Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@kubrag, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

@crazycells anladım, mümkün olduğu sürece hızlı başlamamı istiyorlar. İ ikinci kez 2 yıl kuralım varlen J1 yapabiliyor olduğumu söylediğiniz için teşekkür ederim.

evet, J-1'ler sorun degil. Bu arada ikinci J1'de de 2 yil kuraliniz olursa, bu durumda bu vize icin de waiver almaniz lazim, ama yillar kumulatif olarak eklenmiyor 🙂 yani sure 4 yila cikmiyor, hala 2 yil.

Zaten waiver basvurusu yaptiginizda, butun J1'leri listeliyorsunuz ve hepsi icin ayni anda tek bir waiver aliyorsunuz, bilginize.

• @crazycells çok teşekkür ederim ☺

• @crazycells amerikaya j1 vizesiyle gelip evlenebiliyor muyuz youtube da bir yayıncı bunu yapamayacağımızı k1 vizesi harici gelenlerin evlenmesine izin verilmeyip ülkelerine geri döndürüldüğü gibi saçma bir şey söyledi bana mantıklı gelmedi bir avukatta bunu yapabileceğimizi söylemişti konu hakkında bilgi verebilir misiniz? şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Aliyıld1rım, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

@crazycells amerikaya j1 vizesiyle gelip evlenebiliyor muyuz youtube da bir yayıncı bunu yapamayacağımızı k1 vizesi harici gelenlerin evlenmesine izin verilmeyip ülkelerine geri döndürüldüğü gibi saçma bir şey söyledi bana mantıklı gelmedi bir avukatta bunu yapabileceğimizi söylemişti konu hakkında bilgi verebilir misiniz? şimdiden teşekkürler.

Eger J-1 vizenizde 2 yil kurali varsa , o durumda statu degisikliginden once "waiver" almaniz gerekiyor aksi durumda Green Card alamazsiniz. Su basligi inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/79/j1-waiver-2-years-rule-j1-vizesinin-2-yil-kuralini-kaldirmak

K-1 vizesi, ABD'de evlenip Green Card almaniz icin verilen nisanlilik vizesi, dogal olarak bu vizeyle giris yapinca Green Card almaniz zaten dogal. Diger yollarda ise ayrica yeni basvurular yapmaniz gerekiyor, J-1 vizesinin ise (eger vizede 2 yil kurali varsa) size dedigim gibi ekstra bir asamasi var.

• @crazycells çok teşekkürler

• Banned

J vizesi ile öğretmen değişimi Programına katılan var mı?

• Selamlar,

YLSY bursiyeri olarak J-1 vizesi ile doktora yapıyorum. Vizem 31 Mayıs 2021'de bitiyor ve şu anda Türkiye'deyim. Okulumdan personal funds göstererek yenilenmiş DS-2019 formumu aldım. Bu form ile vize yenilemek için başvuru yapsam iki yıl kuralına takılır mıyım? J-1 waiver almadan bu vizeyi uzatmanın bir yolu var mıdır? Nihayetinde niyetim j-1'ı waive etmek değil, iki yıl kuralı vizem bitince mi yoksa program bitince mi işlemeye başlıyor acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Can-Akın, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Selamlar,

YLSY bursiyeri olarak J-1 vizesi ile doktora yapıyorum. Vizem 31 Mayıs 2021'de bitiyor ve şu anda Türkiye'deyim. Okulumdan personal funds göstererek yenilenmiş DS-2019 formumu aldım. Bu form ile vize yenilemek için başvuru yapsam iki yıl kuralına takılır mıyım? J-1 waiver almadan bu vizeyi uzatmanın bir yolu var mıdır? Nihayetinde niyetim j-1'ı waive etmek değil, iki yıl kuralı vizem bitince mi yoksa program bitince mi işlemeye başlıyor acaba?

sorun olmaz, yeniden J1 vizesi alabilirsiniz. 2 yil kurali J1 statunuz bitince baslayacak, ama yeni bir J1 vizesini almaniza engel degil.

• Merhaba
    J1 vizesi ile Amerikadayim. Agustos sonunda 2 yıllık vizem doluyor. Araştırmam pandemiden dolayı bitmedi. 1 yıllık bir uzatma istiyorum. Neler yapmam gerektiğini ve ne zaman yapmam gerektiğini açıkçası bilmiyorum, bana bilgi verirseniz sevinirim.

• Merhaba, YLSY bursiyeri olarak ABD'deki bir üniversite Doktora eğitimi alacağım. DS-2019 belgesini taslak şeklinde okul hazırladı, mail ortamında benimle paylaştı. Eşim içinde J-2 vizesine başvuracağız, onun içinde ayrı bir DS-2019 formu gönderilmesi gerekiyor mu?

Diğer bir sorumda şuanda randevu aldığımda Şubat 2022 tarihine randevu veriliyor, DS-2019 formunda ise başlangıç tarihi 23 Ağustos 2021. Son aylarda acil vize randevusu talep edip olumlu cevap alan oldu mu? Konsolosluk sitesinde bekleyen okul kabulleri acil vize olarak değerlendirilmeyecektir notu düşülmüş.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@neg-lib59, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Merhaba
    J1 vizesi ile Amerikadayim. Agustos sonunda 2 yıllık vizem doluyor. Araştırmam pandemiden dolayı bitmedi. 1 yıllık bir uzatma istiyorum. Neler yapmam gerektiğini ve ne zaman yapmam gerektiğini açıkçası bilmiyorum, bana bilgi verirseniz sevinirim.

Uzatmak icin waiver almaniza gerek yok, o nedenle sorunuzu bu basliga tasidim.

Maksimum 6 ay oncesinden uzatma islemlerina baslayabiliyorsunuz, tek yapmaniz gereken DS-2019 belgenizi yeni tarihlerle guncellemek. Bunu da size sponsor olan program araciligiyla yapmalisiniz, tek basiniza yapamazsiniz.

Sizi ise alan kurum veya supervisor'iniz bu uzatma istegini onaylayip baslatmali, daha sonra bu kurumun/okulun vizelerle ilgili departman'ina haber vereceksiniz. Yeni tarihleri ve eger kendi bolumunuz tarafindan maas almiyorsaniz bu surecteki gereken para kaynagini gosterirseniz, vizelerle ilgilenen department bu bilgileri DIS' e gonderip uzatma basvurusunu yapacak.

Yeniden SEVIS fee odemenize gerek yok, uzatma karari sonrasi yeni bir DS-2019 formu gondermeleri lazim size, SEVIS kaydinizi da guncelleyeceklerdir. Bu DS-2019 formuyla yasal olarak ABD'de kalabilirsiniz. Fakat eger ABD disina cikip geri donmek isterseniz o durumda konsolosluklarda ayrica bir vize basvurusu yapmalisiniz.

Basvurunuz, elinizdeki DS-2019 formunun suresi bitmeden onaylanmis olmali. O nedenle bu sureci 6 ay once baslatmanizi tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cengizzhan, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Merhaba, YLSY bursiyeri olarak ABD'deki bir üniversite Doktora eğitimi alacağım. DS-2019 belgesini taslak şeklinde okul hazırladı, mail ortamında benimle paylaştı. Eşim içinde J-2 vizesine başvuracağız, onun içinde ayrı bir DS-2019 formu gönderilmesi gerekiyor mu?

Diğer bir sorumda şuanda randevu aldığımda Şubat 2022 tarihine randevu veriliyor, DS-2019 formunda ise başlangıç tarihi 23 Ağustos 2021. Son aylarda acil vize randevusu talep edip olumlu cevap alan oldu mu? Konsolosluk sitesinde bekleyen okul kabulleri acil vize olarak değerlendirilmeyecektir notu düşülmüş.

Evet, okula haber vermeniz lazim cunku herkes ayri bir DS-2019 almali. Esiniz icin de ayrica duzenlenmis bir DS-2019 formu gonderecekler size.

Master, doktora konularinda vize alabilen olumlu ornekler var, size tavsiyem okuldan "ABD'ye gelmeniz gerektigine dair" bir mektup isteyin. Bu mektubu randevu tarihi degisikligi istediginizde konsolosluga gonderin.

• @crazycells Sizce mail atma veya acil vize randevu talebini hemen yapmalı mıyım? Ağustos ayına kadar oldukça fazla zaman var, Nisan sonu veya Mayıs başı gibi yapmak daha mantıklı olur mu sizce? Bu soruyu sormaktaki amacım acil vize talebinin bir defa istenmesi ve olumsuz cevap alırsam ikinci bir şansım olmaması.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Sizce mail atma veya acil vize randevu talebini hemen yapmalı mıyım? Ağustos ayına kadar oldukça fazla zaman var, Nisan sonu veya Mayıs başı gibi yapmak daha mantıklı olur mu sizce? Bu soruyu sormaktaki amacım acil vize talebinin bir defa istenmesi ve olumsuz cevap alırsam ikinci bir şansım olmaması.

Butun belgeleriniz tamamsa, DS-160 formunu doldurup gonderdiyseniz ve sistemden mulakat tarihi aldiysaniz yapabilirsiniz. Ama yapmadan once okuldan da dedigim belgeyi alin bence. Eger eksik olan asama varsa once onu tamamlayip yapmalisiniz, aksi durumda konsolosluk ciddiye almayabilir talebinizi.

Fakat bence de ne kadar erken yaparsaniz o kadar iyi olur.

• @crazycells Merhaba Ben de TÜBİTAK 2219 bursiyerim. Tübitak 2219 için burs süresi ''03/02/2022 tarihine kadar geçerlidir'' şeklinde olarak güncellendi. Bu durum aciliyet olarak belirtilebilir mi acil vize başvurusu için ? ya da karşı tarafın ABD'den 'çalışmaların aciliyeti için ABD ye gelmesi gerekir 'gibi ibare mi daha ikna edici olur. Öneriniz var mı bu konuda?

• @Chemss, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

@crazycells Merhaba Ben de TÜBİTAK 2219 bursiyerim. Tübitak 2219 için burs süresi ''03/02/2022 tarihine kadar geçerlidir'' şeklinde olarak güncellendi. Bu durum aciliyet olarak belirtilebilir mi acil vize başvurusu için ? ya da karşı tarafın ABD'den 'çalışmaların aciliyeti için ABD ye gelmesi gerekir 'gibi ibare mi daha ikna edici olur. Öneriniz var mı bu konuda?

Merhaba hocam, sizin okul kabulünüz var mı ve okul başlangıç tarihiniz ne zaman?

• @crazycells, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

@crazycells Sizce mail atma veya acil vize randevu talebini hemen yapmalı mıyım? Ağustos ayına kadar oldukça fazla zaman var, Nisan sonu veya Mayıs başı gibi yapmak daha mantıklı olur mu sizce? Bu soruyu sormaktaki amacım acil vize talebinin bir defa istenmesi ve olumsuz cevap alırsam ikinci bir şansım olmaması.

Butun belgeleriniz tamamsa, DS-160 formunu doldurup gonderdiyseniz ve sistemden mulakat tarihi aldiysaniz yapabilirsiniz. Ama yapmadan once okuldan da dedigim belgeyi alin bence. Eger eksik olan asama varsa once onu tamamlayip yapmalisiniz, aksi durumda konsolosluk ciddiye almayabilir talebinizi.

Fakat bence de ne kadar erken yaparsaniz o kadar iyi olur.

Hocam mail ben atmadım fakat aynı durumda olan bir arkadaş konsolosluğa mail attı. Gelen cevapta doktora programının Ağustos ayında başlayacağı için yakın bir tarihte destekleyici dökümanlarla tekrar mail atılmasını yazmışlar, ve acil vize randevusunu reddetmişler.

Sizin bu konuda fikriniz nedir? Bildiğim kadariyla en erken 3 ay öncesinden vize randevusu alınabiliyordu, bu maili de 3 ay kala mı yollamak mantıklı?

• @cengizzhan Hocam benim kabul mektubum var ve 01/09/2021 tarihinde başlama olarak DS2019 formu için onlara mail attım ancak sizin mesajınızda en erken vize tarihi olarak Şubat 2022 yazdığınız için, bende acil mi başvurayım diye düşündüm. Tabi normal randevu almadan acil alınıyor mu bilemiyorum.

• @Chemss, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

@cengizzhan Hocam benim kabul mektubum var ve 01/09/2021 tarihinde başlama olarak DS2019 formu için onlara mail attım ancak sizin mesajınızda en erken vize tarihi olarak Şubat 2022 yazdığınız için, bende acil mi başvurayım diye düşündüm. Tabi normal randevu almadan acil alınıyor mu bilemiyorum.

Normal vize randevusu aldıktan sonra acil vize randevusu talep edilebiliyor. Benzer durumda olan YLSY bursiyerleri ile whatsapp grubu kurduk isterseniz oraya alabilirim. Aynı işlemleri yapacağımız için birbirimize destek oluruz.

• @cengizzhan Teşekkür ederim hocam çok sevinirim iletişim için iyi olur.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.6k

| | | |