Group Details Private

Blog'u Olan Üyeler

Amerika veya Göçmenlik temalı Blog veya Web Sitesi sahibi olan forum kullanıcılarımız... (katılmak için minimum 25 saygınlık puanı sahibi olmanız ve sayfanızın web adresini profilinize eklemeniz gerekiyor)

Member List

 • RE: American Rescue Plan (1.9 trilyon dolarlık COVID-19 yardım paketi - Üçüncü Stimulus Çek)

  @gizemyavuz92 Evet, haberde "per child" yani çocuk başına diye yazıyor. Normalde 2000 dolar olan "child tax credit" bu yıl için 3000 ve 3600'e çıkacak. Yani ilave bir ödeme değil aslında.

  posted in Amerika Birleşik Devletleri'nde Yaşam
 • RE: ABD'de İşsizlik Maaşı

  @damladav @yalta'ya katiliyorum. Calisamadigin hafta icin formu doldur ayni sekilde 2 haftalik alirsin. Zaten her 2 haftada bir talep gelmezse yatirmiyorlar parayi. Sonra yeniden calismaya baslarsan da bildirmeni isteyebilirler. Eyalete gore degisebilir. Ilgili basvuru sayfasindaki bilgileriokumakta fayda var.

  posted in İş Alanları ve Meslekler
 • RE: Bezelye Yemeği nasıl olur ya da yapılır ?

  @Rhonster Kismen haklisin, herhangi bir yemek salca ile lezzetli olur ama salca uyum saglamaz, bastirir. Hedefin yemegin ana malzemesinin tadini almak ise salcayi cok az koymalisin, kekik, kimyon gibi baharatlar icin de gecerli bu. Ama yemek denen sey ana malzemenin kimliginden ibaret degil. Et de cogu tadi bastirir misal. Ideal yemek kavrami cok goreceli ve kulture bagli bir damak animiz/hafizamiz var ise zaten uzlasmak cok zor. Adanali icin et tadi ve salca tadi yemek demek. Ekmege salca sur yedirir. Sarimsak da keza oyle. Sen nasil karnin doyacaksa oyle dene bence.

  posted in Mutfak ve Yemek
 • RE: Bezelye Yemeği nasıl olur ya da yapılır ?

  @Ryback ozetlemis aslinda ama ben de yazayim istedim.
  Herhangi bir malzeme ve et var diyelim (et olmadan olmaz mi olur belki bilemiyorum :P).
  Tencere, yag, baharat, zor pisen malzemeler, et, kolay pisen malzemeler, su.

  1. Tencereye yag koy
  2. Tencereye salcayi koy cok hafif kavur (3. madde ile es zamanli yapilabilir veya yer degistirebiilir)
  3. Tencereye zor pisen malzemeleri koy
  4. Etin turune gore ekleme siralamasi degisir, tavuk>kuzu>dana siralamasinda bu basamakta tabuk ve/veya kuzu, onceki basamakta dana eklenebilir. Dana 2 tur cevrilse yagda iyi de olur.
  5. Tenceredeki malzemeleri gerektikce karistirarak yari pismis hale gelmesini sagla (sogansa hafif olmus olacak)
  6. Tencereye kolay pisen malzemeleri ekle, 2-3 tur karistir.
  7. Baharatlari ve suyu ekle (bazilari salcayi bu suya karistirip da ekliyor yaga tadi ve rengi gecmiyor).
  8. Tencerenin kapagini kapat zor pisen malzemenin turune gore bekle.
   Kirmizi renk istah acicidir. Tadi bir yana rengi icin de salca kullaniliyor.
  posted in Mutfak ve Yemek
 • RE: Bezelye Yemeği nasıl olur ya da yapılır ?

  @Rhonster Salca Adana'linin turnusol kagididir. Salcasiz yemek olur mu? Salca herseye koyulur, surulur, yenir. Misal tasa sursen ben tasi yerim.

  posted in Mutfak ve Yemek
 • RE: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

  @caglaror Ödenecek bir tutar yoksa herhangi bir şey yapmaya da gerek yok.

  posted in Sağlık
 • RE: DV2021 Mulakat Deneyimleri

  @Orhan-Cabarov, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

  @knnrn Ben TC vatandaşlığı aldım, ds-206 yı doldurduktan birkaç ay sonra. Şimdi konsolosluğa kimliğimi mi gondermem gerekıyor onu anlamadım hocam.

  Oturum/vatandaşlık ile ilgili evrakı taratıp gönderin demişler. Sizin durumunuzda zaten konsolosluğun randevu vermesini beklemeniz gerekiyor.

  posted in Greencard Lotosu (Diversity Visa) Süreci
 • RE: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

  Garip bir durumla ilgili sorum var. Marketplace'den sectigimiz Scott&White Health Plan paketinde (BSW Vital Bronze HMO 009) aylik odeme 0$ idi. Esimle benim icin aylik 800.4$ credit seklinde bir paket.
  Ancak her ay duzenli olarak odeme yazisi ve cek gonderiyorlar, odenmesi gereken tutar 0$ gorunuyor ama insani tedirgin eden kismi uyarilar kismi. Sorum su 0$ yazmasina ragmen cek gondermem gerekiyor mu (cok sacma biliyorum, bu formlar otomatik cikiyor ve geliyor)?
  Kafayi yoracak baska cok sey var ama bu da araya giriyor iste.

  posted in Sağlık
 • RE: DV2021 Mulakat Deneyimleri

  @Orhan-Cabarov, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

  @knnrn Konsolosluk otumu olup olmadığını nasıl bilecek hocam ?

  Konsolosluk duyurusunu yukarıdaki mesajımda paylaştım, orada bununla ilgili bilgi var.

  posted in Greencard Lotosu (Diversity Visa) Süreci
 • RE: DV2021 Mulakat Deneyimleri

  @Orhan-Cabarov, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

  @muhalif Göçmen vize işlemi ile green kart vize işlemleri ayrı değil mi hocam. Mesala benim case numaram 3000 ama azerbaycan vatandaşıyım. Case numarası 4000 olan TC vatandaşına benden önce mi çağıracaklar?

  Türkiye'de oturumu olanları da kapsıyor. Sizin dediğiniz gibi bir durum değil. Ama eğer Türk vatandaşı değilse ve Türkiye'de oturumu yoksa case no önce olmasının önemi yok, Türkiye'de göçmen vize görüşmesine giremez diyor.

  COVID-19 küresel salgınına ilişkin sağlık ve güvenlik endişeleri sebebiyle, 4 Şubat 2021 tarihi itibari ile A.B.D Ankara Büyükelçiliği Türk vatandaşları ve Türkiye’de ikamet edenler için göçmen vize hizmetlerine öncelik vermeye başlamıştır. Türkiye’de resmi ikamet izni olan ‘Üçüncü Ülke Yurttaşlarının’ Türk ikamet izinlerinin önlü arkalı taranmış görüntüsü ile AnkaraIV@state.gov e-posta göndermeleri gelecek adımları tartışabilmemiz açısından gereklidir. A.B.D. Ankara Büyükelçiliği gerçek bir insani ya da tıbbi acil durum söz konusu olmadan Türkiye’de resmi ikamet belgesi olmayan Üçüncü Ülke yurttaşlarına vize hizmeti sağlayamaz.

  posted in Greencard Lotosu (Diversity Visa) Süreci