir ülkeden çalışan getirtmek firmaya daha meşakkâtli geliyormuş. Benim de eşimden duydugum ve yine bu yurtdışında işe girmeye çalışanlardan duyduklarim, okuduklarım bu yönde...
    Ama yine de TR den başvurup da USAya GCsiz işe alınıp gidebilen biri varsa yazsın lutfen. Firmayı nasıl ikna ettikleriyle ilgili... Varsa bi yolu öğrenmek için can atıyorum.

Rica ederim. Malesef o detayi atladim. Eleman ihtiyacini once kendi ulkesinden karsilamali eger bulamiyorsa disardan getirmek isteyebiliyorlar. Illa disardan gelen vardir ama biraz sans ve zor olan birsey oldugunu dusunuyorum. Ama avrupa ulkelerinde biraz daha sansli olabilir is bulma yonunde abd den daha cok avrupa da is bulanlari goruyorum. Ben yazilim muhendisi olsam dunyanin her yerinde 6ay 1yil kisa sureli yasayip deneyimlemek isterdim bir yere bagli kalmazdim. Hayalim bu ama malesef yazilim muhendisi degilim 🙂

• @clourpoint, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Hocam mantıklı düşünüyorsunuz.ücretsiz izin isabetli bir karar olur.abd ye gitmeyi o kadar çok istiyoruz ki. Belkide oraya gidincede yapamayıp ülkemize geri döneceğiz.bilemeyizki.dönme riskini düşünüp öyle hareket etmek faydalı olur.ben evimi arabamı hatta eşyalarımı arkamda hiç bir şey bırakmadan satıp gitmeyi düşünüyordum.şu aralar ev ve eşyalarımız konusunda beklemeyi uygun gördüm.YA YAPAMAZSAK ,YA TUTUNAMAZSAK ORALARDA !!!

Birsey olmaz bence ne is yapiyorsunuz ne kadar kazaniyorsunuz bilmiyorum ama buyuk bir cogunlugumuzun asgari ucret aldigini dusunursek burda kaybetmis birseyimiz olmuyacaktir daha once de asgari ucret aliyorduk dondukten sonra da asgari ucret alicaz. 🙂

• @önder-çalışkan çok doğru söylüyorsunda önder insan düşünmeden de edemiyor.Farklı bir ülke dinleri renkleri zevkleri bayram seyranları farklı.yani hersey farklı.insan çekinmiyorda değil

• @Drywall aynen kardeşim

• @clourpoint hocam varsın herşeyleri faklı olsun ama en azından toplumca yitirdiğimiz saygının kat be kat fazlasını oralarda göreceğimiz kesin

• Iki arkadaşımı ayarttim. Seneye onlar da başvuracak. Hangimize çıkarsa anlaşmalı evlenip gideceğiz. Şansımızı ikiye katlayacagiz😈

Benzer Başlıklar

• 10228
  • 7674
  • 22189
  • 120
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |