DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Brooklyn344 Selamlar, Bu sitede daha önce bu vize türüne onay almış firmaları bulabilirsiniz. Fakat bu, size de vize başvurusu yapacakları anlamına gelmez. Firmalar genellikle İngilizce yeterliliği, iş tecrübesi ve belirli bir mülakat sonucunda bu vizelere başvurmanıza yardımcı olur. Öncelikle çalıştığınız pozisyona uygun bir firma bulmanız gerekiyor. Bu firmayı bulduktan sonra onlarla görüşüp, sizin pozisyonunuzda birine ihtiyaçları olup olmadığını öğrenmeniz ve çoğunlukla belirli sayıda mülakattan geçmeniz gerekir. Bu söylediklerim profesyonel işler için geçerli. (Lisans veya üstü eğitim, ayrıca yeterli iş deneyimi gerektirir. İş deneyimi bazı durumlarda gerekli olmayabilir.) Firma sizi işe almak istediğini beyan ederse artık başvuru süreci başlayacak. H1B başvuruları mart ayında iş yerinin kura katılımı ile başlıyor. Kuradan isminiz çıkarsa haziran ayına kadar dosyanız hazırlanıp gönderiliyor. Genellikle Ağustos-Eylül gibi I-797B dosyası elinize ulaşır, bu dosyayla vize başvurusu yaparak vizenizi alırsınız. Süreç basitçe bu şekilde. Sorularınız olursa yazabilirsiniz. İyi çalışmalar.

• @msait Merhaba, cevabınız için teşekkürler. Merak ettiğim bir başka şey, amerikada kendimize sponsor olacak şirketi bulmak imkansız mı herhangi bir şirketi olan tanıdığımız akrabamız vs yoksa? Hiç tanıdığı falan olmayıp da H-1B vizesiyle gidebilen örnekler var mı bildiğiniz kadarıyla, kendi imkanlarıyla Türkiye'den doğru Amerika'da sponsor olacak şirket bulup? Ya da bu işi Türkiye'de yapan ajanslar vs var mı acaba onlara başvurmak mı gerekir, Work and Travel programı ajansları gibi? Çok teşekkürler şimdiden

• USCIS bugun daha onceden basvuru yapanlar arasindan(FY 2024 icin) 2. bir random cekilis yapacagini duyurdu.

"In March 2023, USCIS conducted an initial random selection on properly submitted electronic registrations for the fiscal year (FY) 2024 H-1B cap, including for beneficiaries eligible for the advanced degree exemption. Only those petitioners with selected registrations for FY 2024 are eligible to file H-1B cap-subject petitions. The initial filing period for those with selected registrations for FY 2024 was from April 1, 2023, through June 30, 2023.

We recently determined that we would need to select additional registrations to reach the FY 2024 numerical allocations. Soon, we will select additional registrations from previously submitted electronic registrations using a random selection process. We will announce once we have completed this second selection process and have notified all prospective petitioners with selected registrations from this round of selection that they are eligible to file an H-1B cap-subject petition for the beneficiary named in the applicable selected registration.

Those with selected registrations will have their myUSCIS accounts updated to include a selection notice, which includes details of when and where to file."

umarim birilerinin isine yarar.

• @Brooklyn344 Tekrar merhaba;
    Benim hiçbir tanıdığım yoktu. İyi bir tecrübem vardı. İngilizce anlaşabilir ve mesleki olarak kendimi ifade edebilir yapacagim isi yapabilir seviyedeydim. (Türkiye'de Yapısal projelerin tasarımı ile ilgili çalışıyordum) 2018 yılından sonra ekonomide sorunlar başlamıştı ve bende ailemle rahat bir yaşam sürmek için arayış içindeydim. 2019'da bir firma buldum. Birkaç online görüşmemiz oldu. (Birkaç projelerine yorum yaptım, bu süreçte birbirimizi tanıdık) 2020 yılında H1B çekilişine katıldım. Aynı yılın ağustos ayında vize alabileceğim evraklar elime ulaştı. Fakat o donem H1B vize yasağı vardı. Bu sebeple 2021 yılının sonuna kadar bekledik. Daha sonra vizeyi de alıp geldik. Biraz uzun sürdü fakat benimde acelem yoktu açıkçası. Bu arada Amerika'da hala yeterince tanıdığım yok. Ama firma çok iyi, arkadaşlar çok samimi. Bu benim hikayem. Sadece size fikir vermesi açısından paylaştım. Umarım sizde bir yol bulabilirsiniz.

• Herkese Merhaba, Amerika turist vizem var. H1B için başvuru yapmıştım çekilişte hak kazandım. İngilizcem konuşma seviyesi yok denecek kadar az. Mülakat olacak mı? Olacaksa ingilizce olmak zorunda mı?hangi evrakları tamamlamam lazım? Avukatlar çok yüksek ücret talep yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐⭐

FY2024 ikinci H1B vizesi sonuçları 31 Temmuz 2024 tarihinde açıklandı. Buna göre 77bin kişi daha seçilmiş oldu. Böylece 188bin kişi çekilişten çıkmış oldu. USCIS in yaptığı açılmaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

As previously announced, on March 27, 2023, USCIS received enough electronic registrations during the initial registration period to reach the FY 2024 H-1B numerical allocations (H-1B cap), including the advanced degree exemption also known as the master’s cap.

We subsequently announced that we would need to select additional registrations to reach the FY 2024 numerical allocations. As of July 31, 2023, we have randomly selected, from the remaining FY 2024 registrations properly submitted, a sufficient number of registrations projected as needed to reach the cap, and have notified all prospective petitioners with selected registrations from this round of selection that they are eligible to file an H-1B cap-subject petition for the beneficiary named in the applicable selected registration. USCIS selected 77,600 registrations in the second selection for the FY 2024 H-1B cap.

During the registration period for the FY 2024 H-1B cap, USCIS saw a significant increase in the number of registrations submitted compared to prior years. Generally, we saw an increase in the number of registrations submitted, the number of registrations submitted on behalf of beneficiaries with multiple registrations, and the number of registrations submitted on behalf of unique beneficiaries with only one registration. USCIS saw upward trends in the FY 2022 and FY 2023 H-1B registration periods as well.

This chart shows registration and selection numbers for fiscal years 2021-2024 (as of July 31, 2023).

• İkinci H1B turunda seçildim! Zaten remote olarak çalışmakta olduğum şirket sponsor oldu. Ancak şirket tamamen remote, bir ofisi yok, nasıl olacak bilmiyorum. Mülakat için çok stresliyim çünkü mezun doluğum bölüm ile şirketteki şu andaki pozisyonumun hiçbir alakası yok. Toplam 4 yıl tecrübem var ama hepsi pozisyonum ile alakalı. Pozisyon için yeterli olduğumu kanıtlamam gerekiyor. Benzer durumda olan oldu mu hiç? Neler sordular size mülakatta?

• @Legar Mülakat en son aşama öncelikle dosyalarını düzgün bir şekilde hazırlayıp göndermen ve sonucunu beklemen gerekiyor. Daha pozisyon ve maaş belirlenmesi, dosyalarının hazırlanması sürecin var. En önemli konulardan birisi avukat ilemi çalışıyosun? Eğer çalışıyorsan zaten onlar sana gerekenleri cevaplar ve dosyanı hazırlamakta yardımcı olurlar. Bir diğer hususta sürecin hızlı işlemesini istiyorsan eğer ve bütçen varsa tabi Premium Process yapmanı tavsiye diyorum. Sanırım 2.500 USD tutuyor ama 15 günde dosyanı inceliyolar. Diğer şartlarda 10-12 ay sürebilir.

Bu linkten süreç ile ilgili bilgi alabilirsin. https://yesilkartforum.com/forum/topic/103/h1b-çalışma-vizesi/428?_=1690984573126

Bu grupta da en yeni vize alan benim ama geçmiş yazışmaları okursan eğer tecrübeli arkadaşlarımızın yazdıklarından sorularının cevaplarını bulabilirsin 😉

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   A Aleras 

• @Aleras Teşekkürler. Şirket bir avukat ofisi ile çalışıyor, o yüzden o süreçleri çok dert etmiyorum. Maillarıma geç cevap veriyorlar, o yüzden onlarla süreci ilerletirken bir yandan benzer tecrübeleri okumak istedim burdan. Yüksek ihtimal sadece H1B için okuduğum bölümle alakalı farklı bir pozisyon belirleyeceğiz ama Amerika'ya geldiğimde aynı işi yapmaya devam edeceğim 🙂 Daha iyi bir fikir gelmedi aklıma, avukatla konuşabileceğim umarım yakın bir zamanda.

Premium processing ilk sorduğum şey oldu zaten öğrenir öğrenmez 🙂 Kabul etmezlerse kendim ödemeyi teklif ettim şirkete.

Özetle tek korkum mülakat şu an

• @Legar Maddi durumun yerindeyse muhakkak Premium Process yap. Premium process ile dosyaların ve pozisyonunda belirlenirse ve şartlar yerinde giderse bu ay sonuna doğru sonucu alırsın tahminimce. Zaten onay geldiğinde bir dosya numarası oluşacak. O dosya numarası ile aynı turist vizesi alı gibi DS-160 formunu doldurup randevu işlemlerine başlayabilirsin. Mülakat için şu andaki şartlarda yaklaşık 60 gün sonraya randevu veriyolar. Zaten herşey yolunda gitse ve vizeyi alsan bile Ekim 1 den önce giriş olmuyor. Mülakat İngilizce oluyor. Klasik sorular var. Firma sen ve pozisyon hakkında. Mülakat hazırlığı ile ilgili burdaki yazışmalardan faydalanabilirsin. Video istersen eğer genellikle Hindistanlıların videolarını izleyebilirsin tabi İngilizce lerini anlayabilirsen 🙂 Avukatlar maalesef geç cevap verir ve ulaşman neredeyse imkansız oluyor. Anca mail ile dönüş alabiliyorsun ama ne olursa olsun onlarla ilerlemen çok daha mantıklı..

• ⭐⭐⭐⭐

@Must-D sorunuzu sorduktan sonra lütfen bilen birisinin cevaplaması için bekleyiniz tekrar tekrar kişileri tagleyerek aynı soruyu sormayınız.

• @Aleras Youtube'da gördüğüm tüm mülakat videolarını izledim not aldım, sorulara avukatlar ile hazırlanmaya çalışacam eğer bi toplantı/telefon görüşmesi ayarlayabilirsem.

Tecrübemi gelişme oldukça burdan paylaşırım herkes ile.

• Arkadaşlar merhaba,

H1-B ile Kasım ayı gibi Amerika ya giriş yapıcam inşallah. Bebeğimin doğumunu bekliyorum. Bununla beraber sağlık sigortası ile ilgili gerek burdan gerekse healthcare.gov dan biraz araştırdığımda aklıma takılan bazı sorular oldu.

Öncelikle benim çalışma vizem olacak ama eşimin ve bebeğimin çalışma vizesi olmayacak. Web sitesine girip baktığımda 2023 gelir bilgisini soruyor. Oraya geldikten sonra yıl sonuna kadar yaklaşık 2 ay çalışıcam. Gelir bilgime 2 aylık mı gireceğim yoksa 2024 yılının tahmini yıllık gelirini yazmam gerekiyor?

Eğer yıllık yazarsam bana tax return rakamın veriyor ama 2 aylık ücretimi tahmini yazınca tax return rakamını vermiyor ve ücretler çok yüksek çıkıyor. Nasıl yapılması gerekiyor?

Benim çalışma iznim ve gelirim olacak. Ama eşimin ve bebeğimin olmayacak. Optional sorular a nasıl cevap vermem gerekiyor? Hepsine None of these mi demeliyim?

Başka yerlerde okumuştum ama H1-B ile ilgili sanırım 6 aylık yasal gelirimin olması ve tax ödemem gerekiyormuş yasal residency sayılmamız için. Bu nedenle sağlık sigortasını 6 ay sonrasındamı alabiliyorum. Yoksa gelir gelmez başvurusunu yapabilirmiyim?

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar. Geldikçede paylaşmaya devam ederim 🙂 Teşekkür ederim.

• 6 ay sonra resident olunca tax icin statusnuz degisiyor. Bu ayri bir konu.

Saglik sigortasi icin direkt basvurabilirsiniz. Bende yil sonu gelince geldigim senenin 3 aylik gelirini gostermistim. Geldigim gibide basvurmustum. Sene ortasinda basvurmak icin sartlar var. Yeni yerlesmekte bu sartlarsan biriydi

• H1B başvurum için avukatım önceki iş yerlerimden "company letterhead" üzerine yazılmış "employment verification letter" istedi. Aranızda bunu yapmış olan varsa özelden bana gönderebilir mi örnek olarak?

• Ben yapmadim ama antetli kagida burda calisti gibi bir yazi istemisler. En kotu ssk dan dokum alirsiniz bence

• Merhaba, bunu mülakat içinmi istedi yoksa dosya başvurusu için mi? Mülakata bende götürmüştüm ama hiç sormadılar bile. Bencede e devletten alacağın SGK dökümü yeterli olur ama içime sinmediyse eğer çalıştığın firmalara söylersen eğer onlar hazırlar gönderirler sana. Antetli kağıda şu tarihler arasında firmamızda çalışmıştır diye bir yazı o kadar.

• Employment verification letter'a ihtiyacı olanlar benimle iletişime geçebilir, avukatın verdiği template'i paylaşırım. İş ve eğitim denkliği başvurusu yaparken istendi. SSK dökümü yeterli değil. Tüm iş verenlerimden ıslak imzalı ve kaşeli yazı aldım.

• Genelde konsolosluk mülakatı için isteniyor ve hazırlanıyor ama bende götürdüğümde CV me bile bakmadılar. Umarım senin içinde aynısı olur. Güzel haberlerini bekliyoruz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

124

42.6k
Kullanıcı

4.5k
Konu

435.1k

| | | |