Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Ekim 5 itibariyle DOS adresi güncellenmiş arkadaslar. DS3035 formunda hala eski adres gözükmekte. J1 waiver yapacak arkadaşların postalarini asagidaki adrese göndermeleri gerek.Bilginize.

Department of State J-1 Waiver
    P.O. Box 979037
    3180 Rider Trail S.,
    Earth City, MO 63045

• Merhabalar,
    "2-year rule waiver"i gectigimiz hafta baslattim, bir adet case number aldim. Ama daha istedikleri package'i gondermedim. Heralde daha "official" olarak baslamadi surecim. Adresi degistirmem gerekebilir, ama bunu yapmak cok sorun olmaz diye umit ediyorum.
    Bu surece baslayinca ulkeden cikmamam gerektigini biliyorum. J2 dependentlarim, peki Tr'den Amerika'ya, sonrasinda tekrardan Tr'ye yolculuk edebilirler mi? Bunun hakkinda bir bilginiz/fikriniz var mi?
    Ayrica bu surec 8-9 ay suruyor diye okumustum bir yerde, bu Tr' deki surecin uzunlugu mu?

• Merhabalar,
    Ben 2-year rule waiveri yaptim, case numarasi aldim. Bu basvuruyu yaptigimda suan oturdugum evin adresini verdim. Bu adresi degistirmem sikinti olusturur mu? Mesela Tr' deki adresimi ya da NJ' deki bir akrabamin ev adresini versem sikinti olur mu?
    Bu basvuru yapildiginda ulke disina cikilmamasi gerektigini biliyorum.Benim dependentlarim var. Esim ve kizim, suan Tr'deler. Ocak ayi gibi buraya gelmelerini istiyorum. Onlar J2 vizesi ile travel edebilirler mi? Esim ve kizim yanima gelebilir mi, sonrasinda esimin Tr'ye geri donmesinde bir sikinti olur mu?
    No objection statement almam gerekiyor. Ulkeye karsi hicbir borcum yok. Ne TR, ne USA government'tan para aldim. Bu No objection statement almam konusunda bir sikinti olmamasi gerekiyor. Peki TC Dis Isleri'nde bu surec ne kadar suruyor, acaba bir tanidik olsa o sureci kisaltmak mumkun olabilir mi?

• Merhabalar,
    Ben 2-year rule waiveri yaptim, case numarasi aldim. Bu basvuruyu yaptigimda suan oturdugum evin adresini verdim. Bu adresi degistirmem sikinti olusturur mu? Mesela Tr' deki adresimi ya da NJ' deki bir akrabamin ev adresini versem sikinti olur mu?
    Bu basvuru yapildiginda ulke disina cikilmamasi gerektigini biliyorum.Benim dependentlarim var. Esim ve kizim, suan Tr'deler. Ocak ayi gibi buraya gelmelerini istiyorum. Onlar J2 vizesi ile travel edebilirler mi? Esim ve kizim yanima gelebilir mi, sonrasinda esimin Tr'ye geri donmesinde bir sikinti olur mu?
    No objection statement almam gerekiyor. Ulkeye karsi hicbir borcum yok. Ne TR, ne USA government'tan para aldim. Bu No objection statement almam konusunda bir sikinti olmamasi gerekiyor. Peki TC Dis Isleri'nde bu surec ne kadar suruyor, acaba bir tanidik olsa o sureci kisaltmak mumkun olabilir mi?

• Son dönemde güncelleme alam var mı ? Benim dos 1 Haziran’da alındı hala bekliyorum . Teşekkürler

• @ebruaras Adres sonradan online olarak değiştirilebiliyor. Online sistemde hata olunca 212waiver olan adrese email attım, sadece 7 dk sonra güncellendiğine dair dönüş yapıldı.

Süreç başladıktan sonra seyahat tavsiye edilmiyor. Benzer bir durumdayız ve biz de beklemedeyiz maalesef. Vize değişikliği yapmayı planlıyoruz sırf bu gerekçeyle waiver sonrası.

No objection şartlar sağlandığı takdirde kolaylıkla alınıyor. Buradaki büyükelçilik yapıyor ve bir iki haftada halloluyor. Tanıdık bulma vs ekstra bir efor anlamsız olur kanaatimce. Excel'den de bakarsanız herkese kısa süre içerisinde verilmiş.

Seyahat sorunuza dönersek, bir avukattan görüş alsanız faydalı olabilir. J2 ile kapıda girişe izin verilmemesi ilerideki vize/statü başvurularınızı olumsuz etkileyebilir.

• Merhaba, benim de sisteme girmesi 27 Nisan 2023 fakat hala ses yok 😞 Benden daha sonra başvuranlara sıra gelmiş. Sizce ekstra bir şey yapmam gerekiyor mu?

• Hızlandırmayla ilgili sadece "humanitarian reasons" durumlarını kabul ediyorlar. Chen'e de sormuştum pratikte J1 waiver expedite pek rastladığımız bir şey değil dediler.

İşin garibi kimi 4 ayda almış excelde kimi 12, aylardır her Allahın günü bakmaktan yorulduk valla.

• @kubra9537 Mail attınız mı ? Ben şunu anladım herhangi bir aksiyon almayınca bazen hiçbir şey yapmıyorlar. Ben mail attım 2 gün sonra favorable recommdation a dönmüştü. Attığım mail template olarak yorumlarda var. Avukat vs ne diyor?

• Evet çok enterasan, email gönderdim 1 ay önce fakat dediğiniz gibi sadece "humanitarian reasons" gibi durumlara bakıyoruz dediler. Nasıl bir iş anlayamadım 😞 6 aydır bakıyorum nerdeyse

• @nhilalkoc
    Hilal hanım merhaba acaba sizin waiverınız geld mi?
    Benim favorablea 2 hafta önce geçti ve waiver departmanından usice öneri verildiğine bundan sonraki nihai kararın usicin elinde olduğuna dair bir mail aldım fakat usicten hala bir mail gelmedi.
    Sizin bu mailin gelmesi ne kadar sürmüştü?

• @crazycells Merhaba detayli aciklamaniz icin tesekkurler, benim ogrenmek istedigim J-1 vizesi ile ABD bir yil arastirma yapmis bir arkadasim var ve 2 yil kuralina tabi. Fakat pasaportunda J-1 almadan once aldigi 2029 suresi dolacak olab B1/B2 vizesi var. Kendisi ABD den ayrildi simdi Turkiye'de, iki yil kurali oldugu icin J-1 vizesinde ABD ye B turu vizesi ile iki yil dolmadan giris yapabilior mi? yoksa 2 yil kuralini kaldirma islemi mi yapmasi gerekiyor. Bu konuda nereden bilgi alabiliriz, tesekkurler.

• @suzmanoglu 2 Yil kuralinin detaylarini incelerseniz sadece immigration tipi vizeler ve tekrardan J veya F vizesine basvuranlarda sikinti yaratabiliyor.

Onceden alinmis ve gecerli B vizesi ile giris cikisinda sikinti yasamayacaktir.

• Arkadaşlar tekrar selam bu başlığa son yazımı yazıyorum çok şükür 🙂
    Ds-3035 sistemde 17 mayısta alındı olarak işaretlendi.
    Diğee belgelerim ise Nos dahil 22 mayısta recieve edildi.
    Dosyam usice 2 ekimde gönderildi ve bugun mektupla receipt numaramı yollamışlar.
    Sistemden çıkan numaram ile sorguladığımda waiver başvurumun kabul 18 ekimde kabul edildiğini gördüm.
    Benim için her şey dahil 5 ay sürdü.
    Bu foruma ve bilgilerini paylaşan herkese teşekkürlee 🙌🏻

• @gastroNot tebrik ederim hayırlıysa sıra bizde 1 Haziran’da bütün belgelerim received olmasına rağmen bekliyorum

• Arkadaşlar merhaba
    J1 ile birkaç ay önce geldim. 2 yıl kuralını kaldırmak için yakın zamanda başvuru yapacağım. Fakat 2017 yılında kalma SGK ve zamanında kurduğum şirket adına vergi borcum mevcut. Kısa zamanda ödeme yapma planım var ancak ödeme takvimi ayarlamaya çalışıyorum. Bu durumla karşılaşan oldumu. Esneklik durumu nedir teşekkürler🙏

• @EfeNevada tesekkurler, ben de o sekilde dusunuyorum ama J-1 ile gelmis olan arkadasim waiver yapmasi gerektigini dusundugu icin basvuru yapmaya hazirlaniyor, ben emin olmak icin sizlerin fikrini almak istedim,

• @ank-06 Bildigim kadariyla borcun yuzde yirmisini odemeniz lazim ama kurumu arayip sormaniz daha mantikli olacaktir.

• @gastroNot, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Dostlar selam!
    22 mayısta tüm belgelerim teslim alınmıştı.Bugün Favorable gelmiş!
    Benim gibi bekleyen herkesin süreci de kısa zamanda sonuçlanmaya yaklaşır umarım.
    Bundan sonra yapmam gereken/bekleme süresi hakkında bilgi verebilecek var mı?
    Teşekkürler!

@gastroNot senin işlemlerin daha hızlı ilerliyor benimkine kıyasla, herhangi bir gelişme olursa haber verir misin? Benim Favorable aşamasına gelişimin 25. günü hala bir gelişme yok.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.0k

| | | |