Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @vermaynen (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler) içinde söyledi:

@kushajj (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler) içinde söyledi:

Merhabalar herkese. Ben yaklaşık 6 yıldır bu vize türü (h2b) ile çalışıyorum ABD’de. Türkiye’de 4 yıllık Turizm işletmeciliği ve otelcilik bitirdikten sonra j-1 olarak staja geldim buraya 2012’de ve 1 yıl sonunda şuan çalıştığım şirket bana statümü değiştirmem konusunda yardımcı oldu ve h2b’ye Türkiye’ye dönmeme gerek kalmadan geçmemi sağladı.

Bu vize türü sezonluk ihtiyacı karşılamaya yönelik ortaya çıkmış bir tür. Amerikalıların çalışamadığı ya da çalışmak istemediği durumlarda boşluğu doldurma maksatlı bir vize. Özellikle golf clubler, landscaping companies, construction companies vb. işyerleri bu vize türü ile çalışan getiriyor. Özellikle istenilen şey; işinizde tecrübenizin olması. Eğer işinizde tecrübeniz fazla yoksa ve özellikle Abd dışından gelmek istiyorsanız, bağlantınız olmadan çok zor. Danışman şirketleri de var bu vize türünde yardımcı olan. Eğer ülke içersinde iseniz işiniz biraz daha kolay çünkü bağlantı bulma şansınız çok daha fazla. Genelde h2b yapanlar birbirlerini tanıyan insanlar, şirketler. Herkes birbirine vizeyi uzatma konusunda yardımcı oluyor.

Açıkçası bu vize türünü ilk sefer almayı da gittikçe zorlaştırıyorlar Trump ofise geldiğinden beri ama şanslı iseniz ve işinizi de biliyorsanız olmaz diye birşey yok.

Sorularınız, öğrenmek istedikleriniz var ise elimden geleni yaparım.

İyi forumlar herkese.

Turist vizesi ile abd ye gelip orda h2b vizesine basvuru yapabilirmiyiz ? Eger yapabilirsek esimizde yanimizda oldugu icin bu durumda ben h2b vizesi ile is buldugumda esimde benden yararlanip kalabilir mi? Kisaca abd ye geldigimizde bu tarz bir basvuru ve is yeri bulmak icin ne yapmamiz lazim bilgi verirseniz seviniriz?

Bildiğim kadarıyla başvurabilirsiniz ama çok masraflı olur sizin için ve başvurunuzun reddedilme ihtimali de yüksek. Kendiniz h2b ile gelip eşiniz için de h4 alırsınız. Bir Romen arkadaşımız yapmıştı o şekilde ama sonuçta geri dönmek zorunda kalacaksınız her halükarda.

H2b vizesi ile çalışan bir şirket bulmalı ve onların size sponsor olmasını sağlamalısınız. Bunu yapmak Florida’da daha kolay çünkü sezon uzun ve çok sayıda işyeri var sezonluk işçiye ihtiyaç duyan.

H2b nin bir diğer güzelliği de tüm vize ve ulaşım masraflarının şirketiniz tarafından karşılanıyor olması. Ayrıca çoğu işyeri konaklamayı da sağlıyor belli ücret karşılığı ya da konaklama bulmanız için aracı oluyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kushajj elinize saglik.

• @kushajj (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler) içinde söyledi:

@vermaynen (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler) içinde söyledi:

Merhabalar herkese. Ben yaklaşık 6 yıldır bu vize türü (h2b) ile çalışıyorum ABD’de. Türkiye’de 4 yıllık Turizm işletmeciliği ve otelcilik bitirdikten sonra j-1 olarak staja geldim buraya 2012’de ve 1 yıl sonunda şuan çalıştığım şirket bana statümü değiştirmem konusunda yardımcı oldu ve h2b’ye Türkiye’ye dönmeme gerek kalmadan geçmemi sağladı.

Bu vize türü sezonluk ihtiyacı karşılamaya yönelik ortaya çıkmış bir tür. Amerikalıların çalışamadığı ya da çalışmak istemediği durumlarda boşluğu doldurma maksatlı bir vize. Özellikle golf clubler, landscaping companies, construction companies vb. işyerleri bu vize türü ile çalışan getiriyor. Özellikle istenilen şey; işinizde tecrübenizin olması. Eğer işinizde tecrübeniz fazla yoksa ve özellikle Abd dışından gelmek istiyorsanız, bağlantınız olmadan çok zor. Danışman şirketleri de var bu vize türünde yardımcı olan. Eğer ülke içersinde iseniz işiniz biraz daha kolay çünkü bağlantı bulma şansınız çok daha fazla. Genelde h2b yapanlar birbirlerini tanıyan insanlar, şirketler. Herkes birbirine vizeyi uzatma konusunda yardımcı oluyor.

Açıkçası bu vize türünü ilk sefer almayı da gittikçe zorlaştırıyorlar Trump ofise geldiğinden beri ama şanslı iseniz ve işinizi de biliyorsanız olmaz diye birşey yok.

İyi forumlar herkese.

Turist vizesi ile abd ye gelip orda h2b vizesine basvuru yapabilirmiyiz ? Eger yapabilirsek esimizde yanimizda oldugu icin bu durumda ben h2b vizesi ile is buldugumda esimde benden yararlanip kalabilir mi? Kisaca abd ye geldigimizde bu tarz bir basvuru ve is yeri bulmak icin ne yapmamiz lazim bilgi verirseniz seviniriz?

Bildiğim kadarıyla başvurabilirsiniz ama çok masraflı olur sizin için ve başvurunuzun reddedilme ihtimali de yüksek. Kendiniz h2b ile gelip eşiniz için de h4 alırsınız. Bir Romen arkadaşımız yapmıştı o şekilde ama sonuçta geri dönmek zorunda kalacaksınız her halükarda.

H2b vizesi ile çalışan bir şirket bulmalı ve onların size sponsor olmasını sağlamalısınız. Bunu yapmak Florida’da daha kolay çünkü sezon uzun ve çok sayıda işyeri var sezonluk işçiye ihtiyaç duyan.

H2b nin bir diğer güzelliği de tüm vize ve ulaşım masraflarının şirketiniz tarafından karşılanıyor olması. Ayrıca çoğu işyeri konaklamayı da sağlıyor belli ücret karşılığı ya da konaklama bulmanız için aracı oluyorlar.

Neden cok masrafli olur dediniz tam anlayamadim?
    Abd icin de turist ile gelip basvurursak mi reddedilme ihtimali yuksek?

Ama tr ye donup tr den basvuru yapsak bile reddedilme ihtimali var oyle degil mi? Ayrica abd de iken h2b vizesi ile calisan bir sirket bulmak daha kolay olur diye dusunuyorum gidip is isteyebilirsin en azindan tr de internetten arastirip bulmak daha da zor olur diye dusunuyorum.

Evet tum masraflari karsiliyorlar dediginiz gibi. Bu konuyu arastirmistim gidenlerin videolarini izledim yorumlarini okudum. Ama abd gidip alan hic denk gelmedi hep tr den gidenleri gordum.

• @kushajj bu sürece yeni başlayanlar için ilk önce neler yapmasını tavsiye edersiniz, h vizeler türü için Türkçe kaynak çok az, iki tane youtube içerik üreten var birisi çok yeni videolar yapıyor, diğer çift detaya girmiyor, eğer siz buraya aşamalar konusunda paylaşım yaparsanız çok güzel olur, bu yazınız için bile çok minnettarım, ellerinize sağlık

• @kushajj ilk sorum ingilizcemiz hangi seviyede olmalı

• @vermaynen (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler) içinde söyledi:

@vermaynen (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler) içinde söyledi:

İyi forumlar herkese.

Ama tr ye donup tr den basvuru yapsak bile reddedilme ihtimali var oyle degil mi? Ayrica abd de iken h2b vizesi ile calisan bir sirket bulmak daha kolay olur diye dusunuyorum gidip is isteyebilirsin en azindan tr de internetten arastirip bulmak daha da zor olur diye dusunuyorum.

Evet tum masraflari karsiliyorlar dediginiz gibi. Bu konuyu arastirmistim gidenlerin videolarini izledim yorumlarini okudum. Ama abd gidip alan hic denk gelmedi hep tr den gidenleri gordum.

Siz statü değişikliği yapacağınız için masraflar çok olacaktır. O yüzden şirketin bu masrafları karşılamak isteyeceği konusunda şüphelerim var. Çünkü onlar sizin için sponsor olup, petitiona isminizi koyduklarında dahi belli miktarlarda ücret ödüyorlar. Petitiona koyulan her isim için ödeme yapmak zorundalar. Çoğu şirket bu masrafların altından rahatça kalkabilir ama takdir edersiniz ki; öyle bir durumda önce ülke içerisinde, bu vize türüne sahip insanlara öncelik tanıyorlar.

İşi orada bulup, görüşmelerinizi yaptıktan sonra dahi iş yeri sizin Türkiye’ye dönüp vize görüşmelerine katılmanızı söyleyebilir. Onlar için kolay olanı bu.

Açıkçası 6-7 yıldır ben hiç turist vizesinden h2b’ye değiştiren birisi ile karşılaşmadım. Bilmiyorum tam olarak prosedürü nedir hatta mümkün müdür değil midir...

• @muhtaradana (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler) içinde söyledi:

@kushajj bu sürece yeni başlayanlar için ilk önce neler yapmasını tavsiye edersiniz, h vizeler türü için Türkçe kaynak çok az, iki tane youtube içerik üreten var birisi çok yeni videolar yapıyor, diğer çift detaya girmiyor, eğer siz buraya aşamalar konusunda paylaşım yaparsanız çok güzel olur, bu yazınız için bile çok minnettarım, ellerinize sağlık

Ben Turizm sektöründe çalışıyorum yıllardır. Burada da Country Clublarda, otellerde, resortlarda ve golf clublerde çalıştım bu yıllar içerisinde. Yaklaşık 10 kişi kadar da Türk arkadaşlarla çalıştım bu süreçte. Değişik sektörlerde de bu vize türü sağlanabiliyor ama benim alanım bu olduğu için, bu konuda birkaç şey yazabilirim.

-En önemli kriterlerden birisi, iş konusunda tecrübenizin bulunuyor olması. Örnek verecek olursak; çoğu iş yeri j-1 vize türü ile work&travel için ve internship için gelen genç mezunları ya da öğrencileri de getiriyor aynı dönemler için. Onlar çok daha ucuz ve masrafsız olduğu için. H2b ile bir çalışan getirdiklerinde, o kişinin işinin ehli olmasını bekliyorlar. Ellerinde hali hazırda j-1lar mevcut kalifiye olmayan eleman olarak. Mutfaktan örnek verecek olursak; h2bler genelde Line cook olarak çalışıyor ve ellerindeki j-1ları Prep gibi daha basit işlerde kullanıyorlar. Restoranda ise h2bler genelde head waiter/lead server olarak çalışırken j-1lar komilik ya da Food runner lık yapıyor.

Son dönemde özellikle birçok H2b kendim de dahil supervisor/Captain olarak da çalıştırılmaya başlandı çünkü bu tarz görevlerde aslında h1b vizesi gerekli ama şirketler o masraflara girmek istemiyor.

Bu yüzden iş tecrübesi önemli. Hem de çok. Buraya geldiğinizde direk performans vermeniz bekleniyor. J-1 lar işi pek bilmediklerinden daha toleranslı davranılıyor onlara.

-İngilizcenizin çalıştığınız alana bağlı olarak belli bir seviyede olması gerek. Eğer head garson olarak ya da line cook olarak çalışacaksanız İngilizceniz çok iyi olmak zorundaki müşterileriniz ile ya da baş aşçınız ile üst düzeyde iletişim kurabilesiniz. Food Runner ya da komi iseniz veya sadece mutfakta prep yapıyorsanız çok iyi İngilizcenizin olmasına gerek yok ama iletişim kurabilecek kadar olması da önemli.

Farklı bir alansa aldıysanız vize türünü mesela inşaat alanında (alan var mı bilmiyorum) İngilizceye ihtiyaç duymayabilirsiniz. Ya da h2a alıp tarım işinde çalışıyorsanız da ihtiyaç olmayabilir. Tamamen alanınıza bağlı dil konusu. Ama üst düzeyde İngilizcenizin olmasi büyük avantaj.

-Özellikle bizim çalıştığımız sektörde insani ilişkilerinizin iyi olması önemli. Bir işyerinde sezonu bitirdikten sonra, başka bir eyalete geçmeniz gerekecek eğer vizenizi uzatmak istiyorsanız. Bunun için de o eyaletten bir sponsor bulmanız gerekli. Onu bulmanın en iyi yolu da beraber çalıştığınız, bu işler içersinde yıllardır bulunan insanlar ve işyerinizin insan kaynakları departmanı. H2b vizesi ile çalışan çoğu şirket birbirilerinden haberdar ve özellikle sezon sonlarında irtibat halindeler. Çünkü gelecek sezon için gereken elemanları, kendilerine en uygun dönemde getirebilmek için kontak halindeler. O yüzden eğer yaptığın işte iyiysen, kontak kurdukları zaman senden bahsedebilirler, broşürlerini yolladıklarında senin o işe başvurman konusunda yardımcı olabilirler vs.

-Bu geçici bir vize türü olduğu için 6-7 ayda bir taşınmanız gerekecek. Eğer valizlerle havaalanlarında koşuşturmak ya da arabanızı tıka basa doldurup Road Trip yapmak size uymazsa, pek mantıklı bir iş değil. ☺

-Açıkçası bu vize türü de gittikçe zorlaşıyor ilk kez alacaklar için. Artık referans mektupları, maaş bordroları, iş konusunda deneyimli olduğunuzu kanıtlayıcı belgeler vs. istenmeye başladı son dönemde. Eğer olur da başlarsanız işlemlere, sabırlı ve sakin olmak çok önemli.

Türkler olarak birkaç dezavantajımız var bu vize türünde. Çalıştığım şirketlerin birkaçı Türklerin performansından çok memnun değildi. Kimisi İngilizce ile ilgili sıkıntı yaşıyor iken kimisi tembellik konusunda sınırları zorluyordu. Kimisi gayet çok bilmiş tavırlar takınırken (hepi topu bir sezon çalıştıktan sonra) kimisi de iş arkadaşları ile sıkıntı yaşıyordu. Hatta çalışmaya gelip 2 ay sonra kaçak yaşamaya başlayanları bile gördüm.

O yüzdendir ki Türkler ile çalışma konusunda pek istekli değil çoğu şirket. Çünkü ciddi manada problem yaşatanlar oldu/olmuş geçmişte.

Umarım birazcık yardımcı olabilmişimdir.

İyi forumlar.

• @kushajj
    Çok teşekkür ederim, elinize emeğinize sağlık
    Genellikle turizm alanında çok görüyoruz ama inşaat yada tarım alanında çalışanları hiç duymadım sadece tarım alanında çalışan biri sanırım üstün körü bu formda bahsetmişti,
    Vize türünü neden work and travel yapanları almak istediklerini çok iyi anladım, tabi şirketler bu konuda tecrübelilerle çalışmak istiyorlar.
    Ben bu vize türünün türkiyede fazla bilinmediği kanısındayım, o kadar yetenekli ve dil konusunu halletmiş yada halledebilecek kişiler var ki, devamlı dv lottery çekilişine bel bağlamışız
    Oysa ki bu vize türü ile çalışılabilir, ve yasal bir yöntem
    Turizm dışında h2 b ile çalışan insanlarla tanışırsanız onların deneyimlerini buraya aktarırsanız çok sevinirim, burda bu vize türü ile ilgili bir kaynağımız olur

• @kushajj
    Bu vize türünde şirketin sizin uçak parası, konaklama ve bazı ekstra masraflarını karşıladığı söyleniyor bu olay ne kadar doğru?
    2.olarak bu vize türünde 6 ay güneyde 6 ay kuzeyde kalıyorsunuz, peki 3 yıl enfazla uzatılmıyor mu yoksa ömür boyu bu vize türü uzatılabilir mi?

• @kushajj
    Bazı türklerin orada bu kötü imajı vermesi çok kötü olmuş, aslında biz türkiyede hem çalışkan, hemde uyumluyuz, work and travel e gelenlerin bazıları vizenin travel kısmıyla daha çok ilgileniyor sanırım, sorunda bundan kaynaklı

• @muhtaradana (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler) içinde söyledi:

@kushajj
    Çok teşekkür ederim, elinize emeğinize sağlık
    Genellikle turizm alanında çok görüyoruz ama inşaat yada tarım alanında çalışanları hiç duymadım sadece tarım alanında çalışan biri sanırım üstün körü bu formda bahsetmişti,
    Vize türünü neden work and travel yapanları almak istediklerini çok iyi anladım, tabi şirketler bu konuda tecrübelilerle çalışmak istiyorlar.
    Ben bu vize türünün türkiyede fazla bilinmediği kanısındayım, o kadar yetenekli ve dil konusunu halletmiş yada halledebilecek kişiler var ki, devamlı dv lottery çekilişine bel bağlamışız
    Oysa ki bu vize türü ile çalışılabilir, ve yasal bir yöntem
    Turizm dışında h2 b ile çalışan insanlarla tanışırsanız onların deneyimlerini buraya aktarırsanız çok sevinirim, burda bu vize türü ile ilgili bir kaynağımız olur

Evet, Türkiye’de fazla bilinmiyor. Hatta 3,5 yıl ABD’de kaldıktan sonra dönüp tekrar başvurduğumda, İstanbul’daki konsoloslukta belgeleri düzene sokan görevli nişanlılık vizesi falan mı bu demişti. Oradaki Türk yetkili dahi bilmiyordu pek yani.

Tabi ki o sektörlerde çalışan, tanıştığım birisi olursa seve seve yazarım.

@kushajj
    Bu vize türünde şirketin sizin uçak parası, konaklama ve bazı ekstra masraflarını karşıladığı söyleniyor bu olay ne kadar doğru?
    2.olarak bu vize türünde 6 ay güneyde 6 ay kuzeyde kalıyorsunuz, peki 3 yıl enfazla uzatılmıyor mu yoksa ömür boyu bu vize türü uzatılabilir mi?

Seyahat masrafları ve tüm vize masrafları karşılanıyor şirket tarafından. Konaklama ise biraz farklı. Kimi şirketler herhangi bir ücret talep etmezken kimisi de haftalık cüzi miktarlar talep ediyor. Bu genelde kuzeydeki çalışma yerleri ile ilgili. Florida’da ise kimi işyerleri konaklamayı da ayarlıyorlar çalışan için ama haftalık 100-150 dolar arası kira ücreti var. Kimi işyerleri ise belli emlakçıların çalışan ile bağlantı kurmasını sağlıyor. Sonrası emlakçı ve çalışan arasında.

Genelde 7 ay Florida, 5 ay kuzey yapılıyor turizm sektöründe. 3 yıla kadar uzatabiliyorsun ama daha erken ayrılmak istersen (1.5 ya da 2 yıl sonunda) ve yeniden ülkenden yeni vizeye başvurmak istersen kimse hayır demez. Birçok çalışan var aslında sadece gelip, bir sezon Florida’da çalışıp ülkesine dönen ve bir sonraki Florida sezonu için geri gelen. Yani 6-7 ay Florida’da çalışıp 4-5 ay ülkesinde tatil yapıyor ya da aileleri ile vakit geçiriyor insanlar. Nasılsa vize ya da ulaşım masraflarını dert etmelerine gerek yok.

Açıkçası üst yaş sınırı olup olmadığını bilmiyorum. Birkaç arkadaşım vardı Filipinlerden 45-50 yaş arası, 10-12 yıldır burada h2b ile çalışıyorlar.

@kushajj
    Bazı türklerin orada bu kötü imajı vermesi çok kötü olmuş, aslında biz türkiyede hem çalışkan, hemde uyumluyuz, work and travel e gelenlerin bazıları vizenin travel kısmıyla daha çok ilgileniyor sanırım, sorunda bundan kaynaklı

Açıkçası work & travel için gelmiş çocuklarda pek sıkıntı görmedim ben. ☺

Sorun h2b ile gelip kötü tavırları olanlarda. Kimisi gerçekten tembel. Kimisi buraya belli bir yaştan sonra geliyor. Türkiye’de yaptıkları işe oranla çok daha düşük seviyeli işler yapmak pek hoşlarına gitmediği için, olumsuz tavırlar sergilemeye başlıyorlar. En önemli sorunlardan birisi de gelenlerin çoğunun tek derdinin bir yol bulup burada kalmaya çalışması. Bulamayınca da kaçak kalmaya karar vermeleri. O yüzden şu an çalıştığım işyeri 2 Türk ile bu problemi yaşadı ve bayağı dikkatliler Türkler konusunda. Geçen sene yaklaşık 5 kişi (beraber çalıştığımız Türk arkadaşların arkadaşları) mülakat yaptı işyeri ile hiçbiri işe alınmadı. İngilizcelerinin problemli olduğu söylendi.

• @kushajj (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler) içinde söyledi:

İyi forumlar herkese.

Siz statü değişikliği yapacağınız için masraflar çok olacaktır. O yüzden şirketin bu masrafları karşılamak isteyeceği konusunda şüphelerim var. Çünkü onlar sizin için sponsor olup, petitiona isminizi koyduklarında dahi belli miktarlarda ücret ödüyorlar. Petitiona koyulan her isim için ödeme yapmak zorundalar. Çoğu şirket bu masrafların altından rahatça kalkabilir ama takdir edersiniz ki; öyle bir durumda önce ülke içerisinde, bu vize türüne sahip insanlara öncelik tanıyorlar.

İşi orada bulup, görüşmelerinizi yaptıktan sonra dahi iş yeri sizin Türkiye’ye dönüp vize görüşmelerine katılmanızı söyleyebilir. Onlar için kolay olanı bu.

Açıkçası 6-7 yıldır ben hiç turist vizesinden h2b’ye değiştiren birisi ile karşılaşmadım. Bilmiyorum tam olarak prosedürü nedir hatta mümkün müdür değil midir...

tesekkurler vermis oldugunuz bilgiler icin.

• @kushajj
    Anladım ben -h2 b ile gelipte sorun çıkartabileceklerini tahmin etmemiştim, ilginç bir fırsat bulmuşsun bunu değerlendir, neden kurallar dışında oynayıp, orada sürekli kalmaya çalışıyorsun ki, tamam biraz göçebelik var ama sonuçta yasalsın
    Yani 6 ay florida da çalışıp türkiyede 5 ay tatil yapma imkanı müthiş, bu vizede en önemli şey bağlantı ve senin performansın o zaman, 12 yıldır sürekli gelen olduğuna göre.
    Bizim inşaat sektöründe de eğer bir tanıdığın yurtdışında çalışmıyorsa, seninde çıkman çok zor(Türk şirketleri Rusya, dubai, ve afrika ülkelerinde proje alıp, Türk işçileri euro yada dolarla çalıştırıyor)
    Tekrar cevaplar için teşekkür ederim

• Benim şöyle bir sorum var
    H2b vize türü için sezon dönemleri nedir? Hem kuzey, hem güney için?
    Başvururken bir siteye kayıt olmanız gerekiyormuş bu site nedir?
    Türkiyede bu vize için aracı kurum var mı, yoksa kendimiz nasıl halledebiliriz?
    İş arama kısmında hangi sitelerde, nasıl aramalar yapmalıyız (kelime olarak)?

• @muhtaradana H2B vizesi ile çalışan bir youtube kanalı var isterseniz videolarını inceleyin ...

• @nilfersev teşekkür ederim, takip ediyorum kendilerini

ek olarak

Çok güzel bilgilendirici içerikler yapıyor kendileri
    Sayın @kushajj youtube da içerik üretse ilk takipçisi ben olmak isterdim, o kadar bilgi deneyim kaçmaz.

• @kushajj Merhaba ben yaklaşık 7 aydır bu başlık altında adı geçen çoğu siteden başvurular yapıyorum ancak tam olarak olumlu bir geri dönüş alamadım . Bildiğiniz gibi kış döneminde işlerin başlama tarihi Ekim ayı. Acaba Ekim ayından ne kadar daha önce ilanlar devam eder . Yani hala daha şansımız var mı ?

• @Muhtaradana, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

Benim şöyle bir sorum var
    H2b vize türü için sezon dönemleri nedir? Hem kuzey, hem güney için?
    Başvururken bir siteye kayıt olmanız gerekiyormuş bu site nedir?
    Türkiyede bu vize için aracı kurum var mı, yoksa kendimiz nasıl halledebiliriz?
    İş arama kısmında hangi sitelerde, nasıl aramalar yapmalıyız (kelime olarak)?

-Kış döneminde özellikle petitionlar Ekim ortası gibi başlayıp Mayıs Haziran sonuna kadar sürüyor.
    -Eğer iş yerinizi ayarlayabilirseniz herhangi bir siteye kayıta falan gerek yok. Sadece belgelerinizi yollayıp, vakti geldiğinde şirketinizin i-797’ın kopyasını size yollaması yeterli.
    -Bildiğim bir aracı kurum yok, ABD içerisinde danışmanlık hizmeti veren kurumlar ve kişiler var ama genelde ya ülke içerisindeki çalışanlara yöneliyorlar ya da belli ülkelerden çalışan getiriyorlar.
    -Indeed de hatta google da ‘h2b works’ yazarsanız bulma ihtimalinizi var. Bu şekilde bulan Türk arkadaşlar oldu.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

74

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |