Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Sevgili arkadaşlar, şirketim beni H1b vizesi ile Amerikaya reloke etmek istiyor. Malum ben de çok istiyorum bu durumu. Fakat bugün yöneticimle konuştuk, izlenecek yollarla ilgili en ufak bir fikirleri yok. Benim yönlendirmemi rica ettiler. Burada sizce nasıl yönlendirebilirim? Avukatla mı çalışmam gerekir? Amerikada avukat mı bulmak doğru olur? Çünkü mevcut pozisyonumla mı gitmemin doğru olacağına ya da yeni pozisyon açıp bana özel o şekilde mi geçeceğime karar vermemiz gerekiyor. Hem şirketin ayrı, hem benim ayrı izlemem gereken adımlar için forumu hatmediyorum şu anda. Ancak external bi kaynak varsa güvenilir, buna da açığım tamamen 🙂

• Merhabalar,

Benimde sonunda sürecim tamamlandı sayılır. Bilgi olması için paylaşayım. Öncelikle çok hafife almışız onu belirteyim. Kura çıktıktan sonra 1 haftada herşeyi toplar hallederiz diyorduk ama firma ile görüşmeler gitti geldi vs derken 70. günde falan dosya submit oldu. Tavsiyem ne kadar kolay gözüksede saçma sapan bir durumdan vakit uzayabilyor. Önce DOL dan bir maaş onayı geliyor. Bizde çalışılacak adres yüzünden bu iki kere yapıldı. her biri 1 hafta sürdü. Onun peşine USCIS e gitti dosyalar. Bütün süreç ile avukat ilgilendi. Yazıların yazılması kargolanmalar, imzalanmalar, çeklerin gönderilmesi derken vakit akıp geçiyor.

Buradaki uzun randevu tarihleri ve işverenin acil ihtiyacı sebebi ile Premium Processing yapıldı ve 10 gün içinde onay geldi. Daha sonra haziran sonunda ancak ocak başına randevu alabildik. Bunun peşine birkaç gün sonra bir yazı ile ihtiyacı belirtip premium processingden bahsederek randevuyu bayram sonrasına çekebildik. Gününü saatini konsolosluk kendi ayarladı.

Randevu günüde konuşma 1 dakika falan sürmüştür. Eğitimimi ve oradaki pozisyonumu sordular sadece. Evrak olarak hazırlanması gerekenler randevu mailinde yazıyor. Hepsini ve ek olarak USCIS e giden bana ait belgelerin orjinallerinide (USCIS e herşeyin taraması gitti. Isveren çıktısını alıp dosyaya koydu sadece) yanımda götürmüştüm. Hiçbirine gerek olmadı. Sadece kabul belgei I797-B ye baktılar. Benim yanımda taramanın çıktısı vardı. Orjinali iş verene gidiyor. Onun orjinalini sordular. İş verende deyince çıktısı ile devam edildi.

Artık sırada uçak bileti alıp ilk girişi yapmak var.

Aslında uzaktan bakınca süreç çok kolay, siz cv, diploma hazırlayacaksınız, şirkette birkaç doküman toplayacak ve bir form var onu doldurup devam edeceksiniz.. Bunların hepsine ilk bakışta ne varki diyebilirsiniz. Ve belkide başarırsınız ama tavsiyem avukatla ilerlemeniz ve her adımda olaya dahil etmeniz. Dosyada job offer veya durumu destekleyici mektuplar olacak. Burada avukatın başka örnekler/dava/kararlar ile destekleyici bir şey yazması önemli olacaktır. En azından soru gelip sürecin uzamasını önleyecektir.

• @wanti, içinde söyledi: (H1B) Çalışma Vizesi

Merhabalar,

Benimde sonunda sürecim tamamlandı sayılır. Bilgi olması için paylaşayım. Öncelikle çok hafife almışız onu belirteyim. Kura çıktıktan sonra 1 haftada herşeyi toplar hallederiz diyorduk ama firma ile görüşmeler gitti geldi vs derken 70. günde falan dosya submit oldu. Tavsiyem ne kadar kolay gözüksede saçma sapan bir durumdan vakit uzayabilyor. Önce DOL dan bir maaş onayı geliyor. Bizde çalışılacak adres yüzünden bu iki kere yapıldı. her biri 1 hafta sürdü. Onun peşine USCIS e gitti dosyalar. Bütün süreç ile avukat ilgilendi. Yazıların yazılması kargolanmalar, imzalanmalar, çeklerin gönderilmesi derken vakit akıp geçiyor.

Buradaki uzun randevu tarihleri ve işverenin acil ihtiyacı sebebi ile Premium Processing yapıldı ve 10 gün içinde onay geldi. Daha sonra haziran sonunda ancak ocak başına randevu alabildik. Bunun peşine birkaç gün sonra bir yazı ile ihtiyacı belirtip premium processingden bahsederek randevuyu bayram sonrasına çekebildik. Gününü saatini konsolosluk kendi ayarladı.

Randevu günüde konuşma 1 dakika falan sürmüştür. Eğitimimi ve oradaki pozisyonumu sordular sadece. Evrak olarak hazırlanması gerekenler randevu mailinde yazıyor. Hepsini ve ek olarak USCIS e giden bana ait belgelerin orjinallerinide (USCIS e herşeyin taraması gitti. Isveren çıktısını alıp dosyaya koydu sadece) yanımda götürmüştüm. Hiçbirine gerek olmadı. Sadece kabul belgei I797-B ye baktılar. Benim yanımda taramanın çıktısı vardı. Orjinali iş verene gidiyor. Onun orjinalini sordular. İş verende deyince çıktısı ile devam edildi.

Artık sırada uçak bileti alıp ilk girişi yapmak var.

Aslında uzaktan bakınca süreç çok kolay, siz cv, diploma hazırlayacaksınız, şirkette birkaç doküman toplayacak ve bir form var onu doldurup devam edeceksiniz.. Bunların hepsine ilk bakışta ne varki diyebilirsiniz. Ve belkide başarırsınız ama tavsiyem avukatla ilerlemeniz ve her adımda olaya dahil etmeniz. Dosyada job offer veya durumu destekleyici mektuplar olacak. Burada avukatın başka örnekler/dava/kararlar ile destekleyici bir şey yazması önemli olacaktır. En azından soru gelip sürecin uzamasını önleyecektir.

Hcam hayırlı olsun h2b vizeniz.
    Mesleğiniz nedir ?
    Hangi pozisyon için başvuru yaptınız?
    İşi nerden nasıl buldunuz?
    Şirket ismi nedir acaba?
    Nasıl şirket ile iletişime geçtiniz ve mail içeriğini nasıl olmalı nasıl bir cv hazirladiniz?

Kısaca bilgi verirseniz bilgiler için de ön ayak olur. Teşekkürler.

• @mexido, içinde söyledi: (H1B) Çalışma Vizesi

Mesleğiniz nedir ?
    Şirket ismi nedir acaba?
    Nasıl şirket ile iletişime geçtiniz ve mail içeriğini nasıl olmalı nasıl bir cv hazirladiniz?

Vize H1b, Meslek İnşaat Yüksek Müh. Proje müdürü olarak orada olacağım. İşi bulmak biraz şans oldu. İş ile alakalı konuştuğum birinden direkt teklif geldi. Telefonla konuştuk anlaştık ve süreç başladı.

• @wanti Hayırlı uğurlu olsun. Açıkcası h1b'daki kura süreci insanı korkutuyor. O kadar ayarlıyorsun iş buluyorsun fakat kura çıkmıyor mesela, çıldırırsın 🙂

• @wanti, içinde söyledi: (H1B) Çalışma Vizesi

@mexido, içinde söyledi: (H1B) Çalışma Vizesi

Mesleğiniz nedir ?
    Şirket ismi nedir acaba?

Vize H1b, Meslek İnşaat Yüksek Müh. Proje müdürü olarak orada olacağım. İşi bulmak biraz şans oldu. İş ile alakalı konuştuğum birinden direkt teklif geldi. Telefonla konuştuk anlaştık ve süreç başladı.

Anladim hcm sizin vize h1b imiş ben h2b sandım :). Teşekkürler bilgilendirme için.

• @heroinchains, içinde söyledi: (H1B) Çalışma Vizesi

@wanti Hayırlı uğurlu olsun. Açıkcası h1b'daki kura süreci insanı korkutuyor. O kadar ayarlıyorsun iş buluyorsun fakat kura çıkmıyor mesela, çıldırırsın 🙂

Doğru ama en azından ihtimal daha yüksek.

• Bana bir şirketten resmi iş teklifi geldi. Hangi vize türüne başvuracağım? Lütfen yardım edin.

• @Denise-González Kendiniz basvuramazsiniz. Sadece firma sizin adiniza H1B basvurusu yapabilir.

• Selam arkadaşlar, ABD konsolosluğuyla iletişime geçebileceğim mail adresleri paylaşabilir misiniz?

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   ayvalik10 ayvalik10 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   kendinifavlayan kendinifavlayan 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   U uzaysan 

• Merhaba arkadaşlar - H1B vizesi için önce çekilişe katılıp, sonradan sponsor olacak firmayı mı bulmak gerekiyor? Yoksa önce firmayı bulup ondan sonra çekilişe katılmak mı gerekiyor? Bir de firmanın bizim için vize başvurusunda harcayacağı para yaklaşık ne kadar tutuyor? Bilgilendiren olabilirse çok memnun olurum. Selamlar.

• Merhaba arkadaşlar. Amerikanın deniz aşırı sömürgelerinden Guam adasında müteahhitlik işi almış bulunmaktayız. Haliyle mühendis/mimar, mavi yaka ve işçi ihtiyacımız olacak. H1B vizesinin ortalama temin süresi ne kadar oluyor. Bilgilendirebiliseniz sevinirim

• @koc2022, içinde söyledi: (H1B) Çalışma Vizesi

Merhaba arkadaşlar - H1B vizesi için önce çekilişe katılıp, sonradan sponsor olacak firmayı mı bulmak gerekiyor? Yoksa önce firmayı bulup ondan sonra çekilişe katılmak mı gerekiyor? Bir de firmanın bizim için vize başvurusunda harcayacağı para yaklaşık ne kadar tutuyor? Bilgilendiren olabilirse çok memnun olurum. Selamlar.

Önce firmayı bulacaksınız. Firma sizin için başvuracak. Toplamda 5k usd civarı tutuyor. Bunun devlete ödenecek kısmını 2k civarı firmanın ödemesi gerek.

• @Emre-Birand, içinde söyledi: (H1B) Çalışma Vizesi

Merhaba arkadaşlar. Amerikanın deniz aşırı sömürgelerinden Guam adasında müteahhitlik işi almış bulunmaktayız. Haliyle mühendis/mimar, mavi yaka ve işçi ihtiyacımız olacak. H1B vizesinin ortalama temin süresi ne kadar oluyor. Bilgilendirebiliseniz sevinirim

H1 ile mühendis mimara başvurabilirsiniz. Bu sene kuradan çıkarlarsa en erken Ekim 2023 de iş başı yapabilirler.

• Tekrar etmekte fayda görüyorum. Müheahhitlik işi aldık. Firma hali hazırda var. Benim gidip firma aramama gerek yok. Türk mühendis mimar arkadaşlarla anlaştığımız takdirde vize en erken ne zaman çıkıyor. Soru bu.

• @wanti Teşekkürler. Sanırım 1 Nisan dan başlayarak 5 gün sürecek çekilişe katılma başvurusu mudur bahsettiğiniz? Yani bu çekilişe başvuruyu yapabilmek için firmayı bulduğumuza dair bir belge, ön başvuru v.s. bir şey var mı? Bu prosedürü net anlatan bir kaynak var mıdır? Teşekkürler.

• @Emre-Birand, içinde söyledi: (H1B) Çalışma Vizesi

Tekrar etmekte fayda görüyorum. Müheahhitlik işi aldık. Firma hali hazırda var. Benim gidip firma aramama gerek yok. Türk mühendis mimar arkadaşlarla anlaştığımız takdirde vize en erken ne zaman çıkıyor. Soru bu.

Vize sürecine girmek için önce kuradan çıkmakgerekiyor. Çıkarsa yasal olarak 1 ekim 2023 en erken iş başı

• @koc2022, içinde söyledi: (H1B) Çalışma Vizesi

@wanti Teşekkürler. Sanırım 1 Nisan dan başlayarak 5 gün sürecek çekilişe katılma başvurusu mudur bahsettiğiniz? Yani bu çekilişe başvuruyu yapabilmek için firmayı bulduğumuza dair bir belge, ön başvuru v.s. bir şey var mı? Bu prosedürü net anlatan bir kaynak var mıdır? Teşekkürler.

Prosedür değişmedi ise geçen sene mart ayı başında kayıt yapıldı. 30 31 mart gibi sonuçlar açıklandı. Siz hiç birşey yapmıyorsunuz süreci komple işveren veya avukatı yürütüyor.

Siin yapacağınız sadece çalışacak firma bulmak. Youtube da çok sayıda video mevcut

• @wanti Çok teşekkürler bilgiler için

• H1B ile coktan calistiginiz sirketle basvurmak mumkun degil mi? Illa yeni bir sirket ve pozisyon mu olmasi gerekiyor? Sirket ici relokasyon yapanlar direkt L olarak mi nitelendiriliyor?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |