Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhabalar. Ben ABD'de F1 tipi vize kullanarak mühendislik alaninda doktora yaptim ve yine ABD'de bir firmada 'change of status' opsiyonunu kullanarak cekilisten kazandigim H1B vizesiyle calismaktayim. Türkiye'ye Subat ayinda bir tatil planliyorum ve tatilimden sonra ABD'ye geri dönebilmek icin Istanbul'daki konsolosluktan pasaportuma H1B vizesini vurdurmak icin bir randevu aldim. Covid dolayisiyla konsoloslugun kapanmayacagi ve uluslarasi seyahatlere tekrar kisitlamalar gelmeyecegi varsayiminda bulunursak, bu seyahat ve konsolosluk randevusu planinda bana uyarilarda bulunabileceginiz noktalar görebiliyor musunuz acaba? Benim aklima gelen en kötü senaryo konsolosluktaki randevumda idari isleme tabi tutulmam ve bu idari islemin ABD'deki sirketimin bana artik müsamaha gösteremeyecegi kadar uzamasi (Sirketimi sanirim iki ay kadar bir beklemeye ikna edebilirim.) ve benimle yola devam etmeme karari almalari. Doktoram sirasinda Istanbul'daki konsolosluga 2013 ve 2018 yillarinda F1 vizesi icin basvuruda bulunmus her iki seferde de idari isleme tabi tutulmus ve konsolosluktan meshur 'sari kagit'la ayrilmak zorunda kalmistim. Neyse ki her iki idari islem de onar gün kadar sürmüstü. Özetle Subat ayinda Istanbul'daki konsoloslukta H1B vize randevum öncesinde, sirasinda ve sonrasinda nelerin yolunda gitmeyecegi konusundaki her türlü görüs ve tecrübelerinize acigim ve simdiden tesekkür ederim.

• Aranizda hic H1B vize uzatmasi icin approval alip visa stamp'inde reject alan var mi? Bir arkadasim 4 aydir 'administrative processing' asamasinda rejection sonrasi. Ne zaman sonuclanabilecegi hakkinda hic bir bilgi yok ve Ankara'da tikili kaldi, Amerika'ya gelemiyor. Simdilik isini uzaktan yapiyor ama cok endiseli. Acaba benzer deneyimi olan biri var mi?

• Merhaba,
    Geçen hafta H1B ve H4 vizeleri için mülakat zorunluluğunun kaldırıldığına ilişkin bir haber okudum. (https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news/important-announcement-on-waivers-of-the-interview-requirement-for-certain-nonimmigrant-visas.html). Bu konuda konsolosluklardan bir mesaj alan oldu mu? Başvurusu bu kategoriye girenlerin randevularını iptal mi edecekler sizce?

• @strada Bu konu hakkinda Istanbul ile iletisime gecmistim. DoS bu policy inin isleme konulmasini her konsoloslugun kendi kararina biraktigini ve Istanbul'un henuz bunu uygulamaya baslamadigini belirttiler. Bu durumda bir degisiklik olursa konsoloslugun sitesinde yayinlayacaklar sanirim.

• @neptuniumm
    Oncelikle basarilarinizdan dolayi tebrik ederim. Hangi muhendislik alaninda doktora yaptiniz?
    Muhtemel senaryolar sizin tahmin ettiginiz gibi. Gorusme sirasinda mesleginiz ve egitiminiz hakkinda sorular gelmesi olasi. Eger idari isleme tabi olursaniz ve sirketiniz izin verirse, bir sureligine Turkiye'den calismayi teklif edebilirsiniz. Fakat bu konuda sanirim vergisel bir calisma sure siniri var. Yani H1B statusunde calisan bir elemanin uzun sure uzak bir yerden calismasi hem immigration hem de tax law lari konusunda sirketinizle iletisime gecmeniz gerekir muhtemelen.

• Herkese selamlar,

Türkiye'den Amerika'ya yaptığım iş başvurusunda geri dönüş aldım. Ancak geri dönen firma daha önce H1B süreciyle bir kişiyi çalıştırmamış. Süreçle ilgili çok az bilgileri olduğunu ve masrafların caydırıcı bir etmen olduğundan bahsettiler. Bu masraflarla ilgili alınan yıllık ödemede bir ayarlama yapılarak bu problemin üstesinden gelinebilir mi bilgisi olan var mı? Bir de Türkiye'den benim gibi iş başvurusunda bulunup bu vize sınıfı ile gidilen senaryoda süreç ne kadar sürüyor? Yani başvuru sanırım mart ayında yapılıyor, marttan sonra kaç ay öngörmeliyiz sürecin tamamlanması için?

• Herkese selamlar,

Türkiye'den Amerika'ya yaptığım iş başvurusunda geri dönüş aldım. Ancak geri dönen firma daha önce H1B süreciyle bir kişiyi çalıştırmamış. Süreçle ilgili çok az bilgileri olduğunu ve masrafların caydırıcı bir etmen olduğundan bahsettiler. Bu masraflarla ilgili alınan yıllık ödemede bir ayarlama yapılarak bu problemin üstesinden gelinebilir mi bilgisi olan var mı? Bir de Türkiye'den benim gibi iş başvurusunda bulunup bu vize sınıfı ile gidilen senaryoda süreç ne kadar sürüyor? Yani başvuru sanırım mart ayında yapılıyor, marttan sonra kaç ay öngörmeliyiz sürecin tamamlanması için?

• Sayin @kntrgt H1B vizesinde isverenin size verecegi ucret devlet tarafindan belirlenmis bu nedenle resmi olarak ucretin ayarlanmasi gibi durum soz konusu olmaz.
    Basvuruyu yaptiktan sonra Nisan ayinda bir kura sureci oluyor yani ucreti yatirsaniz bile vizeye basvuru hakki kazanacaginiz garanti degil. Normal sartlarda surec basvurdugunuz yilin 1 Ekim tarihinde baslayacak sekilde isliyor.

• @strada
    Mrb Benim size bir sorum olacak. Amerika'dan bir Collegedan Assitant Professor olarak iş teklifi aldım ancak okul vize için sponsor olmuyor. Ben de I-129 ve Premium Process'e başvurmak istiyorum H1B için. Siz süreci nasıl yönettiniz. Ne yapmamı tavsiye edersiniz. Bana süreç hakkında bilgi verebilir misiniz. Nelere dikkat edilmeli.
    Teşekkürler

• @crazycells, içinde söyledi: (H1B) Çalışma Vizesi

H1B sureciyle ilgili buraya daha sonra bilgiler aktaracagim. Yani forum diliyle -reserved- 🙂

Mrb Benim size bir sorum olacak. Amerika'dan bir Collegedan Assitant Professor olarak iş teklifi aldım ancak okul vize için sponsor olmuyor. Ben de I-129 ve Premium Process'e başvurmak istiyorum H1B için. Siz süreci nasıl yönettiniz. Ne yapmamı tavsiye edersiniz. Bana süreç hakkında bilgi verebilir misiniz. Nelere dikkat edilmeli.
    Teşekkürler

• @fayette Oncelikle is teklifinizden dolayi sizi tebrik ederim. H1B statusu edinebilmeniz icin okulun sponsor olarak basvuru yapmasi gerekiyor. Maalesef kendi adiniza basvuru yapamazsiniz.

• İyi günler bende spondor arıyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim

• @neptuniumm Eger subattakini gorusmene gittiysen deneyimini paylasabilir misin ? Benzer durumda olan arkadaslara boylelikle yardimci olabiliriz. (Benimde yakin zamanda gorusmem var). Tesekkurler

• Merhaba.
    Ben ve eşimin turist vizemiz var. Turist vizesi ile Amerika’ya geldik.eşim burada iken iş görüşmeleri yaptı ve bir firma h1b vizesi için başvuru yaptı.ben eşimden dolayı h4vizesi alıyormuşum ancak benim birkaç aylığına Türkiye’ye dönmem gerekiyor.ben Türkiyede iken eşimin vizesi değilşirse benm turist vizesi ile tekrar Amerika’ya girmem sıkıntı olur mu?h4 vizesine değişecek isem vize randevuları çok uzak tarihe veriliyor .Türkiye’de iken vize değişikliği için nasıl bir yol izlemem gerekir?

• Merhaba arkadaşlar
    Eşim ve ben turist vizesi ile Amerika’ya geldik .eşim iş kabulü aldı ve çalışacağı firma h1b vizesi çıkaracak .banada sanırım bu durumda h4 çıkıyormuş .ancak benm 3aylığına ailevi sebepten dolayı Türkiye’ye gitmem gerekiyor .eşimin vizesi ben türkiyede iken çıktığında ben turist vizesi ile Amerika’ya giriş yapabilir miyim ?yoksa h4vizesi almam şart mı?alacak isem malum randevu tarihleri çok ileriye veriliyor .bu vize değişikliği için ayrı randevu sistemi var mı?bizzat gitmek mi gerekiyor yoksa posta yoluyla hemen halloluyor mu?birde bana konsoloslukta turist vizesi iptal edip h4 vermeme ihtimalleri var mı?teşekkürler

• Merhaba, Amerika'da daha once master yaptim. Mart ayinda Amerika'da bir sirket benim icin H1B'ye basvuracak. Eger secilirsem, sizce interview'i ne zamana alabilirim? Suan cok gece randevu veriyorlar biliyorum ama sizin bir tahmininiz var mi diye merak ediyorum. Sizce Mart'da secilirsem randevumu ne zamana alabilirim? Simdiden yardimlariniz icin tesekkurler.

• @asygos Esinizin is teklifinden dolayi sizi tebrik ederim. Su an Istanbul (Ankara sadece gozmen vizeleriyle ilgileniyor), hem h1b hem de h4 vizeleri icin en az 1 sene sonrasina gun veriyor. Fakat emergency olarak gorusme talebi etmeniz mumkun. Eger Istanbul kabul ederse daha kisa bir surede gun verebilme ihtimali mevcut. Siz de h4 vizesi icin ailevi nedenlerden dolayi esinizle beraber gitmeniz gerektiginden emergency gorusme talebinde bulunabilirsiniz. Durumunuzu [email protected] a mail atarak aciklayip bilgi alabilirsiniz. Benim tecrubelerime gore, cevap veriyor ve yardimci olmaya calisiyorlar. Eger size emergency gorusme gunu verilmezse turist vizesiyle giris yapabilirsiniz. Fakat, vize turunun izin verdigi surece burda kalabilirsiniz. Turist vizesiyle giris yaptiktan sonra turist vizesinden h4 statusune cevirme imkaniniz var. Bu konuda su linkten bilgi alabilirsiniz: https://www.uscis.gov/visit-the-united-states/change-my-nonimmigrant-status. Statu degisikliginden sonra ulkeden cikip girme durumunuzda h4 vizesi almaniz gerekecek. Sanirim posta yoluyla basvuru yapilamiyor ama bu konuyu da sorabilirsiniz.

• @zerrin0 Is teklifiniz icin tebrik ederim. Istanbul'dan emergency olarak gorusme talebi etmeniz mumkun. Eger Istanbul kabul ederse daha kisa bir surede gun verebilme ihtimali mevcut. Durumunuzu [email protected] a mail atarak aciklayip bilgi alabilirsiniz. Benim tecrubelerime gore, cevap veriyor ve yardimci olmaya calisiyorlar. Gorusme talebi etmeden once USCIS in h1b petitioninizin uscis tarafindan onaylanmis olmasi gerekiyor.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Merhabalar , İnşaat Teknikerliği mezunuyum ve H1B için bir işveren sponsor olmayı kabul etti. Fakat önlisans mezunlarının karşılaması gereken 6 yıl tecrübe şartını karşılamıyorum . İşveren bunu sorun etmiyor fakat uscis veya konsolosluk bu konuda bir kanıt arıyor mu ? Konu hakkında tecrübeli arkadaşların yardımına ihtiyacım var . İyi forumlar.

Benzer Başlıklar

• 32
  • 24
  • 1
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |