Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@lord, içinde söyledi: Amerika'da Hemşirelik

Kenan bey merhabalar,

Türkiye'de biyoloji bölümünü bitirmiş biri olarak, sağlık sektöründe bazı temel bilgi ve becerilere hızla sahip olabileceğim düşüncesindeyim. Aklımda ADN ile 2 yılda RN olma gibi bir düşüncem var ancak belli noktalarda fikir ayrılıklarına düşüyorum.
    • Örneğin, pek çok yerde de BSN-RN ve ADN-RN arasında gelir farkları ve yükselmenin ADN-RN de olmadığı belirtilmişti, doğruluk payı var mıdır?
    • Bir de, yine iki yıl sürecek, master degree ile Physician Assistant olma fikri cezbedici bir hayal olarak beliriyor; ancak sorumlulukları çok daha fazla. Siz bu işin içinde olarak tavsiye eder misiniz bu mesleği?
    • Bir de Perfüzyonistlik var tabi, onun eğitimini de Türkiye'de master yaparak almak istiyorum daha sonra yüksek ihtimal ABD’de lisansımı almam gerekiyor çalışmam için bu konuda bildikleriniz nelerdir, gördükleriniz ve deneyimlerinize göre nasıl değerlendirirsiniz bu mesleği ABD’de?
    Kısa yoldan mesleğe atılmak temel hedefim olduğundan ve bunları değerlendirmek için farklı akıllara ihtiyacım olduğundan buraya yazıyorum. Sizce nasıl bir yol çizmeliyim? Şimdiden ilgilerinize teşekkür ederim.

Hangi vizeye sahipsiniz? Green card var mı?

Eğer green card varsa ADN ile başlamak mantıklı olabilir. Ama büyük hastaneler artık sadece BSN sahibi hemşireleri işe alıyor. Küçük bir hastane veya klinikte, yada evde bakım gibi bir işte başlayıp daha sonra BSN alıp büyük kurumlara geçebilirsiniz.

Physician Assistant eğitimi hemşirelikten farklı. Bahsettiğiniz şey Nurse Practitioner olmalı. Onun eğitimi de BSN sonrası 3 yıl kadar sürüyor. Sorumluluk almadan meslekte yükselmek veya daha iyi para kazanmak mümkün değil maalesef.
    Perfüzyonist eğitimi de çok farklı. Türkiye'deki eğitimin geçerli olacağını sanmıyorum. Forumda perfüzyonist bir arkadaş vardı, ama şu anda nakliye işi yapıyor. Lisansı almak çok zor olduğu için böyle yapmak zorunda kaldı.

• @knnrn zaman ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ediyorum Kenan bey. Henüz vize başvurusunda bulunmadım, yeni meslek edinme konusunda araştırmalarım sürüyor, eğitim için gelme hedefindeyim ve işler yolunda giderse kalıp çalışmak çok isterim orada, bir yandan da greencarda başvuruyorum çıkarsa daha da kolay olur bazı şeyler. Bilgileriniz doğrultusunda ADN eğitimi ilk etapta maddi olarak daha az sıkıntılı olması açısından çok daha cazip görünüyor, sonrasında BSN düşünmek bir hedef olabilir benim için.
    Physician assistant hemşirelikten farklı aslında evet, onu sormuştum. Bazı undergraduate derslerin denklikleri ve dereceleri önemli mastera kabulde ve master eğitimi süresince temel arz ediyor, bu doğrultuda zorlukları var. Ancak Türkiye'de bu mesleğe denk veya yakın bir meslek olmadığı için anlamakta zorlandığım için sormuştum, nasıl bir meslektir; iş ilanları var ama alımlar, mülakatlar deneyimsiz çalışanlar için nasıldır; görev ve sorumlulukları fazladır ama manevi yorgunluğu yıpratır mı?? Bunlardı merak ettiklerim o meslek için. O cümleleri biraz karıştırmışım sanırım yukarıda, iyi ifade edememişim kusura bakmayın 🙂
    Yani kısaca, bir şeyin eğitimini alacaksam ve öğreneceğim için bu 3 meslek grubundan hangisini yapmak mantıklıdır ve nispeten karşılaştıracak olursak daha kolay bir eğitim ve kafam rahat bir yaşantıya geçiş sunar?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@lord, içinde söyledi: Amerika'da Hemşirelik

@knnrn zaman ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ediyorum Kenan bey. Henüz vize başvurusunda bulunmadım, yeni meslek edinme konusunda araştırmalarım sürüyor, eğitim için gelme hedefindeyim ve işler yolunda giderse kalıp çalışmak çok isterim orada, bir yandan da greencarda başvuruyorum çıkarsa daha da kolay olur bazı şeyler. Bilgileriniz doğrultusunda ADN eğitimi ilk etapta maddi olarak daha az sıkıntılı olması açısından çok daha cazip görünüyor, sonrasında BSN düşünmek bir hedef olabilir benim için.
    Physician assistant hemşirelikten farklı aslında evet, onu sormuştum. Bazı undergraduate derslerin denklikleri ve dereceleri önemli mastera kabulde ve master eğitimi süresince temel arz ediyor, bu doğrultuda zorlukları var. Ancak Türkiye'de bu mesleğe denk veya yakın bir meslek olmadığı için anlamakta zorlandığım için sormuştum, nasıl bir meslektir; iş ilanları var ama alımlar, mülakatlar deneyimsiz çalışanlar için nasıldır; görev ve sorumlulukları fazladır ama manevi yorgunluğu yıpratır mı?? Bunlardı merak ettiklerim o meslek için. O cümleleri biraz karıştırmışım sanırım yukarıda, iyi ifade edememişim kusura bakmayın 🙂
    Yani kısaca, bir şeyin eğitimini alacaksam ve öğreneceğim için bu 3 meslek grubundan hangisini yapmak mantıklıdır ve nispeten karşılaştıracak olursak daha kolay bir eğitim ve kafam rahat bir yaşantıya geçiş sunar?

Çalışma izniniz yoksa ADN mantıklı değil, çünkü mezun olunca Green Card alamazsınız. Green card alabilmek için BSN gerekiyor. EB-3 şartlarına bakarsanız Bachelors degree olması lazım diyor. Sizin durumunuzda bence en mantıklı olan hemşirelik eğitimini Türkiye'de almak.

Diğer meslekler zaten Green Card için uygun değil.

• @knnrn, içinde söyledi: Amerika'da Hemşirelik

@fadime35 Keşke bu kadar kolay olsaydı. Ama maalesef konsolosluk sadece sizin beyan ettiğiniz şeyi yazmış. Bu konuda karar verici olan eyalet hemşirelik kurullarıdır (state boards of nursing). Gideceğiniz eyaletin hemşirelik kuruluna başvuru yapıp NCLEX-RN sınavını geçmeden RN lisansı alamazsınız. ABD'ye gelince İngilizce konusunu halledin, sonra da gerekli başvuruları yapın.

Kenan Bey 2 yıllık mesleki deneyimi kanıtlamak için Türkiye'den hangi belgeyi istiyorlar? Ayrıca belgenin ingilizce çevirisi gerekli mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@RoadtoNewLife, içinde söyledi: Amerika'da Hemşirelik

@knnrn, içinde söyledi: Amerika'da Hemşirelik

@fadime35 Keşke bu kadar kolay olsaydı. Ama maalesef konsolosluk sadece sizin beyan ettiğiniz şeyi yazmış. Bu konuda karar verici olan eyalet hemşirelik kurullarıdır (state boards of nursing). Gideceğiniz eyaletin hemşirelik kuruluna başvuru yapıp NCLEX-RN sınavını geçmeden RN lisansı alamazsınız. ABD'ye gelince İngilizce konusunu halledin, sonra da gerekli başvuruları yapın.

Kenan Bey 2 yıllık mesleki deneyimi kanıtlamak için Türkiye'den hangi belgeyi istiyorlar? Ayrıca belgenin ingilizce çevirisi gerekli mi?

Ben çalıştığım kurumun insan kaynaklarından çalıştığım pozisyonu, giriş ve ayrılış tarihlerini gösteren İngilizce bir belge aldım. Türkçe belge için tabii ki çeviri gerekir.

• @knnrn, içinde söyledi: Amerika'da Hemşirelik

@RoadtoNewLife, içinde söyledi: Amerika'da Hemşirelik

Ben çalıştığım kurumun insan kaynaklarından çalıştığım pozisyonu, giriş ve ayrılış tarihlerini gösteren İngilizce bir belge aldım. Türkçe belge için tabii ki çeviri gerekir.

Teşekkür ederim

• Türkiyede türkçe hemşirelik mezunu birisi amerikaya gelip denklik alabilirmi alamazsa yüksek lisansa başvurabilirmi? Kabul edilirse yüksek lisans sonrası hemşirelik yapabilirmi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Richmond, içinde söyledi: Amerika'da Hemşirelik

Türkiyede türkçe hemşirelik mezunu birisi amerikaya gelip denklik alabilirmi alamazsa yüksek lisansa başvurabilirmi? Kabul edilirse yüksek lisans sonrası hemşirelik yapabilirmi?

Alabilir. Yüksek Lisans yapmanın herhangi bir katkısı olmaz. Dört yıllık lisans hemşirelik mezunu olmak yeterli. Ayrıntılar için blogumdaki yazılara bakabilirsin.

• @knnrn teşekkürler abi .Ben okuyorumda biraz daha somut adımlar atmam gerekecek anlamam için sanırım çünkü sen anlatıyorsunda ben biraz cahil kalıyorum konuda .Denklik işine gireyim .Denklik için 3.adımda dediğin kurumlara diplomamı yolluyorum yoksa kopyasınımı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Richmond, içinde söyledi: Amerika'da Hemşirelik

@knnrn teşekkürler abi .Ben okuyorumda biraz daha somut adımlar atmam gerekecek anlamam için sanırım çünkü sen anlatıyorsunda ben biraz cahil kalıyorum konuda .Denklik işine gireyim .Denklik için 3.adımda dediğin kurumlara diplomamı yolluyorum yoksa kopyasınımı?

Orijinal dökümanları mezun olduğun okul gönderiyor. Diplomanın aslını yollamıyorsun, okul mezuniyet belgesi ve transkript yolluyor.

• @knnrn teşekkür ederim kenan abi

• @knnrn Üniversite Diploma notunun denklik almada veya iş bulmada bir etkisi var mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yayakaldim34, içinde söyledi: Amerika'da Hemşirelik

@knnrn Üniversite Diploma notunun denklik almada veya iş bulmada bir etkisi var mi?

Hayır yok. Yüksek lisans vb başvurusu yaparken diploma notu önemli.

• ⭐⭐⭐⭐

@knnrn abi şimdi internette gezinirken gözüme çarptı job level dedikleri kaç yıllık tecrüben var gibi birşey mi entry level junior senior management ve executive diye ayırmışlar. farklıysa zahmet olmazsa açıklar mısın? teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rhonster, içinde söyledi: Amerika'da Hemşirelik

@knnrn abi şimdi internette gezinirken gözüme çarptı job level dedikleri kaç yıllık tecrüben var gibi birşey mi entry level junior senior management ve executive diye ayırmışlar. farklıysa zahmet olmazsa açıklar mısın? teşekkürler.

Bu tanımlar hemşirelik için çok anlamlı olmuyor. Genelde başka sektörlere ait tanımlar. Ama kabaca uydurmak gerekirse klinik hemşireler entry level, charge nurse veya assistant nurse manager gibi pozisyonlar junior management, nurse manager yada nursing director senior management, nurse vice president vb gibi şeyler de executive olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐

@Rhonster, içinde söyledi: Amerika'da Hemşirelik

Bu tanımlar hemşirelik için çok anlamlı olmuyor. Genelde başka sektörlere ait tanımlar. Ama kabaca uydurmak gerekirse klinik hemşireler entry level, charge nurse veya assistant nurse manager gibi pozisyonlar junior management, nurse manager yada nursing director senior management, nurse vice president vb gibi şeyler de executive olabilir.

teşekkürler abi

• @knnrn Şu anda çalışıyor musunuz? Coronavirus ile ilgili Hemşireler ve Houston ile ilgili bilgi verirseniz seviniriz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yayakaldim34, içinde söyledi: Amerika'da Hemşirelik

@knnrn Şu anda çalışıyor musunuz? Coronavirus ile ilgili Hemşireler ve Houston ile ilgili bilgi verirseniz seviniriz

Evet çalışıyorum. Bu hafta Bahar Tatili olduğu için izin almıştım, bir yerlere gitmeyi planlıyorduk ama iptal edip evde kaldık. Önümüzdeki hafta işbaşı yapıyorum. Hastanede çok yoğun önlemler alındı. Girişlerde herkes, hastalar, ziyaretçiler ve çalışanlar kontrolden geçip içeri alınıyor. Hasta ve ziyaretçi sayısını azaltacak önlemler alındı. Pek çok idari çalışan evden çalışıyor. Yurt dışına veya eyalet dışına seyahat eden çalışanlar işyeri hekimliği tarafından kontrol edilmeden işe başlatılmıyor. Ben de yönetici olarak çalıştığım için önümüzdeki haftalarda evden çalışma durumum olabilir. Geçen hafta pek çok çalışana bunun için dizüstü bilgisayar ve cep telefonu dağıtıldı.
    İşe alımlar benim çalıştığım kurumda ikinci bir emre kadar durduruldu. Ancak Staffing ajanslarından sürekli mesaj geliyor, hemşire ihtiyacı çok fazla, hemen başlayacak hemşirelere yüksek bonus veriliyor.

• ⭐⭐⭐⭐

arkadaşlar https://nhcps.com/ bu siteden 3 lü sertifika paketi kısa süreliğine tamamen ücretsiz kod: r420cart49r ders ders ilerliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rhonster dediği kurslar

İleri kardiyak İleri yaşam desteği (Acls)
    pediatrik ileri yaşam desteği (pals)
    Temel yaşam desteği (bls)

Amerika ve tüm dünya da geçerli sertifikalar online eğitimi. Siteye girince önce Kayıt olup eğitimleri sepetine atıyorsun
    Ödeme ekranı gelince İndirim kodu gelecek yere r420cart49r yazıyosunuz.

Benzer Başlıklar

• 4
  • 138
  • 27
  • 23
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

41

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |