Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• merhabalar;
    ben başvuruda bulundum ve beklemedeyim,ıt sektöründe çalıştığım için yeni fikirler ve yeni network ler oluşturabilmem adına şansımı denedim.

• @nicely güzel söylemişsiniz, ancak burası ABD ve fikirlere ciddi önem veriliyor, siz daha fikrin ilk aşamasını söylerken çalınma ve sizden önce birilerinin onu kullanma olasılığı var, funding kuruluşları var, para var, fırsat var. Şimdi TR de yaşıyor olsaydık fikri çalsa bile bir şey yapamayabilir, burada öyle değil. Maalesef etik'den kimse anlamıyor. Ben fikirlerin de patentinin alınabileceğini duydum bu beni çok sevindirdi, ama şu an ne yapacağımı bilmiyorum, yol gösterici birileri var mı diye foruma yazıyorum şu an.

• Arkadaşlar patent konusunda yardımcı olabilecek birilerini arıyorum. Bana yazarsanız sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@somebody, içinde söyledi: Ulukaya Girisimi Girisimci Destek Programi (10 Aralik 2018)

Ben fikirlerin de patentinin alınabileceğini duydum

Maalesef sadece fikirlerin patentlenmesi mumkun degil, ortada ya bir konsept olmali (mekanizmanin nasil calistigi anlatilan) ya da bir urun...

Zaten fikirlerin patentlenmesi de dogru degil kanimca 🙂 ben kablosuz telefon hayal ediyorum deyip patenti alip, sonra cep telefonu sirketlerine "bu benim fikrimdi" mi desinler? 🙂

'Konsept' icin ornek olarak da zamanda yolculuk ornegini vereyim 🙂 Benim bildigim en ilginc patent bu, eminim daha ilgincleri de vardir 🙂 Ama hakkini vermek lazim, arkadas uzay ve zaman duzlemini yercekimi alanlari sayesinde bukup olusacak bosluklar arasinda atlayarak zamanda yolculuk yapacagini anlatmis 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@somebody, içinde söyledi: Ulukaya Girisimi Girisimci Destek Programi (10 Aralik 2018)

Arkadaşlar patent konusunda yardımcı olabilecek birilerini arıyorum. Bana yazarsanız sevinirim.

Ilgilendiginiz alan neyse o alanda uzman bir patent avukati ile calismalisiniz, biyoteknoloji sirketleri arasinda yasayan patent savaslarindan biliyorum, basvuruda kullandiginiz her kelime cok onemli, eger kapsamli bir basvuru hazirlayamazsaniz baskalarinin bu fikirden hareketle kendi basvurularini yapmalarina neden olursunuz.

• @crazycells Evet, biyoteknoloji alanıdayım. Dediğiniz gibi, fikir patenti olmuyormuş, ancak "confidentially agreement" diye bir olay var, legal olduğunu duydum, bilimsel arenada mümkün mü bilmiyorum. Evet, o tür uçuk kaçık fikirlerin patentlenmesi gülünç olurdu, ama durum bizde öyle değil, artık molekülleri değiştirerek bir sürü amaç için kullanabiliyorsunuz, dolayısıyla, bizde konuyu tartışmaya açtığınız anda karşı tarafa bir sürü fikir vermiş oluyorsunuz. Zaten şöyle söyleyeyim, benim aklımdaki konu, 3-4 yıl içerisinde kesinkes yapılır. Bizim alan biraz fazla competitive, Çin faktörü var, çinli bilim insanları cidden çok çalışıyorlar ve hızlılar. En iyisi projeyi sunmaktır ama güzel bir fikirse bu projeyi sunarken bile insan bunu nasıl koruyacağını bilemiyor. Zor bir durumdayım. Çözüm arıyorum.

• Dünkü araştırmamda USAPTO sayfasına ulaştım. Buradaki email adreslerinden free görüş alabiliyorsunuz. İlgilenenlere. https://www.uspto.gov/

• Guzel bir konuymus bu, daha once gormemistim. Benim de aklima arasira degisik fikirler geliyor ama sanirim "tembellikten" olacak, aklima hemen arkasindan soyle bir seytanca durtu de giriyor: "Amaaan 9 milyarlik dunyada zaten coktan birileri bunu dusunmustur ve hatta su anda uzerine calisiyordur bile, sen niye dert ediniyorsun, yakinda tamamlaninca ortaya cikar, gorursun" 🙂

Bu arada, 11 yasindaki oglum, youtube videolari izleyerek ve google uzerinden arastirarak, kendisine bir server kurdu ve uzerinde hem sohbet falan yapilabiliyor hemde degisik online oyunlar oynanabiliyor, hatta sanirim online alisveris bile yapabiliyorsun! Haftasonunda server'ina girdim ve kendime avatar olarak bir resim sectim. Hemen aninda beni uyardi, "o resim baskasi tarafindan yapildi, sol tarafinda yapan kisinin adi yaziyor ve sen kendisinden izin almadan kullanamazsin!" diye. Cok sasirtti beni cooook 😃

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |