Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'de Nakliye ve Taşımacılık (TIRcılık) Sektörü - Freight Forwarding

• Tir şoförlüğü için bende kolları sıvadım. İlk önce 3 adet sınava gireceğim. Bu sınavları telefondaki uygulamalar üzerinden çalışacağım. Sınavlara girdikçe tecrubelerimi yazacağım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

şimdiye kadar bu sektörde kazanılan paraları kimse net olarak açıklamıyordu. Sürekli ağızda geveleyerek konuşuyorlardı. Özellikle youtube videosu yapanlardan ilk defa bu kadar net anlatan bir video buldum. Kendisi ankara doğumlu ancak 8 yaşından beri amerika da büyümüş. Amerika kültürü almış doğrucu davut herşeyi açıklıyor.

• Kismet ABD ye geldigimizde direkt tir soforlugu yapacagim bende . Esim ve kizim var . Konusuyoruz hanimla soforluk yaparken Hafta da bir veya iki haftada bir eve ugrayabilsem yeter diyoruz . Ehliyet sinavlari cok ileri ingilizce istiyor mu acaba ?

• @m-emir, içinde söyledi: ABD'de Freight sektörü (TIRcılık sektörü)

Tir şoförlüğü için bende kolları sıvadım. İlk önce 3 adet sınava gireceğim. Bu sınavları telefondaki uygulamalar üzerinden çalışacağım. Sınavlara girdikçe tecrubelerimi yazacağım.

3 sınavdan 2 sine girdim ve tek seferde gectim. İngilizcem iyi değil ve sadece cevapları ezberledim.

1 sınavda 70 çalışma sorusu var bunların 25 i çıkıyor

1 sınavda 65 çalışma sorusundan 20 tanesi

En zor olanı sona bıraktım. 250 soru var ve 50 tanesi çıkıyor. İngilizce bilsem bile zor çünkü hep teknik bilgi istiyor. Turkiyedeki Ehliyet sınavında çıkan motor soruları mı gibi düşünün:)

• Arkadaslar dil okuluna gidip aynı zamanda tır ehliyeti alınıp orda iş bulup kalabılıne bılir mi ? Arastırıyorum bır yanıt bulamadım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dreamm58 amerikada YASAL olarak calışma izni olan SSN varsa her yerde calışırsın ancak dil okulunda SSN alamazsın ondan hicbir yerde YASAL olarak calışamazsın ancak avustralya yada irlanda ve malta da dil okulu ile gitsende 20 saat calışma iznin var

• hocam benım ssöylmeye calıstıgım sey suydu kendı cebmızden tır ehlıyetı alıp sonra sponsor bır fırma bularak calısmaya başlana bılır mı gıbısınden düşündüm

• @dreamm58, içinde söyledi: ABD'de Freight sektörü (TIRcılık sektörü)

hocam benım ssöylmeye calıstıgım sey suydu kendı cebmızden tır ehlıyetı alıp sonra sponsor bır fırma bularak calısmaya başlana bılır mı gıbısınden düşündüm

Calisma iznin yoksa tir ehliyeti alamazsin.

• Merhaba arkadaşlar, forumda yeniyim ;
    Makine mühendisiyim ve 5 yıldır çalışıyorum ; amerikada tır şoförü olmak istiyorum ; yazılı-sözlü inglizcem mevcut ; sc1-sc-3 ve ce sınıfı ( tır ) ehliyetim mevcut ; uluslararası geçerliliği var ancak amerikada geçerlimi bilmiyorum ?
    sıfırdan CLP ve CDL eğitim almam gerekecek mi yoksa basit birkaç günlük geçiş işlemleri ile belgeleri alabilecek miyim ?
    eğer sıfırdan almam gereken bir süreç varsa bu süreç kaç ay sürecek ve türkiyeden amerikaya geldiğimde süreç boyunca en ekonomik nereye yerleşebilirim ,anladığım kadarıyla ev kiraları çok yüksek ve birçok peşinat istiyorlar - bense belgemi alıp yollara düşme peşindeyim ? Süreç hakkında bilgi sahibi olan varsa yorumlarını yazarsa sevinirim.

Hepinizin tekerine taş değmesin.Hayırlı işler

• @truckernusret, içinde söyledi: ABD'de Freight sektörü (TIRcılık sektörü)

Merhaba arkadaşlar, forumda yeniyim ;
    Makine mühendisiyim ve 5 yıldır çalışıyorum ; amerikada tır şoförü olmak istiyorum ; yazılı-sözlü inglizcem mevcut ; sc1-sc-3 ve ce sınıfı ( tır ) ehliyetim mevcut ; uluslararası geçerliliği var ancak amerikada geçerlimi bilmiyorum ?
    sıfırdan CLP ve CDL eğitim almam gerekecek mi yoksa basit birkaç günlük geçiş işlemleri ile belgeleri alabilecek miyim ?
    eğer sıfırdan almam gereken bir süreç varsa bu süreç kaç ay sürecek ve türkiyeden amerikaya geldiğimde süreç boyunca en ekonomik nereye yerleşebilirim ,anladığım kadarıyla ev kiraları çok yüksek ve birçok peşinat istiyorlar - bense belgemi alıp yollara düşme peşindeyim ? Süreç hakkında bilgi sahibi olan varsa yorumlarını yazarsa sevinirim.

Hepinizin tekerine taş değmesin.Hayırlı işler

Merhaba kardesim, oncelikle gecerli bir calisma iznine sahip olmalisin. Aksi halde ehliyet alamazsin, diger ulkelerden aldigin ehliyet burada gecerli degil.

• Cevabın için teşekkür ederim ; çalışma iznini - oradaki bir tır şirketi ile yüzyüze görüşüp -davetiye aldıktan sonra almam mümkün olur diye düşünüyorum,diğer sorularım için cevabınız varmı ?

• @truckernusret, içinde söyledi: ABD'de Freight sektörü (TIRcılık sektörü)

Cevabın için teşekkür ederim ; çalışma iznini - oradaki bir tır şirketi ile yüzyüze görüşüp -davetiye aldıktan sonra almam mümkün olur diye düşünüyorum,diğer sorularım için cevabınız varmı ?

Calisma vizenizi alirsaniz o zaman CDL'e basvurabilirsiniz. CDL almak icin gerekli olan surec biraz degisti tam olarak ne kadar surecegini bilmiyorum ancak her turlu 1 ayi gecer. Muhtemelen tek kisisin bu yuzden ev kiralamana gerek yok oda baksan da olur. Airbnb ile de bu problemi cozebilirsin. Hatta oteller daha ucuza gelebilir.

• 4 nisana direksiyon sınavı randevusu aldım. 7 Şubattan sonra permit alanlar için aslında değişen hiç birşey yok gibi. Extra 300-400$ ödeyip sertifika alıyorsunuz. Bunu aldığınız yer otomatik dmv yolluyor.

Kurs fiyatları 3000-5000 arası değişiyor ama bence kursa boşa para vermeyin.

Yapmaniz gereken pre inspection için kağıttan ve YouTube üzerinden ezberlemek. Daha sonra 10 ile 20 arasında sadece tır süre eğitimi almak. Evinizin yakınında olan bir yerden alın ki yol sizi üzmesin. Buda ders başı 100$ civarında. Çünkü iki kurs gezdim ikiside sadece tır sürmeyi gösteriyor ve hiç ilgilenmiyorlar çünkü çok kalabalıklar. Ama özel ders aldığınızda yanınız da birisi oluyor size sürekli direktif veriyor. Neyin nasıl olabileceğini anlıyorsunuz. Tabi bunlar benim ve arkadaşlarımın yaşadığı tecrübeler.

• Bu ileti silindi!

• @M-Emir Ehliyeti aldınızmı ?

• Merhaba

Formda truck company açan varmıdır acaba ?

• Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım Almanya Köln'de yaşıyorum bir firmada tır Şöförlü yapıyorum Amerika'ya gitmek istiyorum malum ücretler konusunda merak Edip çok araştırdım ama düzgün bir cevap bulamadım bir soru var Almanya'daki tır ehliyetim Amerika'da geçerli mi? Yoksa oradan da cdl yapıp yeni bir ehliyet almam gerekiyor bilen ve yaşayan arkadaşlar cevaplandırırsa sevinirim

• @ahmett024, içinde söyledi: ABD'de Freight sektörü (TIRcılık sektörü)

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım Almanya Köln'de yaşıyorum bir firmada tır Şöförlü yapıyorum Amerika'ya gitmek istiyorum malum ücretler konusunda merak Edip çok araştırdım ama düzgün bir cevap bulamadım bir soru var Almanya'daki tır ehliyetim Amerika'da geçerli mi? Yoksa oradan da cdl yapıp yeni bir ehliyet almam gerekiyor bilen ve yaşayan arkadaşlar cevaplandırırsa sevinirim

Maalesef geçerli değil. Tır kullanmak istiyorsanız Amerika'dan CDL A ehliyeti almanız lazım.

• @ahmett024 Amerikada CDL almadan tircilik yapamazsin YASSSAH

• @truckernusret Ehliyetin Amerikada gecersiz, yeniden CLP ve CDL alman gerek...Gidecegin yere gore cesitli yerler var...cadirda bile kalabilirsin uyarsa

Benzer Başlıklar

• 48
  • 15
  • 3
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

130

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |