Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,
    Tübitak 2219 programı kapsamında J-1 vizesi ile ABD'de 5.5 ay bulundum. Fakat pandemi dolayısı ile Türkiyeye 2020 yılı mart ayında geri döndüm. Mevcut J-1 vizem 2020 eylül de sona erdi. Fakat iki yıl kuralına tabiyim. Tübitaktan 6.5 aylık kalan bursumu kullanmak amacı ile tekrar ABD'ye gitmek istiyorum. Amerikadaki danışmanım ile tekrar iletişime geçtiğimde 2022'nin mart ayına kadar 2 yıl yasaklı olduğumu belirtti. Ayrıca çalışmalarımı tamamlamam için toplamda 1 yıl kalmamı istiyor. Tekrar J-1 vizesine başvuru yapmam için J-1 waiver işlemi yapmam gerekiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Akademikk, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,
    Tübitak 2219 programı kapsamında J-1 vizesi ile ABD'de 5.5 ay bulundum. Fakat pandemi dolayısı ile Türkiyeye 2020 yılı mart ayında geri döndüm. Mevcut J-1 vizem 2020 eylül de sona erdi. Fakat iki yıl kuralına tabiyim. Tübitaktan 6.5 aylık kalan bursumu kullanmak amacı ile tekrar ABD'ye gitmek istiyorum. Amerikadaki danışmanım ile tekrar iletişime geçtiğimde 2022'nin mart ayına kadar 2 yıl yasaklı olduğumu belirtti. Ayrıca çalışmalarımı tamamlamam için toplamda 1 yıl kalmamı istiyor. Tekrar J-1 vizesine başvuru yapmam için J-1 waiver işlemi yapmam gerekiyor mu?

Hayir, J-1 iki yil kurali yeni bir J-1 vizesi alinmasina engel degil. O nedenle 2 yilin bitmesini beklemenize gerek yok, yeni bir J-1 vizesi basvurusu yapabilirsiniz.

• Merhaba, öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

Araştırmalarım sonucu öğrendiğim kadarı ile J-1 vizemin süresi bitmeden erken ayrıldığım için iki yıl kuralı haricinde "24-month ban" durumunda olduğumu öğrendim. Bu nedenle J-1 vizesine tekrar başvuramıyorum. Ayrılış nedenim pandemi olduğu için ve pandemi sürecinde (2020 mart) ayrılmak zorunda kaldığım için bu engeli kaldırabilir miyim? Bu durumda uygulanan güncel bir uygulama var mı? Nasıl bir yol izeleyebilirim? Tübitak 2219 bursiyerlerine pandemi sürecinde burs dondurma ve daha sonra başlatma üzere yurda dönüş alternatifi sunduğu için benim durumumda olan birisi varsa ayrıca yazarsa sevinirim.

• @crazycells bir sorum olacak, bilginiz dahilinde cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Geçen sene Eylül ayında, Sevis ücreti yatırmam gerektiğini yeni öğrendim, 1 yıl sonra ödeme yapmam gerekiyormuş galiba. Sevis kaydım inaktif duruma geçmiş olabilir mi? Bu Amerika’ya giriş yapmamı ne durumda etkiler?
    Ayrıca, normalde şu an yasaklı olduğum için post doc çalışmamı yaptığım üniversite yeni bir DS2019 belgesi basamıyor mu? Yeni bir J1 vizesi almak istesem, gerçi şu aşamada sadece acil işlemlere bakılıyor ancak belki bursu dondurma tarihim ve dondurma nedenim küresel çaplı Covid 19 salgını olduğundan dolayı yeni J1 başvurusunda bulunsam iyimser davranılabilir düşünüyorum.
    Bu konularda bilginiz veya bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olursanız sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Akademikk, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba, öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

Araştırmalarım sonucu öğrendiğim kadarı ile J-1 vizemin süresi bitmeden erken ayrıldığım için iki yıl kuralı haricinde "24-month ban" durumunda olduğumu öğrendim. Bu nedenle J-1 vizesine tekrar başvuramıyorum. Ayrılış nedenim pandemi olduğu için ve pandemi sürecinde (2020 mart) ayrılmak zorunda kaldığım için bu engeli kaldırabilir miyim? Bu durumda uygulanan güncel bir uygulama var mı? Nasıl bir yol izeleyebilirim? Tübitak 2219 bursiyerlerine pandemi sürecinde burs dondurma ve daha sonra başlatma üzere yurda dönüş alternatifi sunduğu için benim durumumda olan birisi varsa ayrıca yazarsa sevinirim.

Ben de su an dediginiz yasaga baktim, bunun icin ayri bir baslik olusturmamiz lazim, cunku 2 yil kuralindan cok farkli bir yasakmis bu... Sadece bazi J1 programlarina tekrar basvuru yapinca sizi etkiliyor. Bilgiyi suradan okudum:

Bu yasaktan sadece "Research Scholar" veya "Professor" kategorisinden J1 alan kisiler tekrar ayni programlara basvuru yaparlarken etkileniyormus. Ilk firsatta bunun basligini olusturacagim, yukaridaki sayfada bu konuda bir waiver alinabilecegi yazmiyor, onun icin de ayri bir arastirma yapacagim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells bir sorum olacak, bilginiz dahilinde cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Geçen sene Eylül ayında, Sevis ücreti yatırmam gerektiğini yeni öğrendim, 1 yıl sonra ödeme yapmam gerekiyormuş galiba. Sevis kaydım inaktif duruma geçmiş olabilir mi? Bu Amerika’ya giriş yapmamı ne durumda etkiler?
    Ayrıca, normalde şu an yasaklı olduğum için post doc çalışmamı yaptığım üniversite yeni bir DS2019 belgesi basamıyor mu? Yeni bir J1 vizesi almak istesem, gerçi şu aşamada sadece acil işlemlere bakılıyor ancak belki bursu dondurma tarihim ve dondurma nedenim küresel çaplı Covid 19 salgını olduğundan dolayı yeni J1 başvurusunda bulunsam iyimser davranılabilir düşünüyorum.
    Bu konularda bilginiz veya bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olursanız sevinirim.

J1 vizesiyle ABD'ye giris yaparken SEVIS ucretini yatirmamis miydiniz?

• Merhaba
    Öncelikle faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim. Benim de bir sorum olacaktı: 2021greencard talihlisiyim ve TÜBİTAK doktora sonrası araştırma bursuna başvuracağım, burs sonuçları da 2021 Aralık gibi açıklanacak. Normal şartlarda J1 vizesi almam gerekiyormuş.
    1)Bu arada düşük ihtimal de olsa greencardı alabilirsem bu greencardı kullanıp Tübitaktan da burs alıp J1 vizesine gerek duymadan Amerika’ya gidebilir miyim?
    Greencard ile eğitim hakkımızın olduğunu okudum ama TÜBİTAK normal şartlarda J1 vizesi ile gidişe izin verirken greencard ile gitme konusunda sorun çıkartır mı ?
    2) Diyelim ki greencard ile gittim bursu da alabildim dönüşte sadece TÜBİTAKın mecburi 1 yıl süresini Türkiye’de çalışarak geçirsem ve o arada da tatilde bir kaç haftalığına Amerika da bulunsam greencard haklarımı riske atmış olur muyum?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@brcburcu22, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba
    Öncelikle faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim. Benim de bir sorum olacaktı: 2021greencard talihlisiyim ve TÜBİTAK doktora sonrası araştırma bursuna başvuracağım, burs sonuçları da 2021 Aralık gibi açıklanacak. Normal şartlarda J1 vizesi almam gerekiyormuş.
    1)Bu arada düşük ihtimal de olsa greencardı alabilirsem bu greencardı kullanıp Tübitaktan da burs alıp J1 vizesine gerek duymadan Amerika’ya gidebilir miyim?
    Greencard ile eğitim hakkımızın olduğunu okudum ama TÜBİTAK normal şartlarda J1 vizesi ile gidişe izin verirken greencard ile gitme konusunda sorun çıkartır mı ?
    2) Diyelim ki greencard ile gittim bursu da alabildim dönüşte sadece TÜBİTAKın mecburi 1 yıl süresini Türkiye’de çalışarak geçirsem ve o arada da tatilde bir kaç haftalığına Amerika da bulunsam greencard haklarımı riske atmış olur muyum?

1. Bu konuyu TUBITAK ile konusmaniz lazim, eger basvuru yaparken sadece TC vatandasi olmanizi gerektiriyorlarsa ve ABD gocmeni olmamaniz gerekiyorsa bu durumda bu bursu alma sartlarini saglamayacaksiniz demektir.

2. Ilk yillarda bu tur giris-cikislar cok problem yaratmayabilir ama en yakin zamanda ABD'ye yerlesme plani yapmalisiniz. Su basliktaki bilgilerden yararlanabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

• yanıtınız için teşekkür ederim. Web sayfasına baktığımda TC vatandaşı ve başka ülkede çalışmamak yazıyor. 1 sene kaldıktan sonra da bir sene gelip burada çalışacağım yükümlülük gereği. Bir sorum da şu olacak, J1 vizesi olmadan greencard ile yurt dışındaki üniversite TÜBİTAK bursiyeri olarak çalışmamı kabul eder mi beni yoksa illa J1 vizesi mi ister? İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

• İyi günler,

Ben J1 vizesi için waiver başvurusunda bulunacağım. Daha önceden J1 vizesine başvuracak bir arkadaşımın kurumundan görevlendirilmesi için kefil olmuştum. Kefalet NOS başvurusunda devlete borç olarak görülüyor mu acaba? Eğer görülüyorsa bunu nasıl iptal edebilirim? Bilginiz dahilinde yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@brcburcu22, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

yanıtınız için teşekkür ederim. Web sayfasına baktığımda TC vatandaşı ve başka ülkede çalışmamak yazıyor. 1 sene kaldıktan sonra da bir sene gelip burada çalışacağım yükümlülük gereği. Bir sorum da şu olacak, J1 vizesi olmadan greencard ile yurt dışındaki üniversite TÜBİTAK bursiyeri olarak çalışmamı kabul eder mi beni yoksa illa J1 vizesi mi ister? İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

maalesef bunu ben bilemiyorum, bu programin sahibi TUBITAK oldugu icin direkt kendilerine sormaniz lazim. Fakat misal Fulbright'i biliyorum, Fulbright kendi programlarina katilim icin Green Card'i kesinlikle kabul etmiyor. TC vatandasi olmaniz ve J1 vizesiyle gitmeniz lazim. GC sahibi oldugunuz zaman da zaten J1 vizesi almaniz mumkun degil. TUBITAK'in da bu sekilde kisitlamalari olabilir, bunu ancak kendilerinden ogrenebilirsiniz.

Eger cekiniyorsaniz, anonim olarak yeni bir email adresiyle kendilerine sorun isterseniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anmon, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

İyi günler,

Ben J1 vizesi için waiver başvurusunda bulunacağım. Daha önceden J1 vizesine başvuracak bir arkadaşımın kurumundan görevlendirilmesi için kefil olmuştum. Kefalet NOS başvurusunda devlete borç olarak görülüyor mu acaba? Eğer görülüyorsa bunu nasıl iptal edebilirim? Bilginiz dahilinde yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Problem olarak gorulecegini sanmiyorum, eger problem olursa anne veya babanizin ustune gecirmeye calisabilirsiniz belki? direkt iptal olacagini pek sanmiyorum...

NOS surecine basladiktan sonra TC Disisleri Bakanligi'nin cevabini bekleyin isterseniz, zaten boyle bir problem yasanirsa Washington'daki TC Buyukelciligi size ulasip, hangi kurumun NOS'a engel oldugunu soyleyecek, siz de o kurumla konusup hangi sartlarda izin verecegini ogrenebilirsiniz.

• 2022 26xxxx case numaralı talihliyim. 25 Ocak 2019 da J1 vizesi aldım 2 years rule yazıyor. Fakat şirketle yaşadığım sorunlardan dolayı programımı iptal edip gitmekten vazgeçtim. Yani amerikaya hiç gitmedim. Bu yüzden de waiver yaptırmam gerekir mi ? Green card için sorun olur mu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Cihan-Koyuncu, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

2022 26xxxx case numaralı talihliyim. 25 Ocak 2019 da J1 vizesi aldım 2 years rule yazıyor. Fakat şirketle yaşadığım sorunlardan dolayı programımı iptal edip gitmekten vazgeçtim. Yani amerikaya hiç gitmedim. Bu yüzden de waiver yaptırmam gerekir mi ? Green card için sorun olur mu ?

ABD'ye hic gitmediyseniz yani J1 vizenizi kullanmadiysaniz o durumda 2 yil kuralina tabi degilsiniz.

• Arkadaşlar ben j1 ile wat a gitsem change of status ile vizemi f1 yapabilir miyim? J1 waiver sorun çıkarır mı? Sorun çıkarmaz ise f1 a en erken ne zaman başvurabilirim wat yaparken ? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sinan301, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Arkadaşlar ben j1 ile wat a gitsem change of status ile vizemi f1 yapabilir miyim? J1 waiver sorun çıkarır mı? Sorun çıkarmaz ise f1 a en erken ne zaman başvurabilirim wat yaparken ? Teşekkürler.

F vizesi sorun cikarmaz. 2 yil kuralina tabi olsaniz da F'ye gecis yapabilirsiniz. Statunuz bitmeden USCIS basvuruyu almis olmali. O nedenle en kotu durumda statunuz bitmeden 4-5 hafta once basvuruyu tamamlamis olmanizi tavsiye ederim. Fakat F'ye gecisin hizli sekilde onaylanmadigini hatirlatmis olayim...

• @crazycells Biraz konu dışı olacak ama 90 gün bekleme süresi gibi bir şey duydum yani amerikaya girdikten 90 gün sonra başka bir vizeye geçiş yapılıyormuş,bu kural hala geçerli mi ? Trump çok zorluk çıkarıyor yabancılara .s

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sinan301, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Biraz konu dışı olacak ama 90 gün bekleme süresi gibi bir şey duydum yani amerikaya girdikten 90 gün sonra başka bir vizeye geçiş yapılıyormuş,bu kural hala geçerli mi ? Trump çok zorluk çıkarıyor yabancılara .s

Evet, mumkunse ilk 90 gun gecis yapmayin. Bu bekleme suresi sart degil ve durumdan duruma degisebilir, ama eger ABD'ye girer girmez baska bir statuye gecis yapmaya calisirsaniz bu sefer USCIS ilk vizeyle girerken yalan beyan verip girdiginizi dusunebilir. Sonucta, J1 vizesiyle giris amaciniz F vizesi almak degil, WAT programina katilmak...

• @crazycells
    Tesekkurler ayirdiginiz ve bizleri bilgilendirdiginiz icin. Ben exchange skill liste gore j-1 waiver yapmak gereken gruba girmiyor gorunuyorum (26.09), visa uzerinde 2 yil kurali yok fakat ilk aldigim ds 2019 da checkbox isaretlenmisti 2 yil icin, ikincisinde ve digerlerinde yoktu. Bu durumda waive etmem gerekir mi yoksa risk alip AOS a basvuruabilir miyim?
    Tavsiyeleriniz icin tesekkurler.

• Merhabalar, degerli bilgileriniz icin tesekkurler oncelikle.
    2018 senesinde ilk aldigim ds 2019 da 2 yil kurali isaretlenmisti, fakat vizemde yoktu. Uzatma icin aldigim yeni ds 2019 da 2 yil kurali isaretlenmemisti ve yeniledigim vizede yine yoktu. Simdi green card sureci icin exchange skill listi inceledigimde 26.09 olan kodumun waiver etmesi gereken listede oldugunu gormuyorum. Sizde bu durumda waive etmek gerekir mi? avukat risk alip devam edebilirsiniz dedi ama I-485 red alabilir dedi. Bu konuda tecrubeniz var ise paylasabilir misiniz ? Tesekkurler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |