Sıkça Sorulan Sorular

Çekiliş için bir ücret ödemeye gerek var mı?
Hayır, resmi siteden yapacağınız başvurular tamamen ücretsizdir. Eğer Yeşilkart Forum Başvuru Servisini kullanmak istiyorsanız LÖSEV’e 250 TL ya da üstü bir bağış karşılığında bunu yapabilirsiniz.
 
Amerika’da bulunanlar çekilişe başvurabilir mi?
Evet. Başvuru sahipleri Amerika’da veya başka bir ülkede bulunabilirler.
 
Başvuruda bulunabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

Green Card çekilişine başvurmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat en az lise mezunu olmak VEYA uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olma koşulu vardır. Kura sonucu Green Card alabilmek için lise veya dengi bir eğitim görmüş olmalı (12 yıllık ilk, orta ve lise eğitimini tamamlamış olmalısınız)
VEYA
Son 5 (beş) yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip bulunmalısınız. iş deneyimlerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı‟nın O*Net veri tabanı kullanılacaktır. O*Net OnLine veri tabanı iş tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür. Çalışma Bakanlığı web sitesinde birçok meslekten bahsedilmiş olsa da sadece belli meslekler kura programına katılım için uygundur. Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş yıl içinde, veri tabanında iş alanı (job zone) 4 veya 5 olan, ve Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0 veya daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız.

Başvuruma hangi aile fertlerini dahil etmeliyim?
Başvurunuza eşinizi ve 21 yaşından küçük ve bekar olan bütün çocuklarınızı(öz çocuklarınızı, eşinizin bir önceki evliliğinden olan çocuklarını veya ülkenizin yasalarına uygun olarak evlat edinmiş olduğunuz çocuklarınızı) eklemelisiniz. Eşinizden ayrı olsanız bile onu başvurunuza eklemelisiniz. Fakat, resmi olarak boşanmışsanız eşinizi eklemenize gerek yoktur. Ayrıca halihazırda Green card sahibi yahut ABD vatandaşı olan aile bireylerini de çekiliş başvurunuza eklemeye gerek yoktur.

Aile fertlerim ABD’ye gelmeyecek, buna rağmen onları başvuruya eklemeli miyim?
Aile fertlerinizi başvurunuza eklemeniz ilerde sizinle birlikte gelmelerini gerektirmez. Sizinle birlikte gelmek istemeseler dahi aile fertlerinizi (eşinizi ve 21 yaşından küçük bekar çocuklarınızı) başvuruya dahil etmelisiniz.

Green Card çekilişine bir aileden birden fazla kişi başvurabilir mi?
Evet. Çekiliş koşullarını sağlayan tüm aile fertleri ayrı ayrı başvuruda bulunabilirler.

Aracı kurumlarla çekilişe başvuru yapmak kazanma şansımı arttırır mı?
Hayır, aracı kurumlarla yaptığınız başvurular kazanma şansınızı arttırmaz. Bu, aracı kurumlar tarafından sıklıkla söylenilen bir yalandır. Ücretsiz başvuru için Yesilkart Forum‘da bulunan bilgiler dışında bir kaynağa ihtiyacınız yoktur.

Green Card başvuru formuma yeni doğmuş bebeğimin fotoğrafını da eklemem gerekli mi?
Evet, Green Card çekilişi başvuru formunda adı geçen herkesin fotoğrafının formunuza eklenmesi gerekmektedir.

Kazananlara sonuç nasıl bildirilecek?
Green Card çekilişinde sonuçlar sadece online olarak açıklanacaktır. Çekiliş sonuçları Mayıs ayından itibaren ABD Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden kontrol edilebilecektir.
Yeşilkart Forum aracılığıyla başvuru yaptıysanız, biz çekiliş sonuçlarını kontrol edip, kazanmanız durumunda sizi haberdar edeceğiz. Siz de size sağlayacağımız Green Card başvurusu onay numarası ile çekiliş sonuçlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Katılmak için İngilizce bilmek gerekli midir? 

Hayır, çekilişe katılmak ya da göçmen vizenizi alabilmek için İngilizce bilmenize gerek yoktur.

Green Card çekilişini kazanmam halinde T.C. vatandaşlığımı kaybeder miyim?
Hayır. Çekilişi kazanmanız ya da Green Card sahibi olmanız T.C. vatandaşlığınızı kaybetmenize yol açmaz.