ABD ve Greencard Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), kuzeyde Kanada, güneyde Meksika ve Meksika Körfezi, doğuda Atlantik Okyanusu ve batıda Pasifik Okyanusu’yla sınırlandırılmış topraklarıyla, elli tane eyalet ve bir tane federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir.ABD, 50 eyaletten oluşur ve en doğusu ile en batısı arasında 4 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Alaska eyaleti, kıtanın kuzeybatısında bulunarak doğusunda Kanada ve batısında Bering Boğazı ve diğer tarafında bulunan Rusya’nın arasında bulunmaktadır. Hawaii eyaleti, Büyük Okyanus’un ortasında bulunan bir takım adadır. Ayrıca Karayipler ve Büyük Okyanus’ta bulunan birçok denizaşırı toprağı vardır.

İngilizlere karşı verdiği bağımsızlık savaşını kazanan ABD, 1776 yılında Birleşik Krallıktan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Resmî kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776’dır. 1789 yılında ilk anayasasını kabul ederek Modern Demokrasinin kurucusu olmuştur. Devletin ilk dönemlerinde, köleliğin kaldırılması konusundaki tartışmalar bu öneriye karşı çıkan güneydeki 11 eyaletin birlikten çekilmesi ve bunun üzerine yaklaşık 5 yıl süren bir iç savaş (Kuzey-Güney Savaşı) yaşanmasıyla sonuçlandı.

Farklı etnik grup ve ırkların getirdiği çeşitlilik, Amerikanlılık çekirdeğini yaratan bir unsurdur ve ülkenin pek çok unsuru aynı potada eritmesinin simgesi olarak öne çıkarılmaktadır. Green Card çekilişinin amacı da bu bu çeşitliliğe katkı sağlamaktır.ABD’nin ilk yerleşimcileri daha çok İngiltere ve İrlanda kökenliydi. İkinci aşamada göç edenleri, istemleri dışında kıtaya götürülen Afrikalı köleler oluşturdu. Üçüncü aşamada bu nüfusa milyonlarca Avrupalı (Alman, Polonyalı, Yunan, Çek ve Rus vb) katıldı. Bugün ise özgürlük ve daha fazla refah beklentisiyle bölgeye göç edenlerin çoğunluğunu Asyalılar ve Latin Amerikalılar oluşturmaktadır. Şu an ABD’de 400 bin civarında Türk yaşamaktadır. Her yıl ortalama 20 bin civarında Türk gerek üniversite gerekse lisan eğitimi için ABD’ye gitmektedir. Özellikle; New York, California, New Jersey, Florida, İndianapolis ve Arizona Türk nüfusun yoğunlaştığı bölgelerdir.

 
Green Card nedir ?
Green Card, ABD vatandaşı olmadığı halde ABD’de süresiz oturma ve çalışma iznine sahip olmanızı sağlayan resmi göçmen vizesidir.

Green Card (Çeşitlilik Göçmen Vizesi) çekilişi nedir?
Her yıl Amerikan Kongresi yetkisiyle ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Çeşitlilik Göçmen Vize Programı kapsamında 50.000 kişiye kura ile Green Card (çeşitlilik göçmen vizesi) verilmektedir. Her sene düzenlenen DV programı, basit ama bazı katı kurallarla sınırlandırılmış, yeterlilik şartlarına uyan kişilere sağlanmaktadır. DV programını kazananlar, bir bilgisayar tarafından rastgele yapılan çekiliş neticesinde belirlenmektedir.
Green Card çekilişine katılmak ya da çekilişi kazandığınız takdirde vize alabilmek için İngilizce bilme şartı aranmamaktadır. Çekilişi kazanmak otomatikman Green Card almak anlamına gelmez. Çekiliş sonucunda toplam vize verilecek kişi sayısından daha fazla sayıda kişiye çekilişi kazandığına dair bilgi veriliyor. Bu kişiler arasında ise sadece işlemlerini hatasız ve zamanında gerçekleştiren ve ABD tarafından vize verilmesinde sakınca görülmeyen kişilere Green Card almalarını sağlayan vizelerden tahsis ediliyor.

Green Card ile;

  • ABD’de ömür boyu resmi olarak oturma ve çalışma hakkına sahip olursunuz.
  • Oy kullanmak dışında, Amerikan vatandaşlık haklarının neredeyse tamamına sahip olursunuz.
  • Amerikan Devlet Üniversiteleri’ne veya kurumlarına burs başvurusu yapabilir, öğrenim görebilirsiniz.
  • Amerikan Devlet Daireleri dahil hemen hemen her yerde çalışabilir ve kendi iş yerinizi açabilirsiniz.
  • Green Card ile ABD’de yaşamaya başladıktan 5 yıl sonra Amerikan Vatandaşı olabilirsiniz. (Türk vatandaşlığınızı kaybetmeden)


Çekilişe başvuru şartları:
Green Card Çekilişine başvurmak için her hangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat en az lise mezunu olmak VEYA uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olma koşulu vardır.


Ayrıntılı bilgi için tıklayın.