Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• ABD'de finansal piyasalarda regülasyon çok üst seviyede, yatırımcı hakları hele ki küçük yatırımcı hakları fevkaladenin fevkinde, forex denilen piyasa "over the counter" yani tezgah üstü bir piyasadır ve regülasyonu oldukça gevşektir, dealer piyasasıdır, her türlü hile hurda döner, sonuç olarak şöyle söyleyeyim Sizin bildiğiniz manada FOREX ABD'de YASAKTIR. Bir zamanlar dünyanın en büyük forex şirketi olan FXCM, ki kendisi hala yaşıyor bir ayağı çukurda da olsa,ABD şirketidir, dahası NYSE'de işlem dahi görür bununla birlikte FXCM amerikadan müşteri kabul etmez edemez, dünyada hiç bir forex şirketi (zamazingo adaları regülasyonlu olanlar belki hariç) amerikalı müşteri kabul edemez etmezler de. @utopia

• @denizaydinli, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

ABD'de finansal piyasalarda regülasyon çok üst seviyede, yatırımcı hakları hele ki küçük yatırımcı hakları fevkaladenin fevkinde, forex denilen piyasa "over the counter" yani tezgah üstü bir piyasadır ve regülasyonu oldukça gevşektir, dealer piyasasıdır, her türlü hile hurda döner, sonuç olarak şöyle söyleyeyim Sizin bildiğiniz manada FOREX ABD'de YASAKTIR. Bir zamanlar dünyanın en büyük forex şirketi olan FXCM, ki kendisi hala yaşıyor bir ayağı çukurda da olsa,ABD şirketidir, dahası NYSE'de işlem dahi görür bununla birlikte FXCM amerikadan müşteri kabul etmez edemez, dünyada hiç bir forex şirketi (zamazingo adaları regülasyonlu olanlar belki hariç) amerikalı müşteri kabul edemez etmezler de. @utopia

Ben Oanda firmasıyla çalışıyorum, kabul ettiler müşteri olarak. Bir sıkıntı yaşamadım.

• Söylediğim gibi regülasyonu önemli, regülasyonunuzu biliyor musunuz? Yani 100.000 dolar kazandınız, paranızı çekmek istediniz ve sorun çıkardılar, hangi merciye başvuracaksınız, biliyor musunuz?

OANDA'nın sitesinde ana sayfanın en altındaki bölümden yapıştırıyorum.

CFDs, MT4 hedging capabilities and leverage ratios exceeding 50:1 are not available to US residents. The information on this site is not directed at residents of countries where its distribution, or use by any person, would be contrary to local law or regulation.

@MegaShintai, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

@denizaydinli, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

ABD'de finansal piyasalarda regülasyon çok üst seviyede, yatırımcı hakları hele ki küçük yatırımcı hakları fevkaladenin fevkinde, forex denilen piyasa "over the counter" yani tezgah üstü bir piyasadır ve regülasyonu oldukça gevşektir, dealer piyasasıdır, her türlü hile hurda döner, sonuç olarak şöyle söyleyeyim Sizin bildiğiniz manada FOREX ABD'de YASAKTIR. Bir zamanlar dünyanın en büyük forex şirketi olan FXCM, ki kendisi hala yaşıyor bir ayağı çukurda da olsa,ABD şirketidir, dahası NYSE'de işlem dahi görür bununla birlikte FXCM amerikadan müşteri kabul etmez edemez, dünyada hiç bir forex şirketi (zamazingo adaları regülasyonlu olanlar belki hariç) amerikalı müşteri kabul edemez etmezler de. @utopia

Ben Oanda firmasıyla çalışıyorum, kabul ettiler müşteri olarak. Bir sıkıntı yaşamadım.

• Selamlar,

Yıllardır alışık olduğum BİST’te ufak tefek bir şeyler alıp biriktiriyordum. GreenCard gelmesiyle beraber USA’de küçükten başladım. İlk olarak masrafsız olmasından dolayı Robinhood’da hesap açtım. Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum bir problem yaşamadım üstelik anlık para transferlerini yapmaları oldukça güzel. Sorusu olan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışabilirim. Eğer Robinhood’a kayıt yapmayı düşünüyorsanız karşılıklı birer hisse senedi kazanabileceğimiz refferal linki bırakayım https://join.robinhood.com/erkanc7 istemezseniz direk siz katılabilirsiniz. Bol kazançlar.

Edit: Kripto para işlemleri de yapabiliyorsunuz tabiki bulunduğunuz eyalete göre. Eğer yaşadığınız eyalet izinli bölgelerden birisiyle alım satım yapabilirsiniz fakat kapalı devre çalışıyor şimdilik ileride kripto para transferlerini açacaklarını yazmışlar fakat halen ses yok!

Edit2: Yakın zamanda kısmi hisse alımlarını açacaklarını duyurdular örneğin Amazon $1.800’den işlem görüyor siz $200 Amazon hissesi alabileceksiniz Açıldığı zaman buraya ekleyeme çalışırım.

• @erkcet, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

Selamlar,

Yıllardır alışık olduğum BİST’te ufak tefek bir şeyler alıp biriktiriyordum. GreenCard gelmesiyle beraber USA’de küçükten başladım. İlk olarak masrafsız olmasından dolayı Robinhood’da hesap açtım. Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum bir problem yaşamadım üstelik anlık para transferlerini yapmaları oldukça güzel. Sorusu olan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışabilirim. Eğer Robinhood’a kayıt yapmayı düşünüyorsanız karşılıklı birer hisse senedi kazanabileceğimiz refferal linki bırakayım https://join.robinhood.com/erkanc7 istemezseniz direk siz katılabilirsiniz. Bol kazançlar.

Robinhood'ta kaldıraçlı işlemler var mı? Futures options vb türev araçlar.

@erkcet, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

Selamlar,

Options işlemleri var fakat ben sadece yatırım amaçlı hoşuma giden hisse senetlerini topluyorum. Onun için yapılan başvuruya ek anket veya form tarzı bir şey istiyor fakat ben bulaşmadım şimdilik.

@erkcet, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

Selamlar,

Options işlemleri var fakat ben sadece yatırım amaçlı hoşuma giden hisse senetlerini topluyorum. Onun için yapılan başvuruya ek anket veya form tarzı bir şey istiyor fakat ben bulaşmadım şimdilik.

Hesap açmak için neler gerekiyor? Zannediyorum online hesap açtınız, ne kadar bir zaman aldı hesap açma işlemlerine başlama ile ilk işleminizin arası?

• @denizaydinli 5 dk gibi kısa sürede açtım. Adres SSN felan soruyor sonra banka bağlantısını gerçekleştiriyorsunuz. Hesaba $1.000’a kadar para yatırmak anlık. Size $1.000 veriyor istediğinizi anlık yapabiliyorsunuz sonra bankadan 3-5 gün içinde çekiyor. hesap açma işlemini daha önceden SSN olduğu için Türkiye’den yaptım bu arada 🙂

• Biraz araştırdım ABD'de forex alışkın olduğumuz 100-200 kaldıraçlarla olmasa da var görünüyor, Alpari'nin sitesinde konuyla ilgili bir açıklama var, çok tatmin olmasam da var deniyor, sonuç olarak minörler için 20, majörler için 50'ye kadar kaldıraça izin varmış. Ben 100-200 kaldıraç kullanmaya alışkınım ancak 20-50 de fena oranlar sayılmaz. 100-200 kaldıraç olunca efektif olarak 50'ye kadar çok rahat kullanabiliyorsun ancak 50 kaldıraçta efektif kaldıraç 25-35 arasında kalır, yine de iyi bir oran, hakkını verebilene yeterli olur.
    OANDA eski bir firma ancak birkaç yıl önce SNB'nin beklenmeyen bir faiz kararı sonrasındaki broker iflaslarında Alpari ile büyük darbe alanlardan olduğunu hatırlıyorum, FXCM de o hafta ancak yeni bir ortak(tahvil-fon) bularak batmaktan kurtulabilmişti. FXCM'i kontrol ettim hala US residents kabul etmiyorlar. Sanırım sebebi US residents ancak NFA ruhsatlı brokerlarda hesap açabiliyor ya da yukarıda anlattığım gibi overseas adalarda kurulmuş dolandırıcılarda.

@denizaydinli 5 dk gibi kısa sürede açtım. Adres SSN felan soruyor sonra banka bağlantısını gerçekleştiriyorsunuz. Hesaba $1.000’a kadar para yatırmak anlık. Size $1.000 veriyor istediğinizi anlık yapabiliyorsunuz sonra bankadan 3-5 gün içinde çekiyor. hesap açma işlemini daha önceden SSN olduğu için Türkiye’den yaptım bu arada 🙂

Dün giriş yaptık, ssn falan gelince ilgilenicem, hesap açıcam zaten de BoA vb düşünüyordum, hesap açma vs daha kolaysa SSN'ler gelince açarım Robinhood'tan. Aktif hesaplarım var yıllardır benimki ABD'ye taşımak şeklinde olacak, bu yüzden enstrümanları incelemem gerekiyor.

Biraz araştırdım ABD'de forex alışkın olduğumuz 100-200 kaldıraçlarla olmasa da var görünüyor, Alpari'nin sitesinde konuyla ilgili bir açıklama var, çok tatmin olmasam da var deniyor, sonuç olarak minörler için 20, majörler için 50'ye kadar kaldıraça izin varmış. Ben 100-200 kaldıraç kullanmaya alışkınım ancak 20-50 de fena oranlar sayılmaz. 100-200 kaldıraç olunca efektif olarak 50'ye kadar çok rahat kullanabiliyorsun ancak 50 kaldıraçta efektif kaldıraç 25-35 arasında kalır, yine de iyi bir oran, hakkını verebilene yeterli olur.
    OANDA eski bir firma ancak birkaç yıl önce SNB'nin beklenmeyen bir faiz kararı sonrasındaki broker iflaslarında Alpari ile büyük darbe alanlardan olduğunu hatırlıyorum, FXCM de o hafta ancak yeni bir ortak(tahvil-fon) bularak batmaktan kurtulabilmişti. FXCM'i kontrol ettim hala US residents kabul etmiyorlar. Sanırım sebebi US residents ancak NFA ruhsatlı brokerlarda hesap açabiliyor ya da yukarıda anlattığım gibi overseas adalarda kurulmuş dolandırıcılarda.

Oanda'nın sitesinde şöyle bir ibare var: OANDA Corporation is a registered Retail Foreign Exchange Dealer (RFED) with the U.S. Commodity Futures Trading Commission (CFTC), and a Forex Dealer Member (FDM) of the National Futures Association (NFA # 0325821).

Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Bu arada CFD olarak belirtilen kısım forex haricinde kalıyor. Ek olarak, aynı enstrüman içinde hedge yapmak yok.

Kaldıraç oranları biraz düşüktür ama riskin azaltılması için uygun bir uygulama. Ben 1:40 kullanıyorum.

Son olarak vergilendirme konusu biraz sıkıntılı. İşin ehli olan trader tax ofisleri çok pahalıya yardım ediyor. Bu konuda araştırma yapmak gerekir. Hosgeldiniz diyeyim ayrıca. 👍🏻

• @MegaShintai Kabaca vergi oranı nedir? Teşekkürler ssn gelse de aksiyon alsak 🙂

@MegaShintai Kabaca vergi oranı nedir? Teşekkürler ssn gelse de aksiyon alsak 🙂

Kabaca 25% - 30% arası diyeyim ama başlamadan önce mutlaka bir CPA'e danışın.

• Eger dividend alirsaniz ve/veya elinizdeki hisseyi satarsaniz, elde ettiginiz kazanc "capital gain" adi altinda federal vergiye tabiidir. Icinde bulundugunuz vergi bracket goz onune alinarak, 15% e kadar vergi odersiniz. Kar miktari cok yuksek bir miktar ise 20% olabilir.

• @MegaShintai Oanda'nın sizin kullandığınız platformunda USDTRY paritesi var mı? Varsa kaldıraçı nedir? Bahsedildiği gibi 20 mi yoksa 50'ye kadar çıkabiliyor mu?

• @MegaShintai, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

@MySea, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

Eger dividend alirsaniz ve/veya elinizdeki hisseyi satarsaniz, elde ettiginiz kazanc "capital gain" adi altinda federal vergiye tabiidir. Icinde bulundugunuz vergi bracket goz onune alinarak, 15% e kadar vergi odersiniz. Kar miktari cok yuksek bir miktar ise 20% olabilir.

Türkiye'de gelir vergisi belirli bir rakamın üzerine çıkıldığında (hala değişmediyse) %35 buna göre ABD'de %15-20 oldukça düşük geldi bana. Muhtemelen gelir arttıkça oran da artıyordur ama oralara da ulaşabilecek durumda değiliz zaten.

ABD'yi sevdim.

@MegaShintai Oanda'nın sizin kullandığınız platformunda USDTRY paritesi var mı? Varsa kaldıraçı nedir? Bahsedildiği gibi 20 mi yoksa 50'ye kadar çıkabiliyor mu?

USDTRY mevcut. Volatiliteye göre bir ara sadece USDTRY kaldıraç oranını değiştirmişler idi. 1:10'a kadar düşmüştü yanlış hatırlamıyorsam. Sayfada tam göremedim şu anda ne kadarlik oran mevcut. 1:8.3 olarak görüyorum. https://www.oanda.com/assets/documents/70/OC_United_States_Margin_Requirements.pdf

Ek olarak, hesap türüne ve fiyatlama çeşidine göre spreadler değişkenlik gösterebilir. Düşük spread için komisyonlu fiyatlama çeşidi var.

Web sayfasında bulabilirsiniz.

• Merhaba arkadaşlar. Bu konuyu yeni gördüm ve çok sevindim ☺️ TR de şuan finans üzerine master yapıyorum. Fiyata konu olan ne olursa stock,emtia,exchange piyasanın 10 yılı aşkın süredir içindeyim teknik ve temel anlizini yapıp rapolayıp inovasyon hizmeti verebiliyorum. Sizce ABD de Türkiye'deki tecrübe ve diplomalarım la iş fırsatı bulabilirmiyim?

• @ejay Hangi vize çeşidi ile gelirsiniz bilmiyorum ama finans sektöründe tecrübeli çalışanların iş bulması kolay olacaktır diye düşünüyorum.

@MySea, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

Eger dividend alirsaniz ve/veya elinizdeki hisseyi satarsaniz, elde ettiginiz kazanc "capital gain" adi altinda federal vergiye tabiidir. Icinde bulundugunuz vergi bracket goz onune alinarak, 15% e kadar vergi odersiniz. Kar miktari cok yuksek bir miktar ise 20% olabilir.

Türkiye'de gelir vergisi belirli bir rakamın üzerine çıkıldığında (hala değişmediyse) %35 buna göre ABD'de %15-20 oldukça düşük geldi bana. Muhtemelen gelir arttıkça oran da artıyordur ama oralara da ulaşabilecek durumda değiliz zaten.

ABD'yi sevdim.

Bu oranlar normal gelir vergisi icin degil. Sadece borsa, hisse kazanclari icin.

Benzer Başlıklar

• 160
  • 1
  • 1
  • 166
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

122

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |