Group Details Private

5. Derecede Kıdemli Üyeler

⭐⭐⭐⭐⭐ 5000+ ileti veya saygınlık sahibi forum kullanıcıları...

 • RE: Online egitime gecen okullardaki F-1 ve M-1 statuleri ile ilgili degisiklikler

  Sadece dil okullari degil, akademik egitim veren universiteler de online egitime geciyorlar...

  Harvard da ayni saatlerde gelecek yil boyunca tum derslerin online olacagini acikladi. Ve universitelerin buyuk bir bolumu kampuse gelmek zorunda degiller.

  Princeton da derslerin online olacagini aciklamis, ayrica kampsuteki yogunlugu azaltmak icin ilk donem 1. ve 2. sinif ogrencileri, ikinci donem de 3. ve 4. sinif ogrencilerin kampuse gelmesine izin veriyorlar.

  Ayrica Harvard harc ucretlerini dusurmezken, Princeton sadece %10'luk bir indirim yapmis. Yani online egitim alsaniz da nerdeyse ayni ucreti vermeniz gerekecek.

  posted in Öğrenim Vizeleri (F/M ve J)
 • RE: Online egitime gecen okullardaki F-1 ve M-1 statuleri ile ilgili degisiklikler

  @Figen, içinde söyledi: Online egitime gecen okullardaki F-1 ve M-1 statuleri ile ilgili degisiklikler

  F1 Statü değişikliği için başvuru yapıp henüz sonuç almamışları nasıl etkiler acaba bu durum ? Bulunduğum Eyalette yasa gereği özel & devlet hiçbir Okul online dışında eğitim veremiyor ki zaten . Şaştım kaldım bu duruma bir anlam veremedim . Ülkeye gelmemiş olana hadi sorsun zaten Eğitim online nereye gidiyorsun diye ama halihazırda vizesi bulunup , kısıtlama gereği okula online devam edenlere sende çık git demek biraz anlamsız değil mi ?

  Statu degisikliklerini USCIS onayliyor, SEVP programinin buyuk bir bolumunu ise ICE idare ediyor... Ulkedeki kacak kisileri bulup bu kisileri sinirdisi eden birim ICE oldugu icin, ulkenin en sevilmeyen devlet dairesidir sanirim 🙂

  CBP, ICE ve USCIS hepsi Department of Homeland Security icerisindeki farkli birimler. O nedenle statu degisikliginiz onaylansa bile, ICE duruma sonra mudahale edebilir. Bilginize...

  Bence de mantikli olmayan tarafi var bu uygulamanin; ama bu tur uygulamalar ve kanunlar akla uygun olmak zorunda degiller maalesef.

  posted in Öğrenim Vizeleri (F/M ve J)
 • RE: Covid-19 sebebiyle ilk girişini yapamayan kaç kişiyiz

  Bulgaristan ABD konsoloslugu'nun sitesindeki aciklamalar:

  On Monday, June 22, President Trump signed a proclamation suspending entry into the United States of certain immigrants and nonimmigrants who present a risk to the U.S. labor market following the coronavirus outbreak. The proclamation extends the suspension of entry for certain immigrants (Presidential Proclamation 10014) through December 31, 2020. Those holding valid immigrant visas prior to April 23, 2020, are not subject to the proclamation. Those who had valid immigrant visas before the proclamation entered in force but were unable to use them due to the travel restrictions related to the pandemic situation, may apply for a re-issuance of their visas. Please send an e-mail with a description of your situation to iv_sofia@state.gov for additional guidance.

  https://bg.usembassy.gov/message-from-consular-section-regarding-re-issuance-of-immigrant-visas/

  23 Nisan 2020 oncesi basilan gocmen vizelerin tekrar basilabilecegi konusunda daha somut ve olumlu bir aciklama.

  Aranizda hizli bir sekilde ABD'ye girmesi gereken arkadaslar varsa, Ankara'daki ABD konsolosluguna mesaj gonderip bu nedenleri aciklayabilir ve eger vizeyi basabiliyorlarsa hizli bir sekilde vize almak istediginden bahsedebilir. Eger konsolosluk duruma olumlu yaklasirsa, konsolosluk acilmadan belki diger arkadaslar da bu sekilde harekete gecebilir.

  posted in Yeşilkart (Greencard) ve Göçmenlik
 • RE: Coronavirus nedeniyle verilen iş yeri kredileri ve yardımları

  @Tugba, içinde söyledi: Coronavirus nedeniyle verilen iş yeri kredileri ve yardımları

  Bu kadar milletin şirketi mi var da aldı?
  Veya uber yapanlar kendi başına şirketmiş gibi kabul edildiği için verilmedi mi hibe? Veya neden böyle bir loan teklif etme gereği duyuyorlar ki? Sonuçta SSN verdiğimiz için şirket sahibi olup olmadığımız bunların önüne çıkmıyor mu?

  Bu şekilde boldan dağıtım yapıp yarın hesabını soracak olmaları biraz saçmaca bence. Madem şirket adına istiyorsa şirket adı,kaydı, numarası falan filan istesin. Yine anlamadım 😕

  Hayir, zaten baslik altinda daha once de belirtildi, normalde independent contractor'lara verilmiyorken coronavirus'tan dolayi tanim genisletildi.

  posted in Gündem
 • RE: Coronavirus nedeniyle verilen iş yeri kredileri ve yardımları

  @mara, içinde söyledi: Coronavirus nedeniyle verilen iş yeri kredileri ve yardımları

  Merhaba, kafam çok karıştı sorularım var.
  Başvurumu yaptım 1.000$ hibemi aldım. Şuanda 5.500$ loan alabiliyorum.

  1. @crazycells yukarıda bu paranın bireysel hesaba aktarılıp harcanmasinin yasal olmayacagini düşündügünüzü söylemişsiniz. Ben eşimle ortak bireysel hesabımla başvurmuştum ve loan çıktı. Eğer loan'ı onaylarsam iş hesabı mı açmamı isteyecekler? Bireysel hesabıma para geçerse yasal olarak sorun mu yaşarım?

  2. Paranın harcanacağı yer konusunda çok ikilem gördüm. Ben bu parayı kendime garanti olması için alacağım ve kenarda tutacağım. Eğer 2-3 sene harcamadan tutarsam, yine de SBA bana parayı nereye harcadığımı soracak mı? Yoksa süreç parayı harcayınca mı başlayacak?

  Teşekkürler

  1. Siz independent contractor oldugunuz icin bireysel hesabiniza yatmasi sorun olmaz. Ben onu kurumsal kimlikle, bireysel kimligin devlet onunde farkini anlatmak icin yazdim.

  2. Sadece 'audit' edilirseniz aciklama yapmaniz lazim. Bilgileri ve fisleri 3 yil boyunca saklamanizi istiyorlar.

  posted in Gündem
 • RE: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

  @red_wine, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

  Merhaba, erkek arkadaşım j1 internship ile Amerika’da ağustos ayında evlenmek için Türkiye’ye gelip 2 hafta sonra tekrar Amerika’ya dönecek eğer ben ds formunu ikimiz için doldurursam onun j1 vizesi iptal olur mu ? Göçmenlik için süreç başlatmış olacak çünkü riskli olur mu sizce?

  DS-260 formunu erkek arkadasiniz ABD'ye girdikten sonra gonderin. Bu sekilde sorun yasamazsiniz. Zaten vizeyi almak icin Turkiye'ye geri donecegi icin genel olarak bir problem yasamaz.

  posted in Greencard Lotosu (Diversity Visa) Süreci
 • RE: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

  @vesmer76, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

  merhaba, ben Amerika'da bir sponsor buldum . acaba sponsor hangi belgeleri hazirlamali ve bana gonderecegi belgeleri taratip yollayabilir mi ? yoksa hepsini islak imzali orjinal mi istiyorlar ? tesekkurler

  Su basligi inceleyebilirsiniz:

  https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

  posted in Greencard Lotosu (Diversity Visa) Süreci
 • RE: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

  @muratisik, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

  Merhabalar,

  30 Harizanda DS-260 formunu doldurup kapattım. KCC'den istenicek belgeler üzerinde çalışıyorum.

  Aklıma takılan birkaç konu var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim:

  1- KCC'den ilk mail gelmedi. Bekliyorum. Önceden belge toplamak sıkıntı olur mu? Belgeler üzerindeki tarihler maildan öncesi olacak haliyle.

  2- "Police certificate" e-devletten Ingilizce alınabiliyor, ama diğer belgeler Türkçe alınabiliyor. Türkçe olanları çevirmeye gerek var mı? Yeminli tercüman?

  3- Bu süreçte pasaportumu yeniledim. DV çekilşine katıldığım pasaport ile DS-260 formunu doldurduğum pasaport aynı değil. Her iki pasaportu da taradım, hazırladım. Ancak "pasaport explanation.pdf" dosyasına ne yazmam gerektiğine emin olmadım. Bu durum içim için hazır bir şablon var mı? KCC'ye kapanmış DS-260 formunu yeniden açtırmak için hazır mail şablonu vardı forumda. Onun gibi?

  4- "Court document" / mahkeme kayıtları kafamı karıştırdı, her ne kadar dokümanlarda suçtan bahsetse de. "Suç"tan dolayı hiçbir zaman hakkında açılmış bir dava olmadı. Ama sahip olduğum bazı arsalardan dolayı bana Türk devleti kamulaştırma davası açtı. Fiyat önerdi, kabul etmedim, kabul etmediğim için bana dava açıldı. Davanın amacı doğru fiyatın belirlenmesi. Bu bir suç davası değil, ancak davalı tarafta ben varım, bürokrasi gereği. Böyle davalar bütün kamulaştırma durumlarında standart prosedürdür. Bu devam eden davalar "court document" konusuna girer mi?

  Teşekkürler.

  1. Onceden toplamaniza gerek yok, belgeler kisa surede toplanabilecek belgeler...

  2. gerek yok.

  3. Onceden paylasilan emailleri bulabilirsiniz, ama bir sablonu takip etmenize gerek yok. Kisa ve oz bir aciklama yapmaniz yeterli.

  4. Girmez bence de, bu tur davalari formlara yazmaniza gerek yok.

  posted in Greencard Lotosu (Diversity Visa) Süreci
 • RE: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

  @Pepper-Sauce, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

  Merhabalar @crazycells DS-260 formundaki 'Have you ever been arrested or convicted for any offence diye başlayan soruya nasıl cevap vermem gerektiğim konusunda yönlendirirseniz sevinirim. On seneyi geçen bir süre önce yurtdışından traffic offence suçum var. ( Trafik poliçesi bitmiş arabayı sürdüğüm için polis rapor tuttu ve majestry court a gittim ) mahkeme 50 sterlin ceza ve ehliyetimden 5 puan silme cezası verdi. Polis raposunda bunun gözüküp gözükmeyeceği konusunda bilgim yok. Raporu yurtdışından istemem bir ayımı alır. Forumdaki o soruya evet cevabı mı vermeliyim verirsem bu vize alıp almamaı ne kadar etkiler sizce ? cevabınız için çok teşekkür ederim.

  Evet cevabi verip aciklama yapabilirsiniz. Bir sorun yasamazsiniz, trafik cezasi dosyanizdaki kararda etkili olacak kadar ciddi bir problem degil 🙂

  posted in Greencard Lotosu (Diversity Visa) Süreci
 • RE: Coronavirüs sonrası ilk giriş

  @ilhanucarus, içinde söyledi: Coronavirüs sonrası ilk giriş

  @crazycells GC 2. Girişini fiziki Greencard olmadan yapacaklar için aktarma uçuşlarda bir sıkıntı yaşar mıyız? Direkt uçuşlar artık hem çok pahalı hem de thy sürekli iptal ediyor

  Yasal olarak normalde bir problem yasamamaniz lazim, ama pratikte bu kurallari bilmeyen birine denk gelirseniz cok soru sorabilirler, baska bir ulke uzerinden seyahat ettiginiz icin sizi kabul edip etmemek oradaki gorevlilere bakiyor biraz ama problem yasarsaniz CBP'yi arayip onay almalarini isteyebilirsiniz, CBP sizin ABD'ye sorunsuz girebileceginizi soyledikten sonra ucaga almamalari icin bir nedenleri kalmaz; daha once bu sekilde problem yasayanlar oldu ve Turkiye'ye geri donmek zorunda kaldilar (sanirim Ingiltere uzerinden seyahat etmisti), o nedenle resmi siteden ilgili bilgilerin ciktisini alip yaninizda tasiyabilirsiniz.

  posted in Yolculuk