Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@nothing34, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

@fetihy bu konu hakkında amerıkalı avukat bırı ıle konustum arkadasımın arkadası onlarda kesınlıkle desteklıyor aslında green kart ın amacı amerıkanın bıze sunmus oldugu herkesın gozunde bır lutuf buraya gelıyorsan vergını ver dıyorlar ama hem turkler hemde dunya ulkelerı bunu kazandıktan sonra vergı beyanında bulunmuyor veya kazancını az gosterıyor bın tane kate kulli cevırıyorlarmıs akabınde olan konu dogum ıle alınan green kart bebege green card verılıyor bebek kayıp kendı ulkesıne donup 20 yıl ortalıklarda yok ama amerıka haklarına sahıp buda adaletsızlık o yuzden bende bu kurallar green card surecı soyle etkıler onceden amerıkanın verdıgı bırseyı alması ımkansızdı sımdı o green cardı senden alma gıbı hakkı doguyor cunku bunu kotuye kullanım soz konusu bugun almanyaya gıdıp mukemmel hayat yasayan turklerın berlın meydanında dugun konvoyu adı altında ınsanlara teror yasatması gıbı vırus gıbıyız resmen her gıttıgımız yerı rahatsız edıyoruz bızım gıbı veya formdakı ınsanlar gıbı ıyı bır hayat amacı olan ınsanlar kurunun yanında yasta yanıyor muhabbetı oluyor

Teşekkürler bilgileriniz için. söylediklerinizin hepsine katılıyorum. Her zaman geçerli olan bir kural “kurunun yanında yaşda yanar “

• ⭐⭐

@nothing34 Dürüst ve objektif yorumunuz için teşekkür ediyorum. Kurunun yanında yaşlar yanmaz. Bu yönden icim rahat sahsen. Zaten bu kararların en çok buna faydası olacak ve bunun için bu kararlar alınıyor; kuru ile yaşı ayirt edebilmek için. Amerika Devleti bu ayrımı yapabilecek yetenekte bir devlet. Bu süreç Trump ile başlayan ve Trump' in akıl ettiği bir süreç değil. Aksaklıklar ve kanunların su istimal edilmesi hadiseleri ve bunun devlete olan dezavantajları daha önceki liderler tarafından da biliniyordu. Bugüne kadar bazı kuruluş yasalarından dolayı olusan mevzuat aciklarina popülist secim politikaları nedeniyle veya bazı ihtiyaçlar nedeniyle göz yumuyor veya görmemezlikten geliyorlardı. Ama Trump elini taşın altına koydu ve bu açıkları kapatmaya kararlı. Bunu diğer liderler ve lider adayları da istiyordu/istiyor aslında. Bunu Trump'in yapması aslında herkesin işine geldi. Ister Cumhuriyetçi olsun isterse de Demokrat olsun hiç kimsenin geri adım atacağını zannetmiyorum. Bence herkes içinden Trumpa teşekkür ediyordur. Ama oy popülizmi nedeniyle bunu dillendiremiyorlar. Bu kararlar halihazırda GC tan vatandaşlığa geçmiş olanları da etkiler diye düşünüyorum ileride. Yani kimse kurtuldum rehavetine düşmemeli. Artık endüstri robot ve yapay zeka odaklı hale geldi. Son on yılda çok büyük sıçramalar yaptı teknoloji. Ve insan gücüne olan ihtiyac büyük bir hızla azaldı. Buna karsin insan nufusu da artti/artiyor. Devletler artik kuru insan kalabaliklarina degil, yetenekli az ve öz insana ihtiyac duyuyorlar. Bu nedenle bir şekilde dünya genelinde farkettirmeden bazı bahanelerle nüfus planlamasina/azaltımına gidiliyor. Artık insan değil, iyi ve donanımlı insan insandan sayiliyor. Bu sonuca yuregimiz razi olmasa da gercek bu ve bu gercek degismeyecek.
    Gocmenler bence asıl vatandaşlardan daha dikkatli olmaları gerekirken, daha dikkatsiz ve saygısız davranıyorlar. Gittikleri yerin kanunlarına ve kültürüne adapte olacaklarına kendi kültür ve kanunlarını dayatmaya çalışıyorlar. O zaman niye gidiyorsunuz sorusunu sormak daha anlamlı hale geliyor. Madem kendi kural ve kültürünüzden memnunsunuz neden başka bir ülkeye gidiyorsunuz? Neden ulkenizde yasamıyorsunuz? Kimse bana ekonomik sebepler demesin lütfen. Kendi kural ve kültürüne samimi ve bağlı insan maddi nedenlerle ülkesini terk etmez/etmemeli. Işte bu polemiğin nedeni olan paradoksu irdelediğimizde karşımıza samimiyetsizlik çıkıyor. Hem gitme noktasındaki samimiyetsizlik hem de kural ve kültür muhafazakârlığı noktasında ki samimiyetsizlik. Bir de ekonomik sebeplerden ziyade halihazırdaki ülkesinde varolan kural ve kültüre karşı çıkıp gidenler var. Bu kesiminde hepsi demek haksızlık olur ama bir kısmında yine samimiyetsizlik görüyorum. Kendi ülkelerinde şikayet ettiği noktalarda yeni ülkelerde aynı tarz hatalar yapıyorlar. Mesela adam ülkesinde insan haklarindan dolayı şikayet ederek gidiyor ama gittiği yerde yine kendi ülkesinin insanını düşük ücretle çalıştırmak veya sosyal güvencesinde gereken destekleri vermemek gibi davranışlarla insan haklarını ihlal edebiliyor. Yani dürüst değiliz. Samimi değiliz. Dürüst olalım. Samimi olalım. Elin adamı enayi değil. Aptal hiç değil. Bizim düşündüğümüz kurnazlıkları veya kendimizle çelistigimiz samimiyetsizlikleri onlar görüyor. Kendi ülkemizde dışarıdan gelen göçmenlere nasil bakıyorsak/göçmenler nasil bir profil çiziyorlarsa gittiğimiz yerde de bize öyle bakıldığını/öyle bir profil çizdiğimizi/ciziyor olabilecegimiz ihtimalini unutmamalıyız. Ve ona göre davranıp bu algıyı değiştirmek için dürüst ve samimi olmalıyız. Gittiğimiz yerlerde bizlerden nefret etmelerini değil bizlere hayran olmalarını sağlamalıyız. Kalpleri fethetmeliyiz. Amerikaya uber lyft veya garsonluk yapmaya değil, mimarlık yapmaya, doktorluk yapmaya, avukatlık yapmaya, mühendislik yapmaya, herhangi bir meslekte ustalık yapmaya, işletmecilik yapmaya gitmek isteyenler gitmeliler. Zaten adamlar bu yeni düzenlemelerle bunu söylüyorlar. Bu söylediklerim umarım yanlış anlaşılmaz. Objektif bakmaya çalışıyorum. Kendi ülkemde ne olmasını istiyorsam başka ülkelere aynı şekilde empati yapıyorum. Amerikadaki bir takim youtuber lari izliyorum gerçekten içlerinde çok kaliteli insanlar olmakla beraber utandığım insanlarda var. O youtuberlar bizim oradaki aynalarımız aslında. Kuru da gitmis Amerikaya, yaş da.

• @nothing34, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

@fetihy bu konu hakkında amerıkalı avukat bırı ıle konustum arkadasımın arkadası onlarda kesınlıkle desteklıyor aslında green kart ın amacı amerıkanın bıze sunmus oldugu herkesın gozunde bır lutuf buraya gelıyorsan vergını ver dıyorlar ama hem turkler hemde dunya ulkelerı bunu kazandıktan sonra vergı beyanında bulunmuyor veya kazancını az gosterıyor bın tane kate kulli cevırıyorlarmıs akabınde olan konu dogum ıle alınan green kart bebege green card verılıyor bebek kayıp kendı ulkesıne donup 20 yıl ortalıklarda yok ama amerıka haklarına sahıp buda adaletsızlık o yuzden bende bu kurallar green card surecı soyle etkıler onceden amerıkanın verdıgı bırseyı alması ımkansızdı sımdı o green cardı senden alma gıbı hakkı doguyor cunku bunu kotuye kullanım soz konusu bugun almanyaya gıdıp mukemmel hayat yasayan turklerın berlın meydanında dugun konvoyu adı altında ınsanlara teror yasatması gıbı vırus gıbıyız resmen her gıttıgımız yerı rahatsız edıyoruz bızım gıbı veya formdakı ınsanlar gıbı ıyı bır hayat amacı olan ınsanlar kurunun yanında yasta yanıyor muhabbetı oluyor

dogumla kazanilmis vatandaslikda bence adaletsizlik aramak biraz farkli olabilir cunku yeni dogmus bebek tek basina abd de hayatini belli bir yasa kadar yalniz surdurmesi imkansiz ailesine oturum versen ailesi ulkesine donmez bu hakki taninmadigi icin cocugunu alip ulkesine geri donmek zorunda birakiliyor ve cocuk belli bir yasa geldiginde ayaklari uzerinde durdugunda tekrar geri donuyor bu dogal birsey. Bunu tabi dogum ile verilmis vatandaslik icin soyluyorum. Boyle bir hak vermis olduklari icin bu sekilde yorum belirttim.

• ⭐⭐⭐⭐

@Drywall, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

yapmaya, mühendislik yapmaya, herhangi bir meslekte ustalık yapmaya, işletmecilik yapmaya gitmek isteyenler gitmeliler. Zaten adamlar bu yeni düzenlemelerle bunu söylüyorlar. Bu söyledikleri

Bu yorum çok tartışma kaldırır ama bu yoldaki insanların kendine çeki düzen vermesi ve sağlıklı bir iş planı yapması gerektiğini hatırlatması açısından başarılı bir ''iğne''

• ⭐⭐

@mexido Amerikaya sırf doğum yapmak ve çocuğuna vatandaşlık almak için gidenler var. Bu sahtekarliktir. Bunun savunulacak hiç bir tarafı yok. Umarım bu tarz vatandasliklar iptal edilir. Son yıllarda özellikle kanunu eğerek bükerek sahtekarlıkla çocuklarını Amerikada doğuranlar var. Bu bir sektör haline bile geldi. Hatta bu da yetmezmiş gibi bir yolunu bulup hastane doğum masraflarını bile devlete yükleme yollarını deneyenler var. Resmen pişkinlik yani. Ben bu tarz bir sahtekarlığı ne kendi ülkem için ne de bir başka ülke için doğru bulmam. Adamlar her şeyin farkında. Ve bunu yapanları araştıracak ve bulduktan sonra iptal edecekler. Alemin kurnazı biz değiliz. Diğer taraftan hak ederek hiç bir sahtekarlık yapmadan orada doğmuş, vatandaşlık görevlerini yerine getirmiş dürüst insanların haklarına zaten bir şey olmaz. Üstteki yorumumda belirttiğim gibi kuru ile yaşı ayiracaklar. Zaten sahtekarlik yaparak sırf dogum için gelip cocuguna vatandaslik alarak donenlerin tesbit edilmesi hic de zor degil. Yani hak ederek vatandas olanlar rahat olsun.

• Bunlari tespit etmeleri cok kolay ve mumkun. Fakat, anayasadaki 14uncu madde yasal olarak dogumla vatandaslik yolunu acan kanun. Bu kanunu degistirirlerse ki yapmalari gereken tek sey, anne veya babanin greencardli veya vatandas olmasi zorunlulugunu kanuna eklemek, bu durumda otomatikmen bunun onune gecmis olurlar. Bir diger yol ise, buna izin veren hastane ve doktorlarin lisanslarni iptal etmek gibi radikal bir karar. Henuz daha o asamaya gelmediler ama Trump ikinci donem secilirse, buyuk ihtimalle bunun gibi degisiklikler icin cok ugrasacak. Adamin cunku ikinci donemde kaybedecek hicbirseyi yok.

• ⭐⭐

Sayın @MySea, ellerinde her şeyin listesi vardır diye tahmin ediyorum. Bu doğum olayının su istimal edildiğine dair kanıtları illaki vardir. Hem hastaneler ve hem de bu şekilde hülle doğumu yapanlar ile ilgili bilgiler ellerindedir mutlaka. Bu listelere erişmeleri o kadar zor bir şey değil zaten. Amerikada bu tarz gocmenlikle, vatandaşlıkla ilgili bir kararı alabilmek için çok güçlü kanıtlarınız olmalı. Amerikada öyle kolay değil bu tarz değişikliklerin kabul edilmesi. Eğer eliniz güçlüyse ve kanıtlarınız sağlamsa bu tarz bir değişime girişebilirsiniz. Kanunların ve sistemin su istimal edildiğine dair çok güçlü bilgi ve belgeleri olmasa bu ise kalkışmazlardı.

• @Drywall, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

@mexido Amerikaya sırf doğum yapmak ve çocuğuna vatandaşlık almak için gidenler var. Bu sahtekarliktir. Bunun savunulacak hiç bir tarafı yok. Umarım bu tarz vatandasliklar iptal edilir. Son yıllarda özellikle kanunu eğerek bükerek sahtekarlıkla çocuklarını Amerikada doğuranlar var. Bu bir sektör haline bile geldi. Hatta bu da yetmezmiş gibi bir yolunu bulup hastane doğum masraflarını bile devlete yükleme yollarını deneyenler var. Resmen pişkinlik yani. Ben bu tarz bir sahtekarlığı ne kendi ülkem için ne de bir başka ülke için doğru bulmam. Adamlar her şeyin farkında. Ve bunu yapanları araştıracak ve bulduktan sonra iptal edecekler. Alemin kurnazı biz değiliz. Diğer taraftan hak ederek hiç bir sahtekarlık yapmadan orada doğmuş, vatandaşlık görevlerini yerine getirmiş dürüst insanların haklarına zaten bir şey olmaz. Üstteki yorumumda belirttiğim gibi kuru ile yaşı ayiracaklar. Zaten sahtekarlik yaparak sırf dogum için gelip cocuguna vatandaslik alarak donenlerin tesbit edilmesi hic de zor degil. Yani hak ederek vatandas olanlar rahat olsun.

Dogru. Fakat abd de dogum yapan ve cocuguna vatandaslik almis kisiler gc ye basvurup ve ciktiginda sirf bundan dolayi vize alamaz yada aldi diyelim bu sefer de vatandaslik alamaz ise kazanan kisi icin kotu olacaktir. Yapmasaymis diyebiliriz belki ama empati yaptigimizda iyi bir durum olmayacak ne yazikki kazanan kisi adina.

• Arladaşlar iyi geceler.2 adet sorum olacak.ilki green card ücretini ne zaman nereye ödüyoruz?konsoloslıktamı ödeniyor? Diger sorum green card her yıl yenileniyormu ?tek seferlğinemi veriliyor?sadece bir yerde bilgi bulamadığım için hem sohbet olur diye sordum.

• @clourpoint uscıs'ın web sayfasından ödeniyor, 5 yıllık veriliyor 5 yıl sonra vatandaş olmazsan yenilemen gerek.

Ücreti Kim Öder
    Dışişleri Bakanlığı'ndan göçmen vizenizi aldıktan ve ABD'ye gitmeden önce USCIS Göçmen Ücretini ödemenizi önemle tavsiye ederiz .

USCIS Göçmen Ücretini ödeyemezseniz, bir aile üyesi, arkadaş, işveren, avukat veya akredite bir temsilci sizin için ödeme yapabilir. Birisi sizin için ücreti öderse, Uzaylı Numaranız (A-Numarası) ve Dışişleri Bakanlığı (DOS) Vaka Kimliğinize ihtiyaç duyacaktır.

Ücreti, Amerika Birleşik Devletleri'ne geldikten sonra da ödeyebilirsiniz. Bu seçeneği seçerseniz, size ücretinizi ödeme talimatlarını içeren bir ödeme talep eden bir bildirim göndeririz. USCIS Göçmen Ücreti ödenene kadar Yeşil Kartınızı almayacaksınız. google çeviri olduğundan bazı kelimeler garip olmuş 🙂 resmi web sitesinden kopyaladım.

• @yigitboncuk, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

@clourpoint uscıs'ın web sayfasından ödeniyor, 5 yıllık veriliyor 5 yıl sonra vatandaş olmazsan yenilemen gerek.

Ücreti Kim Öder
    Dışişleri Bakanlığı'ndan göçmen vizenizi aldıktan ve ABD'ye gitmeden önce USCIS Göçmen Ücretini ödemenizi önemle tavsiye ederiz .

USCIS Göçmen Ücretini ödeyemezseniz, bir aile üyesi, arkadaş, işveren, avukat veya akredite bir temsilci sizin için ödeme yapabilir. Birisi sizin için ücreti öderse, Uzaylı Numaranız (A-Numarası) ve Dışişleri Bakanlığı (DOS) Vaka Kimliğinize ihtiyaç duyacaktır.

Ücreti, Amerika Birleşik Devletleri'ne geldikten sonra da ödeyebilirsiniz. Bu seçeneği seçerseniz, size ücretinizi ödeme talimatlarını içeren bir ödeme talep eden bir bildirim göndeririz. USCIS Göçmen Ücreti ödenene kadar Yeşil Kartınızı almayacaksınız. google çeviri olduğundan bazı kelimeler garip olmuş 🙂 resmi web sitesinden kopyaladım.

Kartın geçerlilik süresi 10 yıl değil mi?

• @yigitboncuk sağol kardeşim bilgilendirdin beni .bu konuyla ilgili forumda link varsa atarmısın?

• @Aristoi ben 5 yıl diye okumuştum, ama daha iyi bilen biri varsa bizi aydınlatır umarım yanlış bilgi vermek istemem.

• @yigitboncuk Green Card lottery ile kazandıysanız 10 yıllık veriliyor.

• Merhaba arkadaşlar
    Şuan mülakata giren arkadaşlar için gösterilmesi gereken tutar ortalama ne kadar acaba? Geçmiş yıllara göre biraz farklılık var sanırım daha yüksek miktarlar mı isteniyor 🙂

• @Oradaki mart mülakatlarında belli olacak diyorlar.

• ⭐⭐ Yasaklı

son 10 hafta.Kazanırsam davet vercem

• @clourpoint, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Arladaşlar iyi geceler.2 adet sorum olacak.ilki green card ücretini ne zaman nereye ödüyoruz?konsoloslıktamı ödeniyor? Diger sorum green card her yıl yenileniyormu ?tek seferlğinemi veriliyor?sadece bir yerde bilgi bulamadığım için hem sohbet olur diye sordum.

Konsoloslukta ödenen 330$ mülakat ücreti, green card ücreti ise 220$ (Kısaca uscis fee)

Green cardınızın basılması ve postalanması için 2 şey gerekli. 1.uscis fee nin ödenmesi 2.si göçmen vizeyi aldıktan sonra abd ye giriş yapmanız. O yüzden giriş yapmadan birkaç gün önce öderseniz giriş yaptığınızda kartınızın basımıyla ilgili işlem başlar. Giriş yaptıktan sonra öderseniz kart basımınız siz ödeme yapana kadar gerçekleşmez. O sebeple tavsiye edilen abd ye giriş yapmadan önce uscis fee yi ödemeniz.

Kart 10 yıllık veriliyor diye biliyorum ben de, ama genelde 5 yılın sonunda vatandaşlık alındığı için (gerekli şartlar sağlandığında tabi, ikamet süresi gibi) o kısım pek üzerine yazılan çizilen bir konu değil.

• @aysegul teşekkürler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

67

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.4k

| | | |