Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @renksizcocuk, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Bu arada sponsorum ile görüştüm ve maalesef olumsuz cevap aldım. Geçen sene kullandığım DS formumdaki SEVIS ID'im inactive duruma geçtiği için, aynı SEVIS ID ile yeni bir DS formu basamayacaklarını söylediler. Fakat Department of State ile iletişim halinde olduklarını ve Visa Interview Waiver için geçen sene programa katılmış öğrencilerin de aynı SEVIS ID'yi tekrar alabilmeleri için uğraştıklarını ilettiler. O durumda aynı vizeyi kullanmamda bir sakınca yokmuş. Umarım Department of State aynı SEVIS ID'lerin kullanılmasına geçen sene programa katılmış olan öğrenciler için de onay verir. Yeni bir gelişme olması durumunda burda da tekrardan paylaşırım.

Daha detaylı bilgi alabilmek için Custom and Border Protection (CBP) ile görüştüm dün telefonda ve onlara durumu açıkladım. Kendileri bunun bir sıkıntı olmadığını vizem henüz expire duruma gelmediği için kullanmamda hiçbir sıkıntı olmadığını söylediler. Vizemde ve yeni alacağım DS-2019 formumda farklı SEVIS ID olacağını söyledim ve bu sefer de bunun normal bir şey olduğunu bazen F-1 vizelerinde öğrencilerin farklı bir okula transfer yapması durumunda SEVIS ID'lerinin değiştiğini fakat yeni bir vize almalarının gerekmediğini iletti. Fakat kimse kesin bir şey diyemiyor bu vize hakkında. Çünkü J-1 SWT kategorisindeki bir vizenin 5 yıllık verilmiş olması garip. Konsolosluk CBP'ye, CBP ise konsolosluğa yönlendiriyor. Offical J1 websitesinde de (j1visa.state.gov) şöyle bir ibare var, "Your current Exchange Visitor Visa is ONLY applicable for your current exchange program and under your current program sponsor. Upon completion of your current Exchange Visitor Program, you are expected to depart the United States.

If you intend to pursue a 2nd exchange program (in a different category and with a different sponsor), you will need to apply for a new Exchange Visitor Visa for your new exchange program and new sponsor – in order to reenter the U.S. for the 2nd program" bu durumda da bir sıkıntı gözükmüyor. Ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok. Sanırım şansımı deneyeceğim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@renksizcocuk, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

@renksizcocuk, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Bu arada sponsorum ile görüştüm ve maalesef olumsuz cevap aldım. Geçen sene kullandığım DS formumdaki SEVIS ID'im inactive duruma geçtiği için, aynı SEVIS ID ile yeni bir DS formu basamayacaklarını söylediler. Fakat Department of State ile iletişim halinde olduklarını ve Visa Interview Waiver için geçen sene programa katılmış öğrencilerin de aynı SEVIS ID'yi tekrar alabilmeleri için uğraştıklarını ilettiler. O durumda aynı vizeyi kullanmamda bir sakınca yokmuş. Umarım Department of State aynı SEVIS ID'lerin kullanılmasına geçen sene programa katılmış olan öğrenciler için de onay verir. Yeni bir gelişme olması durumunda burda da tekrardan paylaşırım.

Daha detaylı bilgi alabilmek için Custom and Border Protection (CBP) ile görüştüm dün telefonda ve onlara durumu açıkladım. Kendileri bunun bir sıkıntı olmadığını vizem henüz expire duruma gelmediği için kullanmamda hiçbir sıkıntı olmadığını söylediler. Vizemde ve yeni alacağım DS-2019 formumda farklı SEVIS ID olacağını söyledim ve bu sefer de bunun normal bir şey olduğunu bazen F-1 vizelerinde öğrencilerin farklı bir okula transfer yapması durumunda SEVIS ID'lerinin değiştiğini fakat yeni bir vize almalarının gerekmediğini iletti. Fakat kimse kesin bir şey diyemiyor bu vize hakkında. Çünkü J-1 SWT kategorisindeki bir vizenin 5 yıllık verilmiş olması garip. Konsolosluk CBP'ye, CBP ise konsolosluğa yönlendiriyor. Offical J1 websitesinde de (j1visa.state.gov) şöyle bir ibare var, "Your current Exchange Visitor Visa is ONLY applicable for your current exchange program and under your current program sponsor. Upon completion of your current Exchange Visitor Program, you are expected to depart the United States.

If you intend to pursue a 2nd exchange program (in a different category and with a different sponsor), you will need to apply for a new Exchange Visitor Visa for your new exchange program and new sponsor – in order to reenter the U.S. for the 2nd program" bu durumda da bir sıkıntı gözükmüyor. Ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok. Sanırım şansımı deneyeceğim.

Eger ayni sponsor ise bence de denemeye deger, resmi aciklamalar da yeni bir vize gerekmedigi izlenimini birakiyor. Zaten bu yaz icin J1 almak mumkun olmayacaktir Turkiye'den, o nedenle en kotu durumda kaybolacak tek sey ucak parasi olacak gibi...

• Merhaba,
    2219 tübitak bursu ile yurtdışında bulundum. 3.5 ay corona salgını çıkınca tübitak burs dondurma talebini doldurdum. Fakat programdan erken ayrıldığımdan dolayı 2 yıl yasaklı olduğum bilgisi verildi. Şu ana kadar salgından dolayı bir iyileştirme yapılır bu kural göz ardı edilir diye düşünüyordum, fakat henüz olmadı. Benzer problem yaşayan arkadaşlar görünce belki bir bilginiz vardır diye sormak istedim. Şu an bu durumda ne yapabilirim? J1 yasaklısı isem 2219 bursu ile başka bir geçici çalışma vizesi alarak üniversitede çalışmalarıma devam edebilir miyim? Nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Assuss, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Merhaba,
    2219 tübitak bursu ile yurtdışında bulundum. 3.5 ay corona salgını çıkınca tübitak burs dondurma talebini doldurdum. Fakat programdan erken ayrıldığımdan dolayı 2 yıl yasaklı olduğum bilgisi verildi. Şu ana kadar salgından dolayı bir iyileştirme yapılır bu kural göz ardı edilir diye düşünüyordum, fakat henüz olmadı. Benzer problem yaşayan arkadaşlar görünce belki bir bilginiz vardır diye sormak istedim. Şu an bu durumda ne yapabilirim? J1 yasaklısı isem 2219 bursu ile başka bir geçici çalışma vizesi alarak üniversitede çalışmalarıma devam edebilir miyim? Nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz?

Bu dediginiz yasaktan surada yeni bahsettik:

https://yesilkartforum.com/forum/post/212403

24 aylik yasagi katildiginiz programdan dolayi aldiniz, erken geri dondugunuz icin degil diye dusunuyorum. Siz de o sayfadaki bilgilere bakin isterseniz. Bunun icin ayri bir baslik olusturacagim.

• Teşekkür ederim. Yasaklar ile ilgili en net bilgiyi şu linkten öğrendim. Belki ihtiyacı olan olursa kolaylık olur.

Ayrıca, aklıma takılan başka bir konuyu size danışmak istiyorum. Türkiye den akademisyen olarak yazıyorum. Şu anki durumum ABD de research scholar post doc pozisyonu, acaba, bu vize kategorisi yerine başka bir vize ile girip çalışmalarımı tamamlayabilir miyim? Başka hangi vizeler olabilir, şartları sağlayabilir miyim? Buna oradaki danışmanımın yaklaşımı nasıl olur? Bu konuda varsa bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Teşekkür ederim. Yasaklar ile ilgili en net bilgiyi şu linkten öğrendim. Belki ihtiyacı olan olursa kolaylık olur.

Ayrıca, aklıma takılan başka bir konuyu size danışmak istiyorum. Türkiye den akademisyen olarak yazıyorum. Şu anki durumum ABD de research scholar post doc pozisyonu, acaba, bu vize kategorisi yerine başka bir vize ile girip çalışmalarımı tamamlayabilir miyim? Başka hangi vizeler olabilir, şartları sağlayabilir miyim? Buna oradaki danışmanımın yaklaşımı nasıl olur? Bu konuda varsa bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Arastirma gorevlileri genelde ya J-1 vizesi ile geliyorlar, ya da H1-B ile... J-1'in islemleri ve form yuku daha az oldugundan, yani daha kolay bir surec oldugundan okullarin international office'leri genelde bu vizeyi cikarmayi tercih ediyorlar, fakat H1-B almak icin hocayi ikna edebilirseniz ve size H1-B icin sponsor olmak istedigini acikca soylerse bu vizeyi de alabilirsiniz. Ayrica bu H1-B vize, sirket icin verilen H1-B'ler gibi cekilis ve kota sinirlamalarina tabi degil. Yani direkt USCIS onayindan sonra islemlere baslayabilirsiniz ve gocmen olma isteginiz de vizeyi almaniza engel teskil etmeyecek.

• Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim @crazycells

• Merhaba
    @crazycells 24 ay yasaklı olduğum sürede 6 ay veya daha az süreliğine ABD de kısa süreli araştırmacı olarak bulunabileceğimi söylediler. Bu şekilde süre bitişine göre 6 ayı denk getirirsem, 24 aylık yasak kalkacak. Orada bulunduğum sürede yasak kalkınca Türkiye ye dönmeden j1 vizesini ABD de alabilir miyim? Toplam çalışma süresini 1 yıla uzatmak istiyorum.
    Bilgin dahilinde cevaplayabilirsen sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba
    @crazycells 24 ay yasaklı olduğum sürede 6 ay veya daha az süreliğine ABD de kısa süreli araştırmacı olarak bulunabileceğimi söylediler. Bu şekilde süre bitişine göre 6 ayı denk getirirsem, 24 aylık yasak kalkacak. Orada bulunduğum sürede yasak kalkınca Türkiye ye dönmeden j1 vizesini ABD de alabilir miyim? Toplam çalışma süresini 1 yıla uzatmak istiyorum.
    Bilgin dahilinde cevaplayabilirsen sevinirim.

evet, short term scholar icin bir yasak gorunmuyor tabloda.
    Buyuk ihtimal ABD'de statunuzu yeni DS-2019 ile degistirebilirsiniz ama surec hizli olmayabilir, ben de tam emin olamadim, bunu universitenin international office'ine sorun isterseniz.

• Teşekkür ederim @crazycells international office e mail atıyorum dönüş olmuyor, sanırım mayıs ayı tatilmiş, o yüzden mi bilemedim. Konsolosluklarda arama yapılamıyor zaten, maile yönlendiriyorlar, artık maile de dönemiyorlarmış muazzam yoğunluktan dolayı sadece vatandaşlık işlemlerine dönüş yapılıyormuş. Ömrüm boyunca bir bilgiye ulaşmak bu kadar zor olmamıştı yani.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Teşekkür ederim @crazycells international office e mail atıyorum dönüş olmuyor, sanırım mayıs ayı tatilmiş, o yüzden mi bilemedim. Konsolosluklarda arama yapılamıyor zaten, maile yönlendiriyorlar, artık maile de dönemiyorlarmış muazzam yoğunluktan dolayı sadece vatandaşlık işlemlerine dönüş yapılıyormuş. Ömrüm boyunca bir bilgiye ulaşmak bu kadar zor olmamıştı yani.

genelde konsolosluktan bu sekilde farazi sorulara cevap alamazsiniz. Dolayisiyla beklentiniz yuksek olmasin...

• Merhaba,2020 talihlisiyim fakat vizemi alamadim.DS-260 formu doldurmustum.Onumuzdeki hafta Meksika’da J vizesi icin randevum var.Sizce daha onceden Ds-260 doldurmam vizeme engel olur mu?Daha onceden 3 tane J vizem mevcut

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@repatita, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Merhaba,2020 talihlisiyim fakat vizemi alamadim.DS-260 formu doldurmustum.Onumuzdeki hafta Meksika’da J vizesi icin randevum var.Sizce daha onceden Ds-260 doldurmam vizeme engel olur mu?Daha onceden 3 tane J vizem mevcut

Direkt bir engel degil.

J1'i alip, suresi bitince Turkiye'ye gerip donup, gocmenlik surecinizi Turkiye'den alacaginiza dair konsolosu ikna ederseniz o durumda vizeyi alabilirsiniz; ama konsolos bu vizeyi ABD'de kalip gocmenlik islemleri icin kullanacaginizi dusunurse vize alamayabilirsiniz.

• @crazycells peki sizce mulakat esnasinda konsolos bunun hakkinda bana bir soru yoneltecek mi?Gorse bile surecim bitti olarak gorunmeyecek mi?

Durumu her turlu kurtaracak seviyede ingilizcem var fakat bu durumda red alir miyim diye meksika’ya gitmeye biraz cekiniyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells peki sizce mulakat esnasinda konsolos bunun hakkinda bana bir soru yoneltecek mi?Gorse bile surecim bitti olarak gorunmeyecek mi?

Durumu her turlu kurtaracak seviyede ingilizcem var fakat bu durumda red alir miyim diye meksika’ya gitmeye biraz cekiniyorum

Sorabilir, cunku bu bilgiyi rahatca gorecektir... siz sorulara dogru cevap vermelisiniz. Turkiye'ye sizi baglayan durumlar yok mu? okul, mezuniyet vs? Bu tur seylerden bahsederseniz sorun yasama ihtimaliniz azalacaktir.

• @crazycells cok tesekkur ederim.Tez yazmam gerektiginden bahsedecegim

• @crazycells soruyu sormak icin dogru yer mi bilmiyorum fakat bir sorum daha olacak.Vize gorusmesine girdigimde pasaportumun bitimine 7 ay kalmis olacak.Bu vize basilmasi icin bir engel olusturur mu sizce?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells soruyu sormak icin dogru yer mi bilmiyorum fakat bir sorum daha olacak.Vize gorusmesine girdigimde pasaportumun bitimine 7 ay kalmis olacak.Bu vize basilmasi icin bir engel olusturur mu sizce?

Hayir, bu tarihlerle tum J1 WAT suresini kapsayacagi icin problem olmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@repatita WAT vizesi deneyiminizi su basliga aktarmayi da unutmayin:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/3753/2021-j-1-wat-programı

• DS160 formunu eşim için doldururken "other names used" kısmına no dedik. Ama eşimin önceden surname'i farklıydı. Şimdi onayladığımız için düzeltemiyoruz. Ne yapmak lazım. Randevu günü orada durumu anlatsak uygun olur mu?
    @crazycells

Benzer Başlıklar

• 3
  • 1
  • 1
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |