Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• başlıkta yazdığım üzere bazı kelimelerde doğru telaffuz yapabiliyorum bazılarını söylerken çok zorlanıyorum ve yanlış söylüyorum okunuşunu genellikle bunu nasıl düzeltebilirim yani telaffuzumu nasıl geliştiririm ? tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi bekliyorum:)

• Google'da "pronounce (ingilizce kelime)" aratinca, ilk cikan linkde kelimenin telaffuzunu pratik edebilirsiniz. Hizli ya da yavas defalarca dinleyip, sesinizi kaydedip karsilastirma yapabiliyorsunuz google pronounce aramasiyla.

• ⭐⭐

ingiliz alfabesi acayiptir,kelimeleri yuzde/yuz dogru soyleyebilmek uzun zaman alabilir,devamli dogrusunu soyliyemediginiz kelimeyi yuksek sesle tekrarlayiniz sonunda dogru soylediginize inanacaksiniz....woolloomooloo bu isim sydneyde bir bolge adidir, benim icin soylemek bir hayli zordur

• @senay-sirin @sir-altan anladım ikinize de yardımlarınız için teşekkür ederim bu yoları deneyeceğim

• th ingilizce de okunuşu nasıl örnek verip açıklarsanız sevinirim

• @sabri-ft dilinizin ucunu üst dişlerinizin arka kısmına değdirerek t sesi çıkartmaya çalışın. Bu ses Türkçedeki t/d/f harflerinin karışımı gibi kulağa gelen ancak Türkçedeki telaffuzları gibi net olarak çıkartmayan bir sestir.

• @elif-başargil anladım teşekkür ederim

• ⭐⭐

th onune gelen harfe gore degisir,,,,, like thing-- thing thouf....thursday......thunder....

• @sir-altan bir sürü telafuz kurallı var ya hepsini nasıl ezberleyecem bunun bir taktiği falan var mı yada nasıl hepsini aklınızda tutuyorsunuz bana yardımcı olursanız sevinirim

• ⭐⭐⭐⭐

Elsa Speak diye bir uygulama var Bu konuda sana bayagi yardimci olacaktir. Bildigini dusundugunu bile dogru soylemediginin farkina varacaksin. Native sound gelisimi kolay olay degil. Ozellikle okulda yanlis ogrendigimiz seslendimeleri duzeltmek acisindan . Uygulama dogru sesi cikarana kadar sana alistirma yapmaya zorluyor. Bu acidan farki cok kisa zamanda hissedeceksin.

• @sabri-ft, içinde söyledi: İngilizce de telaffuz nasıl geliştirilir ?

başlıkta yazdığım üzere bazı kelimelerde doğru telaffuz yapabiliyorum bazılarını söylerken çok zorlanıyorum ve yanlış söylüyorum okunuşunu genellikle bunu nasıl düzeltebilirim yani telaffuzumu nasıl geliştiririm ? tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi bekliyorum:)

bol bol ingilizce altyazılı ve ingilizce sesli dizi/film/youtube videosu ve podcast

• @sabri-ft Kimse tek tek aklında tutamıyor. Bir haber izliyorsun orada bir kelime öğreniyorsun sonra bir vlog izliyorsun oradan başka bir kelimenin telffuzunu. Aylar yıllar içinde +%90 iyi telaffuz gelmiş oluyor.

• @redsat2000 teşekkür ederim direk uygulamayı yükliyecem

• @efe-kansaslıoğlu onun nasıl yardımı olucak anlamadığım bir şeyi izleyince sıkılıyorum

• ⭐⭐⭐⭐

@sabri-ft, içinde söyledi: İngilizce de telaffuz nasıl geliştirilir ?

@efe-kansaslıoğlu onun nasıl yardımı olucak anlamadığım bir şeyi izleyince sıkılıyorum

Netflix de Turkce diziler dahil tum dizileri seslendirme ingilizce org altyazi turkce (bir sure sonra ingilizce) ye ayarlayarak surekli dizi izlediginizde bir sure sonra telafuz ve guncel ingilizce konusunda bayagi ilerlediginizi fark edeceksiniz . Guzel bir teknikdir. Ben bayagi faydasini gordum. Bizdeki ingilizce burada demode eski donem ingilizcesi olarak kabul ediliyor. Cogu insan anlamakta Sizi gucluk cekecektir. Daha cok Rus Ingilizcesine benzetiyorlar. Diziler sayesinde akici ve guncel ingilizceyi yakalarsiniz.

• @redsat2000 peki hocam sizin dedığiniz gibi yaparsam günlük iki saatimi film ve diziye harcasam ne kadar bir zaman da farkını görürüm

• ⭐⭐⭐⭐

@Sabri-FT bu konu ingilizce seviyen ve dil ogrenme becerinle ilgili bir konu . Biraz da istek . Ingilizce Dizi izlemeyi yasamin bir parcasi olarak gormelisin . Bunu kac saat calisilacaga indirgemek yanlis yontem olur. ABD yasamda onemli olan yasamsal ingilizcedir. Kendi ingilizceni ve tarzini belirlemelisin. Rol yapmak yerine dogal kendine ait bir ingilizce tarzina odaklanmalisin.

• @redsat2000 anladım tavsiyeniz için teşekkür ederim hocam

• @sabri-ft, içinde söyledi: İngilizce de telaffuz nasıl geliştirilir ?

@efe-kansaslıoğlu onun nasıl yardımı olucak anlamadığım bir şeyi izleyince sıkılıyorum

sevdiğin bir içeriği izlersen anlamak için çabalama isteği oluşuyor. atıyorum sevdiğin karakter bir diyaloğa giriyor dur ne dedi ya diyip geri sarıp alt yazıyı türkçeye çevirdiğim çok oluyor 🙂 tabi bunun için b1 civarı bir seviye gerekir bence. eğer okuduğunu ve dinlediğini hiç anlamıyorsan telaffuzu ikinci plana atmak daha mantıklı olabiliri.

• ⭐⭐

...yabanci bir dili ogrenmek kolay degildir,genc yasda yabanci dil egitim veren okullarda okunur.baska sekilde merak varsa ogrenilmeye calisilir,lakin ingilizce konusulan bir ulkeye yasamak icin gidiyorsaniz,ogrenmeye mecbursunuz,mecburi bir ihtiyactir,marketlerde bir cok seyler raflardadir,alip market arabasina atilir,ama kasaba gidince yarim kilo dana kiymasi ver demek icin ingilizce ogrenmek lazimdir...kendim binlerce ingilizce kitap okudum hala cok cok kelimeler hafizama yerlesmis degildir,allah o kadarlik bir beyin vermis,sokakda konusurkende zaten alisagelmis kaliplasmis kelimeler konusurum,yani 48 yil yurt disimda yasamama ragmen hic bir zaman akademik ingilizcem olmadi, cunku kok yok.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |