Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@kubrag, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabar
    Belki belki yazılmıştır ama göremedim
    Ben şuan j1 ile Amerika da intern programındayım ve vizemdeki 2 yıl kuralını kaldırmak istiyorum h2b vizesine geçiş için.
    Ancak şöyle bir sorum var 2 yıl kuralını kaldırırsam eğer çalıştığım iş yeri ile ilgili sıkıntı yaşar mıyım? Kuralı kaldırdığımda sorunsuz olarak çalışabilir miyim gene?Yoksa vizede bulunan 2 yıl kuralını kaldırma işlemini burdaki stajımın bitmesine göre mi ayarlamam lazım?

Statunuz devam ettigi surece sorunsuz olarak calisabilirsiniz, fakat eger J1 vizesini uzatmayi dusunuyorsunuz daha sonra alacaginiz J1'den sonra bu islemi yapmaniz daha mantikli olur. Cunku yeni bir J1 alirsaniz yine 2 yil kurali konulacaktir. Ama J1 bittikten sonra H2B'ye gecis yapacaksaniz o durumda statunuz bitmeden ve basvuruyu yapmadan waiver almis olmalisiniz. Basvuru tarihinize gore waiver basvurusuna ne zaman baslayacaginiza karar verebilirsiniz.

• Teşekkür ederim o zaman mantıklı olan sanırım waiver alıp yaza doğruda h2b ye başvurmak oluyor.

• Arkadaslar Herkese Merhabalar,

Amerikanin San francisco sehrinde 18 aylik internship programi yapmaktayim. Geleli yaklasik 8 ay oldu.

Sizlere sorum su sekilde : Benim vizemde 2 years rule war ve KYK borcumu da henuz odemis degilim. Ufak tefek arabamdan kaynakli vergi borcum da cikabilir.

Ben KYK borcumu odiyip viewer a basvursam J1 olan vizemi F1 olarak degistirebilir miyim? Yani basvuruda bulunabilir miyim?

Yoksa F1 basvurusu icin bunu kaldirtmama gerek yok mu ?

Araba icin cikan ufak tefek vergi borclarini da odemem lazim mi basvurmadan once ?

Saygilarimla

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mertbayar, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Arkadaslar Herkese Merhabalar,

Amerikanin San francisco sehrinde 18 aylik internship programi yapmaktayim. Geleli yaklasik 8 ay oldu.

Sizlere sorum su sekilde : Benim vizemde 2 years rule war ve KYK borcumu da henuz odemis degilim. Ufak tefek arabamdan kaynakli vergi borcum da cikabilir.

Ben KYK borcumu odiyip viewer a basvursam J1 olan vizemi F1 olarak degistirebilir miyim? Yani basvuruda bulunabilir miyim?

Yoksa F1 basvurusu icin bunu kaldirtmama gerek yok mu ?

Araba icin cikan ufak tefek vergi borclarini da odemem lazim mi basvurmadan once ?

Saygilarimla

F1'e gecis icin J1 waiver almaniza gerek yok. 2 yil kurali F1'e gecisi direkt olarak engellemiyor. Ama F1'den sonra ilk iletideki yasaklar hala gecerli olacak bilginize. Yani 2 yil kurali F1 sonrasina atilmis olacak yine... Eger 2 yil Turkiye'de gecirmezseniz F1'den sonra da H, L, K ve Green Card'a basvuru yapamiyorsunuz. Yapmadan once waiver almaniz lazim, ama F1 yapmak icin almaniza gerek yok.

Ulkeye hicbir borcunuzun kalmamasi en ideali, anne/babaniz sizin borclarini kendi ustune alabilir.

• Crazycells merhaba,

Tesekkur ederim, gercekten onemli bilgi ve tecrubeler paylasiyorsun, eksik olma.
    Benim bir sorum olacak waiver islemine dair, ancak oncesinde bir iki ufak bilgi vereyim musadenle.

• 2016'dan beri ABD'de postdoc olarak calisiyorum. J-1 vizem var ve 2-year rule gecerli.
    • Adima duzenlenmis olan J-1 vizesi ve DS2019 belgesi Aralik 2020'ye kadar gecerli, yani 5 yillik postdoc limitinin tumunu kullanacak sekilde uzatma yaptik.

Turkiye buyukelciligine basvuru yaparak NOS letter icin sureci baslatmak istiyorum. NOS gelsin, hazir bulunsun, ama waiver basvurusunu (DOS'a basvuruyu) daha sonra yapmak istiyorum. Bu mumkun mu? Yani DOS'a gonderilecek belgeleri teslim etmedikce, elcilik tarafindan NOS iletilse dahi surec ilerlemeyecektir diye dusunuyorum. Fakat NOS elcilige geldiginde, hemen DOS'a iletiliyorsa, bu durumda DOS eksik basvuru vs der mi ben gerekli dokumanlari iletmemis olursam? Aslnda baska bir uni'ye gecme planim var ve waiver alirsam J-1 transfer edilemeyebilir diye duydum. Ama NOS gelirse, vakit alan kisim tamamlanacagi icin, J-1 expire olmadan ya da transfer islemi gerceklestikten sonra hemen DOS'u baslatirim diye dusundum. Ne dersin?

Tesekkur ederim, hoscakal.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@RNAissance-MMXVI, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Crazycells merhaba,

Tesekkur ederim, gercekten onemli bilgi ve tecrubeler paylasiyorsun, eksik olma.
    Benim bir sorum olacak waiver islemine dair, ancak oncesinde bir iki ufak bilgi vereyim musadenle.

• 2016'dan beri ABD'de postdoc olarak calisiyorum. J-1 vizem var ve 2-year rule gecerli.
    • Adima duzenlenmis olan J-1 vizesi ve DS2019 belgesi Aralik 2020'ye kadar gecerli, yani 5 yillik postdoc limitinin tumunu kullanacak sekilde uzatma yaptik.

Turkiye buyukelciligine basvuru yaparak NOS letter icin sureci baslatmak istiyorum. NOS gelsin, hazir bulunsun, ama waiver basvurusunu (DOS'a basvuruyu) daha sonra yapmak istiyorum. Bu mumkun mu? Yani DOS'a gonderilecek belgeleri teslim etmedikce, elcilik tarafindan NOS iletilse dahi surec ilerlemeyecektir diye dusunuyorum. Fakat NOS elcilige geldiginde, hemen DOS'a iletiliyorsa, bu durumda DOS eksik basvuru vs der mi ben gerekli dokumanlari iletmemis olursam? Aslnda baska bir uni'ye gecme planim var ve waiver alirsam J-1 transfer edilemeyebilir diye duydum. Ama NOS gelirse, vakit alan kisim tamamlanacagi icin, J-1 expire olmadan ya da transfer islemi gerceklestikten sonra hemen DOS'u baslatirim diye dusundum. Ne dersin?

Tesekkur ederim, hoscakal.

Sanirim basvuru formunuzun kopyalarini veya bilgilerini gormeden Washington'daki TC konsoloslugu islemlere baslamayacaktir. Dilerseniz kendilerine sorabilirsiniz ama bence cok umutlu olmayin cevaptan.

Eger yeni bir DS-2019 alacaksaniz, ve iki yil kurali varsa bunu da waive etmeniz gerekecek. O nedenle bu durum netlik kazandiktan sonra waiver islemlerine baslamaniz daha dogru olur, zaten basvuru formuna tum DS-2019 bilgilerini ekleyeceksiniz dolayisiyla hepsi birden waive edilmis olacak.

Genelde 5 yildan uzun post-doc olarak kalinca, enstituler H1B basvurusu yapiyor. Eger bulundugunuz kurumda kalma ihtimaliniz varsa bu durumdan da emin olun.

• Merhaba,
    2014 yilinda bir aylik bir programa katilmak icin aldigim J-1 vizesinde 2 yil ulkeye donme zorunlulugu varmis (ben farkinda bile degildim zira o donemde yurtdisinda doktora ogrencisi idim). Simdi yine J-1 ile Amerika'ya postdoc olarak gidecegim ve esim Amerikali oldugu icin uzun vadede green card'a basvuru yapma ihtimalimiz var. 212 sartini kaldirmak icin DOS'a basvuru yapacagim.
    Anladigim kadariyla 'No objection statement' almak icin hic bir borcumuzun olmamasi gerekiyor. Sorum aldigim bir bursla ilgili. Bildigim kadariyla devlet kurumlarina hic bir borcum yok. E-devlet'ten girip bakinca da gorunmuyor hic borc. Ancak Turk Egitim Vakfi'ndan yurt disi bursu aldim ve geri odemelerim henuz bitmedi. Acaba bu tur ozel vakiflardan alinan burslar bir engel teskil eder mi 'No objection statement' icin ? Benzer deneyimi olanlar var mi?
    Simdiden tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@syaylaci, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,
    2014 yilinda bir aylik bir programa katilmak icin aldigim J-1 vizesinde 2 yil ulkeye donme zorunlulugu varmis (ben farkinda bile degildim zira o donemde yurtdisinda doktora ogrencisi idim). Simdi yine J-1 ile Amerika'ya postdoc olarak gidecegim ve esim Amerikali oldugu icin uzun vadede green card'a basvuru yapma ihtimalimiz var. 212 sartini kaldirmak icin DOS'a basvuru yapacagim.
    Anladigim kadariyla 'No objection statement' almak icin hic bir borcumuzun olmamasi gerekiyor. Sorum aldigim bir bursla ilgili. Bildigim kadariyla devlet kurumlarina hic bir borcum yok. E-devlet'ten girip bakinca da gorunmuyor hic borc. Ancak Turk Egitim Vakfi'ndan yurt disi bursu aldim ve geri odemelerim henuz bitmedi. Acaba bu tur ozel vakiflardan alinan burslar bir engel teskil eder mi 'No objection statement' icin ? Benzer deneyimi olanlar var mi?
    Simdiden tesekkurler.

Ikinci J1'i aldiktan sonra basvuru yapmalisiniz, boylece ikisi icin de waiver alabilirsiniz ayni anda.

Ozel kurumlardaki borcun sorun olup olacagini ise bilmiyorum, ama olursa borcu baskasi ustune alirsa sorunun ortadan kalkmasi lazim.

• Herkese merhaba,

2017 yilindan beri F1 vizesi ile amerikada bulunmaktayim. 2016 yilinda 3 aylik bir J1 stajinin ardindan waiver almadan buraya geldim ve bu yuzden halen 2 yil gereksinimim devam ediyor. Gerek green card basvurusu gerek de H1Bye gecis gibi sebeplerden oturu ileride ugrasmamak adina bu siralar waive etmeyi dusunuyorum. Amerika icerisinde bazi forumlardan okudugum kadariyla waiver basvurusu red yiyen cok insan var. Bu biraz gozumu korkuttu ve de fikir almak icin buraya yazmak istedim. Bahsettigim red yemis olan kisilerin cogu turk degil ve de turk forumlarinda bu surecten genelde oldukca kolay olarak bahsedilmekte. Bu da bana Turklerin waiver konusunda daha az sorun yasadigi izlenimini uyandirdi. Genel olarak waiverda basari orani nedir, elimizde boyle bir bilgi var mi?

Simdiden tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kekmnky, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Herkese merhaba,

2017 yilindan beri F1 vizesi ile amerikada bulunmaktayim. 2016 yilinda 3 aylik bir J1 stajinin ardindan waiver almadan buraya geldim ve bu yuzden halen 2 yil gereksinimim devam ediyor. Gerek green card basvurusu gerek de H1Bye gecis gibi sebeplerden oturu ileride ugrasmamak adina bu siralar waive etmeyi dusunuyorum. Amerika icerisinde bazi forumlardan okudugum kadariyla waiver basvurusu red yiyen cok insan var. Bu biraz gozumu korkuttu ve de fikir almak icin buraya yazmak istedim. Bahsettigim red yemis olan kisilerin cogu turk degil ve de turk forumlarinda bu surecten genelde oldukca kolay olarak bahsedilmekte. Bu da bana Turklerin waiver konusunda daha az sorun yasadigi izlenimini uyandirdi. Genel olarak waiverda basari orani nedir, elimizde boyle bir bilgi var mi?

Simdiden tesekkurler.

Evet, size katiliyorum. Tip doktoru olup doktorluk egitimi almis kisiler disinda (tip doktorlari, arastirma yapmislarsa waive etmeleri mumkun oluyor cunku) sorun yasayan ben de pek duymadim.

Dediginiz gibi ben de ulkeye gore bir onyargi oldugunu dusunuyorum.

• Merhaba @crazycells, yanitiniz icin cok tesekkurler.

Onceki mesajimda eksik bir bilgi verdigimi farkettim ve bir devam sorusu sormak istiyorum. J1 ile olan stajimda burada bir universitede arastirma yapmistim (muhendis olarak) ve DS-2019 formu uzerinde "government funding" kismi isaretli. Bahsettigim amerika forumlarinda sorun yasayan kisilerin cogu bu durum altinda red almis. Sizin de bu durumu dogrular nitelikte bir gozleminiz var mi yoksa diger ulkelere gore onyargi bu durumda da mi mevcut?

Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kekmnky, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba @crazycells, yanitiniz icin cok tesekkurler.

Onceki mesajimda eksik bir bilgi verdigimi farkettim ve bir devam sorusu sormak istiyorum. J1 ile olan stajimda burada bir universitede arastirma yapmistim (muhendis olarak) ve DS-2019 formu uzerinde "government funding" kismi isaretli. Bahsettigim amerika forumlarinda sorun yasayan kisilerin cogu bu durum altinda red almis. Sizin de bu durumu dogrular nitelikte bir gozleminiz var mi yoksa diger ulkelere gore onyargi bu durumda da mi mevcut?

Tesekkurler.

sizin hangi kosullarda programa kabul aldiginizi bilmiyorum, eger sartli bir program karsiliginda girdiyseniz, evet o durumda tabii ki sarti yerine getirmeden waiver etmeyeceklerdir.

• arkadaşlar selamlar bende j1 2 year rules waiver yapmistim.Fakat dosyaların kopyası bende, orjinalini abd'den almadan ayrılmak zorunda kaldım(belgeler abd'de arkadasımda).
    Konsolosluk greencard görüsmesi sirasında bunu benden talep eder mi?
    @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Burak-Erdoğan, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

arkadaşlar selamlar bende j1 2 year rules waiver yapmistim.Fakat dosyaların kopyası bende, orjinalini abd'den almadan ayrılmak zorunda kaldım(belgeler abd'de arkadasımda).
    Konsolosluk greencard görüsmesi sirasında bunu benden talep eder mi?
    @crazycells

genelde istemiyorlar o nedenle elinizdeki kopyalar da yeterli olacaktir diye dusunuyorum, ama madem aldiniz waiver belgesini, arkadasiniz size gondersin bence. O belge size ait, sizde kalmasi daha dogru olur.

• Merhaba @crazycells, yanitiniz icin cok tesekkurler.

Acikcasi ne DS-2019 formumda ne de vize basvuru surecimde herhangi bir sarttan bahsedilmedi. Ben de insanlarin bu tarz yukumlulukler altina girdiginden oturu red yediklerini dusunuyordum ama herhangi bir sart soz konusu degil. Sorun yasayanlarin ortak ozelligi "government funding" ibaresi. Acaba burada da benzer bir problemle karsilasan oldu mu diye merak ediyordum ama sanirim cok az rastlanan bir durumla karsi karsiyayim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba @crazycells, yanitiniz icin cok tesekkurler.

Acikcasi ne DS-2019 formumda ne de vize basvuru surecimde herhangi bir sarttan bahsedilmedi. Ben de insanlarin bu tarz yukumlulukler altina girdiginden oturu red yediklerini dusunuyordum ama herhangi bir sart soz konusu degil. Sorun yasayanlarin ortak ozelligi "government funding" ibaresi. Acaba burada da benzer bir problemle karsilasan oldu mu diye merak ediyordum ama sanirim cok az rastlanan bir durumla karsi karsiyayim.

Maalesef basvurunuzun sonucuna USCIS karar verecek, ben olumlu ya da olumsuz net bir cevap veremem.

• Selamlar. Ds-3035 son sayfadaki imzalamam gereken kismi imzalamayi unutup gonderdigim icin yaklasik 3 aydir waive bekliyorum. Paralar money order yapildi, Turk konsoloslugundan yazi vs hersey tamam fakat imzalamayi unuttugum icin hala onay alamadim. Kuruma email attim, imzalayip scan edip email yoluyla gonderirsen olur dediler gonderdim 1 aydir cevap bekliyorum. Ustune 2 tane daha durumu sormak icin email attim fakat donus yapilmiyor. Waiver ofisinin telefon numarasini bulamadim. Bir kac deneme yaptim, avukat ofisi cikti sizi biz takip edelim falan kabul etmedim case number i da vermemistim neyse ki. Waiver ofisinin numarasi var midir ? Cunku emaillerime cevap gelmiyor. Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mertcanu, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Selamlar. Ds-3035 son sayfadaki imzalamam gereken kismi imzalamayi unutup gonderdigim icin yaklasik 3 aydir waive bekliyorum. Paralar money order yapildi, Turk konsoloslugundan yazi vs hersey tamam fakat imzalamayi unuttugum icin hala onay alamadim. Kuruma email attim, imzalayip scan edip email yoluyla gonderirsen olur dediler gonderdim 1 aydir cevap bekliyorum. Ustune 2 tane daha durumu sormak icin email attim fakat donus yapilmiyor. Waiver ofisinin telefon numarasini bulamadim. Bir kac deneme yaptim, avukat ofisi cikti sizi biz takip edelim falan kabul etmedim case number i da vermemistim neyse ki. Waiver ofisinin numarasi var midir ? Cunku emaillerime cevap gelmiyor. Tesekkurler

isterseniz imzalanmis ciktiyi bir daha gonderin kendilerine ve aciklayici bir mektup yazin.

Maalesef surece disardan etki etmek mumkun olmuyor, benim de bildigim baska bir yontem yok. Normalde sadece basvuruyu yapip beklemek gerekiyor.

• Merhaba,

J1 waivera başvuralı üç ay oldu. Amerikalı eşim avukatla başvurmak istedi, ben kendimiz başvurabiliriz dediğim halde. Türkiye’den NOS aldığıma dair emailim 2 ay önce geldi ve DOS’a iletmeleri zaman alabilir yazıyordu. Statü değişikliğini kontrol edebileceğim ve bu değişikliklerin de zaman alabileceği yazıyordu. 2 ay olmasına rağmen statümü kontrol etmeye çalıştığımda herhangi birşey görmüyorum. Sayfa tamamen bomboş. State department avukata gönderilen belgelerin tekrar kendilerine ve Türk konsolosluğuna göndermesini istemiş. Telaşlanmam gereken bir durum var mı? Açıkçası NOS’un en uzun süreç olduğunu düşünüyordum. Yapabileceğim birşey var mı? Türk konsolosluğunu bir kere aradım ve bu sorundan bahsettim ve değişikliklerin zaman alabileceğini söylediler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@betikara, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,

J1 waivera başvuralı üç ay oldu. Amerikalı eşim avukatla başvurmak istedi, ben kendimiz başvurabiliriz dediğim halde. Türkiye’den NOS aldığıma dair emailim 2 ay önce geldi ve DOS’a iletmeleri zaman alabilir yazıyordu. Statü değişikliğini kontrol edebileceğim ve bu değişikliklerin de zaman alabileceği yazıyordu. 2 ay olmasına rağmen statümü kontrol etmeye çalıştığımda herhangi birşey görmüyorum. Sayfa tamamen bomboş. State department avukata gönderilen belgelerin tekrar kendilerine ve Türk konsolosluğuna göndermesini istemiş. Telaşlanmam gereken bir durum var mı? Açıkçası NOS’un en uzun süreç olduğunu düşünüyordum. Yapabileceğim birşey var mı? Türk konsolosluğunu bir kere aradım ve bu sorundan bahsettim ve değişikliklerin zaman alabileceğini söylediler.

Bence 2 ay icinde DOS'a gonderilmis olmasi lazim, konsolosluk size gonderilmis oldugunu soyledi mi?

Dedikleri gibi, DOS kendi bilgilerini gec guncelleyebiliyor, yani su an sitede bir sey gormemek problem degil, ama konsoloslugun belgeleri gonderdigine emin olun.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 1
  • 9
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |