Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba.

Sound of America, DV2020 Talihlisi birkaç kişi tarafından kurulan, her zaman www.yesilkartforum.com altında faaliyet gösteren, Telegram soru cevap kanalıdır. Amerika' da yeni bir yaşama hazırlanırken, sorularımıza bir nebzede olsa cevap bulabilmemiz adına, Amerika' da yaşayan insanların deneyimlerini bizimle paylaştığı kanaldır. Bu bilgilerin kaybolmaması ve bizden sonrada bu yolda ilerlemek isteyen arkadaşlarımızında faydalanacağına inandığımız Telegram Sound of America kanalımızı bu platforma taşıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkürler...

Sayım forum üyeleri sorulan sorular ve verilen cevaplar o günün şartlarına, yerleşim yerlerinin farklılık göstermesine, kişilerin anlayışına ve benzeri sebeplerden dolayı sizi yanlış yönlendirebilir yada bilgilendirebilir. Her zaman hazır bilginin bir parçasının veya tamamının eksik veya yanlış olabileceğini aklınızdan çıkartmayın. Anlayışınız için teşekkürler.

Çevrimler ve ses kayıtlarının aktarımları sırasında gözümüzden kaçan yerler olabilir. Bir hata olduğunu düşündüğünüz bir yer varsa lütfen tarafıma mesaj atım.

Konuğumuz Sayın: Burak TAYANÇ

Youtube kanalı :

Ku...
    Herkese merhaba arkadaşlar. Grup Amerika tecrübelerini bize aktarma teklifimizi kabul eden misafirlerimizin, sizlerin merak ettiğiniz sorularınızı cevaplamaları için kuruldu.

Öncelikle sizden birkaç ricamız olacak

Herkesin ne kadar heyecanlı olduğunu ve farklı sorular sormak istediğini biliyoruz. Ancak sizden ricamız bütün yazlan soruları okuyup ona göre soru eklemeniz olacaktır. Üst üste benzer ya da ayni sorular hem vakit kaybı hemde mesaj yoğunluğu konusunda sıkıntı yaratacaktır.

Misafirimiz kısıtlı zaman diliminde katılacağa için sadece uygun ve gerekli gördüğü sorulara cevap verecek. Bu yüzden cevap almak istediğiniz soruları net ve anlaşılır sormanız çok önemli.

İşleyişin sadece soru cevap seklinde ilerlemesi ve sohbete dönüşmemesi, kısıtlı zamanda daha çok soru işareti gidermek için çok önemli, bu konuda hassasiyetiniz bizi çok mutlu eder.

Lütfen kavga tartışma ortamı yaratmayıp, olabildiğince bilgi verimi alınabilecek bir zaman geçirelim.

Son olarak, misafirimiz sadece bu ufak organizasyon için vakit ayırıp grubumuza dahil olacak. Lütfen kendisiyle özel mesajla iletişime geçmeyiniz.

Herkese katılımları için şimdiden çok teşekkür ederiz.

Burak Tayanc

Voice message

"Herkese selam tekrar devam edebiliriz kısaca aksilik oldu"

Oz...
    Burak bey tekrardan hoş geldiniz

Me...
    Burak Bey merhabalar, hoş geldiniz. 4 kişilik aile için başlangıç Texas diyebiliyor musunuz?

Burak Tayanc

Voice message

"Başlangıç için teksas tabiki birkaç sebebi var yani nispeten daha ucuz bir eyalet göçmen her türlüsünden Meksika türkü Japon ne ararsanız çok fazla var ya hani göçmenliği alışkın bir yer öyle söyleyeyim fiyatlar benzinidir yemesidir içmesidir daha uygun gıdada sıfır vergi tex ritrn (vergi iadesi) oranları çok daha iyi başlangıç için Tabii ki Teksas gidin derim ama mesleğinize de göre de bir kaç eyalet araştırıp Mesleğiniz daha iyi yapabileceğiniz bir yer bulursanız ne işiniz var Teksas'ta başka bir yere gidersiniz yani Ama ben Bütün hayatımı sıfırdan kuracağım ya da işte bu tarz kaygılarınız varsa Ve tabii ki Teksas da en azından olmazsa çok fazla paranız gitmez"

Me...
    Teşekkürler

ye..
    Burak bey merhaba. Bir ara Evrim hanim tr ye gelip diploma okul olaylarını halledip amerikada yüksek yapmayi düşünüyordu. Bu olayla ilgili bir gelişme varmı
    👍👍

Burak Tayanc

Voice message

açıkcası bu sene olacak o iş geçen sene Ben de gidemedim Çınarlı ikisi yürütmeyi için Çünkü okul denizli'deydi bu sene İnşallah hep beraber gideceğiz Türkiye'ye bu sene halledecek zaten şeyden de videoda da muhtemel bir sürecin nasıl ilerletilir çekeriz Ama şu anda yaptığımız bir şey değil o yüzden bilmediğin bir konu hakkında bir şey söyleyeyim ama bu yaz halledilir o işi daha net net bilgilerle verebilirim

ye...
    Teşekkürler

Ay...
    Burak bey ilk gittiğinizde ev bulabilmek için çok fazla çabaladınız mı yoksa hemen Bulabildin mi
    Bulabildiniz mi

Burak Tayanc

Voice message

ilk gittiğimizde san antonio vardık aşşağı yukarı 16 cı günümüzde eve girdik evde bir özür dilerim Bir kira depozito aldılar bizden Normalde girdiğimiz evin depozitosu kişi başı 100 dolardı Yani bir kişiye gidersiniz 100 dolar 2 kişi 200 dolar 3 kişi 300 dolar gibi normalde 300 dolar vermemiz gereken depozitoyu 1100 dolar olarak verdik 1200 dolar da Toplam kirası vardı gittiğimiz sitelde ama çok farklı şeyler söyleyenler de var yok 6 aylık istediler yok bir yıllık istediler gibi söyleyenler de var ama bize böyle denk geldi

Er...
    Suanki yasadiginiz sehirden genel olarak bahsedebilir misiniz??

Burak Tayanc

Voice message

Şu anda yaşadığımız şehir Texas San Antonio göre biraz daha Amerika mesela burada bir devlet dairesinde vesaire bir yere gittiğinizde Green kartınızı gösterdiğiniz de insanlar ellerini bomba verilmiş gibi davranıyorlar yani Hani belki de o memur ilk defa green kart gördü Göçmen yok gibi bir şey burda aşşa yukarı biraz daha Amerika biraz daha beyaz Amerikalı var burada Yani biraz daha dediğim %99.8 beyaz Amerikalı dört mevsimi yaşayan bir yer Türkiye gibi kışın yazı baharı falan var ve benim için Şu aşamada iş olanağı ve hayat olanağı olarak daha avantajlı geldiği için geldik ama YouTube kanalını takip ediyor musunuz bilmiyorum Hani şehirle ilgili daha detaylı görsel bilgileri de hem verdik hem vermeye devam edeceğiz oradan takip edersiniz de daha net bilgilere ulaşır

Gr...
    Merhaba. Zorunlu okula başlama yaşı ve çocukların eğitim masrafları hakkında bilgi verir misiniz?

Burak Tayanc

Voice message

zorunlu okula başlama yaşı burada okul Yani bizim Türkiye mantıyla ilkokul 1. Sınıftan önce iki sınıf daha var bir tanesini pre caer bir tanesini kindergarten diyorlar yani 2 senelik de Anaokulu var. Yani 5 yaşında şeye pre cae gidiyor 6 yaşında kindergarten'a gidiyor 7 yaşında da tabi bu doğduğu aya da bağlı Eylül'den sonra doğruysa Çınar gibi Çınar Ekim doğumlu 1 yıl kaybetme durumu söz konusu yani bizdeki Anaokulu mantığı ile önden bir iki sene daha var eğitim masrafları dediğimiz şeyin hiç bir masrafı yok tablıg school lar var özel okullarda da İlkokul falan seviyesinde charter school var ama çok tavsiye etmiyorlar ya bir kilisenin okula oluyor ya bir cemaatin bu okulu oluyor ya biz gitmesini istemedik normal devlet okuluna gidiyor ki Türkiye'de gibi çok kolejden daha iyi Bununla ilgili masraf da yok Ama işte bir özel gündür Bilmem nedir şu tişörtü alın herkes yeşil giysin uyduruyorum bugün okula gelirken ya da bir parti olacak 24 tane plastik bardak gönderebilirmisiniz falan tarzı taleb ler var onlarda burada Birkaç Dolar yani çok önemli rakamlar değil açıkcası

=================================================

Amerika’da eğitim yapısı eyaletten eyalete farklılık göstermektedir. Dört farklı eğitim yapısı bulunmaktadır.

6 yıl ilkokul + 6 yıl lise
    8 yıl ilköğretim +4 yıl lise
    5 yıl ilkokul + 3 yıl ortaokul + 3 yıl lise
    4 yıl ilkokul + 4 yıl ortaokul + 4 yıl lise

OKUL ÖNCESİ
    (PRE-PRIMARY SCHOOL) • Okul Öncesi
    İLKÖĞRETİM
    (ELEMENTARY SCHOOL) • İlkokul
    ORTAOKUL
    (JUNIOR HIGH SCHOOL) • Ortaokul
    LİSE
    (SENIOR HIGH SCHOOL) • Akademik Program
    • Mesleki Program
    LİSE SONRASI EĞİTİM
    (POST SECONDARY) •Kolejler
    •Üniversiteler

=================================================

Ha...
    Yazılım ve mühendislik alanı için Austin düşünüyoruz. Bu konuda bir yorumunuz olur mu?

Burak Tayanc

Voice message

Yani eğer gelmeden önce işinizi herhangi bir eyalette hazır etmediyseniz özellikle Silikon Vadisi çok fazla bu hataya düşen var yani iş yok bir şey yok ortada yazılım mühendisi diyor oradan başlıyor hayata sakın üzerinize alınmayın işte 3 - 5 - 6 ay iş bulamadığı zaman işte Kaliforniya'da Silikon vadisi'nde batarsınız yani Bir kaldırıyor kafayı 40-50 bin doları gitmiş bırakın Hani şeyi teksası bilmem neyi geri dönmeyi adam Türkiye geri dönmek zorunda kalıyor parası kalmadığı için o yüzden austin de de birçok önemli yazılım şirketinin ofisleri yerleri var Ve daha da büyüyor bu manada Hem de hayat biraz daha ucuz texsas ın avantajları var o yüzden austin olabilir derim Ama tabii ki de yapabiliyorsanız eğer mümkünse iş görüşmelerimiz vesairelerinizi daha austin gelmeden yapın ki burada çok kullanılan bir yöntem skype üzerinden yapıyor birçok şirket görüşmelerini ya da Türkiye'de linyit vesaire gibi ya da linkedin gibi sitelerden yapabilirsiniz işlerinizin başvurularını Bence yapın sürece hızlandırırsınız bu arada da oraya gittikten sonra hemen hızlıca para kazanmak için doordash gibi işte lift gibi bir Arabanız olacağını öldürüyorum Teksas'ta olmadan olmaz Yani bu tarz işlerle biraz para kazanmaya başlayabilirsiniz ama gelmeden birkaç ay kadar önce de hani şu iş görüşmelerine En azından başvurulara bir star verirseniz sizin için çok daha faydalı olur

Ce...
    Hastalık ya da beklenmedik durumlarda atıyorum kol kırılması vs hastaneler nasıl işliyor çok ücret çıkıyor mu ? Siz sağlık sigortası yaptırdınız mı ?

Burak Tayanc

Voice message

evet sağlık sigortası yaptırdık geçen sene geldiğinizde yaptırdık derken biz Eylül ayında geldik Aralık'ta başlıyor Ocak'ta devreye giriyor sağlık sigortanız O iki buçuk aylık bir sürece sağlık sigortanız mecburen geçirdik sadece Çınar'a yaptılar yeni geldiğimiz ve gelirimiz olmadığı için bu medikey Medicip falan diyorlar çocuklar için ücretsiz olanı yaptılar evrimle benim yoktu ama hemen Aralık ayında yaptırdık şöyle söyleyeyim aylık 30 Dolar ödedik 31 dolar ödedik ikimizin toplam sağlık sigortasına ve 650 dolar maksimum çıkacak para Allah korusun bahsettiğiniz örnek üzerinden verim birimizin kolu kırıldığı Gittik hastaneye 20 bin dolar fatura çıktı Bunun 650 dolarını bizden alıyorlar geri kalanını sigorta ödüyor ve yılda bir kere veriyorsun bu toplamda yılın kalanın da herhangi bir ücret ödemiyorsun muayene ücretsiz ilaç ücretsiz vesaire sağlık sigortası yaptırdığınız zaman çok can sıkacak rakamlar çıkmaz hiçbir zaman ama sigortanız yoksa çok saçma sapan rakamlarla karşılaşan arkadaşlarımızda var henüz sigortasını yaptırmadan ameliyat olup 45 bin dolarlık fatura ile karşılaşan arkadaşım da oldu san antonio'da yani zor bir süreç hemen hemen sigorta yani Sağlık sigortasını yaptırdığınız zaman en azından maksimum cebinizden ne çıkacağını biliyorsunuz

Ay...
    Giderken extra bir valiz ücreti ödediniz mi

Burak Tayanc

Voice message

biz ödemedik çünkü Çınar da dahil olduğu için toplam 6 tane büyük Yani gerçekten büyük 3 tane de kabin boy bagaj hakkımız vardı yani açıkçası bize yetti ha nasıl yetmedi şöyle Çınar kitaplarının büyük bir kısmını getiremediler Hani onu da bu sene evrim gittiğin zaman gelirken Türkiye'den getirmişti Çünkü daha az eşya geliceği için oradan oraya bir falan gidecek ödemedik ama şöyle Türk Hava Yolları uçtuk bize böyle bir bagaj hakkı veriyorlardı bazı ucuz uyduruyorum Türk Hava Yolları 1000 dolar alıyorsa Teksas için adam 600 dolar Uşak buluyor ama diyor ki sadece aşağıda da bir açıklama var diyor ki sadece kabin bagajı alabilirsin ya da sadece bir valiz alabilirsin falan gibi kısıtlamalar oluyor böyle bir kısıtlama olan bilet alırsanız eğer tabii ki ekstra bagaj için ücret alıyorlar Hem de gayet ciddi ücretler alıyorlar yani 150 200 dolardan falan başlıyor diye duydum

Gr...
    Teşekkür ederim 🙂 çok sevindim cevabınıza.Vaktiniz kalırsa; Çocuğumuz henüz o ilkokul öncesindeki okullara gidecek yaşta değilse gidebileceği okul kreş vb oluyor mu? Örneğin 3 4 yaş için?

Burak Tayanc

Voice message

tabi o tarz erler var ama o yerleri ücretli olduğunu söylemem gerekir o tarz bir yani ücretsiz devletin karşıladığı bir yer yok özel anaokulları var 1 yaşında çocuğu da bırakabileceğiniz yerler var öyle söyleyeyim ama onlar ücret alıyorlar Teksas özelini bilmiyorum ama New jorsey de yaşayan bir arkadaşım henüz pre caer başlamadan çocuklarını orada 3 yaşındaydı yanlış değilsem böyle bir yere verdiler aylıkta New Jersey için 800 Dolar civarında bir para ödüyorlar dı ama Açıkçası başka eyaletlerde Texas vesaire gibi ya da burada kaç paradır kaç paradan başvurular bilemiyorum açıkçası ama o yaşlarda giden bir arkadaşım var New Jersey 800 dolar 1 aylık ücret veriyordu ya karısı da 2.500 3.000 dolar geliri vardı aylık olarak o yüzden onlar için çok önemli değil di bu 800 dolar Ama tabi tercih meselesi

Gr...
    Tekrar teşekkür ederim.

Ha...
    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Evet biz de CA’da iflas etmemek için başlangıç olarak Austin düşündük. Dediğiniz gibi teknoloji firmalarının orada olduğunu duyduk. Gelene kadar başvurularımıza devam edeceğiz.

Burak Tayanc

Voice message

en önemlisi o Yani Çünkü buradaki işler Türkiye'deki gibi ne yazık ki ilerlemiyor diğerini başvuru Adam şöyle örneklerim şu an Aralık ayındayız Ağustos'ta personel almak için şu anda ilan açıyor ağustosa kadar bilgileri topluyor Ağustos'ta prosese başlıyor O da birkaç ay sürüyor eliyo meliyo bilmem ne yani adam on ay evvelden 1 yıl evvelden planlamasının yapmış eleman alacak Bunun için 1 yıl öncesinden ilan çıkıyor yani Biz de şey zannediyoruz Türkiye'deki gibi nasıl bizde Selamünaleyküm veriyorsun sivi'yi olumlu olumsuz üç beş gün içerisinde sana bir şey dönüyorlar illaki olumsuzdur olumludur Bilmem nedir diye ya burada hiç öyle değil başvurularınızı kesinlikle yapın ama güzel tarafı da burada şü Hani bubaşvuruları Beklerken de en azından masraflarınızı çıkartabiliriz cepten yemeden Hayatımıza devam edebileceğiniz bi paradan kazanabiliyorsunuz işte dediğim gibi doordash di lift tarzı işlerde para kazanabilirsiniz

Ce...
    Çok teşekkür ederim cevabınız için. Bu bahsettiğiniz sigortayla ilgili daha detaylı Bilgi nasıl edinebilirim acaba ?

Burak Tayanc

Voice message

Eşimin YouTube hesabını takip ediyor musunuz bilmiyorum ama yukarıda linkleri var diye hatırlıyorum Oğuzhan Oğuz koymuştu şeyi lin ki oradan abone olun aşağıda şeyler var mail adresi falan var evrimin bundan geldiğimizi de söylerseniz Eğer ben detaylı yazayım Şimdi burada başka sorular var çok şey yapamayacağım uzatmayacağım ama bütün Detay Detay mail olarak atarım size

Ce...
    Teşekkürler Burak bey dediğiniz gibi yapacağım ☺

Ha...
    Burak bey merhaba, tek kişi ilk geldiğimde teksasda kaç gün içinde oda tutabilirim.Ve başlangıçta ne gibi vasıfsız işler yapabilirim(Türkiye de mühendislik öğrencisiyim).

Burak Tayanc

Voice message

Vallahi ne diyeyim kaç gün içerisinde tutabilirim O da 1 defa gelmeden şeye bakabilirsin blacklistten O da bakabilirsin ama geldikten sonra da burada hani bir hafta on gün böyle nasıl söyleyeyim otel gibi de değil de şey gibi böyle yani yine tek odalı bir ev bir mutfağı olan yatağı masa olan televizyon olan içinde yerler var ve fiyatları da uygun san antonio yanlış değilsem Günlük 50 - 60 dolar gibi bir para alıyorlardı hani en azından orada Biraz vakit geçirip şey bu arada oda arayabilirsin ama normalde evvelden baksan Oda yani hemen Uşak'tan bildiğin gibi gidip adamları sıkışık parasını verip yerleşebilirsiniz problem yok oda konusunda yok yani ev konusu biraz daha sıkıntılı Yani illa ya SSN istiyorlar ya bir şey istiyorlar ciddi depozito istiyorlar ama oda konusunda hemen yani cracklist den bakabilirsin hangi şehrine gitmek istiyorsan cracklist Türkiye'den girmekte zorluk çekebilirsin biliyorsundur eminim Yani bu vpr falan değiştirdim bir Amerika vpr ile cracklist amerika şeylerini rahatlıkla görebilirsin abi başka şey olursa yazarsın tekrar

Ef...
    Mercedes 2008 c300 e 4000$ yazmış siteler doğrumudur yoksa oraya gelince daha yüksek fiyatlarla karşılaşırmıyız

Burak Tayanc

Voice message

burada araba konusu çok karmakarışık bir konu gerçekten yazdıkları gibi 100 dolara 300 dolara 500 dolara araba var mı var biner misin ben binmem yani yarın da elinde kalabilir 5 sene bir şeyde olamaya bilir bu riske atacağın bir para neticede araba işi tamiri burada çok pahalı olduğu için ama 2008 model arabalar için benim arabamda 2008 model bu arada onu söyleyeyim ben taksitle aldığım için 5000 dolar verdim benim normalde arabamın değeri 3000 - 3500 dolar civarındaydı o kadar nakit param yoktu geldiğimde zaman ama evet yani bu tarz arabalar 2007 - 2008 - 2009 model arabalar yani çok böyle özellikli bir şey aramıyorsan eğer 4000 - 5000 dolara bulursun hatta biraz daha böyle toyoto lara corolla lalara dönersen 2500 - 2000 - 3000 dolara civarına bulurusun eli ayağı düzgün temiz arabadan bahsediyorum

Ay...
    Burak bey green card elimize gelene kadar bir ev aramak ve evde kalmak mı yoksa bir hotel tarzı bir yerde kalmak mı mantıklı. Yani green card geldikten sonra depozito VS daha mı düşük oluyor

Burak Tayanc

Voice message

hayır green kart geldikten sonra değil kredi sorun oluştuktan sonra depozitolar düşük oluyor o yüzden ilk Geldiğinizde her halükarda ya depozitoyu fazla vereceksiniz ya işte tuttuğunuz yere bağlı olarak birkaç ay isteyecekler vesaire yani o green kartın gelmesi ile bağlantılı değil Kredi skorunu oluşması ile alakalı Çünkü siz ssn verdiğiniz zaman adamlar gidip kredi skoruna bakacaklar sizin 600-700 Kredi skorunuzu gördüğü zaman ve o güne kadar faturaları ödemişsiniz bilmem ne yapmışsınız diyecek ki bu güvenilir biri ama biz geldiğimiz zaman yeni geldiğimiz buraya cebinde 1 milyon dolarla bile gelsen adam için Sarı Çizmeli Mehmet ağasın özür dilerim ama böyle yani Senin ne olduğun Paralı mı parasız mı olduğu Türkiye'nin hayatında ilgilenmiyor buradakine bakıyor O yüzden Green Card in gelmesi size ekstra bir şey sağlayacak ki zaten pasaportunuzda Aslında bakarsanız green kartınız basılı yani o basılı vize Aslında Green Card sadece geçerliliği 1 yıl öteki geldiği zaman 10 yıl oluyor geçerli tek farkı bul ama ssn aldıktan sonra baş vursanız ev için sanıyorum ki biraz daha indirim alabilirsiniz hiç ssn olmadan almak ev kiralama çalışmak daha pahalıya mal olabilir ssn de gelmesi veya elinize ulaşmazsa ssn ofisten almanız Yani diyelim ki 15 gün o kadar ama yani

Eftal Tümer
    Texas için ehliyet başvurusu 1ay ikamet şartı aruyor diye duydum doğrumudur acaba

Burak Tayanc

Voice message

Son bir aydır Amerika'da olduğunuzu kanıtlayacak bir şey lazım sadece bunu da en kolay yöntemi abi gelir gelmez Banka hesabı açtırdın mı Hangi bankayı tercih ediyorsan bu yeterli oluyor bende de ilk geldiğim zaman yaptığım iş banka hesabı açmak dı O yüzden banka hesabını tarihinden itibaren açıldığı tarihten itibaren 1 ay sonrasında Texas ehliyeti almıştım ben de ama türk ehliyetinde eyaletten eyalete değişiyor ama 3 ile 6 ay arasında geçerliliği var burada

Fe...
    Merhaba Burak bey. Kredi skorunu arttırmanın en etkili yolu krediyle araba almak diyorlar. Bu ne derece doğru ve siz kendi skorunuzu arttırmak için neler yaptınız? Teşekkürler

Burak Tayanc

Voice message

Vallahi şöyle söyleyeyim abi Kredi skorunu İlk başlarda arttırmanın en kolay yolu bir banka hesabı açacaksın 2 bankadan bir tane şey bulacak alacaksın ön ödemeli kredi kartı alacaksın ondan sonra birkaç ay geçtikten sonra da zaten işte Kapital Van gibi Kredit Divan gibi böyle nispeten daha düşük ya da hiç Kredi skoru olmayanlara kredi kartı veren yerler var onlardan bir tanesini alacaksın ve normal üçte birini harcayıp mesela 300 dolarlık limit verdiler 100 dolarını harcayıp 100 dolarını ödeceksin Kredi ile araba zaten sana vermeyecekler geldiğin zaman o yüzden kredi skorunu arttırmak gibi düşünme zaten Kredi ile alabilecek kredili araba alabilecek bir skora ulaştıysan kredisi skorunda şey olmuştur oluşmuştur Yani onun için çok geçtir ama kredi çekmek burada büyük bankalar krediyi ancak birkaç sene sonra sana veriyorlar araba içinde olsa ne için olursa olsun biraz Eskiden gerekiyor açıkcası

Fe...
    Çok teşekkürler

Me...
    1-Merhaba vakit ayırdığınız için teşekkürler,

Green Card mülakatına talep edilebilecek iş teklif mektubuna hazırlıklı olmak acısından Amerikadan en kolay ne tarz büyük yerlerle iletişime geçmeliyiz?
    Yani mcdonalds,subway,starbucks,marketler tarzı düşük ücret veren sürekli eleman ihtiyacı olan ve genç eleman arayan yerlerden sırf mülakatta elimizi kolaylaştırması için bir süreç oluşturulabilir mi en dip ücrete okey olunup.
    Son olarak 24 yaşındayım bu tarz iş ilanlarını internet üzerinden en etkili hangi siteler üzerinden erişebilirim
    Cevaplarınız için şimdi den teşekkürler.
    2-Amerikada green card sahibi olarak bulunduğumuzda devlet üniversitelerinde yüksek lisans yaparsak yıllık okul ücretinde sağlanan bir indirim söz konusu olabiliyor mu?
    International students vs resident student gibi

Burak Tayanc

Voice message

Yani o bahsettiğiniz işlerin Burada sizin burada green kart mülakatınıza herhangi bir ekstra bir durum olmaz yani bu işler saatlik gerçek işler değil bunlar yani en azından Amerikalılar öyle bakıyorlar gerçek işler sizin de belli bir aylık aldığınız işte size sağlık sigortasının verildiği ve çeşitli benekleri sunulduğu işleri gerçekçi iş olarak kabul ediyor öyle bir iş ile ilgili bir teklif almazsanız ben mcdonalds baş vurdum yada başvuracağım yade Starbucks gibi şeyleri çok dikkate alacaklardır ki Mesleğiniz ne olursa olsun Bunu söyleyip oraya gideceğim birkaç tane de yer buldum hakkatenda cracklist de orada burada birkaç tane garanti altına almak istiyorsanız kendinizi iş ilanı bulup onların çıktılarını alıp gidebilirsiniz ama açıkcası bana mesleğimin ne olduğunu sordular Ben dedim aşçıyım Şefim Nereye gideceksiniz Ben dedim miami ye gideceğim orda sektör biraz daha şey ne derler yoğun bana bir yerde görüştün mü görüşmedinmi ne yapacak gibi tek bir soru sormadılar açıkçası sadece makul mantıklı ve yalansız cevap vermenizi bekliyorlar Seni de mesleğin Neyse uyduruyorum Mobilyacıyım teksas a gideceğim Orada bu işlerin çok olduğunu duydum falan gibi bir şey söyleyebilirsin ki biz Miyami niye bile gelmedik teksas a geldik yani

Üniversite ve yüksek lisanslar da çok ciddi indirimler yapıyorlar hatta üzerinde burs kazanma şansınız olabiliyor okuldan veya çeşitli burs veren kuruluşlar dan Yani öğrenci vizesinde gelip burada okul Okumakla Residence olarak yani Buranın halkı olarak okul okumak arasında çok ciddi %60 %70 lere Varan fark var yani yıllık okul sizden 10.000 istiyorsa bir sömestir için uyduruyorum şu anda Residence eğer 3 bine kadar düşer 2 bine ne kadar düşer ona bile şey bulabilirsiniz yani söyleyin adı burs bile bulabilirsin

Me...
    Cevap icin cok teşekkürler cok sevindim böyle olmasına

ut...
    Burak bey merhaba, amerikaya ilk gittiginizdeki ingilizce seviyeniz nasıldı şuan nasıl, amerikada e ingilizce ile ilgili eğitim aldınızmı?dogal hayatın akışı ingilizcenizin gelişmesi ne derece etkili

Burak Tayanc

Voice message

Benimki çok iyi değildi ama Evrim ki eşiminki daha iyiydi Herhangi bir okula gitmedik Yani benim çalışmaktan gidecek vaktim yoktu tek arabada olduğumuz içinde evrimi'nde ulaşımı sağlayamadığı içinde gidemedi ama kiliselerden çeşitli okullara kadar bir sürü bu manada eğitim veriyor belli saatlerde belli durumlarda İkinci dili İngilizce olan insanlara doğal hayatın akışı bir işte çalışmak günlük hayatı yaşamak size daha iyi ingilizce öğretiyor Tabii ki çünkü Günlük konuşma dilini öğreniyorsunuz Size gerekli olan şeyleri öğreniyorsunuz kulağınızda dolmaya başlıyor yani aaa ne diyor bu Daha iyi kavrayabiliyorsunuz ama tercihtir Kimisi Onu Kimisi Onu tercih ediyor ben çalışarak İnsanlarla iletişim kurarak öğrenmeyi tercih ettim şu an şu an dada ingilizce seviyem iyi zaten burda mezuride sanluisde 4 - 5 tane Restoran olan bir gruba menejır olarak bütün restoranların menejır olarak başladım işe yani böyle düşünebilirsiniz

ut...
    Teşekkürler sizi ilgiyle takip ediyoruz, yeni işinizde başarılar dileriz

Er...
    Tekrardan hoşgeldiniz Burak bey.
    Marangoz ustasıyım. El işçiliği ,ustalığı iş imkanları açısından bilginiz varmıdır.
    North Carolina , raleigh bölgesi hakkında duyumunuz varmıdır.
    Teşekkürler.

Burak Tayanc

Voice message

Daha önce göndermiştim ama şeyden yayından düştükten sonra şey gitti muhtemelen cevap yani el işçiliği burada çok ciddi paralar Amerikanın her yerinde ama el işçiliği yaptığın ürünlerinde sizin işçiliğiniz yüksek olduğu için satış fiyatları da çok yüksek Dolayısıyla talepte az ama fabrikasyon lar da Tabii hem işcilik ucuz hem bir sürü makine kullanılıyor Yani iş bulabilir misin Evet İş bulabilirsin ama standart bir işi olan birine göre daha zor bulabileceğini söyleyebilirim çünkü çok ciddi Paralar kazanıyorlar çok ciddi paraları satıyorlar bu ürünleri dolayısıyla da talep az olduğu için işçi de az gerekiyor ama mesleğini uygun elemeğine uygun bir iş bulursam çok yüksek Yani şöyle söyleyeyim çok yükselten kastım yani Bir doktorun kazanacağı parayı kazanabilirsin onu rahatlıkla söyleyebilirim

Ef...
    Green kartın 10yılı dolunca ne oluyor tekrar uzatılıyormu

Burak Tayanc

Voice message

Evet hala vatandaşlık almadıysanız ki 5 yıl sonunda vatandaşlık alma hakkınız var vatandaşlık aldığınız zaman zaten green kart geçersiz oluyor Amerikan pasaportunuz oluyor hala vatandaşlık almadıysanız 10 yıl dolmadan önce green kartınızı yenilemeniz gerekiyor o da basit bir işlem yani sadece yeniden bir 220 dolar artık o gün kaç para ise şu an için 220 dolar bir para ödüyorsunuz yeni kartımız size geliyor tekrar 10 yıllık

Oz...
    Arkadaşlar süremizin sonuna geldik son sorularımızı toparlayalım

Burak Tayanc

Voice message

Evet Sevgili dostlar Özgür Bey teşekkür ederiz bir aksilik oldu o aksiliğe rağmen bizi yayına aldı kendisininde söylediği gibi son sorularınız varsa alırım yoksa Teşekkür ederim hepinize kendisi iletti ama bir de ben budan ileteyim eşimim bir YouTube kanalı var evrim tayanç yukarda linki vardır muhtemelen Elimizden geldiği kadar yani hakikaten günde birkaç saat ayırarak günde 100'ün üzerinde soruya cevap vermeye çalışıyoruz sayımız arttıkça bu cevap verme oranı biraz düşüyor ama biraz idare edin ve bununla ilgili ekstra bir sorunuz olursa orada mail adresini var şeyleri var ama tek ricamız Hani basit Google'dan yazıp öğrenebilecekler değil de gerçekten spesifik işte öğrenmek istediğiniz Bizim de bilgisini ulaşabildiğimiz konuları sorarsanız seviniriz gerçek soruları olan insanları bu sefer şeyleri olmuyor dönemiyoruz bazen şey gibi acil servisi hangi şeye gidilir Ya normalde orası kalp krizi beyin kanaması kol kırılması falan için vardır ama bir haftadır başım ağrıyor onun için geldim diye gidilir ya öyle yapmayalım gerçekten ihtiyacı olan adres isteyen vesaire yapan insanlar oluyor bunlar ve daha çok İlgilenmek istiyorum teşekkürler hepinize

T...
    Liseye başlayan bir çocuk ingilizce bilmiyorsa okula kabul ederler mi?hangi şartlarda kabul ederler?

Burak Tayanc

Voice message

Evet kabul ediliyor burada Buraya isl dedikleri bir sistem var ana dili İngilizce olmayan insanlara verilen eğitimlerle alakalı her okulda da var ya da dışarıdan getirtiliyor bu isl öğretmenleri belirli periyotlarda çocukları kontrol ediyor ilk başta seviyelerini öğreniyor falan Buna göre de başlangıç yaptırılıyor Hatta şöyle diyebilirim San Antonio da iken çocuğu lise ortaokul ve ilkokul çağında olan Yani üç çocuğu böyle bir aile green kartla gelmiştir üçüde okula başladı üçününde okulunda isl öğretmeni atadılar liseye gidende İngilizce si neredeyse hiç yoktu diyebilirim işte biliyorsunuz Türkçe'de verilen eğitimde ne kadar olacak son kadar İngilizcesi vardı ama tabii ki de gidebiliyorlar Tabii ki öğreniyorlar şu anda şakır şakır İngilizce konuşuyor aşşa yukar 2 yıldır buradalar ve Hatta şöyle söyleyeyim bazı kelimelerin türkcesini hatırlamıyor ingilizcesini söylüyor falan yani iyi bir derecede öğreniyorlar hiçbir endişeniz olmasın

Er...
    Tr ye ne zaman geleceksiniz belli mi? Yakin zamanda gelecekseniz burada bi bulusma ayarlasak gelir misiniz?

Burak Tayanc

Voice message

bir aksilik Olmazsa Haziran ayı içerisinde Türkiye'de olmayı planlıyoruz Tabii hani bilmiyorum YouTube kanalını takip ediyor musunuz orada tarih yaklaştığı zaman ileteceğiz tekrar Hani bu tarihde oradayız falan gibi bir buluşma ayarlarsınız gelir miyiz Yani gelmekten ziyade hep beraber bir yerde buluşuruz biz gelelim demiyelimde değil yani Sezen Aksu durumu yok Oradan bir buluşma ayarlanırsa herkez müsait olursa o tarihte saatte tabi birkaç saat hep beraber bir yerde buluşup sohbet ederiz neden olmasın

Fe...
    Abi Türkiyede ve amerikada yatırım yaparken çifte vatandaşlık mı daha avantajlı yoksa tamamen amerikan vatandaşı olmak mı vergi ödeme açısından?

Burak Tayanc

Voice message

Yani çifte vatandaşlıkdan kasıt sen burada Amerikan pasaportu işlem yaparsan yani Amerikan kimliğinde İslam yaparsan Amerikan vatandaşının ona göre hayatına devam edersin Türkiye pasaportu ile yaparsan Ona göre devam edersin ama vergi avantajı olarak sen şimdi bir türk olarak Burada bir sürü şey sağlamam gerekiyor ekstra olarak Ama Amerikan vatandaşı sana zaten bu adam Amerikan vatandaşı diye daha kolay ilerliyor işlerin vergide türkdende Amerika'dan amerikalıdan da adam alması gereken Vergi alıyor ama prosedürel olarak Türk vatandaşlığına geçmesi gereken uyduruyorum on tane prosedür varsa Amerikan vatandaşının geçmesi Gereken iki tane profesör var Dolayısıyla daha kolay işler yürür vergi olarak o verdiğin ne alacak adam her türlü Senden Alıyor örnek Türkiyeden bir şey getireceksin buraya Amerikalı da olsan Türk de Olsam ödemen gereken gümrük vergisi oranı belli onu ödersin ondan herhangi bir fazlalaştırma ya da indirim söz konusu değil

mu...
    Teşekkür ederiz Burak bey, tüm youtube videolarınızı izledik ailemle, paylaşımlarınız için teşekkür ederiz, yeşilkartforum da sizi daha fazla görmek isteriz, Ailenizle mutluluklar

Burak Tayanc

Voice message

Çok teşekkürler sağ olun Elimizden geldiği kadar bilgi vermeye bizim başımıza ne geldi Onu Anlatmaya çalışıyoruz artık bayağı şey olmaya başladı sayımız yükseldikçe geri dönüşleri yapmak daha zor oluyor başladı ama hala direniyoruz herkese cevap vermeye çalışıyoruz sizede ilginizden dolayı teşekkürler

Oz...
    Burak bey katılımlarınız ve bizi verdiğiniz cevaplar için her kez adına teşekkür ederiz. Yaşanan aksilik içinde tekrardan özür dileriz.
    Suremiz doldu arkadaşlar

Di...
    Teşekkür ederiz bilgiler için

Ha...
    Teşekkürler..

Oz...
    Tesekkurler 👍

mu...
    Yayına katkı sunan tüm arkadaşlarımıza ayrıca teşekkür ederiz, keyifli bir sohbetti

Zü...
    Katılımınız ve cevaplarınız için teşekkür ederiz size yeni şehirdeki yaşamınız için başarılar dilerim

Burak Tayanc

Voice message

Ben teşekkür ederim herkese dediğim gibi YouTube kanalında mail adresi var özel spesifik sorusu olan varsa Elimizden geldiği kadar yanıtlamaya çalışıyoruz bir şey için hiçbir zaman canınızı sıkmayın orada para kazanabilir miyim orada geçirebilir miyim burada geçirnirsiniz burada para kazanırsınız İlk başlarda beklentilerinizi çok yüksek tutmayın enseyide karartmayın her şey çok güzel olur En azından denenmesi gereken bir şey Denemedim demeyin tekrar çıkanlara başarılar henüz çıkmayanlarada da İnşallah sizin için hayırlısı olacaksa buraya gelmek çıkar diyelim teşekkür ederim

Zü...
    Katılımınız ve cevaplarınız için teşekkür ederiz size yeni şehirdeki yaşamınız için başarılar dilerim
    Teşekkürler

Me...
    Burak Bey katkınız için teşekkürler,
    Özellikle Ozgur bey ve @esraboylu hanımın emekleri için teşekkür ediyoruz.

Benzer Başlıklar

• 9
  • 2
  • 1
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

60

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |