Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@maydin, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Merhaba, forumdaki başlıklarda aradım fakat bulamadım, küçük bir sorum olacak. Ben J1 vizesi ile 1 ay önce Amerikaya geldim UCLA' de postdoc yapıyorum. Eşim ve oğlumda J2 vizesine sahipler ve henüz Türkiyedeler, ben önce ev vs gibi işleri halledeyim sonra onlar gelsin istedim. Şimdi tüm işlerimi hallettim ve artık eşim ve oğlumu buraya getireceğim. Sorum şu, J2 vize sahiplerinin J1 gibi Amerikaya en geç program başlangıcından 1 ay sonrasına kadar giriş yapmalıdır gibi bir koşulu varmı acaba. Benim bildiğim kadarıyla J1 sahibi Amerikada bulunduğu sürece J2 gelebilmekte. Bu hususta bilgisi olan varmıdır. Saygılarımla.

J1 ile beraber veya J1 vize sahibi ABD'ye girdikten sonra giris yapabilir. Programa katilan kisi kendisi olmadigi icin dediginiz gibi bir kisitlama yok. J1 vize sahibi ABD'de oldugu surece giris yapabilir.

Gecerli bir vize ve kendisi icin hazirlanmis DS-2019 formuyla ABD'ye giris yapabilir...

• @crazycells Çok teşekkür ederim cevabınız için, bu forumdan çok faydalı bilgiler öğreniyoruz. Çok sağolun.

• F2 vizesine sahip kişi Türk şirketine bağlı olarak Amerika'da remote olarak çalışabilir mi?

Eylül 2023'de Amerika'da bir üniversitede araştırma asistanı olarak doktora yapacağım. Eşim yazılım mühendisi ve turist vizesi var 2 kez giriş-çıkıs yaptı. F2 vizesi aldığı takdirde bana bağımlı olarak yaşayacak ve bu durum bizi zorlayacaktır. Çalışma vizesi sponsor gerektiğinden oraya gittiğimizde ancak başvurabileceğiz ve bunun için de 1 seneye yakın süreç gerekiyor diye biliyoruz. Benim sorum bizim gibi durumda olan çiftler varsa eşi remote olarak çalışabiliyorsa turist vizesinin kalması mı mantıklı çünkü f2 vizesine rağmen hala daha çalıştığı ve Amerika'da oturduğu ortaya çıkarsa sonuçları vize iptali ve Amerika'ya girememek olabilir. Çalıştığı yerden istifa etmeden turist vizesi ile Amerika'da 6 ay ikamet etmek ve remote çalışmak sizce mantıklı mıdır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@money-money-money, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

F2 vizesine sahip kişi Türk şirketine bağlı olarak Amerika'da remote olarak çalışabilir mi?

Eylül 2023'de Amerika'da bir üniversitede araştırma asistanı olarak doktora yapacağım. Eşim yazılım mühendisi ve turist vizesi var 2 kez giriş-çıkıs yaptı. F2 vizesi aldığı takdirde bana bağımlı olarak yaşayacak ve bu durum bizi zorlayacaktır. Çalışma vizesi sponsor gerektiğinden oraya gittiğimizde ancak başvurabileceğiz ve bunun için de 1 seneye yakın süreç gerekiyor diye biliyoruz. Benim sorum bizim gibi durumda olan çiftler varsa eşi remote olarak çalışabiliyorsa turist vizesinin kalması mı mantıklı çünkü f2 vizesine rağmen hala daha çalıştığı ve Amerika'da oturduğu ortaya çıkarsa sonuçları vize iptali ve Amerika'ya girememek olabilir. Çalıştığı yerden istifa etmeden turist vizesi ile Amerika'da 6 ay ikamet etmek ve remote çalışmak sizce mantıklı mıdır?

eger remote calistigi yer ABD degilse, yani Turkiye'de bir yerde calisiyorsa bu durumda sorun olmamasi lazim diye dusunuyorum.

• @mutlu234, içinde söyledi: Öğrenci vizesi alan kişi evli ise eşler ne yapabilir? (M2 vs F2 vs J2)

Merhabalar. Ben J1 ile research scholar olarak ABD'deyim. Esim ve kizim da J2 ile yanimdalar. Esim icin EAD'ye basvurmak istiyoruz. Sureci anlatan bir bolum bulamadim. I-765'i doldurduk, gerekli belgeleri hazirladik, money order ile ucreti halledecegiz ve sonra hepsini posta ile mi gonderecegiz?
    Bunu yuzyuze yapmanin bir yolu yok mudur? Eksiklik cikmasindan cekiniyorum. Yada bu adimlari tane tane anlatan bir yer yok mudur? USCIS'in instructions dosyasinin tamamini okudum. Simdiden tesekkur ederim cevaplariniz icin.

Bunu yazalı 8 ay olmuş ancak daha yeni EAD'ye başvurdum eşim için. Araya çok karışık işler, hastalıklar, ameliyatlar vs girdi. İleride başvuracaklara yol göstermek için buraya neler yaptığımı yazmak istedim.
    Buradaki yenilik artık G1450 diye bir formu doldurup dosyaya ekleyip kredi kartınız ile ödemeyi yapabiliyormuşsunuz.
    Gönderdiğim dosyada neler var:

• Doldurulmuş güncel i-765
    • Financial statement sample letter (internette bolca örneği var)
    • En güncel i-94'ler (j1 ve j2lerin her birinin)
    • J1 ve J2'lerin pasaport ve vize ile stamp fotokopileri
    • J1 ve J2'lerin güncel DS-2019'ları
    • G-1450 (credit card payment form)
    • 2 tane pasaport fotosu 2x2 inch
    • J1'in varsa maaş, burs vb ödemelerini gösteren belgeler
    • Evliliği ispatlayacak belgeler
    • Form G-1145 (e-notification form) bu form opsiyonel, USCIS belgenizi teslim aldığında vs bildirim almak istiyorsanız dolduruyorsunuz.

Güncel ücret $410.
    Umarım faydalı olur birilerine.

Dosya gönderim tarihi: 22 Haziran 2023
    Dosyanin teslim edildigi tarih: 23 Haziran 2023
    Kredi kartından paranın çekildiği tarih: 29 Haziran 2023
    SSN'in eve gelis tarihi: 8 Ekim 2023
    Calisma karti da 2-3 gun icinde teslim edildi.

• Merhaba, esimle birlikte F1 iken benim F1 vizesi devamsizliktan dolayi terminate oldu. F2 ya basvurmak icin ne yapmak gerekir. Giris cikis yapmak zorunda miyiz bilen arkadaslar yardimci olursa sevinirim.

• Green Card sahibiyim yakında vatandaş olacağım ve sonrasında başka bir ülkede yaşayacağım. Bu yüzden eşime green card a başvuru yapmayı düşünmüyorum, bunun yerine benim yanımda kısa süreli kalabilmesi ve benimle seyahat yapabilmesi için B2 veya F2 vizesi düşünüyorum. B2 için uzun bekleme süresi olduğundan F2 ye yöneldim ama Green Card sahibinin eşinin F2 alması tam olarak mümkün müdür bilmiyorum. Bilgisi olan varsa yanıtlayabilir mi?

• Arkadaslar merhaba EAD yenilemek icin basvuracagim. Tekrardan Financial Statement Letter yazmak gerekli midir? Eski belgelere ek olarak eski EAD fotokopisini ekleyecegim, baska bir sey eklemek gerekir mi? Tesekkurler.

• Merhaba, ağustos ayında doktora programı için Amerika’ya gideceğim, nişanlım ile beraber gitmeyi planlıyoruz. ağustos ayında F1/F2 vizelerimizi alıp beraber gidebilmemiz için hangi tarihte evlenmeliyiz? Örneğin mayıs ayında evlenip yine mayıs ayında vize başvurusu yapmak, evliliğin sahte olduğu izlenimi yaratır mı? Evlendikten hemen sonra başvurmanın bir dezavantajı var mıdır acaba?

Çok teşekkür ederim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

53

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.9k

| | | |