Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

• SAYGILAR HERKESE

Diyelim ki bir kişi evli ve hatta çocukları var. Kendi öğrenci vizesi yada mastar için vize aldığında eşinin Amerika'ya gelmesine hatta ailemi geçindirmem gerek diyerek çalışma izni için başvurma gibi koşulları olabilir mi acaba. NE gibi yollar vardır bilgisi olan var mıdır? teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir. içinde söyledi:

SAYGILAR HERKESE

Diyelim ki bir kişi evli ve hatta çocukları var. Kendi öğrenci vizesi yada mastar için vize aldığında eşinin Amerika'ya gelmesine hatta ailemi geçindirmem gerek diyerek çalışma izni için başvurma gibi koşulları olabilir mi acaba. NE gibi yollar vardır bilgisi olan var mıdır? teşekkürler

F2 ya da M2 statusundeki bireylerden bahsediyorsunuz.

Eger ogrenci okuyacagi okula gore F1 aliyorsa esi ve kucuk cocuklar F2 vizesine sahip oluyor; eger M1 vizesi aliyorsa esi ve kucuk cocuklari M2 vizesi aliyorlar.

Genel olarak F2 veya M2 vizeleri alabilmek icin aile bireylerinin ABD icinde finansal acidan sorun yasamayacagini gostermesi gerekiyor.

F1 vize sahibi de ancak kampus icinde belirli bir saat calisabiliyor, ve 1 yildan sonra kampus disinda calisabilmek icin USCIS'ten izin almasi gerekiyor. F2 icin durum daha da kisitli ne yazik ki, F2 sahibi cocuklar okula gidebilirler ama esler maalesef ne calisabilirler ne de bir okulda okuyabilirler.

Benim F2 vizesi sahibi tanidigim birkac kisi ABD'de kendi alanlari ile ilgili gonullu isler yapiyorlar (ozel izin gerektiren bir is yapmadiklari surece ya da para kazanmadiklari surece sorun olmuyor). Boylelikle hem ingilizcelerini gelistirip, hem de CV'lerini guclendiriyorlar.

F2 icin yazilanlar M2 vizesi icin de gecerli.

• @crazycells teşekkürler 🙂

• Merhaba diyelim ki F1 vizesi aldık ve Amerika'ya gittik daha sonradan esimizi yanımıza aldirabiliyormuyuz ? Yoksa ikimizde aynı anda mi vize almamız gerekiyor.?

• @brskna Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir. içinde söyledi:

Merhaba diyelim ki F1 vizesi aldık ve Amerika'ya gittik daha sonradan esimizi yanımıza aldirabiliyormuyuz ? Yoksa ikimizde aynı anda mi vize almamız gerekiyor.?

@brskna F2 vizesi oluyor eşiniz için çıkacak vizenin adı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@brskna Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2) içinde söyledi:

Merhaba diyelim ki F1 vizesi aldık ve Amerika'ya gittik daha sonradan esimizi yanımıza aldirabiliyormuyuz ? Yoksa ikimizde aynı anda mi vize almamız gerekiyor.?

evet, daha sonra da kendisi icin vize basvurusu yapabilirsiniz. Ama evlenmis olmaniz esinize bir vize verilecegini garanti etmez. Esinizin de gocmen olmayan vize sartlarini saglamasi gerekiyor.

• Merhaba, eşimin f1 benim f2 vizem var ve eşim Doğum yaptı, Amerika’da yeşil karta başvura biliyor muyuz ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@alperen-usta Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2) içinde söyledi:

Merhaba, eşimin f1 benim f2 vizem var ve eşim Doğum yaptı, Amerika’da yeşil karta başvura biliyor muyuz ?

Hayir, cocugunuz ABD vatandasi oluyor ama sizin aile sponsorlu Green Card alabilmeniz icin cocugunuzun 21 yasina gelmesi gerekiyor, ancak o zaman size sponsor olabiliyorlar.

• Merhabalar;
    Eşimin üniversite programına kayıt olma gerekçesi ile ABD'ye gitmeyi planlıyoruz. Ben kamu personeliyim, eşim özel sektör çalışanı. İkimizde de turist vizesi mevcut ve daha önce 2 defa giriş çıkışımız oldu.
    1- Eşim TR'den F1 için müracaat edecek, olumlu sonuçlandığında (program eylül ayında başlayacak) mart-nisan ayında ABD'ye giriş yapabilir miyiz?
    2- Ya da ben eşimden 1 ay önce turist vizesi ile gidip (orada kalacak yer vs. ayarlamak için), ABD'de statü değişikliğine başvurup F2'ye geçiş yapmak sıkıntılı bir süreç mi olur? Yoksa ben de eşimle eş zamanlı olarak F2 vizesine Türkiye'den mi başvursam daha mantıklı olur?
    3- Kamu görevlisi olduğum için F2 ye müracaatta, kurumdan izin yazısı gerekir mi?

Şimdiden teşekkürler ilginiz için.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@firat036 Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2) içinde söyledi:

Merhabalar;
    Eşimin üniversite programına kayıt olma gerekçesi ile ABD'ye gitmeyi planlıyoruz. Ben kamu personeliyim, eşim özel sektör çalışanı. İkimizde de turist vizesi mevcut ve daha önce 2 defa giriş çıkışımız oldu.
    1- Eşim TR'den F1 için müracaat edecek, olumlu sonuçlandığında (program eylül ayında başlayacak) mart-nisan ayında ABD'ye giriş yapabilir miyiz?
    2- Ya da ben eşimden 1 ay önce turist vizesi ile gidip (orada kalacak yer vs. ayarlamak için), ABD'de statü değişikliğine başvurup F2'ye geçiş yapmak sıkıntılı bir süreç mi olur? Yoksa ben de eşimle eş zamanlı olarak F2 vizesine Türkiye'den mi başvursam daha mantıklı olur?
    3- Kamu görevlisi olduğum için F2 ye müracaatta, kurumdan izin yazısı gerekir mi?

Şimdiden teşekkürler ilginiz için.

1. Bildigim kadariyla F1'i program baslamadan en fazla 30 gun oncesinden kullanabiliyorsunuz, o nedenle o kadar erken girebileceginizi sanmiyorum maalesef. Zaten vizeyi o kadar erkenden baslatmazlar diye dusunuyorum.

2. Iki surecin de artilari/eksileri var, eger vize reddi ihtimalinden korkuyorsaniz once esinize vize alin isterseniz, F1'i aldiktan sonraise F2 icin kendinize basvuru yapin.

3. Yaninizda bulundurmaniz avantajiniza olur. Turkiye'ye geri doneceginize emin olmus olurlar.

• @crazycells çok teşekkür ederim ilginize.

• Merhaba,
    F2 dependants çalışma izni olmuyor J2 de calisabiliyoruz fakat 2 year rules'a takılıyoruz. Bu ikilemi yaşayan çiftler var mı? Varsa hangisinde karar kıldılar? Yardımcı olursanız çok sevinirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Neşe-Kayhan, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2)

Merhaba,
    F2 dependants çalışma izni olmuyor J2 de calisabiliyoruz fakat 2 year rules'a takılıyoruz. Bu ikilemi yaşayan çiftler var mı? Varsa hangisinde karar kıldılar? Yardımcı olursanız çok sevinirim

Ayni sizin dediginiz gibi... Dolayisiyla onceliklerinize gore karar vermelisiniz.

2 yil kurali icin waiver alabilmek mumkun, eger esin calismasi sizin durumunuzda onemli olacaksa o durumda F2 yerine J2 almak daha iyi olacaktir. J1 gibi, J2 vize sahipleri de SSN alabiliyor ve calisabiliyor.

Ama unutmayin ki her program J vizesi saglamiyor, esinizi kabul eden programa ulasip F1/F2 yerine J1/J2 alip alamayacaginizi sormalisiniz. Eger J'ye de sponsor olabiliyorlarsa o durumda o sekilde ilerleyebilirsiniz, eger J'ye sponsor olmuyorlarsa F almaniz gerekiyor zaten.

• Bu ileti silindi!

• Merhabalar,
    J2 vizesiyle Amerika içindeyken Employment Authorization Card için başvuru yapıp sonrasında 3 ay kadar ABD disina çıkmam gerekiyor. Araştırdığım kadarıyla mülakata cagirmiyorlar fakat bu bekleme sürecinde Amerika sınırlarında olmamam sorun yaratır mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Neşe-Kayhan, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Merhabalar,
    J2 vizesiyle Amerika içindeyken Employment Authorization Card için başvuru yapıp sonrasında 3 ay kadar ABD disina çıkmam gerekiyor. Araştırdığım kadarıyla mülakata cagirmiyorlar fakat bu bekleme sürecinde Amerika sınırlarında olmamam sorun yaratır mı?

ABD'ye giris-cikis icin vizeniz olacagindan I-765 basvurusu beklerken ABD disina cikip sonrasinda giris yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek sey "biyometrik randevunuz"... Biyometrik randevunuza katilmazsaniz veya zamaninda ertelemezseniz basvurunuz "terk edildigi" icin reddedilebilir.

Yani I-765 basvurusunu yaptiktan sonra biyometrik randevuya kadar, biyometrik randevudan sonra basvuru onaylanana kadar ABD disina cikabilirsiniz. USCIS, pandemi nedeniyle biyometrik randevularda son 5 yilda verdiginiz bilgileri de kullanabiliyor, yani daha once biyometrik randevuya katildiysaniz bu asamayi pas gecebilirler, bilginize.

Ayrica J2 EAD ile full time veya part time calisabilirsiniz. Fakat bu statu ile kazanacaginiz parayi genelde kisisel gelisim, sosyal yasam vs. icin harcamalisiniz, yani eger gelir dusuklugu sebebiyle J1 vize sahibini desteklemek icin basvuru yaparsaniz reddedilme ihtimaliniz yukselir. Yazacaginiz mektupta bunlara dikkat etmelisiniz.

Gonderilen EAD genelde DS-2019'un son tarihiyle ayni oluyor.

• Cevabınız için çok teşekkürler 🌱

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gregor-Panteleyeviç-Melehov, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Merhaba, eşim community college'a kaydolsa, ben de çalışma ve oturma izni alabilir miyim ABD'de iki yıllığına?

Yukaridaki bilgileri okuyabilirsiniz.

J2 vizesiyle calisabiliyorlar ama F2 veya M2 alirlarsa calisamiyorlar maalesef.

• Bu ileti silindi!

Benzer Başlıklar

• 21
  • 4
  • 4
  • 11
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |