Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @periscope emeğine sağlık ülke kotaları için uğraşmışsın. Bu sene yaşadığımız bu problemin en büyük nedeni eu için kurada geçen senelere göre daha fazla kişiye id vermeleri. Örneğin benim sıram 23xxx sonlarında ancak aslında geçen senelere göre benim sıram 27XXX lerde. E diyorsunki geçen sene 27 lerede rahat rahat sıra gelmiş ancak bu sene neden gelmiyor. Bunun nedenide ikinci olumsuz durum yani 21900 e kadar seçilen özbekistan ukrayna vb ülkelerdeki başvuru isteği ve aile sayıları.

Geçen yıllarda başvuru oranı %49 larda bitmişken bu sene %54-55 arası geziyor ortalama id başına düşen kişi 2,17 iken şimdi 2,25 lerde. EU için durum bu kadar olumsuz ilerlerken öte yandan AS ve özellikle AF bölgesi geçen yıllara göre çok düşük oranlarda vize alıyor. Bizim için tek sevindirici gelişmede bu.

Bu yıl en çok 2015 e benziyor ve EU için 2015 de Temmuz ayında 550 gerçek id çağırmışlar yani bu hareketi orada da yapmışlar. 2015 Temmuz bu kadar düşük çağırmalarına rağmen Ağustos ayında 1400 gerçek id çağırmışlar. Yani EU nun kotasını aşmışlar.

Şimdi geriye tek soru işareti kalıyor AF de neden 10 bin arttırıp bu kadar biriken ready varken 4500 daha gerçek id çağırdılar. Bunun iki yanıtı var. Birincisi bizim için olumlu olabilecek olanı zaten AF de hepsini de çağırsalar kotayı yakalayamayacaklarını düşünüyorlar. İkincisi yani bizim için olumsuz olanı tamamına verdiklerinde kotayı yakalayabileceklerini düşünüyor olmaları. Birinciyi düşünüyorlarsa bence EU ya Ağustos ayında 1000 gerçek id den fazla verecekler. İkincisi yani bizim için olumsuz olanı düşünüyorlarsa bu ay artırdıklarından daha az bir gerçek id çağıracaklardır ve bu son artırma olabilir yani Eylül de arttırmaya gerek kalmayabilir. Yada ufak bir arttırım. Umarım ilk seçenek gerçekleşir ve AS ile AF bölgeleri kotalarını dolduramaz ve kota EU ya verilir. Böylece alabildiğince yüksek rakam alır EU da.

• @arnblt Sayılar ile DV 2018 içinde söyledi:

@periscope bence bundan sonra artık geriden numara gelecek mi diye beklemezler. Ready leri aktif olmaktan çıkarıp Ağustos ve Eylüle dağıtırlar gibi geliyor. O zaman rakam bayağı bir yükseğe çıkar. İnşaallah ta öyle olur. Evet benimde inancım benim Current olacağım yönünde ama inanın Ağustos 222** gelmesindense 27-28 bine gelmesine daha çok sevinirim. Sonrada Current olur zaten.

Umarim herkese sira gelir ama dedigim gibi bu sene avrupa diainda her yer.olagan.avrupa ise delirmis durumda. Eger kcc isterse net soyluyorum af ve as den gelen vizelerle eu 33 binlere bile vize verebilir. Niyet onemli.

• @onur1601 Sayılar ile DV 2018 içinde söyledi:

@periscope emeğine sağlık ülke kotaları için uğraşmışsın. Bu sene yaşadığımız bu problemin en büyük nedeni eu için kurada geçen senelere göre daha fazla kişiye id vermeleri. Örneğin benim sıram 23xxx sonlarında ancak aslında geçen senelere göre benim sıram 27XXX lerde. E diyorsunki geçen sene 27 lerede rahat rahat sıra gelmiş ancak bu sene neden gelmiyor. Bunun nedenide ikinci olumsuz durum yani 21900 e kadar seçilen özbekistan ukrayna vb ülkelerdeki başvuru isteği ve aile sayıları.

Geçen yıllarda başvuru oranı %49 larda bitmişken bu sene %54-55 arası geziyor ortalama id başına düşen kişi 2,17 iken şimdi 2,25 lerde. EU için durum bu kadar olumsuz ilerlerken öte yandan AS ve özellikle AF bölgesi geçen yıllara göre çok düşük oranlarda vize alıyor. Bizim için tek sevindirici gelişmede bu.

Bu yıl en çok 2015 e benziyor ve EU için 2015 de Temmuz ayında 550 gerçek id çağırmışlar yani bu hareketi orada da yapmışlar. 2015 Temmuz bu kadar düşük çağırmalarına rağmen Ağustos ayında 1400 gerçek id çağırmışlar. Yani EU nun kotasını aşmışlar.

Şimdi geriye tek soru işareti kalıyor AF de neden 10 bin arttırıp bu kadar biriken ready varken 4500 daha gerçek id çağırdılar. Bunun iki yanıtı var. Birincisi bizim için olumlu olabilecek olanı zaten AF de hepsini de çağırsalar kotayı yakalayamayacaklarını düşünüyorlar. İkincisi yani bizim için olumsuz olanı tamamına verdiklerinde kotayı yakalayabileceklerini düşünüyor olmaları. Birinciyi düşünüyorlarsa bence EU ya Ağustos ayında 1000 gerçek id den fazla verecekler. İkincisi yani bizim için olumsuz olanı düşünüyorlarsa bu ay artırdıklarından daha az bir gerçek id çağıracaklardır ve bu son artırma olabilir yani Eylül de arttırmaya gerek kalmayabilir. Yada ufak bir arttırım. Umarım ilk seçenek gerçekleşir ve AS ile AF bölgeleri kotalarını dolduramaz ve kota EU ya verilir. Böylece alabildiğince yüksek rakam alır EU da.

Eger hesap dogruysa ortada af ve as den artan 5000 den fazla vize var. Buradan en az 3500 vize avrupaya aktarilabilir. Sorun su ki avrupanin 21bin vize almisligi bile yok, gecen sene 20500 olmus o kadar. Bunun disinda 21 bini toplamda hic gormedim, bu sene istisna olur mu bilmiyorum.

• benim merak ettiğimde diyelim avrupa current olacak 2 ayda 6600 kişiye nasil mülakat yapacaklar ? daha önce benzeri olmuş mu acaba 2 ayda 6600 ü eritebilecekler mi

• @periscope eline sağlık öncelikle. şöyle bir fiksiyon olabilir gibi geliyor son açıklanan VBden sonra. Bunu bir dönem össdeki okul puanı gibi düşünün. Her okululun bir başarı katsayısı var ve sondaki öğrenci bundan faydalanıyor. Aslında her region kendi içinde rekabet ederken aynı zamanda region başarısı ( issued visa success ) gibi bir etmen olduğunu düşünürsek Africa current olmayabilir. Yani adamlar şunu diyebilir bu VB artışı sonrası ve AP+ readylerin durumu extreme değişmezse , biz sizi şu sayıda bitiriyoruz çünkü sizden hayır yok deyip EU'yu extreme arttırabilir. Bu sadece fiksiyon tabiiki. Çünkü data artık işe yaramıyor. Bir de bu adamlar VB açıklarken hangi algoritmaları kullanıyor bilmiyoruz. Son VB için sorun bence asia'nın current olmaması oldu. Bir de kalan 2 ay gibi kısıtlı bir süre..

• @yekta Sayılar ile DV 2018 içinde söyledi:

benim merak ettiğimde diyelim avrupa current olacak 2 ayda 6600 kişiye nasil mülakat yapacaklar ? daha önce benzeri olmuş mu acaba 2 ayda 6600 ü eritebilecekler mi

@yekta selam, o kadar kişiye sıra gelmesi mümkün görünmüyor. Alması gereken kadar kişi alacaktır öyle bir durumda.

• @onur1601 arkadaşlar ben size garantisini veririm her türlü herkes görüşmeye girer bir ay olsa bile. Yakınım çalışıyor elçilik te Amerika değil ama Avrupada çok sayıda göç alan elçilik te yani bu söylediğiniz sayılar komik çok rahat alırlar aile birleşimi bile yaparlar o kadar dosya yeterki istesinler söylensin konsolosluk bölümüne 🙂

• ⭐⭐

Bu konsolosluk kapasitesi bence konu edilecek bir konu değil. 50 ye yakın ülke var. Günde 20 case baksalar yine yetişirler. Bence bu sene verilen vize sayısı 50000 i geçecek. Sayılara bakarak konuşmak biraz anlamsız. 12 aya yayılan bir süreçte bu kadar farklı çıkarımlar olmamalı. 2013 - 2014 de 50000 den fazla vize verilmiş. 2013 ve 2014 e ait bültenlerde de bu senedeki olduğu gibi 50000 ile sınırlandırılmıştır yazıyor ama geçmişler. Afrikada da beklenen olmazsa onuda dağıtırlar. Ben Haziran ve Sonrası için hazırda 5000 vizenin olacağını düşünüyorum. Tabi bu sayıyı kaça çeker bilmiyorum.

• @yekta 6600 reel id mi kaliyor 21.900 den sonra?

• @jade 6581 tam olarak

• @periscope eline saglik inceleme icin. AFtan ve Asia dan kotayi dolduramayacaklar, senin de calisman bunu gosteriyor. KCCnin amaci verebilecekleri maksimum vizeyi dagitmak. Bu 51000leri gorse bile. Britsimon gibi olumsuz dusunemiyorum burada, ki kendileri, bu yil vize vermemek icin herseyi yapiyor KCC demekte. KCCde bu mantik olsa, AF'i numaralari bu kadar yukselmezdi. Asia'yicurrent yapmadan beklemelerinin en mantikli aciklamasi, son dakika banlar kaldirilirsa, Iran'dan cok yuklenme olacaktir. EU'da pek cok kez kendi kotasini asip 19000leri gecmis. KCC'nin mantigini degistirmesi icin gecerli bir sebep de yok suan. Bu yil EU'dan vizelere talep daha fazla. Ve zannedersem bu yil ready de gecen seneye gore daha yuksek. Yani, umarim danisman hakli cikar. Danismanin demesi, DS260lar dolduruldu ancak insanlar gitmekten vazgeciyor. Bence yine bu sebepten EU'da az bir kota acildi Temmuz icin. Readylerin durumunu gormek istiyorlar ya da mulakat tarihini tekrar alacak readyler Temmuzda yigildi. Zaten Agustos'a Eylul'e neredeyse kimse birakip da riske atmaz gorusmesini. Yani,18.300 kotasi olsa bile, readylerin cevap vermemesi EU'yu son 2 ayda harekete daha cok gecirir gibi. AF'tan ve Asia'dan vize aktarimi olucaktir EU'ya. En buyuk dilegim, Turkiye'den herkesin gorusmeye girebilmesi ve Turkiye'nin cutt offlarda except Turkey olarak cikmamasi. Bu yil cok fazla kazanan var Turkiye'den. Bir de tabi, konsolosluk yogunlugu ve cok fazla dosya ile basa cikamayacaklari durumu konusuluyor burada. O da kucuk bir ihtimal. KCC elindeki tum vizeleri kullanmak isteyecektir. Son ayda avrupaya yuklenmesi ve yogunluk yasamasi gerekse bile. Ordan burdan kalan vizeleri beklemekten baska caremiz yok gibi 🙂 😞

• Selamlar,
    Nisan ayı sonuna kadar verilen isued ve ap toplamını yine o süreye kadar olan gerçek id'lerin başvuru yapan id lere oranı ile aşağıdaki şekilde hesaplama yaptım.
    Şayet Nisan ayı sonuna kadar alınan vize oranı değişmez ve AF ile AS bölgelerinde tüm id leri çağırırlarsa verilebilecek vize adetlerini çıkarmaya çalıştım.

Sonuca ulaşmak için en çok benzerlik gösteren 2015 yılında AP de kalan ve vize alamayan adetleri bu sayıdan çıkararak verilen issued e ulaştım. Bu bölgelerdeki başvuru oranlarında büyük değişiklikler olmaz ise alabilecekleri vize sayıları yaklaşık bunlar olacaktır.

AF ve AS kotalarını hatırlayamadım hatırlayanlar varsa buradan EU ya kalabilecek yaklaşık vize adetlerini yazabilirlerse sevinirim.

Hesaplama;
    (TOPLAM GERÇEK ID) X (ORT BAŞVURU YUZDESI) X (ID BAŞINA VERİLEN VIZE ADET)

AF
    32541 X 0.38 X 1.73 = 21.392
    2015 YILI AP SAYISI = 1307
    YAKLAŞIK ISSUED = 20.100

AS
    8488 X 0.40 X 1.89 = 6.416
    2015 YILI AP SAYISI = 397
    YAKLAŞIK ISSUED = 6000

EU
    20915 X 0.54 X 2.25 = 25.411
    2015 YILI AP SAYISI = 777
    YAKLAŞIK ISSUED = 24.600

• @onur1601 EU response rate şuan %61.9

• Yalniz bu sene ile 2015 i karsilastirmak dogru degil. Bu sene eu dan vize alan cok fazla, bu sene asyada iki buyuk.ulkeye seyahat yasagi nedeniyle vize kalacak yani istisnai bir durum var, afrikada buyuk.kazananlarin 2 3 tanesi haric hemen.hepsi fakir ulkeler vize almak icin ugrasmiyor ya da ugrasamiyor, bunlar onemli diger yandan trump in guvenlikci politikalarida var. Ona gore hesaplamak lazim. Ve en onemlisi kcc nin bosta kqlan vizeleri kullanmak.istemesi lazim 2013 yolinda 34 bin voze vererek.kapattiklarini unutmayalim gerci o srne butun bolgeler cok az vize almisti...

• Peki kcc nin 50 bin vize vermesi mecburi mi ? . Yarın birgün bu senede 35 bin vize vercez diyip sezonu kapatmaz değil mi ?

• @superdem22 Sayılar ile DV 2018 içinde söyledi:

@periscope eline sağlık öncelikle. şöyle bir fiksiyon olabilir gibi geliyor son açıklanan VBden sonra. Bunu bir dönem össdeki okul puanı gibi düşünün. Her okululun bir başarı katsayısı var ve sondaki öğrenci bundan faydalanıyor. Aslında her region kendi içinde rekabet ederken aynı zamanda region başarısı ( issued visa success ) gibi bir etmen olduğunu düşünürsek Africa current olmayabilir. Yani adamlar şunu diyebilir bu VB artışı sonrası ve AP+ readylerin durumu extreme değişmezse , biz sizi şu sayıda bitiriyoruz çünkü sizden hayır yok deyip EU'yu extreme arttırabilir. Bu sadece fiksiyon tabiiki. Çünkü data artık işe yaramıyor. Bir de bu adamlar VB açıklarken hangi algoritmaları kullanıyor bilmiyoruz. Son VB için sorun bence asia'nın current olmaması oldu. Bir de kalan 2 ay gibi kısıtlı bir süre..

Hocam kurguya gerek yok afrika konusunda bu dediginiz oldu cunku 2015 yilinda sanirim af 90 bine kadar gidiyorken 50 bin finalncutoff oldu af icin ve avrupaya yol verdiler. Yani bu dediginiz olmamis bir sey degil.

• @periscope Current falan yapmadan, 35000 ile mi kapatmislardi 2012de? baktim simdi de toplam rakamlarina bolgelerin, 2012de boyle az bir sayi olmasi icin, her yeri current yapip,35000 ile kapatmislardir umarim. Aksi halde, herhangi bir bolge current kalamayip dusuk bir rakamla cut off olduysa, bu biraz sikinti. @crazycells ya da diger arkadaslar, 2012'de 34.463 vize verilirken; bolgelerdeki kazanan sayilari ve cut off araliklarini bilen varmi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yekta Sayılar ile DV 2018 içinde söyledi:

Peki kcc nin 50 bin vize vermesi mecburi mi ? . Yarın birgün bu senede 35 bin vize vercez diyip sezonu kapatmaz değil mi ?

hayir mecburi degil. Verilebilecek maksimum vize sayisi bu.
    50.000 + NACARA programindan kullanilmayan vizeler. Ama dediginiz gibi 35.000'de de kapatmazlar 🙂 50.000'e yaklastirmaya calisirlar. Son ay KCC'yi cok fazla is bekliyor kanimca 🙂

• Current olmus muydu, bilmiyorum ama 34 bin dogru

• @burak-yavuzalp Sayılar ile DV 2018 içinde söyledi:

@onur1601 EU response rate şuan %61.9

@Burak-Yavuzalp o zaman durumumuz daha vahim 🙂 Ben hesaplamayi mevcut ap+issued ve mayis,haziran sonradan ready statusune gelerek alabilecekler ile hesapladim.

Bu sekilde olursa suana kadar cagirilan 14334 gercek id ile ;
    14334X0,62X2,25=19995 vize Temmuz sonunda verilmis olacak anlamina gelir. Bu hesap cok dogru olmaz. Ben benim hesabimin dogru oldugunu dusunuyorum. Eminim sende oyle olmasini istiyorsundur 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |