Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @tolgasatir kendin yetiştirmiyor veya doğrudan üreticiden almıyorsan türkiyede yediğin tarım ürünlerinin en kalitesiz olanını tüketiyorsun. iyi olanlar ihraç edilir, iç pazara çürük, yurtdışından kabul görmeyen veya zehirli diye iade edilenler sürülür 🙂

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@dytmelek Rica ederim! Sizin bulundugunuz yerde bir de farm var. Su anda kapaliymis ama Sonbahar sezonu icin 9 Eylul de aciliyor. Kizlarinizla beraber iyi vakit gecirebilirsiniz. Ayrica degisik receller, tursular ve diger farm urunleri de satiliyor. Yaz doneminde u-pick olanaklari da vardir eminim.

Evet burayı biliyorum mayısta küçük kızımın okulu ile buraya gittik, çilek topladık, hayvanları sevdiler, oyun alanları da var çok eğlendiler 😍

Daha önceki bir paylaşımınızda çiftlikten et alıyoruz demiştiniz asıl onun gibi yapan bir yer bulursam o aklımda 👍🏻

• @dytmelek bakarım canım çok saol daha alamadım 😂

• @divionyedi
    Yaklaşık 5 yıl önce bu yazıyı yazdıktan sonra bulunduğum yerde durumlar biraz değişti.

2.000$ dediğim ev kirası 3.500-4.000 civarında.
    400.000$ dediğim ev fiyatları 800.000$ dan başlıyor.
    Yani konut fiyatları ve kiralar 2 kat artmış durumda. Hatta ev fiyatları daha da fazla arttı.
    Diğer yaşam maliyetlerinde çok aşırı bir değişiklik yok.
    %10 ile 25 arasında ortalama artışlar var.

Yaşam maliyetini belirlerken yapılan bir yanlış var. Bunu bende yapmıştım. Kalem kalem hesap yapmak doğru değil.
    Hesapta olmayan pek çok şey çıkabiliyor, çıkıyor.
    Yeme, içme, fatura ödemeleri, sigortalar haricinde bir sürü maliyet ile karşılaşılıyor zaman içinde.

Bence maliye Hesabı yapılırken ilave %30-40 bilinmeyen, görülmeyen işlem maliyetini eklemek akıllıca olacaktır.

Boca Raton ile ilgili görüşlerim hiç değişmedi. Gerçekten yaşanılabilecek en iyi yerlerden birisi. 12 ay denize girilebilir, suç oranları yok denecek kadar az, okul puanları oldukça iyi. Ama iş imkanları gene sınırlı ve nispeten daha pahalı bir yer.

• ⭐⭐

Florida / Jacksonville

Mortgage:2500$
    HOA : 500 $ qtr
    2 Araba : 2022 model 1100$
    Electric-Su : 140$
    Internet :60$
    Car insuarence: 285$
    Life Insuarance: 80$
    Mutfak :1500$
    Oglumun kurslari: 700$
    Herkesin yasam standartlari farkli tabiki , bu sadece bizim ailemizin giderleri. Bunu haricinde disarida Yemek ve vacation icinde butce ayirmak gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐

@tolgasatir inanma bugun kahvaltiya domates salatalik dildim o salataligi Ben TR de bulamadim 2 yil kitir kitir tazecikti valla domateste normaldi eminim cevreyi ogrenirsem daha iyisini bulurum

• ShopRite:

Bulasik deterjani (4 adet sivi): $11.96
    Organic misir unu (2 paket): $9.98
    Organic pirinc unu (2 paket): $9.58
    Ketchup: $6.99
    Dana steak (3.55 lbs): $14.16
    Tavuk but (2 paket): $12.51
    Limon (2 lbs): $3.99
    Organic yumurta (48 adet): $16.98
    Kursun kalem #2 (32 adet): $7.99

Coupons: $5.55
    Toplam: $88.59

• @Rhonster Nerede?

• ingilterede pound sterling para birimi kullaniliyor,amerikaya gore gida fiatlari biraz daha ucuz oldugunu zannediyorum,tabi bir yerde aylik kazanca da bakmak lazim.

• @sir-altan Abi Ingiltere oldukca pahali aslinda. Bati Avrupa'da nispeten Almanya ve Italya biraz daha ucuz.

• Bu ileti silindi!

• @divionyedi Evet ShopRite da $3.99

Dana eti $3.75 ile $8 arasinda bircok yerde. Etin ozelligine, kesim bolgesine ve sekline gore degisiyor.

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea sasirtici bir sekilde target te 🤣

• Plano, TX (Dallas’in Kuzeyi)

Kira 1+1 (85m2); $1600 (su $50, pest control $6, trash service $19, car port 1 araba $30, 2 pet fee $50 dahil)
    Elektrik (Coserv) ve Gaz (Atmos); $150
    Internet (Spectrum); $50
    Iki araba (BMW 535i, Honda Civic, pesin alindi) aylik sigorta (Costco); $150
    Iki araba aylik yakit; $500 (Civic ile delivery yapiliyor)
    Iki kisi aylik mutfak&ev alisverisi; $800
    Iki kisi aylik saglik sigortasi; $300
    Iki kedi aylik; $50 (mama, kum, odul, vitamin)

Yemekleri evde yapiyoruz, ogle yemeklerini de ayda birkac kez disinda evden goturuyoruz. Haftada 2 aksam disarda yemek yemeye calisiyoruz, genellikle Asya, BBQ, Turk veya Tex-Mex tercih ediyoruz. Yemeklere genelde alkollu icecekler eslik ediyor, ortalama bir aksam yemegi $80-100.

Kisisel harcamalari da dusunmek lazim; kiyafet, kisisel bakim (kuafor, salon, kozmetik, hijyen vb.), hobby, sinema, konser, mac vb. bunlara da butce ayrilmali. Ornegin; sac kesimi $65, boya $200, pedikur $60. Mac ve konser biletleri etkinlige gore degisiyor. $40’a da aldik, $300’e de.

Bunlara ek olarak aylik ongorulemeyen masraflar mutlaka cikiyor. Saglik, pet ve araba masrafi gibi. Ornegin; arabalarin yag degisimi BMW icin $120, Honda icin $50, lastik degisimi Honda $350 gibi.

Bu masraflari artirip, azaltmak tabii ki herkesin tercihi, rakamlari standartlariniza gore belirleyebilirsiniz.

• Pittsburgh da Aylık yaşam maliyeti , ev kiraları , iş imkanları nasıl bilgisi olan varmı.
    Orada yaşayan arkadaşlar varsa beni bilgilendirebilirse memnun olurum

• @divionyedi Kasım ayında Boca da olacağız detaylar için teşekkürler.

• @burcugulsn Öncelikle tebrik ederim. Boca Raton’da mı yaşayacaksınız bilmiyorum ama eğer öyleyse çok iyi bir seçim yaptınız. Şimdiden hoşgeldiniz diyorum 👍

• @divionyedi çok teşekkür ederim 🙂 Evet uzunca araştırma sonucu Boca Ratonu tercih ettik, seçim önceliğimiz okul 🙂 Umarım herkes için her şeyin en güzeli olur.

• New Jersey (Linden) icin bizim aylik sabit harcamalarimiz icin bir guncelleme yapayim;

Kira: $2,046 (1Br apartman. Kira $2,021 ve cop $25. Her sene $575 senelik amenities fee var; havuz gym falan icin onu katmadim).

Su: $45 civari. Kiraya ek olarak geliyor.

Elektrik: Kisin $90-100, yazin $120-130. Ortalama. (PSE&G)

Ev interneti: $75 ( Xfinity. $15 modem kirasi dagil; sanirim 400mbit)

Mobil: $207 (T-mobile; 3 hat arti iphone 14pro ve 14 pro max taksidi -24 ay)

Arac sigortasi: $213 (Geico - arac 2015 Subaru Forester) tek arac.

Saglik sigortasi: $325 (Calistigim sirket uzerinden, Ben ve esim icin - BSBC)

Evcil hayvan saglik sigortasi: $65 (bunu her kopek sahibine oneririm kesin - Lemonade)

Uyelikler $60 civari (netflix, hulu bundle ve youtube premium)

Benzin: Aylik yaklasik $300 gibi. Benim is-ev arasi mesafe gunluk 75 mil gibi simdi is degistirdikten sonra. Ayda yaklasik 1,500 mil is icin yapiyorum nerdeyse.

Hepsini toplayinca sabit giderler yaklasik $3,500 civarinda.

Geri kalani cok kisisel, mutfak masrafi, ekstra harcamalar falan cok degisken kisiden kisiye, hatta bizim icin aydan aya baya degisebiliyor.

Ama ne olursa olsun o $3,500 aylik cebinizden cikiyor cunku sabit masraf.

• İleti silindi

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |