DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@mesut1905 aracı firmalar bildiğim kadarıyla yok bu kategoride. Sadece iş ilanlarını inceleyip başvurmayı denemeniz gerekiyor. Ve firmayı bu kategoride size sponsor olmaya ikna etmeniz gerekiyor. bir masrafa girecekler sizin için ve bekleme süreleri göz önüne aldığımızda sizin yerinize ABD vatandaşı veya hali hazırda green card'ı olan birini bulmaları daha kolay oluyor. Bu alanda rekabet daha fazla. Tabi siz mesleğinizde iyiyseniz mutlaka sponsor bulma şansınız var.

• ⭐⭐

@dpdemir Ap süreçleri ile alakalı konsolosluk çok geçiştirme cevap veriyor. Ama belli bir süreden sonra avukat aracılığıyla bu konularla alakalı dava açma süreci oluyor mu acaba? Biz bilmesekte ,geçen bir konu başlığında konuşuldu, yasada bir süresi vardır diye düşünüyorum. Belki avukatlar sorulabilir.
    Ama güvenlik soruşturmasının bu kadar sürmesi gerçekten can sıkıcı. Sabırlar diliyorum,umarım kısa sürede sonuçlanır

• @mesut1905 Skilled de sponsor bulabilirsiniz...hatta yapanlar da var ama oradaki en buyuk sorun ;egitiminiz veya tecrubelerinize uygun is bulmak....skilled unskilled e gore cok daha zor ,suphe ile yaklasilan ve incelenen bir tür....spesifik bir mesleginiz yoksa cok zor bende arastirmistim...

• @tufank @Koray283 kısmet belki bulunabilir mesleki açıdan sorun olacağını sanmam belki ama en önemli kriter dil olur sanırım bende yeterli gelmez kesinlikle. illa o MC'de çalıştıracaklar anlaşıldı

• @mesut1905 @tufank ne mezunusunuz mesut bey? veya ne işle ugrasiyorsunuz ? Ben kendimden ornek veriyim misal ben muhendisim lakin atiyorum inşaat malzemeleri satış sektorunde bir sponsor buldum satış dept na giricem...adamlar diyor ki sen nasıl basarilar elde ettin de bu firma seni istiyor...ne fark yarattın bu sektorde? ve onlara ne verebileceksin....Firmaya da diyorlar bu adamda ne var ki illa bunu istiyorsun vs vs.....daha mesakkatli bir surec...millet ne dosyalar hazirlamis ve kabul gormemis....

• ⭐⭐

@dpdemir mantıklı veya adaletli bir sistem olmadığı kesin. daha önce AP süreci geçirmişsiniz bunu yeniden tekrar ele almaları bile saçma, süre açısından diyorum.. Ama burada kişi değil "dosya" olarak ilerlediği ve detayı bilmedikleri için aynı süreçleri işletiyorlar. Kolaylıklar ve sabır diliyorum sizlere.

• @selamibasaran Evet, Mandamus davasi acilabiliyor 6 ay gectikten sonra. Dava maliyeti de 5-6 bin dolar arasi. Sonuclanmasi 2-3 ayi buluyormus. Belki de o sure zarfinda zaten sonuclanacak. O yuzden bu karari da vermek zor bizim icin.

• @tufank Evet dosya olarak ilerliyor maalesef. Cok tesekkur ederim 🙏🏻

• ⭐⭐

@Koray283 savunma sanayinde bazı sistem geliştirenler güzel bir dosya ile çok hızlı sonuç alıyor.

• @Koray283 marmara yüksek lisans mezunuyum mali müşavirim. müdür pozisyonunda çalışıyorum özel sektörde. ayrıca uluslararası geçerliliği olan bir belge var acca adı abd'de geçerli onu almak için uğraşıyorum ama dersler sınavlar mesleki seviyede ing isteyecek düzeyde çok zor ama şuan ve turist gidersem e2 yapacağım en az 3 sene içinde dil ve bu sertifikayı da almayı planlıyorum. yine e2 sürecini eş üzerinden yaparak abd için cpa'lık sınavlarına hazırlanacağım bu da yaklaşık 2 sene eğitimi sınavları 1 yıl stajı vs. tüm bunları hızlı bir şekilde yapabilirsem e2 için ilk verilen süre olan 2 yıllk süreyi uzatma almaya gerek kalmadan belki çalıştığım belki yeni bulabileceğim bir iş bularak sponsorluk teklifi alabilirim belki yada dediğiniz gibi bu zahmetlere girmeye gerek var mı bir yandan da düşünmüyor değilim 1 sene unskilled çalış al gc ni e2 yi de güzel bir sektörden seç tutarsa o işinden devam et planı da var. benim için en önemli kriter şuan abd ye bir şekilde girebilmek açıkcası

• @mesut1905 yani...anlattıgınız yontem hem zor hem uzun hemde inanın cok masraflı olucaktir....cidden gerek varmi bu kadar ugrasa onu iyi dusunmek lazım...Hem maddi hemde manevi yıpratıcı olucak....Eb3 unskilled te 12 ay zorunlu askerlik gibi dusunun...1 yıl sonra istediginiz isi yapmakta özgürsünüz....

• Eb3 skilled veya professional kategorisinde araci firmalar olmuyor. Sizinle calismaya istekli bir firma bulmalisiniz ya da bir is teklifi almalisiniz. Konunuzda uzman olmaniz gerekiyor. Surec EB3 unskilled ile cok benzer ilerliyor. Ilk once PWD asamasi var. Avukat diplomanizi ve transkriptinizi istiyor. Amerika’da kabul goren firmalarin birinden diploma denkliginizi aliyor. Sonrasinda islemleriniz ilerliyor. Is ilanlari veriliyor. Ilan suresi en az 60 gun suruyor. Burada en kritik noktanin, verilen is ilani oldugu soyleniyor. Basvuru yapanin ozelliklerine en uygun ilan verilmesi gerekiyor. Neden siz isteniyorsunuz? sorusuna cevap oluyor bu ilanda aranan ozellikler. Tabi cok nokta atisi ibareler de olmamali. Mesela, is icin gercekten gerekmiyorsa; “Turkce bilen” gibi bir ibare olmamali. Diger surecler, unskilled ile ayni hemen hemen.

• @Koray283 evet bende aynı şeyleri düşünüyorum yaş 35 ve tekrar sınavıydı ders çalışması eğitim alması yorucu olabilir benim için ama bu yol olursa sonrası için iyi kazançlar sağlayabilirim. zorunlu askerlik de yap kurtul o günleri hafızadan sil yapılabilir 🙂 ve zaten bu kadar zor bir süreç için bülteni riskleri endişeleri çekmek de ayrı dert gerçekten. neyse iç karartmayalım

• @dpdemir baklava ustasının kolay şekilde aldığını gördükten sonra yanlış meslek seçtiğime karar vermiştim

• @mesut1905 Haklisiniz. Mermer satiscisi, deniz urunleri ascisi… ben de gordum, duydum.

• @mesut1905 Bende 45 yaşındayım....esimin uzerinden baslattik sureci kendisi 42 yasında....çok ulke degistiren arkadaslarim oldu...her yas kategorisinde.... ozellikle 35 ustu kisiler de hayatı komple degistirdiginde ister istemez bir travma oluyor....herkes bir seye tutunmaya calisiyor ki bu cocuklu kisilerde genelde cocugum icin buna katlanıyorum gibisinden oluyor....Nacizane tavsiyem zaten bu kadar zor bir karar alirken birde orada yasama ihtimalimiz olan negatiflikleri minimum da tutmak...Misal deli gibi kendimizi gelistirmeye calismak...AOS süreclerinin belirsizligi....atiyorum E2 yapanlarin ulke kanunlarını ogrenmeye calismasi ve bir yandan da isi yurutme stresi...kenardaki birikimin hızla erimesi...bunlarda insanı gerer....Gittigimiz yerden nefret etmemek icin bence ilk birkaç sene cok kasmadan daha keyif almaya odaklı bakmalıyız...ki oraları sevelim...inanın sevdikten sonra daha mantıklı dusunebilir insan....E2 bence AOS den daha riskli...

• ⭐⭐

@Koray283 evet Koray bey'e katılıyorum. E2 süreci herkesin başarabileceği bir süreç değil, bunu yeterlilik / beceri anlamında söylemiyorum, elbette mesleğinizde veya işletme yönetmekte tecrübeli olabilirsiniz. ( ben de mesala satış üzerine bir işletme yönetme tecrübesi yok). Ama burada asıl sorun gittiğiniz ülkenin kuralları, işleyişi.. Çok farklı ve bilmediğiniz bir sürü prosedür var. Avukatınız olmalı, her aşamada danışabileceğiniz ve güvenilir. ABD içerisinden yapıyorsanız yatırım maliyetleri daha az ama seyahat kısıtı var. ABD dışından yapıyorsanız yatırım maliyeti ve bekleme süreleri daha fazla. Bir yandan da green card'a giden yolu kovalamanız gerekiyor. EB3 3rd kategoride bir iş bulmak için çabalamanız lazım. İmkansız değil elbet ama yukarıda iletilerde konuştuğumuz gibi işverenin sizi alması için spesifik bir deneyim gerekiyor ve ilan süreci daha sıkıntılı. Unskilled'de tam tersi hiç bunlara bakılmıyor ama buna karşılık bekleme süreleri ve kotalar konusunda sıkıntı var. E2 bile yapmaya niyetliyseniz bence EB3 Other workers sürecini burada başlatıp PD'e sahip olup sonrasında bu süreçte E2 vizesi almak için CP veya AOS yöntemini düşünebilirsiniz. Ya da turist vizesi ile COS yapıp E2'ye geçebilisiniz sonrasında EB3 Other workers sürecini orada başlatırsınız. Erken gitme niyetiniz olduğu içni bu alternatifleri saydım, çünkü ben de bunların hepsini değerlendirdim ve son aşamada bu seçeneklerin hepsini rafa kaldırdım, hem maliyetli hem yorucu.

• @tufank Aynen....butun bunlari yaparken psikolojiyi de yuksek tutmak lazim...gidip de demoralize olmak...pisman olmak....butun birikimin bir anda eridigini gormek insanda daha bir baskı yaratır...E2 de hic huyunu suyunu bilmedigimiz bir ulkede is yeri acmak/bisey satmaya calismak/basit gibi gorunsede bir cafe veya franchise bile devralmak bana gore cok riskli hareketler....Eb3 unskilled burada çok buyuk avantaj saglıyor...is garantili gidip 1 yıl ne nedir...ortam...insanlar...gunluk yasam....bir suru seyi secure bir sekilde ogrenmis oluyor insan...o yuzden illa erken gidicem diye birseyleri cok fazla zorlamak bana mantıklı gelmiyor....

• ⭐⭐

Hep riskleri ve olumsuz senaryoları konuştuk biraz da güzel şeyler konuşalım 🙂 Dün paylaştığım veriler üzerinde inceleme yaptım. Her ülkenin yıllık max %7 kotası var yıllık tüm kategorilerdeki employment based vizeler için. Aile üyeleri dahil değil bu sayıya, sadece başvuran açısından söylüyorum. Bu sayıyı aşması öngörülen ülkeler vize bülteninde ayrı bir alana taşınıyor ve retrogression'dan daha fazla etkileniyorlar. Bu %7 kotası sadece bizim kategori için değil tüm Employment Based kategorileri toplamındaki başvuralar dikkate alınarak hesaplanıyor. Yani 140.000 yıllık Employment Based vize limiti var ise her ülke max %7 başvuru için o mali yıl içerisinde vize alabiliyor. Bu da bir ülke için max 9800 vize yapıyor. ( tüm EB kategorileri için aile üyeleri hariç bu limit )

16,409 onaylı I-140 başvurusu içerisinde bu kotaya yaklaşan ülkeler tabloda ayrılabilir ve tarihleri geriye çekilebilir. (geçmiş raporlara bakarsanız bir sürü ülke tablodan ayrılmış. Örnekse (EL SALVADOR, GUATEMALA,HONDURAS) Bu durum o ülkeler için kötü olsa da bizim gibi başvuru ve onay sayısı az olan ülkeler için bir fırsat. "Rest of the world" kategorisinde olmamız ve bu kategorinin daha önde olması bu açıdan güzel ve sandığımızdan daha hızlı ilerleyebilir süreç. Tabi burada 10k vize kotasının olabildiğince sonuna kadar kullanılması gerekiyor. Ülke kotaları, aile üyeler vs. işin içerisine girdiğinde bu sayıyı sınıra yaklaştırmaları bu yüzden zor oluyor, şimdi daha mantıklı gelmeye başladı. Ama en azından 9k bandına yakın vize verilirse her sene, bu rakamları eritebilirler hızlıca.

Kotası dolabilecek / dolmaya yakın ülkeler ile ilgili sene bazlı I-140 onay / başvuru / ret raporunu incelemek isterseniz aşağıda mevcut. Brazil ve South Korea'de bir artış mevcut. Bu ülkeler gelebilecek diğer başvuru onayları ile birlikte vize bülteninde ayrılabilirler, bunun da bizim bekleme süremiz açısından olumlu etkisi olabilir. (2021, 2022 ve 2023 sayıları baz alındığında onaylanmış ve beklemede olan toplam dilekçe sayısına göre. ve bu sayılara 2023 Q4 yani 4. çeyrek henüz dahil değil )

@tufank, içinde söyledi: EB-3C (EW) Other Workers Vizesi Aşamaları

Daha önce Haziran 2023 tarihli FY 2023 Q3 raporunda yer alan I-140 onayı almış ve vize bekleyen kişi sayısını paylaşmıştım ( asıl başvuru sahibi sayıları, aile üyeleri hariç)

Belki analiz yapmamıza faydası olur diye geriye doğru giderek 2023 Q3 3. çeyrekten ( Haziran 2023) , 2020 mali yılı 1. çeyreğe (kasım 2019) kadar olan sayıları çıkardım. ( önemli başlıkların altını kırmızı ile çizdim ) . Daha da geriye gitmek istedim ancak aynı formatta bir rapor bulamadım. En son 2018 yılına ait benzer bir rapor buldum onu da en sona dahil ettim. Raporları bazen çeyrek dönemde bazen birkaç çeyreği birleştirerek yayınlamışlar. bir düzeni yok yani.

Bazı ülkelerin tabloda "rest of the world" sekmesinden ayrıldığını sonra tekrar birleştiğini görebilirsiniz. Bu %7 lik kotayı geçtiği zaman oluyor anladığım kadarıyla. Bazı raporlarda "Rest of the world" alanı boş yani 0. Buradaki sayılar nasıl "0" olabilir anlamış değilim, sanırım COVID döneminde yeni dosya işlenemediği için bu şekilde kalmış ama mevcut dosyaları bir şekilde eritmişler. (Özellikle April,2020'de 12598 dosyayı nasıl birkaç ayda nasıl 743'e düşürdüler ilginç). Üzerine henüz kafa yorup rakamları değerlendirmedim ama verilen vize sayıları ile birlikte vakit olduğunda tekrardan inceleyip yorumumu ekleyeceğim.

01_FY_2023_Q1_Q2_Q3.jpg

• https://www.trackitt.com/ şöyle bi link buldum ama tam olarak nedir anlamadım 😃 https://www.trackitt.com/usa-immigration-trackers/i140/page/14 şu bölümde I-140 ile ilgili bişeyler var... güzel ama ingiliççe işte 😃

Benzer Başlıklar

• 1
  • 39
  • 1
  • 28
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

49

43.0k
Kullanıcı

4.5k
Konu

436.9k

| | | |