Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• alt metni

İngiltere Göçmenliği - Ankara Anlaşması

Ankara anlaşması 1963 Yılında imzalanmış bir anlaşmadır . O zamanki Avrupa topluluğu ile imzalanmıştır
    İmza tarihinden tam 10 yıl sonra, birliğe katılan İngiltere de bu antlaşmaya taraf oldu. Bugün, Anlaşmanın “hizmetlerin serbest dolaşımı” hükmünü uygulayan tek ülke İngiltere’dir.

Bir iş kurma hesap detayları gelir getirme olanakları ile ilgili bir belge hazırlanıyor. ilk etapta bir yıllık vizenizi alıyorsunuz.
    1 Yılın sonunda üç yıllık uzatma alabilmek için tekrar başvuru yapılıyor. Planlarınızda sağdık olmuş iseniz Üç yıllık uzatmaya Hak kazanıyorsunuz.

Toplam dört sene sonunda süresiz oturma izni (ILR) başvuru zamanı geldiğinde başvurarak süresiz oturma izni alabilirsiniz.

Vatandaşlık başvuru hakkı da Ankara Antlaşması vizesinden bağımsız genel bir kuraldan kaynaklanmaktadır.
    İngiliz vatandaşı olmayan kişilere uygulandığı üzere, süresiz oturma izni aldıktan bir yıl sonra İngiliz vatandaşlığına başvurma hakkına sahip olunabilir.

Aşağıdaki linkte Bir formunu ve pek çok başlığı var.
    İngiltere Vizesi Destek Forumu

Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye gidenlerin yapması gereken 9 önemli şey
    Madame Curious: Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye gidenlerin yapması gereken 9 önemli şey

En güzel yanı kısa sürede vize talebinize cevap geliyor olması. Birleşik Krallık Dışından Yapılan Başvurulara cevap 15 günde geliyor. (Şuan Bu Süre 2 Aya Çıkmış Durumda Malesef.. )
    Birleşik Krallıktan yapılan başvurularda ise bu süre 6 ayı bulabiliyor.

Başvuru Aşağıdaki Linkten Online Yapılıyor.
    https://www.visa4uk.fco.gov.uk/home/welcome

*** ingiltere, vize işlemleri için bir aracı kurum ile çalışıyor ve sizden istenen belgeleri bu aracı kuruma teslim ediyorsunuz. kendilerinin vize ile alakalı tek görevi sizden belgeleri alıp, fotoğrafınızı çekip, parmak izinizi tarayıp bu evrakları konsolosluğa göndermek. yani vize sonucuna bir etkileri yok. aracı kurumun web sitesinde de bir hesap açıp vizenizin takibini buradan yapıyorsunuz. vize sonucunu kendileri de bilmediği için olumlu ya da olumsuz bir cevap verilmiyor, vizeniz sonuçlandı gelin evrakları alın diyorlar o kadar. merkezleri ise şişli profilo avm'de.

• Alıntıdır..

Aracı Kurum Linki

başvuruyu bireysel olarak yapabileceğiniz gibi bir danışmanla çalışıp (yaklaşık 1500-2000 pound arası ücretleri var)
    bu süreci daha kolay atlatabilirsiniz. sürekli olarak bu işlerle uğraştıkları için sizi daha kolay yönlendireceklerdir.

Devamı için Aşağıdaki linkten gerekenleri adım adım okuyabilirsiniz.
    Detay Bilgi Devamı

Bende Çok ciddi olarak düşünüyorum. Brexit Süreci başlamadan başvuruyu yaparak değerlendirmeye girmek
    gerekir diye düşünüyorum. Sonuçta GreenCard içinde bankada bir miktar para isteniyor. Bunda o parayı yatırım
    yapacağım iş kuracağım gibi gösterebilirsiniz. ( Gerçi yazılımcı olarak gidenlerde olmuş Hizmet satmışlar falan ancak detayları henüz toparlayamadım)

İş Planı Örnekleri ve Yönlendirmeler (İngiltere kaynaklı resmi site )

Aşağıdaki link de oradan, başka linkler de mevcut...

Free Sample Business Plans - Bplans.co.uk

Bir de Kanada linki fakat bir business planda olması gereken tüm kapsam mevcut bu linkten de faydalanabilirsiniz;

>>Kanada Site Linki Tıklayınız <<

Eğer yeterli İngilizceniz, plan hazırlamak ve pazar araştırması konusunda tecrübeniz yoksa yardım almak faydalı olacak.

Buna ek olarak business planda finansallar kısmına İngiltere'de şirket kurarken yapmanız gereken tüm harcamaları eklemeniz gerekecek,
    Örneğin; mesleğinizle ilgili yetki belgesi almanız gerekebilir bunun ödemesi veya vergiler, zorunlu sigortalar vs bu konularda da araştırma yapmanız gerekecek,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Facebook grubunda konusulan guncellemeyi aktarayim:

Ingiltere Icisleri Bakanligi, Ankara Anlasmasi cercevesinde Turk vatandaslarina verdigi suresiz oturum hakkini kaldirdi. Artik sadece uzatma vizesi verilecek.

• 1+3 yilin sonuda indefinit leave to remain dedigimiz. Suresiz oturuma basvuru hakki kalmis buluyor. Henuz kesin bi aciklama yok home office den ama tahmin edilen su ki 1+3+3+3 yani totalde 10 yilin sonunda suresiz oturum hakki elde edebilecekler. Ayricada ucretsiz olan basvuru larin ucreli oluyo yaninda b1 konusma testi ve life in uk testlerini gecmeleri gerekecek.

• Evet. yeni güncellemeler olacağı haberleri var.
    Süresiz oturum ve vatandaşlık için farklı formül / uygulama getireceklermiş.

yeni gelişmeler olursa buradan bilgi paylaşırım.

• Banka hesabı geçmişi kabarık olmamış, 19 yaşlarında bir gencin ve ustalık belgesi olmadığı halini de baz alarsak fakat 1 yıla yakın da sigortası mevcut, çıkma ihtimali var mıdır?İlgilenilmelimidir, teşekkürler.

• @tunaspin
    Çıkma ihtimali varmıdır
    kısmını anlamadım. ingiltere göçmenliği ile mi ilgili sorunuz yoksa greencard çekilişi ile ilgilimi ?

• GC ye başvuru yaptım ama diğer tarafta AA var. USA'ya gidersem kendi mesleğimi ilk etapta yapamayacağım ama başlangıç aşamasında mesleklerle hayatımı idame ettirebilirim. UK 'da kendi mesleğimi yapacağım ama kendi işyerimi açacağım için para kazanabilecek miyim? Vs vs... Sizce ne yapmalıyım?

• @sefer-çavuş
    Ankara anlaşması yaklaşık 1 ay kadar önce iptal edildi. Ankara anlaşmasına benzer bir yasa için çalışmaların sürdüğünü biliyorum ancak netleşmiş bir durum yok.
    Bu manada şimdilik İngiltere işi rafa kalkmış olabilir.USA için devam.
    belki Almanya için mavi kart durumunu araştırabilirsiniz.
    Özellkikle Bilgiişlem (IT) sektörü için mavi kart almak daha kolay.

• @smesut UK AA ile süresiz oturumu kaldırdı şuan. Maalesef medyada AA'nın kalktığına yönelik haberler yayılıyor. Biraz imkanları zorlaştırıyorlar eskisi gibi rahat değil. 2019 da tamamen Brexit olduğu zaman durumun ne olacağı belli değil? Şuan başvuru yapıp alan insanları tanıyorum. Eğer GC çıkmazsa kesinlikle başvuru yapacağım. Çünkü çember daralıyor. GC iptal edilmesi gündemde AA da kalkarsa işler bizim için daha zorlaşacak. Elimizi çabuk tutmakta yarar var.

• AA ile Ingiltere olan biri olarak soyluyorum, AA kalkmadi. suresiz oturum hakkini biraz daha zorlastirdilar. Onun hakkinda da tam kesin bilgi yok. Suan icin ic isleri bakanligi hala duzenleme yapacak diye konusuluyor.
    Eskiden 1+3 yilin sonunda suresiz oturum alinirken suan 1+3+3 uzatma seklinde olacak.
    Benim kafamin takildigi konuda burasi, 5 yildan sonra suresiz yada vatandaslik hakki da mi gitmis oldu.

• @Wahap GC olmazsa AA ile orada muhasebe işimi yapmak istiyorum. Bildiğim kadarıyla benim durumumda gidenler olmuş. Sen önerir misin? UK mi USA mı?

• @Sefer-Çavuş,
    Kucuk bi hatirlatma yapayim, AA ile baskasinin yaninda calisamazsiniz. Kendi sirketinizi kurmaniz gerekiyor.
    Is konusunda birsey diyemeceyem, sektorlerimiz farkli.
    Ama gerek yakinlik olsun gerek yasam kalitesi olsun standartlarin ustunde.

• @wahap
    Doğru bilgi için teşekkür ederim.
    Ankara anlaşması ile ilgili genelde kimse konuşmuyor. Faydalananlar dan da çok fazla bilgi yok maalesef.

hangi işi yapıyorlar , hangi şehirde yapıyorlar , hangi şehirler yaşam olarak kaliteli / ucuz ...
    müsait zamanınız da mümkünse detaylı bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim.

• @smesut arkadaşıma katılıyorum. İngiltere ile ilgili ve yaşamla alakalı bilgi verirseniz çok sevinirim. GC olmazsa Temmuz ayında AA için başvuru yapacağım. Onun içinde araştırma yapıyorum. Orada yaşayan biri olarak ne önerirsiniz?

• @sefer-çavuş ben geçen seneden beri araştırma yapıyorum ancak kimse ser verip sır vermiyor.
    birçok foruma yazdım ,birçok kişiyede PM attım ama sonuç sıfır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Arkadaslar Ankara Anlasmasi konusunda sorulari olanlar, bu konuya acikca sorularini yazsinlar. Ingiltere'de bu konuda danismanlik firmasinda calisan bir arkadasim var. Kendisinden bu konudaki yazili sorulari cevaplamasini rica edecegim.

• Oncelikle, yorumlarim sadece benim dusumcelerimdir, kimseyi yanlis yonlendirmis olmak istemem. Bu yuzden kendi cevrem uzerinden konusacagim. Genel gecer bilgiler degildir.

Ben IT alaninda contractor olarak calisiyorum ve arkadaslarimin hepsi IT alaninda. Diger sektorler hakkinda hicbir bilgim yok.

IT alaninda kendi sirketini kurup "contract" dedigimiz sozlesme uzerinden farkli firmalara fatura keserek calisiyoruz. Bu yuzden sehir olarak 99% oraninda Londra merkezde oturuyoruz.
    Londra da ev kirasi ve ulasim disinda hersey gayet uygun. Diger illerde de kiralar Londra'ya gore uygun.

@Sefer-Çavuş oneriden kasit ne acaba? Hangi konuda onerimi soruyorsunuz ona gore cevap vereyim.
    @smesut tum ayrintilari paylasamam ama agzim dondugunce yardimci olabilirim.

• Birkaç madde halinde yazayım. Cevaplaması Kolay olsun ;

Öncelikle üniversite işletme + MBA Mezunuyum. Ancak sürekli başkalarına ait
    İşyerlerinde çalıştım . Hiç kendi işimin patronu olmadım. Şuanda da Bir firmada Satınalma Birim Müdürüyüm.

1- Bu manada ingilterede yapılabilecek iş tavsiyeleri neler olabilir.?
    2- Hangi bölge yeni başlayanlar için uygun olur ? kira / ulaşım / çocukların okulu / iklim…
    3- Danışmanlık firmaları iş kurma önerileri yapıyorlarmı ?
    4- Piyasa araştırması yapıyorlarmı ?
    5- Kendimin freelance web tasarımlarım / ufak tefek yazılımlarım var ancak bunu hiç faturalı yapmadım. Aynı zamanda yazılımlara ait bilgim olduğuna dair resmi bir belgemde yok.
    Eşimin ise yine freelance olarak yaptığı özel günler için keçe tasarım işler var.. Magnetler , kapı süsleri taç-toka vs . bu gibi işler ile ingileterede oturum alınabilirmi ?
    (Diğer yandan bende çalışma izni alabilirsem kendim başka firmada çalışarak geçim sağlamak istiyorum)
    6- Duyduğum kadarı ile gayri resmi şekilde fatura kesenler oluyormuş bu şekilde işlerini iyi göstererek orada oturum sağlamaya devam edilebilirmi ?

Bu forum gibi açık yüreklilik ile konuşulan forumlar olmadığından hangi bölge ne kadar ucuzdur / pahalıdır , hangi bölgede yaşam türkler için daha uygundur , hangi bölgede okullar daha iyidir bilemiyorum.
    hangi bölgede ne işler revaçta , ne gibi işler yapılabilir gibi bir bilgi yok maalesef.

Örneğin bir avm de kiosk açarak Ankara anlaşmasından faydalanılabilir mi o bile belli değil .

Uzu oldu biraz ama şimdilik burada bırakayım..
    Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

• @Wahap mesela yaşam maliyetlerinin az olup iş imkanlarının çok olduğu bir yer tavsiyesi. Geçende sordum ama tekrardan sorayım sizce USA mı UK mu? Sağlık ücretsiz olması, TR'ye yakınlığı İngiltere'yi biraz daha cazip kılıyor gibi bu tamamen benim düşüncem. Sizin bu konular hakkında düşünceleriniz nelerdir?

• @smesut ,

1. Buraya gelen yazilimci arkadaslar bile kendi sureclerinden geciyor, kimisi cok kolay is buluyor kimi 5 ay sonra is bulabiliyor. Gozlemledigim sey bu. Yani demek istedigim herkesin dil-yazilim gibi bilgisi ayni olmadigindan herkes kendi surecini yasiyor. Bu yuzden sizin sektor ile ilgili hicbirsey soyleyemecegim.
    2. Londra zone ( bolge) lere bolunmus. Zone 1 merkez oluyor. Merkezden uzaklastikca kira fiyatlari dusuyor. Rightmove.co.uk yada zoopla gibi sitelerden kiralari rahatlikla gorebilirsin. ULASIM: hemen hemen her yere metro var, ulasim bilgisi icin google maps yada citimap diye ugulamalar var tam senkronize sekilde calisiyor. Okul icin: her okulun puanini gosteren siteler var oralardan arastirmak lazim, benimde tam bilgim yok suan. Iklim genelde? ingiletere her yeryerde ayni genelde kapali genel de yagmurlu bazende gunesli.
    3. Kendi Business planimi kendim yazdim, baska forumlardan edindigim bilgilerden yola cikarsak, danismanlar size bplani yazdiriyorlar ve sorunuz olursa yardimci oluyorlar.
      AA da edindigim tecrubelerden yola cikarsak bi kac kural var.
      a) Kendi isini yapacak baska sirketlerde calismayacak. Yapilacak isi gercekten yapabilecek yetkinliklere sahip olmak. Cunku istenen belgelerde yapacaginiz iste tecrubenizin oldugunu da gostermek lazim, yoksa sizin gercekten bu isi kurmak istediginize emin olamadik deyip direk eliyorlar.
      b) Is yola girene kadar yetecek kadar para.
      c) Paranin kaynagi. Belgelendirilmis!!!!.
    4. Danismanlik firmalari ile calismadim ve egerki ne is yapacaginiz kafanizda az cok varsa, danismanlik sirketlerine pek ihtiyac yok diyebilirim.( Benim fikrim bu danisman arkadaslar girismesin bana :)) )
    5. 4 te az cok acikladim. Ingiltereye gelip X isini yapacam diyorsunuz ve bunu yapabileceginizin kaniti lazim oluyor. Kendimden ornek verecek olursam: Calistigim sirketlerden yazilimci olarak calistigimi gosterir belgeler almistim, mudurlerimden referans yazilari, katildigim yazilimla ilgili kurslarin seminerlerin belgeleri, katildigim yazilim yarismalarinin belgeleri gibi.....
    6. Evet oluyor. AA 1 yillik ve sonra tekrardan uzatmaya basvurularak +3 yapiliyor. Tekrar basvururken icisleri bakanligina belgleri gonderirken. Ne kadar fatura kestiniz ne kadar vergi odediniz, geliriniz ne kadar gibi.... sirket ile ilgili tum verileri dokuman seklinde paylasiyorsunuz. Home office de kazandiigniz para sizin hayatinizi idame edip etmedigine bakiyor ve hersey OK ise 3 yillik vize, yok eger bazi sikintilar varsa 1 yil vize veriyor.

NOT: AA ya bir kisi basvuruyor ve diger kisiler dependant oluyor oluyor. Ben basvurdum diyelim esim ve cocuklar bana bagimli olarak vizeyi aliyorlar ve esim istedigi ise bir ingiliz vatandasi gibi basvuru yapabiliyor.

Tam aciklayici olmayan seyler icin tekrar sorabilirsiniz

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |