DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ozan-aydemir
    Maalesef aylik kotalarin neye gore aciklandigini, ust limitin ne oldugunu ve daha bir cok degiskeni bilmeden soyleyecegimiz hersey kisisel tahminden oteye gitmeyecegini dusunuyorum. Bir baska degisle bilgimiz yok fikrimiz var. Sayin Asilcenk'in dedigi gibi tahmincilik oynuyoruz. Sanirim her sey ne kadar vize vermek istediklerine bagli. Eger 55000 kadar verebildigimiz kadar verelim derlerse hepimize sira gelir ama 10 aylik aciklanan rakamlarda bunu destekleyecek hic bir bulgu yok. Umutlu veya umutsuz caresiz son iki ayi da bekleyecegiz. Verebilecekleri sayidan cok daha fazla dosya secmisler. Ben kendi hesabima gecen seneki kadar dosya secmis olsalardi zaten ben secilmemis olacaktim diye dusunuyorum artik.

• @ozan-aydemir bu ay asia'nın current olmaması ve eu'nun çok düşük artması bize sıra gelme olasılığını bir hayli düşürdü. Kcc'nin elindeki datayı ( derivatives vs) bilmiyoruz. Belkide 6kya yakın olan ap+ready rakamlarına birşekilde güveniyorlar

• Herkese teşekkür ederim anladığım kadarıyla çok düşükte olsa ihtimal var bekleyip görmekten başka bir seçenekte yok anladığım kadarıyla. Sağlık olsun ben bekleyen isteyen herkesin gitmesini diliyorum. Bu sene her konuda kötü bir yıl oldu benim için belki dönüm noktası temmuz ayı olur.

• Arkadaslar, Asia limitini dolduramayacak banlardan dolayi (yine de son dakikaya kadar KCC banlarin kaldirilma ihtimalini goz onunde bulunduruyor gibi) ve buradan en cok EU'ya vize akisi olucaktir. Kota 18300 olsa bile: KCC, 50000 vizeye isteselerde pek cok sene ulasamamisken, bu yil Eu dan 55000 kisiye kazandirip; AF ve Asia'nin kotalarini tamamlayamayip neyse EU'da bu kadar alsin demeyeceklerdir. Sonuc itibariyle, bence 55000 kotasina gitmek istemeselerde, 50000'in az da olsa uzerinde bir rakamla kapaticaklardir. Olabildigince cok vize vermeye calisan bir sistem var karsimizda ki bu da 55000'i de neden vermesinler sorusunu da akla getiriyor. Burada benim bilgisiz kaldigim nokta ki eminim burada daha onceki yazilarda rakamlarla karsilasmisimdir suan bulamiyorum, gecen hangi senelerde, kotayi dolduramayip current yaptiklari? Bir de bolgelerde, kac reel ID kaldigi, kac tane visa issued oldugu rakamlarina nereden bakiyoruz. Oturup bir hesaplama yapmak istiyorum ben de.

• @jade https://dvcharts.xarthisius.xyz/ceacFY18.html britsimonsa sordugumga bu linki bana vermişti araştırmam için . bir araştırın hesaplama yapın . daha sonra bizede kendi hesaplamanızı söylerseniz çok seviniriz :)) 24 binin sonlarındayım resmen ikilemde kaldım gidecek miyim gidemicek miyim diye :))

• Yekta merhaba, 24000 li rakamlara sira gelmemesi icin 50000-18300= 31700 vizenin diger bolgeler ile bitmis olmasi; Eudan da 18300 kotasinin size sira gelemeden bitmesi gerekir. Buradan simdiye kadar herkesin yaptigi hesaplamalarla size zaten vize kaliyor cok yuksek ihtimal ile. Cutoff sayilari moralimizi dusurmesin. Bu saatten sonra issued rakamlari bize sonucu vericek. Issued ve readyleri goz onunde bulundurarak baktiginizda size yine sira gelmemesi cok dusuk bir ihtimal olmuyor mu? chart icin tesekkur ederim. Numaram EU 273XX... Hepimiz ama hepimiz gidelim insallah arkadaslar. Bir de su herkesin iletilerinin altinda ne guzel case number, mulakat tarihleri gibi aciklamalar yaziyor, ben nasil ekleyecegim onu? 🙂 Hepimize kocaman en buyugunden sans diliyorum. Hersey guzel olacak

• @jade tesekkürler güzel dilekler için . benim merak ettiğim şey ue icin vize biterse mülakata çagrılma olmaz degil mi ? . yani mülakata gidipte vize bitti kusra bakmayın demezler umarım 🙂 .. bu arada alt tarafa yazı yazılması için . sağ üst köşede profilinize girin orda profil düzenle yaziyor . ordan imza bölümü var imzanızı ordan ekleyebilirsiniz 🙂

• sayın @jade 280XX için yorumunuz nedir acaba ?

• Aramizda anne olanlarin ve tum arkadaslarin annelerinin anneler gunu kutlu olsun.

• @metert, 28XXXlerin durumunu readyler belirleyecek sanki bu saatten sonra ama bizim bu forumda bazen goz onunde bulundurdugumuz sey ki bence cok yanlis bir bakis acisi, "son 3 ay kaldi.. son 2 ay kaldi gorusmeleri nasil yetistiricekler" bu yuzden 50000 vizeyi eylule yetistiremeyeceklerini bilseler de EU ya dusuk bir kota verecekleri algisi olustu bizde. EU en yogun konsolosluga sahip bolge degil mi? AF bile bir ay 4000 bir ay 10000 artti. EUya da boyle buyuk artislar verilir rahatlikla. Buyuk numaralarin sikintisi son 2 ay kalmasi degil; sikinti, ellerinde toplam ne kadar vize kalacagi son 2 aya kadar. @crazycells de demis gecmisteki bir yorumunda ki buna katiliyorum, 50000 vizenin ustunde verdikleri yillar var. Bir de dedigim gibi, en buyuk umudum hem AF hem de Asia gibi diger bolgeler kotalarini dolduramayinca, vizeler EU'ya kayicak Eylul'de. Burada onemli bir baska sorun var. Turkiye'nin kazanani bu yil cok. BritSimon gecmisteki bir yorumunda bahsetmis. Turkiye, Rusya ve Ukrayna... Son iki ay da, EU iyi bir sicrayis yasarken except Turkey, Russia falan deyip de, bize daha dusuk bir cutt off verebilir. Gecenyillarda baska ulkelerde yasandi. Ozbekistan diye hatirliyorum mesela. Bence bundan sonra istatistiklere bakarken, gecmis yillari unutup, ne kadar sure kaldigini da biraz kenara cekip; bizim tum bolgelerde ayri ayri simdiye kadar ne kadar vize basildigi,(ozellikle Asia ve AF), Iran (ki ben Yemen de banli diye biliyorum) Asia ve AF current olmasi durumunda ne kadar vize alabileceklerini takip etmemiz bize bir sonuc vericektir. Oralardan artacak vizeler ve readylerin durumu bize daha saglikli cikarimlar verir. Sayin @crazycells , bu yil EUdaki readyler, gecen seneye gore daha fazla mi yigildi an itibariyle? Mesela bu sorunun cevabini ogrenirsek bize cok sey aciklayacak gidisat. O zaman hakikaten danismanin da dedigi gibi, readyler hala gorusmeye gitmiyor ve gitmeyecek de (ekonomik sikintilar sebebiyle)

• Tesekkurler yorumunuz icin bekleyelim ve gorelim elimizden gelen baska bir sey yok

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@jade maalesef ay ay karsilastirmasini bilmiyorum sayin @jade, gecen yil bu yilki gibi kota sorunu yoktu, dolayisiyla surec boyle ay ay takip edilmiyordu ve yilin ortasinda KCC herkese vize verebileceklerini anlayinca (ve ayrica Trump'in zir pirt cikardigi travel ban'larin sureci etkilememesi nedeniyle) butun sayilar yil ortasinda aktif oldu. Dediginiz konuda ben de topu sayin @arnblt 'a atayim 🙂 yanlis hatirlamiyorsam kendisi daha once ay ay karsilastirmali bir post yazmisti.

• @yekta sadece mulakat tarihi degil; acikladiklari cutt off sayilari icesine sizin de numaraniz dahil oluyorsa, cagirmamak gibi bir durumlari soz konusu degil diye biliyorum. Bu yuzden gecmis senelerde 50000 uzerinde kazanan aciklandi. Mulakat tarihi yeter ki dussun yeter ki cut offlarda gozukebilelim. Gecen sene gorusmelerin ekime kadar uzadigini da duydum danismandan. Yine bu sene zaten illa ki uzaticaklar, zaten gec basladilar baska careleri yok demekte de ayni zamanda. 24XXXli rakamlara istatistiki tahminlerle sira geliyor gibi. 26XXX, 27XXXlere kadar risk yok sanki 18300 kotasindan baktigimizda. Ama yine diyorum, 36XXXlere de sira gelmesi muhtemel. Asia ve AFtan artabilecegini umut edersek. KCC zaten AF'a yuklenebildigi kadar yukleniyor. Britsimon da derki cok guvenemesem de dediklerine.. AF current olamaz konsolosluklardaki islem yogunlugundan dolayi... konsolosluklarda islem yogunlugu olacak diye current etmezler kismina katilmiyorum ama insallah oyle olur da bize daha yuksek cutt offlar gelir 🙂

• Konsolosluğun birim zamanda yaptığı işlem sayısı değişmeyeceğinden hızı sabittir ama bir ihtimal süreci uzatabilirler. Aralık-Ocak'a kadar...

• Selam arkadaşlar 30 Eylül’den sonra 2018 vizelerinin verilebildiğini nereden çıkardınız? 30 Eylül’den sonra 2018 mali yılına ait bir tane bile göçmen vizesi verilemez.

• merhaba, son 4 yili (bulabildigim 2016 dosyasi 1.1.2016 tarihlidir) karsilastirmaya calistim tekrardan;

bazi arkadaslar da dosyalari sormus. adresleri ile beraber dosyalar sunlar;

sitesinden
    Brit 2018 Data = https://dvcharts.xarthisius.xyz/FY2018-ceac-current.csv
    2017 data = https://dvcharts.xarthisius.xyz/ceac-28-11-2017.csv
    2016 data (1.1.206 ya kadar var)= https://goo.gl/OsCFcd
    2015 data = https://dvcharts.xarthisius.xyz/FY2015-ceac-current.csv

Tablo 1

max dosya numarasi gercek dosya sayisi verilen visa sayisi
    2015 43.049 20.771 19.811
    2016 24.517 14.916 15.207
    2017 30.622 18.821 20.516
    2018 39.695 20.915 ?

Tablo 2

gercek dosya sayisi no response dosya issued olan dosya refuse olan dosya Ready olan dosya AP olan dosya
    2015 20.771 10.066 (%48) 8.799(%42) 591 (%2) 1.082(%5)(2158 kisi) 229 (%1)
    2016 14.916 * ? ? ? ?
    2017 18.821 8528 (%45) 8.907(%47) 601(%3) 565(%3)(1123 kisi) 214 (%1)
    2018 20.915 *** 5375 (12287 visa) 444 dosya 2092 (4684 kisi) 952 (1127 kisi)
    *2016 son dosya olan 2016EU24517 issued gorunuyor(https://ceac.state.gov/CEACStatTracker/Status.aspx?eQs=o/iS8zDpeAKjMWCuebHqOw==. Buradan kontrol ettim, yani dosyayi cagirmislar. Ayrica 2016 data dosyasi yarim kalmis ve ilerlememis. Buldugum dosya 1.1.2016 tarihli.

*** 2018 no response orani 20.300 cut off olan Haziran da dahil olmak uzere 5205 dosya, yaklasik %38 dir.

Bu verileri gorunce acaba ‘en az vermek istedikleri visa sayisi’ kadar dosya kazandirmis olabilirler mi diye dusundum. Tabiki bu kendi teorim. Cunku hesaplamalarini son yillardaki ‘no response’, ‘refuse’ … lara gore yapmalilar.

-Bir de ilk 20.300 ‘dosya numarasi’na kadar olan dosyalarin karsilastirmasini yaptim (2018 haziran cut off u);

max dosya no 20.300 olacak sekilde gercek dosya sayisi no response dosya issued dosya (kisi) Ready dosya (kisi)
    2015 12.649 6349 (%50) 5093 (11.145 kisi) 699 (1394 kisi)
    2017 14.523 6301 (%43) 7104 (16.083kisi) 437 (885 kisi)
    2018* 13677 5205 (%38) 5373 (12.287kisi)* 2093 (4684 kisi)*

*son data dosyasina gore mayis ayi gorusmeleri halen devam ediyor ve bu sayi simdilik bu sekilde.
    *2018 son data dosyasina gore AP dosya sayisi ise 952(1127 kisi).

2015, 2017, 2018 in yogunluk grafik resimleri de sunlar.

2018
    image

2017
    image

2015
    image

Gecmis her iki yildan biraz daha fazla visa verilse de cok benzer gidiyor hala. Brit in yazdiklari ve son 3-4 aydir daha az dosya cagirsalar da kendi fikrimi halen pozitif tutuyorum. AS ve AF da cok fazla refuse var. Ayrica su Brit in 18.300 dedigi sabit visa rakami da 2013 yilindan beri (2016 haric) hep yukselme egiliminde. Ayrica yine kendi tezim olan ‘kac visa vereceklerse en azindan o kadar dosya kazandirma’ gerceklesirse bu sene 20k civarinda EU alir ve yuksek dosya nnumaralari da visa alabilir diye dusunmekteyim (not kendi dosya numaram 28k larda, Britin tehlikede ama ‘wait and see’ dedigi yerde). Ayrica her ulke %7 yi gecemiyor ama bagli oldugu bolge ne kadar fazla visa alirsa o kadar fazla visa alma sansi da yukselmis olur.
    Buradaki en onemli faktor ‘vermek istedikleri visa’ sayisi ve ‘no response’ sayisi. Ne kadar fazla olursa yuksek numarali dosyalarin sansi artar.
    Bunlarin hepsi kendi fikrim. Son gune kadar umutla bekleyecem 😉
    EU nun sicrama yapmasi ve herkesin cagirilabilmesi dilegiyle…

• @caglaror daha önce buna benzer bir yıl var mı ? Tarih aralığı yasa ile belirlenir ve eylülde biter bu iş. Zaten ekimde diğer fiscal year başlıyor

• Selam arkadaşlar ;
    Ben hala bu kadar çok kişiyi dışarıda bırakacaklarına inanmıyorum. Bence amaçları verebildikleri kadar kişiye vermek , dolayısı ile umudumuz current olması yönünde ..
    Hele ki 24 - 25xxx bandındaki arkadaşlar bana gelecek mi diye endişelenmesini anlamaya çalışıyorum ancak 30xxx üstü arkadaşların sayısının çok olduğunu unutmamalarını isterim.

Ayrıca son 12 yıl içerisinde 10 defa current olup , 2 yılında da 39xxx ve 40xxx bandına dayandığı bir istatistikte bu yılın kötü sonuçlanacağını düşünmüyorum.
    Lütfen hepinizden de pozitif düşünmenizi istiyorum.

Son olarakta başka bir bakış açısı ile bakmak istiyorum.
    Eğer ki DV2019 rakamları açıklandığında toplam çekilişi kazanan sayısı yine 110.000 civarında olursa bence current olma olasılığımız çok yüksek olur , ama bu sayıyı düşürürlerse ( dv2018'i tecrübe edip ) ortada problem olduğunu düşünebiliriz , ancak bu yine current olmayacağı anlamına gelmeyecektir. Önemli olan vermek istesinler .. Bu rakamlara nezaman ulaşabiliriz ? Siz bu konu hakkında ne düşünürsünüz ?

• @superdem22 Evet buna benzer bir yıl yok daha önce gerçekleşmiş. Ancak rezerve edilebilirse verilebileceğini düşünüyorum. TR'ye benzemez gerçi ama bürokraside her şey kitabına uydurulur. Eğer eldeki vizeyi vermek zorundaysalar başka çıkar yol düşünemiyorum. Başka bir yol da konsolosluğun fazla mesai yapması tabi 🙂

• @caglaror Geçen sene vizeyi tamamlayabilmek için ek çekiliş yapmaları da kitabi değildi 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

60

42.8k
Kullanıcı

4.5k
Konu

435.7k

| | | |