Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells Bilgi için çok teşekkür ederim. TUBITAK ile yazışmam sonucunda aldığım cevap aşağıdaki gibidir:

'Bursiyerlik süreniz kadar yurt içinde çalışarak mecburi hizmetinizi tamamlayabilirsiniz. j1 alma talebinizde Vaşington Büyükelçiliği mecburi hizmet yükümlülüğüz olup olmadığını kurumumuza danıştığı için bu süre dolmadan vizenizi almanız mümkün olmayacaktır. Mecburi hizmet sürenizi tamamlamak istemezseniz bursunuzu geri ödeyebilirsiniz. Taksitlendirme durumunda da taksitlendirme süresi kadar mali yükümlülük doğacağı için yine bu taksitlendirme süresince j1 talebiniz olumlu cevaplanmayacaktır. Ancak tek seferde ödemeniz ve mali yükümlülüğü kapatmanız halinde yükümlülüğünüz kalmadığına dair yazı yazılabilir.'

Bu durumun, yeni J1 alımı için problem teşkil edebileceği yönünde bir izlenim edindim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anmon, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Bilgi için çok teşekkür ederim. TUBITAK ile yazışmam sonucunda aldığım cevap aşağıdaki gibidir:

'Bursiyerlik süreniz kadar yurt içinde çalışarak mecburi hizmetinizi tamamlayabilirsiniz. j1 alma talebinizde Vaşington Büyükelçiliği mecburi hizmet yükümlülüğüz olup olmadığını kurumumuza danıştığı için bu süre dolmadan vizenizi almanız mümkün olmayacaktır. Mecburi hizmet sürenizi tamamlamak istemezseniz bursunuzu geri ödeyebilirsiniz. Taksitlendirme durumunda da taksitlendirme süresi kadar mali yükümlülük doğacağı için yine bu taksitlendirme süresince j1 talebiniz olumlu cevaplanmayacaktır. Ancak tek seferde ödemeniz ve mali yükümlülüğü kapatmanız halinde yükümlülüğünüz kalmadığına dair yazı yazılabilir.'

Bu durumun, yeni J1 alımı için problem teşkil edebileceği yönünde bir izlenim edindim.

Evet 🙂 acik bir sekilde izin vermeyecegiz diye yazmislar 🙂 O durumda ya bursu geri odememek icin bursiyerlik suresi boyunca zamanin gecmesini beklemeniz lazim... Ya da bursun tamamini odemeniz lazim. Aksi durumda, "No Objection Letter" vermeyecegiz demisler...

• Peki sağlık bakanlığında mecburi hizmetini bitirmiş olarak ücretsiz izinde
    iken waive almak sorun olur mu acaba. Istifa etmek gerekir mi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Berna-Erten, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Peki sağlık bakanlığında mecburi hizmetini bitirmiş olarak ücretsiz izinde
    iken waive almak sorun olur mu acaba. Istifa etmek gerekir mi

Eger mecburi hizmetler bitmisse veya herhangi bir borcunuz kalmadiysa o durumda waiver almanizin sorun olmamasi lazim.

Emin olmak adina Saglik Bakanligi'na bu soruyu sorabilirsiniz.

Hekim misiniz? ve su an ABD'de medikal bir egitim mi aliyorsunuz?

• Evet hekimim. Su anda benim icin gerekli birkac sinava hazirlnaiyorum. Cevabiniz icin de tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Berna-Erten, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Evet hekimim. Su anda benim icin gerekli birkac sinava hazirlnaiyorum. Cevabiniz icin de tesekkurler.

Eger ABD'de tip egitimi aldiysaniz J-1 ile, o durumda waiver almaniz zor olabilir, bilginize. Ama ABD'de daha cok arastirma yaptiysaniz veya baska bir egitim aldiysaniz o durumda waiver alma ihtimaliniz var.

• Hayir Amerika ya araştırma yapma amacı ile geldim. Ancak iki yıl kuralına tabi olarak görünüyorum. Waive işlemini turkiyeden de yapabiliyor muyuz acaba? Bir sakıncası olur mu? Bazen 2-3 hatta 4 ay sürebiliyormuş işlemler. Bunu turkiyeye dönünce yapmanın sakıncası olur mu?

• Selamlar ben amerikaya J1 vizesiyle yani WAT ile gideceğim. Ama orada kalmak istiyorum. Orada yasal olarak kalmak ve çalışmak için ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler. Cevaplarınızı bekliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Hayir Amerika ya araştırma yapma amacı ile geldim. Ancak iki yıl kuralına tabi olarak görünüyorum. Waive işlemini turkiyeden de yapabiliyor muyuz acaba? Bir sakıncası olur mu? Bazen 2-3 hatta 4 ay sürebiliyormuş işlemler. Bunu turkiyeye dönünce yapmanın sakıncası olur mu?

Vize surecinizi hatirlatir misiniz? Hangi kategoride ne zaman basvuru yapacaktiniz?

Waiver surecine Turkiye'deyken de baslayabilirsiniz, ama geciktirmeden ABD'den cikmadan da basvuru yapabilirsiniz, dediginiz gibi surec cok kisa degil...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tugba_nyc_love, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Selamlar ben amerikaya J1 vizesiyle yani WAT ile gideceğim. Ama orada kalmak istiyorum. Orada yasal olarak kalmak ve çalışmak için ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler. Cevaplarınızı bekliyorum.

2 yil kurali alirsaniz bu basliktaki bilgileri kullanabilirsiniz.

ABD'de hangi amacla kalmayi planliyorsaniz o basliklari ve bolumleri inceleyebilirsiniz.

• Merhaba, eşim şuan Türkiye’de ve 3 eylülde Amerika’ya tekrar gidip waiver sürecini başlatacak , buradayken vergi dairesine gidip borcu olmadığını gösteren bir kağıt aldı ama hali hazırda KYK borcu var fakat ödemesi 2021 de başlayacak. Henüz borçlu görünmediği için o kağıdı alabildi o kağıt waiver alması için yeterli olacak mı yoksa yine de KYK borcunu bitirmesi mi gerekecek ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@red_wine, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba, eşim şuan Türkiye’de ve 3 eylülde Amerika’ya tekrar gidip waiver sürecini başlatacak , buradayken vergi dairesine gidip borcu olmadığını gösteren bir kağıt aldı ama hali hazırda KYK borcu var fakat ödemesi 2021 de başlayacak. Henüz borçlu görünmediği için o kağıdı alabildi o kağıt waiver alması için yeterli olacak mı yoksa yine de KYK borcunu bitirmesi mi gerekecek ?

Buna Disisleri Bakanligi karar verecek. Bu belgeleri sizin almaniza gerek yok, siz waiver islemlerine baslayinca Washington'daki TC Konsoloslugu, TC Disisleri Bakanligina ulasip kendisinden "No Objection Letter" isteyecek. Disisleri Bakanligi da bu birimlerin hepsine ulasip, onlardan bilgi alip bu mektubu ya verecek ya da vermeyecek. Eger vermezse Washington'daki konsolosluk size ulasacak ve sorunu cozmenizi isteyecek. Iste o durumda bir sorun cikarsa ilgili kurumlarla gerekirse anlasma yapip (borcunuzu baskasinin ustune alip vs.) mektubu alabileceksiniz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Eger NOL alamazsaniz, Washington TC konsoloslugu bunu US DOS'a iletmiyor... Size ulasip sorunu cozmeniz icin zaman veriyor... Yani korkacak bir durum yok...

• Merhab bende sizin anlattığınız gibi sürece başvuru yaptım fakat annem vefat ettiği için annemin emekli maaşının 3/1’i ben alıyorum yasal olarak . Bu süreci etkiler mi??

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Buse-Aktaş, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhab bende sizin anlattığınız gibi sürece başvuru yaptım fakat annem vefat ettiği için annemin emekli maaşının 3/1’i ben alıyorum yasal olarak . Bu süreci etkiler mi??

Basiniz sagolsun. Ben bu bahsettiginiz maasin sartlarini bilmiyorum, belki ABD'ye yerlesip konsoloslukta adres degisikligi yaptiginizda bununla ilgili onunuze Turkiye bir problem getirebilir. (en fazla maas kesilecektir diye dusunuyorum)

Ama bu maas, sizin J1 vize waiver surecinizi etkilemez. Sadece ulkedeki resmi bir kuruma bir borcunuz varsa bu sureci etkiliyor.

• @crazycells teşekkür ederim. Fakat herhangi bir kesinti yok ben Ocak ayında J-1 ile gelmiştim ABD’ye ve hala buradayım Turkiyede’ki maaşım yatmaya devam ediyor ve özel bir bankadaki kredimi ödüyor. Yani kesilmesi ile ilgili problem yaşamam fakat sormak istediğim waiver etmemde bir sıkıntı yaşatırmı? Neticede bu maaş bir emeklilik maaşı ve geri ödemesi olmayan bir şey.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Buse-Aktaş, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells teşekkür ederim. Fakat herhangi bir kesinti yok ben Ocak ayında J-1 ile gelmiştim ABD’ye ve hala buradayım Turkiyede’ki maaşım yatmaya devam ediyor ve özel bir bankadaki kredimi ödüyor. Yani kesilmesi ile ilgili problem yaşamam fakat sormak istediğim waiver etmemde bir sıkıntı yaşatırmı? Neticede bu maaş bir emeklilik maaşı ve geri ödemesi olmayan bir şey.

Hayir, waiver surecine etki edebilecek bir durum degil bu...

• @crazycells çok teşekkürler.

• Merhaba eşim Amerika’ya dönüp waiver alacaktı ancak iki kez bilet alıp denemesine rağmen Amerika’ya uçamadı, bu yüzden waiver işlemine burada başlaması da oldukça güç olacak kyk borcunu başkasının üzerine devretmek istedi ancak kyk böyle bir şey yok diye cevap verdi şuan borcu ödeyecek imkanı da olmadığı için waiver alması imkansız gibi bir şey oldu , asıl sorum ise şu ; waiver almazsa green card sürecimiz nasıl etkilenir red alma ihtimalimiz yüksek midir? Ve asıl talihli benim eğer o 2 yıl kuralı yüzünden red alırsa otomotik olarak bende mi red almış oluyorum yoksa bana vize verilip ona mı verilmez ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@red_wine, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba eşim Amerika’ya dönüp waiver alacaktı ancak iki kez bilet alıp denemesine rağmen Amerika’ya uçamadı, bu yüzden waiver işlemine burada başlaması da oldukça güç olacak kyk borcunu başkasının üzerine devretmek istedi ancak kyk böyle bir şey yok diye cevap verdi şuan borcu ödeyecek imkanı da olmadığı için waiver alması imkansız gibi bir şey oldu , asıl sorum ise şu ; waiver almazsa green card sürecimiz nasıl etkilenir red alma ihtimalimiz yüksek midir? Ve asıl talihli benim eğer o 2 yıl kuralı yüzünden red alırsa otomotik olarak bende mi red almış oluyorum yoksa bana vize verilip ona mı verilmez ?

Waiver konusuna asina bir gorevli bularak KYK'ya bir daha basvuru yapabilirsiniz sanirim. Daha onceki deneyimlerden bu tur seylerin yapilabildigini hatirliyorum.

Daha once konuda da yazildigi uzere, her ne kadar yasalara gore almaniz imkansiz gibi gorunse de, konsolos gorevlileri defalarca waiver'i sormadan gocmen vize verdi.

Sizin 2 yil kuraliniz yoksa sizin dosyaniz bundan etkilenmez, sadece esinizinki etkilenir (tabii eger etkilenecekse dememiz lazim, yukarida da dedigim gibi cogunlukla konsoloslar buna cok takilmiyor).

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |