Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Selim-Misirlioglu, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells
    Tesekkurler ayirdiginiz ve bizleri bilgilendirdiginiz icin. Ben exchange skill liste gore j-1 waiver yapmak gereken gruba girmiyor gorunuyorum (26.09), visa uzerinde 2 yil kurali yok fakat ilk aldigim ds 2019 da checkbox isaretlenmisti 2 yil icin, ikincisinde ve digerlerinde yoktu. Bu durumda waive etmem gerekir mi yoksa risk alip AOS a basvuruabilir miyim?
    Tavsiyeleriniz icin tesekkurler.

Suradan advisory opinion icin DOS'a basvuru yapabilirsiniz:

Kendileri size 2 yil kuralina tabi olup olmadiginizi net olarak soyleyebilirler, oradan gelen cevaba gore hareket edebilirsiniz. Eger 2 yil kuralina tabi oldugunuzu soylerlerse o durumda AOS'den once waiver islemlerini tamamlamalisiniz.

• Tesekkurler, Advisory Opinion icin tahmini sure 3-4 ay surdugunu duydum. Bu konuda tecrubeniz var mi acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Selim-Misirlioglu, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Tesekkurler, Advisory Opinion icin tahmini sure 3-4 ay surdugunu duydum. Bu konuda tecrubeniz var mi acaba?

Maalesef net olarak ne kadar surdugunu bilmiyorum ama eger emin degilseniz bu yolla dosyanizda 2 yil kurali olup olmadigini net sekilde ogrenebilirsiniz ve hicbir sey icin risk almak zorunda kalmazsiniz.

Hangi kategoride AOS yapiyorsunuz? Surecinizi daha iyi anlamamiz icin basvuru bilgilerinizi imzaniza girmelisiniz.

• Merhaba,

Bu başlık altında iki sorum olacak. Şimdiden cevaplar icin teşekkür ederim.

1. DV 2022 lottery kazananlardanim, sıra numaram 15XXX lerde. ABD'de Green Card islemlerini yapmayı düşünüyordum fakat surecin baya uzun sürdüğünü, statu kaybi yasama olasiligi oldugunu öğrenince buraya yazmak istedim.

2. Su an j-1 DS 2019 statumumle ABD de egitime devam ediyorum. Gelecek ay Waiver'a basvuracam. En geç Ocak gibi elime ulasacagini düşünüyorum. DS-2019 belgem Mayıs'ta bitiyor. Fakat, waiver aldıktan sonra J-1 statumden cikiyorum ve uzatmıyorum. Eğer süreç sonunda green card olmazsa, okula F-1 statüsüne geçerek devam edebilir miyim?

Sizce bu durumda bir risk var mi? Turkiye'den mi surece devam etmemi tavsiye edersiniz? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erdpin, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,

Bu başlık altında iki sorum olacak. Şimdiden cevaplar icin teşekkür ederim.

1. DV 2022 lottery kazananlardanim, sıra numaram 15XXX lerde. ABD'de Green Card islemlerini yapmayı düşünüyordum fakat surecin baya uzun sürdüğünü, statu kaybi yasama olasiligi oldugunu öğrenince buraya yazmak istedim.

2. Su an j-1 DS 2019 statumumle ABD de egitime devam ediyorum. Gelecek ay Waiver'a basvuracam. En geç Ocak gibi elime ulasacagini düşünüyorum. DS-2019 belgem Mayıs'ta bitiyor. Fakat, waiver aldıktan sonra J-1 statumden cikiyorum ve uzatmıyorum. Eğer süreç sonunda green card olmazsa, okula F-1 statüsüne geçerek devam edebilir miyim?

Sizce bu durumda bir risk var mi? Turkiye'den mi surece devam etmemi tavsiye edersiniz? Teşekkürler.

tebrikler. Dediginiz gibi eger surece baslamadan statu disi kalirsaniz ABD'de AOS yapamazsiniz maalesef.

"waiver" basvurusunu "gocmen olma istegi" olarak degerlendirdiklerinden, J1'den sonra yapacaginiz tum gocmen olmayan statu degisiklikleri bundan etkilenebilir. Dolayisiyla F1'e gecemeyebilirsiniz, bilginize.

Fakat numaraniz itibariyle cok buyuk ihtimalle 2022 Mayis'tan cok oncesinde surece baslamis olursunuz diye tahmin ediyorum.

• Merhaba,

Cevaplariniz icin tesekkurler.

J-1 Waiver icin başvuru yapacağım, bunun sebebi change of status yaparak green card almak. Sorularim:

1. Pasaporta basili olan vizemin (J-1) tarihi bitmek uzere, green card başvurusu sırasında esas olan DS-2019'un suresi olarak biliyorum, bu doğru mu?
    2. J-1 Waiver aldıktan sonra, DS-2019 uzerinde yazan tarihe kadar statümüz devam ediyor ediyor diye biliyorum, bu doğrular mu?
    3. Ben universitede calisiyorum (asistan olarak), waiver aldıktan sonra green card surecini beklerken, bu isime devam edebilir miyim? Bu onemli çünkü bu yaptıgım is tuition waiver ve sağlık sigortası gibi haklar sunuyor.
    4. Özet olarak, J-1 waiver aldigimiz gun, J-1'a dayalı olan butun haklarımız kayboluyor mu? Yoksa DS-2019'un uzerinde yazan tarihe kadar haklarımız geçerli mi kalıyor. (Ornegin Waiver 1 Ocak 2022 aldin, fakat DS-2019 1 Eylül 2022'de bitiyor.)

Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erdpin, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,

Cevaplariniz icin tesekkurler.

J-1 Waiver icin başvuru yapacağım, bunun sebebi change of status yaparak green card almak. Sorularim:

1. Pasaporta basili olan vizemin (J-1) tarihi bitmek uzere, green card başvurusu sırasında esas olan DS-2019'un suresi olarak biliyorum, bu doğru mu?
    2. J-1 Waiver aldıktan sonra, DS-2019 uzerinde yazan tarihe kadar statümüz devam ediyor ediyor diye biliyorum, bu doğrular mu?
    3. Ben universitede calisiyorum (asistan olarak), waiver aldıktan sonra green card surecini beklerken, bu isime devam edebilir miyim? Bu onemli çünkü bu yaptıgım is tuition waiver ve sağlık sigortası gibi haklar sunuyor.
    4. Özet olarak, J-1 waiver aldigimiz gun, J-1'a dayalı olan butun haklarımız kayboluyor mu? Yoksa DS-2019'un uzerinde yazan tarihe kadar haklarımız geçerli mi kalıyor. (Ornegin Waiver 1 Ocak 2022 aldin, fakat DS-2019 1 Eylül 2022'de bitiyor.)

Tesekkurler.

Gocmenlige gecis yaparken yapacaginiz islemin ismi "Adjustment of Status" oluyor, bilginize.

1. Evet, onemli olan DS-2019'un tarihleri.

2. dogru, hatta o tarih (yani programiniz) bittikten sonra 1 ay "grace period" olarak geciyor, o surede de out-of-status sayilmiyorsunuz. Bu 1 ay icinde normalde ABD'den cikis yapmaniz bekleniyor.

3. DS-2019 suresi devam ettigi surece J1 haklariniz devam ediyor.

4. Hayir, devam ediyor. 1 Eylul 2022'ye kadar J1 statusune sahip oluyorsunuz. Fakat unutmayin ki waiver yaptiktan sonra USCIS'e gocmenlik isteginizi acik etmis olacaginiz icin, daha sonra J1'i ne uzatabilirsiniz, ne de baska bir gocmen olmayan statuye cevirebilirsiniz. Bu basvurularinizin reddedilme ihtimali yuksek. O nedenle verdiginiz ornekte 1 Eylul 2022'ye kadar AOS surecine baslamis olmaniz gerekiyor.

• Merhaba,

DS-260'i dolduruyoruz. Change of status yapacağız. Esim J-2 (principal applicant) ve ben J-1'im.

DS-260 da su soruya ne cevap vermeliyiz?

"Are you a former exchange visitor (J) who has not yet fulfilled the two-year foreign residence requirement?"

1. Ben two-year kuralina tabiyim ve bunun icin waiver alacağım (almalı miyim?)

2. Esim de J-2 olduğu icin, direkt two-year rule kuralına tabi oluyor mu?

3. Eger esim de two-year rule kuralina (benden dolayi) tabi oluyorsa, benim icin waiver alırsak, onun icin de waiver almis oluyoruz diye düşünüyorum, doğru mu?

4. "Are you a former exchange visitor (J) who has not yet fulfilled the two-year foreign residence requirement?"

Sonuc olarak bu soruya esim "NO" ve ben "YES" cevabımı vermeliyiz? Yada "YES" ve "YES" cevabi verip acıkma mi eklemeliyiz. Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba,

DS-260'i dolduruyoruz. Change of status yapacağız. Esim J-2 (principal applicant) ve ben J-1'im.

DS-260 da su soruya ne cevap vermeliyiz?

"Are you a former exchange visitor (J) who has not yet fulfilled the two-year foreign residence requirement?"

1. Ben two-year kuralina tabiyim ve bunun icin waiver alacağım (almalı miyim?)

2. Esim de J-2 olduğu icin, direkt two-year rule kuralına tabi oluyor mu?

3. Eger esim de two-year rule kuralina (benden dolayi) tabi oluyorsa, benim icin waiver alırsak, onun icin de waiver almis oluyoruz diye düşünüyorum, doğru mu?

4. "Are you a former exchange visitor (J) who has not yet fulfilled the two-year foreign residence requirement?"

Sonuc olarak bu soruya esim "NO" ve ben "YES" cevabımı vermeliyiz? Yada "YES" ve "YES" cevabi verip acıkma mi eklemeliyiz. Teşekkürler.

Change of Status derken, J'den baska bir statuye mi gececeksiniz? Yoksa ABD disina cikmadan Green Card'a adjust mi edeceksiniz?

1. Evet, almalisiniz.

2. Evet, oluyor; kendisi icin de almalisiniz.

3. Dediginiz gibi ikiniz icin de ayni anda basvuru yapiyorsunuz.

4. Ikiniz de yes diye cevaplamalisiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erdpin Yukaridaki mesajinizi gordum, Green Card'a gecis yapmak "Change of Status" degil "Adjustment of Status" oluyor... Bu tabiri yanlis kullanmayin, yoksa ne yapmaya calistiginiz anlasilmayabilir, iki surec birbirinden farkli amaclara hizmet ediyor...

• Bu ileti silindi!

• @crazycells Tekrar merhaba,

Are you a former exchange visitor (J) who has not yet fulfilled the two-year foreign residence requirement?

Bu soruya evet dediğimizde "explain" istiyor, buraya ben J-1 ve esim J-2 olarak ne yazmalıyız. Waiver surecine henüz başlamadık, baslamak uzereyiz. Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Tekrar merhaba,

Are you a former exchange visitor (J) who has not yet fulfilled the two-year foreign residence requirement?

Bu soruya evet dediğimizde "explain" istiyor, buraya ben J-1 ve esim J-2 olarak ne yazmalıyız. Waiver surecine henüz başlamadık, baslamak uzereyiz. Teşekkürler.

Formu waiver surecine basladiktan sonra doldurun ve aciklama kismina waiver basvurusu yaptiginizi yazin. Bu sekilde daha iyi olur 👍

• @crazycells Merhaba, cevplariniz icin teşekkürler.

J-1 waiver icin yazacagimiz statement of purpose da, dv lottery den bahsetmemizi önerir misiniz?

Satatement of purpose onemli mi? Dili nasil olmalı, yani neden burda kalmak istediğimizi belirtmekten ibaret mi olmalı? Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Merhaba, cevplariniz icin teşekkürler.

J-1 waiver icin yazacagimiz statement of purpose da, dv lottery den bahsetmemizi önerir misiniz?

Satatement of purpose onemli mi? Dili nasil olmalı, yani neden burda kalmak istediğimizi belirtmekten ibaret mi olmalı? Teşekkürler

Bu konuda cesitli fikir ve deneyimler var 🙂 iki turlu de waiver alanlar oldu...

Bence direkt DV'yi bir amac olarak sunmayin, neden ABD'de kalmak istediginizi uzun ve ayrintili olarak belirtin. Ama eger bahsetmek istiyorsaniz, en son kisma da gocmen olmak icin elinize bu sans gectigi icin bu firsati degerlendirmek istediginizi yazabilirsiniz.

DS 3035 formunu dolduruyorum. Asagidaki soruya ne cevap vereceğimi bilemedim, çünkü ben daha once Work&Travel programı ile ABD'ye giriş yapmiştim (two year rule does not apply).

Daha sonraki J-1 (two year rule applied) ile ABD'ye giriş yaptım. Asagidaki soruya hangi girişe ait tarihi/yeri yazmalıyım? Teşekkürler.

"Date and place of first entry Into the U.S. on your original exchange visitor (J-1) visa. Entry Information should refer to the first time the J-1 visa was used to enter the U.S."

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Tekrar merhaba,

DS 3035 formunu dolduruyorum. Asagidaki soruya ne cevap vereceğimi bilemedim, çünkü ben daha once Work&Travel programı ile ABD'ye giriş yapmiştim (two year rule does not apply).

Daha sonraki J-1 (two year rule applied) ile ABD'ye giriş yaptım. Asagidaki soruya hangi girişe ait tarihi/yeri yazmalıyım? Teşekkürler.

"Date and place of first entry Into the U.S. on your original exchange visitor (J-1) visa. Entry Information should refer to the first time the J-1 visa was used to enter the U.S."

WAT vizenizle ne zaman giris yapmistiniz? WAT ile aldiginiz DS-2019'da 2 yil kuralina tabi oldugunuz yaziyor muydu?

Eger 2 yil gectiyse veya ne vizede ne de DS-2019'da 2 yil kuralina tabi olmadiginiz yaziyorsa o durumda 2 yil kuralini bozacaginiz J1 vizesinin bilgisini verin... Eger baska J1'ler aldiysaniz, hepsi icin ortak bir waiver alabilirsiniz, bilginize.

• @crazycells WAT vizemle (J-1) 2011 yılında giriş yaptım ve o vizede 2 yıl kuralına tabi oldugum yazmıyor (two year rule does not apply), yani tabi degilim, kesin bilgi. 4 ay kaldım ve ciktim.

2014 yilinda ise eğitim (J-1) amaçlı giriş yaptım ve onda 2 yıl kuralına tabi oldugum yazıyor (two year rule applied). Amerika'da egitime devam ediyorum.

Butun DS-2019 lari göndermemiz gerekir diye okuyunca, size sormak istedim.

Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells WAT vizemle (J-1) 2011 yılında giriş yaptım ve o vizede 2 yıl kuralına tabi oldugum yazmıyor (two year rule does not apply), yani tabi degilim, kesin bilgi. 4 ay kaldım ve ciktim.

2014 yilinda ise eğitim (J-1) amaçlı giriş yaptım ve onda 2 yıl kuralına tabi oldugum yazıyor (two year rule applied). Amerika'da egitime devam ediyorum.

Butun DS-2019 lari göndermemiz gerekir diye okuyunca, size sormak istedim.

Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Teşekkürler

Sadece ikincisi icin basvuru yapip, bu J1'e ait DS-2019'u gonderebilirsiniz. Digeriyle ilgili bilgi vermenize gerek yok.

Dv-2022 lottery talihlisi olarak, Turkiye'de waiver sorulmadigina güvenerek cp yapmayı düşünüyoruz. Size iki sorum olacakti.

1. Principal applicant olan esim "J-2", vizesi bitti, fakat DS-2019'u devam ediyor. Turkiye'de görüşme sonucunda, waiver dan dolayi, Green Card alamazsak, esim tekrar J-2 vizesine başvuracak. Green card reddedildikten sonra, J-2 almasında sikinti olur mu?

2. Turkiye'deki görüşmeye esimin (J-2 - principal applicant), yalnız gitmesini mi önerilirsiniz, belki bu durumda J-1 waiver goze batmaz, yoksa J-1 olarak ben de beraber gitsem riski arttirmis olur muyuz?

Tesekkurler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |