Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,
    Bende de ayni durum vardi. 2018 ocak tan beri Abd ye girişimi yapmamistim eylul 2021 e kadar. Daha oncesindede green card ile 1 yıl Abd de yasamistim. Buradaki arkadaşlara danistim. Yorumlarina gore hareket ettim ve JFK dan girişimi yaptım sorguya cektiler tabiiki. Neden geç kaldın sadece green card girişin icin yeterliydi vs gibisinden söylemleri oldu. Bende yurtdisina cikisim sorundu zaten dedim, sonrasında oradaki memurun insafına kalarak iceriye girmiş bulundum.
    Sadece paylaşmak istedim.

• @greengrass merhaba, ben de ABD’ye 1.5 yıl kadar dışarıda kaldıktan sonra 1 ay önce sorunsuz giriş yaptım. Daha önce de 3 hafta, 2 ay kadar kısa süreli ABD’de bulunmuştum. Forumda bırakın 2.5 yılı, 8 yıl sonra bile giriş yapabilen insanların deneyimleri bulunuyor. Return visa ila vakit kaybetmeyin, gümrük görevlileri son dönemlerde fazlasıyla iyi niyetli. Bu fırsatı kaçırmadan en kısa sürede giriş yapın derim. JFK’ye uçak bileti $350, alacağınız riske fazlasıyla değecektir.

• Merhaba benim bir sorum olacaktı sizlere

• Bu arada ABD disinda kalış sürem 9 yıl green card expire Haziran 2023 Sadece 2013 yılında gocmen vize ile giriş çıkış yaptım. Green card ile hiç giriş yapmadim

• @madeo Ben geçen hafta istanbul havalimanina gidip Check in kuyruğuna girdim. Bilet almadığım halde Gozen air service yetkilileri check in öncesi kontrol yapıyor. Gozen yetkilileri uzun sure sonra giriş yapmak istediğinizde biz bilgilerinizi sisteme gireriz. Abd yetkilileri de bu kişiyi uçağa almayın diye bize mail atar dediler. Bilet alırsanız uçağa binemez ve biletiniz yanar diye de ekledi .
    Boyle birsey mümkün mü?
    Sizler TR den çıkarken Gozen Air ile buna benzer konuşma oldu mu mail beklediler mi ?
    Teşekkürler

• SB 1 vizesi mülakatina cagrilip red yersek green carda el koyuyorlar mi ? Yoksa direk giriş için hala bir şansımız oluyor mu ?

• @ysnytu Bende benzer bir olay yasanmadi. Sadece oraya gidip anlatiyorsunuz derdinizi. USA disinda kalisiniz keyfi degildi ise sansinizin oldugunu dusunuyorum.

• @crazycells Merhabalar , bir sorum olacak, geçerli sebeplerden uzun yıllar green kartım olmasına rağmen Amerikaya giriş yapamadım. Aynı zamanda kartımı kaybettim. Returning resident visa application yaptım ve ilk mülakatım onaylandı . Şimdi ds 260 doldurmam gerekecek. doldurduktan sonra on yıllık green kartımın süresinin dolmasına 6-7 ay kalacak. Sorum şu ki, Amerikaya giriş yaparsam tekrar ı 90 formu doldurmalıyım. yoksa ds 260 ım onaylanırsa, kart otometik olarak yenilenmiş bir tarihle geliyor mu? Yardımcı olabilirseniz sevinirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

sn. @ayse2020
    ozel mesajla sorduğunuz icin cevaplamaya çalışayım, zaten sn. @crazycells de müsait ilk anından cevap verecektir sorunuza. ilk olarak tebrikler, mülakatiniz olumlu geçmiş. sonrası için de bol şans diliyorum.

bildiğim kadarıyla yeni kartınızı yeni tarihle gelecek. ki zaten I-90 formunu kartınızın süresi bitmeden 6 ay once basvurabiliyorsunuz. konu için aşağıdaki başlığı incelemenizi rica ederim.

Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

sizden ricam SB1 başvuru sürecinizi / tarihcenizi (kac yıldır abd disindasiniz, kac kere giriş çıkış yaptınız, kaç ay kaldınız vb), mülakat detaylarını, sorulan soruları kisaca anlatabilir misiniz? çok fazla deneyime şahit olamadığımız bir vize türü çünkü. detayları bilmek, sonraki arkadaşlarımız için de faydalı olacaktır.

teşekkürler.

• @gucarslan @crazycells
    Tabi ki anlatırım. İhtiyacı olan birilerine faydam olursa ne mutlu. Ben bu siteyi keşfettiğimde zaten başvurumu yapmıştım, daha önce sitenizi görsem işim çok daha kolay olurmuş, cömertçe herkese yardım edilmesi çok takdir edilesi.. 🙂 Kimin admin olduğunu anlamadım @gucarslan ve @crazycells in çok aktif olduğunu görünce onlara yazdım 🙂 Daha önce Amerikada yaşıyor olmama rağmen sekiz senedir giriş yapamamıştım. Ancak USA vatandaşı olan oğlumun bazı hukuki süreçleri vardı ve ben ona refakat etmek zorundaydım. Dolayısıyla elimde sekiz seneyi çok net açıklayan resmi belgeler vardı. Süreç bittiğinde, öncelikle konsolosluğu aradım , https://ais.usvisa-info.com/ adresinden bir kullanıcı hesabı açmama yardım ettiler, öncelikle burada immigrant visa applicantı seçip ülke olarak Türkiyeyi seçmeli, sayfanın en altından hesap açmalısınız. Ben konsolosluğu aradığım için bana telefonda bir hesap açtılar, benim adıma doldurdular. Birkaç kişisel bilgi ve neden sb1 vize talebiniz oldugunu soruyorlar, bunu açıklamak için 500 karakter hakkınız var, sonra da sizin için müsait randevu tarihini sorarak onu da forma yazıp, submit ediyorlar. Bunu normalde kendiniz hesap açarak yapabilirsiniz, ya da telefonda benim gibi doldurup, sonradan girip takip edebilirsiniz. Ben prosedürü bilmediğim için benim için uygun olan tarihi verince o gün kesin Ankaraya gitmem gerektiğini sandım ve evraklarımı hazırladım. Ama meğer kosolosluktan randevu talebimin approved olduğuna dair bir mail gelmeliymiş. Neyse ki başka bir şey için aradığımda , mail beklemek gerektiğini öğrendim. Bir hafta içinde randevy taebimin onaylandığına dair mail geldi. Bu mailde size https://ais.usvisa-info.com/ bu linki tekrar vererek buradab randevu tarihinizi seçmenizi istiyor. Siz seçtiğinizde tekrar bir mail gelerek size randevudan haberdar ediyor. Bu maili de print edip randevunuza yanınızda götürüyorsunuz. DS 117 formunu dolduruyorsunuz, pasaportunuz, green kartınız, ya da ı 551, dönemeyiş sebeplerinizi belgeleyen evraklar, varsa Amerika ile hala baglarınızın devam ettiğini gösteren evraklar, bu süreçte yurtdışına cıktıysanız eski pasaportlar, ve 200 dolara yakın bir meblağla konsolosluğun yolunu tutuyorsunuz. Birinci kez çağrılıyorsunuz ,kısa bir mülakat yapılıyor ve bekliyorsunuz, ikinci kez çaağrıldığınızda ücreti ödüyorsunuz, üçüncü kez çağrıldığınızda uzunca bir mülakata tabi tutuluyorsunuz. Açıkçası bana Amerikaya ilk gidişimden sonraki hayatımla ilgili, yirmi yılı içeren, detaylıca cevaplanması gereken bir çok soru soruldu ve mülakat bir saatten fazla sürdü. Neredeyse yıl yıl , çalıştığı yerler, gidiş dönüş sebebim, yurtdışı gezilerim, her konuda soru soruldu. Sonunda görevli basvurumun onaylandığını söyledi. 6 ay içinde ds 260 doldurarak konsolosluğa haber vermem gerektiğini yoksa hakkımın yanacağını da söyledi. Ayrıca başvurumun onaylandıgına dair bir mail aldım. Bu mailde istenen evraklar da yazıyor. Ayrıca o gün götürdüğüm tüm evrakları diğer interviewa da getirmemi söylediler. DS 260 ı doldurup, medical examinationumu olup, evraklarımı hazırlayıp haber verdiğimde bana yeni bir randevu tarihi verecekler. Medical examination Ankarada bir yerde oluyormuş, önceden randevu almak gerekiyormuş, varsa aşı kartı gerekiyormuş, bende yok ama daha önce green kart için tüm aşılarımı yaptırmıştım, ama elimde bununla ilgili bir belge yok. Tekrar aşı olmak zorunda kalırsam çok üzüleceğim 🙂 Ben henüz formu doldurmadım, çünkü ikinci korona aşımın vakti gelmedi, hazırlıklarımı tamamlayıp zamanımı sonuna kadar kullansam , okullar kapanınca gidebilsek çok iyi olacak.
    Amerikaya giriş yaparsam tekrar ı 90 formu doldurmalıyım. yoksa ds 260 ım onaylanırsa, kart otomotik olarak yenilenmiş bir tarihle geliyor mu? sorusunun cevabını merak ediyordum, çünkü bununla ilgili bir bilgi bulamadım, sağolsun @gucarslan Bey gerekmeyeceğini yazmış, kartımın expire olmasına da az kaldığı için açıkçası nasıl olacağını bilememiştim. Forumda üstlerde bir kişi, gittiğini beklediğini ama kartının gelmediğini , I 90 doldurmadığı için gelmediğini yazmıştı. Bu yorum kafamı karıştırdı, o yüzden buradan sordum. Ama sanırım o kişinin green kartı tamamen expire olmuş o yüzden bunu yaşamış. Ama hala içimde bir korku var 🙂 Çünkü süreç masraflı ve daha uzun , fee waiver opsiyonu varmış ama benim durumuma apply oluyor mu bilmiyorum.
    Madem bu kadar uzattım diğer sorumu da sorayım 🙂 ben 6 ayı son dksına kadar kullanmak istiyorum 🙂 forumd ds 260 için 1-2 ay arası dönüş oluyormuş diye okudum yani altı ayın bitmesine 2 ay kala formu dolduarbilir ve son anda gidebilirim. Ama konsoloslukta görevliye" bana vereceğiniz vize multiple mı" diye sordum " , yani önce kendim gidip, 3 ay bekleyip kartımı alıp, sonra gelip çocogumu da götürsem, olur mu" diye sordum. Multiple olmadıgını ve muhtemelen cocuklarımla gitmenin daha iyi olacağını söyledi. İnternette araştırdım, verilen vize bir senelik, iki senelik, multiple gibi yorumlar var. Görevli öyle deyince kafam karıştı. Oysa ki ilk altı ay içinde bir kaç kez Türkiyeye dönmem gerekebilir. Bilemedim. Siz ne dersiniz 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayse2020 detaylı paylaşımınız içimn çok teşekkürler.
    sağlık muayeneniz için aşağıdaki linki incelemenizi rica ederim, bütün detayları buradan erişebilirsiniz.

DS260 için de çok geç kalmamanızı tavsiye derim.
    çünkü son iki yıldır biliyoruz ki konsolosluk olur olmadık sebeplerle kapanabiliyor ve işlem yapmadan o şekilde bekleyebiliyor. bu da sizin 6 aylık sürenizin ne yazık ki dolmasına sebep olabilir. tavsiyem DS260 formunuzu doldurmanız ve mülakat tarihini beklemeniz. yine biliyoruz ki ankara konsolosluğu afgan krizi sebebiyle oldukça yoğun bir mesaide. boş slot bulmanız, tek kişi olsanız bile zorlu olabilir. verilen vizenin de multiple mı olup olmadığını açıkçası bilemiyorum. ancak mantıklı olan single olması çünkü bu sizin abd'ye geri dönmenizi amaçlıyor, giriş çıkış yapmanızı değil. elbette gittikten sonra kartınızı alıp sonrasında yasal süreleri aşmadığınız sürece giriş çıkış yapabilirsiniz. konu için resmi siteye de baktım ancak detaya ulaşamadım. en doğru cevabı yine konsolosluk verecektir diye düşünüyorum.

• @gucarslan Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.. Hikayemin devamını tamamlanınca yazacağım 🙂

• @ayse2020 selamlar bende aynı durumdayım sb1 vizem onaylandı ve mail aldım. ds 260 formunu dolduruyorum şuan ve ondan sonra konsolosluğa mail atıp mülakat tarihini bekleyeceğim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@enrikle sizin de gözünüz aydın.
    sürecinizi bitirdikten sonra sizden de deneyimlerinizi foruma aktarmanızı rica ederim.
    mülakatınızda başarılar dilerim şimdiden.

• @gucarslan tabiyki hocam memnuniyetle paylaşırım. hatta şöyle paylaşmak isterim ben 85 doğumluyum ailem 88 senesinde sponsorluk üzerinden amerikaya göç ediyorlar ama ailem bazı sıkıntılardan dolayı aynı yıl geri dönmek zorunda kalıyor. bende o zaman 3 yaşından bir çocuk olarak bu durumlardan habersiz onlarla geri geliyorum. tam 33 sene sonra bu olayı öğreniyorum ve araştırma yapıyorum ve sb1 vizesinin bana uygun olduğunu görüyorum. başvurumu yaptım ve mülakat tarihi aldım bu süreç çok kısa sürdü 30 gün içinde mülakata gittim. mülakatta sadece adım soyadım ne iş yaptığım ne zaman amerikaya gittiğim gibi ds 117 formunda yazdığım seyleri sordular ve vizemin onaylandığını söylediler. 2 gün sonra mail aldım bugün itibari ile ds 260 formumu gönderdim ayrıca konsolosluğa formu gönderdiğime dair mail attım. şuan onlardan dönüş bekliyorum. yeni gelişmeler olursa burda yazarım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@enrikle detaylı anlatımınız için çok teşekkürler.
    azminizden dolayı da ayrıca kutluyorum sizi. 33 yıl sonra bunun için çabalamanız ve hakkınızı aramanız takdire şayan. en kısa sürede vizenize kavuşmanız dileğiyle..

sonraki deneyimlerinizi de merakla bekliyoruz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@greengrass, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Muhtemelen randevu almam bir kaç ayı bulacak bu gidişle.Aktardığınız bilgileri değerlendirip bir karar vericem.Yanıt ve desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Ben de arkadaslarin tavsiye ettigi gibi Green Card'inizin tarihi gecmeden ABD'ye giris yapmanizi tavsiye ederim. Su an CBP gorevlilerinin toleransindan dolayi ABD'ye direkt giris yapma ihtimaliniz vizeyi alma ihtimalinizden daha yuksek. Bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ysnytu, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

@madeo Ben geçen hafta istanbul havalimanina gidip Check in kuyruğuna girdim. Bilet almadığım halde Gozen air service yetkilileri check in öncesi kontrol yapıyor. Gozen yetkilileri uzun sure sonra giriş yapmak istediğinizde biz bilgilerinizi sisteme gireriz. Abd yetkilileri de bu kişiyi uçağa almayın diye bize mail atar dediler. Bilet alırsanız uçağa binemez ve biletiniz yanar diye de ekledi .
    Boyle birsey mümkün mü?
    Sizler TR den çıkarken Gozen Air ile buna benzer konuşma oldu mu mail beklediler mi ?
    Teşekkürler

Evet, boyle bir durum mumkun olabilir. Eger o ucustan sorumlu flight manager sizi ucus icin tehlikeli bulursa o durumda ucusa alinmanizi engelleyebilir. Bunun disinda sistem izin vermezse de ucusa katilmaniza izin vermeyeceklerdir; ama sadece ABD disinda uzun sure kalmis biri icin boyle bir karar vereceklerini sanmiyorum. Eger yurtdisinda iken suc islediyseniz ve hapis cezasi aldiysaniz boyle bir durum soz konusu olabilir...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ysnytu, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

SB 1 vizesi mülakatina cagrilip red yersek green carda el koyuyorlar mi ? Yoksa direk giriş için hala bir şansımız oluyor mu ?

Green Card'in onlu arkali fotokopisini mulakata goturmenizi tavsiye ederim. Boyle bir durumdayken bence Green Card'in kendisini goturmeyin. Eger el koyarlarsa geri almaniz mumkun olmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayse2020, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Ben henüz formu doldurmadım, çünkü ikinci korona aşımın vakti gelmedi,

Siz formu doldurup gonderin. Saglik muayenesi icin randevu tarihini mulakat tarihinize gore alacaksiniz zaten. O nedenle cok bekletmeyin...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |