Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba J1 Research Scholar Mayo Clinic ile ilgili . Ankara icin su an vize randevu tarihi vermiyorlar. Istanbul icin ise 1 yil sonraya tarih veriyorlar, Yardimci olabilecek deneyimli arkadaslar var mmi acaba? surec sizde nasil isledi, randevuyu one cekebildiniz mi acaba?

• This post is deleted!

• Merhaba J1 Research Scholar Mayo Clinic icin vize randevusunu 1 yil sonraya veriyorlar. One cekebilen var mi? Nasil yapabiliriz??

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Onur-Kaymak, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

@crazycells Hocam Merhabalar, öncelikle vereceğiniz cevap için şimdiden çok mersi.

J1 internship ile Atlanta bölgesinde turizm amaçlı bir programa katılmak istiyorum. Arkadaşlarım orada onlardan uzak bir bölgede olsun istemiyorum. Bir şirkete gittim İzmir' de ama çok uzak bölgelerde anlaşmamız var dediler. Önerebileceğiniz bir şirket kurum var mıdır ? Teşekkürler.

Merhabalar, maalesef benim bildigim bir araci kurum yok. Arkadaslariniz hangi sirketleri kullanmislar, onlardan bilgi aldiniz mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Yonca-Bassoy, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Merhaba J1 Research Scholar Mayo Clinic icin vize randevusunu 1 yil sonraya veriyorlar. One cekebilen var mi? Nasil yapabiliriz??

J1 icin DS-2019 formu alin ve sistemden randevu alin.

Daha sonra ise konsolosluga program baslangic tarihi belirtip acil randevu talebinde bulunun....

Ayrica bunun disinda randevu tarihlerini ara ara kontrol edip bos buldugunuz tarihleri secerek one de cekebilirsiniz... Bu sekilde Ekim-Kasim aylarina bile randevuyu cekme ihtimaliniz var.

• @crazycells Hocam değerli cevabınız ve vaktiniz için teşekkürler.

Evet arkadaşlarımdan bilgi aldım elbette. Aynı şirketi kullanmaya kalktım ama çok çok uzak bölgelerden teklifler geldi.
    Eğer ki biri bir öneri yapacak ise lütfen müteşekkir olurum 🙂

• Herkese Merhabalar,

J1 statusunde amerikada egitim gormekteyim. Bu kis turkiyeyi ziyaret etmek istiyorum fakat vizemin suresi bitmis olacak ( ama DS2019 surem 2023 yilina kadar) normal sartlarda vizemi yenilemem gerekiyor. Ama suan turkiyedeki surece pek hakim degilim. Geldigim takdirde vizemi yenilememle ilgili bir problem cikar mi sizce? Bu konuda tecrubeli olan veya yakin zamanda J1 vizesi alan kisiler cevaplarsa memnun olurum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Merve-N, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Herkese Merhabalar,

J1 statusunde amerikada egitim gormekteyim. Bu kis turkiyeyi ziyaret etmek istiyorum fakat vizemin suresi bitmis olacak ( ama DS2019 surem 2023 yilina kadar) normal sartlarda vizemi yenilemem gerekiyor. Ama suan turkiyedeki surece pek hakim degilim. Geldigim takdirde vizemi yenilememle ilgili bir problem cikar mi sizce? Bu konuda tecrubeli olan veya yakin zamanda J1 vizesi alan kisiler cevaplarsa memnun olurum.

Problem cikma ihtimali dusuk, eger durumunuzda cok ciddi bir degisiklik olmadiysa vizenizi yenilemekte problem yasamamaniz lazim. Ilk vize alirken idari islemlere kalmis miydiniz?

Vizenizin kullanim tarihi son 48 ayda gectigi icin mulakatsiz vize talep edebilirsiniz. Konsolosluktan mulakat tarihi aldiktan sonra kendilerine mesaj gondererek basvurunuzu yapabilirsiniz. Islemler 1 aya yakin suruyor, hatta biraz gecebilir de... bilginize.

• Merhabalar,

Yeni mezun birisi olarak Amerika'da bir firmadan is icin(muhendislik) kabul aldim, sponsor olmaya da istekliler. Fakat H-1B vizesinin kotasi konusunda endiselenerek J-1 almamin daha garanti olacagini dusunuyorum.

1. Bu durumda pozisyonum 'stajyer/intern' mu olucak, calisan kategorisine giremem mi? Stajyer pozisyonunda 2 yil calisabilir miyim? Linkte** duration 3 weeks-12 months diye belirtiliyor.
    2. Ulkemizden bir kaynakla gorevlendirilmedigim icin 2 yil sonunda No objection Letter almam daha kolay mi olur?

** https://j1visa.state.gov/wp-content/uploads/2017/06/Exchange-Visitor-Program-Category-Requirements.pdf

Emekleriniz ve vaktiniz icin tesekkurler.

• J-1 vizesi ile stajyer olsam 2 sene Amerikada calisabilir miyim? Bunun 3 hafta-12 ay ile sinirli oldugu belirtilmis, firma ile anlasip 1 yil daha uzatma sansim olur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Aslıhan-Yolcu , içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Merhabalar,

Yeni mezun birisi olarak Amerika'da bir firmadan is icin(muhendislik) kabul aldim, sponsor olmaya da istekliler. Fakat H-1B vizesinin kotasi konusunda endiselenerek J-1 almamin daha garanti olacagini dusunuyorum.

1. Bu durumda pozisyonum 'stajyer/intern' mu olucak, calisan kategorisine giremem mi? Stajyer pozisyonunda 2 yil calisabilir miyim? Linkte** duration 3 weeks-12 months diye belirtiliyor.
    2. Ulkemizden bir kaynakla gorevlendirilmedigim icin 2 yil sonunda No objection Letter almam daha kolay mi olur?

** https://j1visa.state.gov/wp-content/uploads/2017/06/Exchange-Visitor-Program-Category-Requirements.pdf

Emekleriniz ve vaktiniz icin tesekkurler.

1. Maalesef belirlenen programlardan biriyle ise girmelisiniz, programlari asagiya aktariyorum... size hangi program ile girebileceginiz soylenmedi mi? Bunu sirkete direkt sorun isterseniz, cunku yapacaginiz is J-1'e uygun olmayabilir de... Bunu en iyi sirket bilir, daha once benzer sekilde sponsorluk vermislerdir.

Dediginiz gibi programin turu sizin vizenizin zamanini belirleyecek.

@crazycells, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Su programlara katilmak icin J1 vizesi alabilirsiniz:

Au-Pair Programı (bakıcılık ve ingilizce eğitimi)
    ​​Kamp Danışmanı Programı
    Kolej ve Üniversite Öğrencileri
    Hükümet Ziyareti Programı
    Staj Programı
    Uluslararası Ziyaretçi Programı
    Kısa Vadeli Akademisyen Değişimi Programı
    Uzman Değişim Programı
    Yaz Çalışma ve Tatil Programı (Work And Travel Programi)
    Profesör ve Araştırma Görevlisi Değişim Programı
    Doktor Değişim Programı
    Öğretmen Değişim Programı

1. Evet, Turkiye'deki kurumlara borcunuz yoksa No Objection Letter almaniz kolay olacaktir.

• @crazycells cok tesekkur ederim aciklamalariniz icin, iyi gunler dilerim.

• @cengizzhan merhaba Cengizhan, Ben de 2014 YLSY bursiyeriyim ve post doktora icin vize yenilemem gerek. Yorumlarda bahsettigin whatsapp grubuna beni de eklemen mumkun mu? Ozelden telefon numarami gonderdim. Cok tesekkurler

• Merhaba, benim de birkaç sorum olacaktı.
    Ben ve nişanlım doktoruz, ikimiz de Amerika'ya yerleşmek istiyoruz. Ben gerekli sınavları verdim ve başvurularımı yaptım. Buradaki birçok uzmanlık J-1 vizesi veriyor ve uzmanlık eğitimi başlangıç tarihi temmuz ayı. Nişanlım ise henüz herhangi bir uzmanlığa başvurmadı.

1. Ben yeşil kart için çekilişe katılırsam, çıkıp çıkmamasından bağımsız olarak J-1 sürecini etkiler mi? (Zira çıksa bile GC elime temmuz ayından sonra geçecek ve J-1 de çıkmazsa ben eğitime başlayamayacağım.) J-1, "nonimmigrant" olduğu için GC'ye başvurmak, benim göçmen olmak istediğimi gösterir mi?
    2. Nişanlımla birkaç ay içinde evlenmeyi planlıyoruz. Önemli bir ayrıntı mıdır bilmiyorum ama, muhtemelen mayıstan önce evleneceğiz. Şayet ona çıkarsa, o aldıktan sonra ben de herhangi bir sorun olmadan onun üzerinden GC'ye başvurabilir miyim? Çekilişle kazananlar, kazandıktan sonra evlenseler de yeni eşleri için herhangi bir bekleme süresi var mıdır?
    3. Şayet nişanlıma çıkmazsa, daha sonra onun J-2 çıkartmasında problem olur mu?
    4. ABD'de asistanlık esnasında J-1 sahibiyken başvurduğumuzda yine çıkmazsa, ileride burada H1-B'ye geçmekte problem olur mu? Çünkü J-1 alırken amacımızın göçmenlik olmadığını taahhüt ediyoruz ve doktorlara özel J-1 waiver durumundan yararlanmayı kaçırmak istemeyiz.
      Teşekkürler.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Deniz-C, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Merhaba, benim de birkaç sorum olacaktı.
    Ben ve nişanlım doktoruz, ikimiz de Amerika'ya yerleşmek istiyoruz. Ben gerekli sınavları verdim ve başvurularımı yaptım. Buradaki birçok uzmanlık J-1 vizesi veriyor ve uzmanlık eğitimi başlangıç tarihi temmuz ayı. Nişanlım ise henüz herhangi bir uzmanlığa başvurmadı.

1. Ben yeşil kart için çekilişe katılırsam, çıkıp çıkmamasından bağımsız olarak J-1 sürecini etkiler mi? (Zira çıksa bile GC elime temmuz ayından sonra geçecek ve J-1 de çıkmazsa ben eğitime başlayamayacağım.) J-1, "nonimmigrant" olduğu için GC'ye başvurmak, benim göçmen olmak istediğimi gösterir mi?
    2. Nişanlımla birkaç ay içinde evlenmeyi planlıyoruz. Önemli bir ayrıntı mıdır bilmiyorum ama, muhtemelen mayıstan önce evleneceğiz. Şayet ona çıkarsa, o aldıktan sonra ben de herhangi bir sorun olmadan onun üzerinden GC'ye başvurabilir miyim? Çekilişle kazananlar, kazandıktan sonra evlenseler de yeni eşleri için herhangi bir bekleme süresi var mıdır?
    3. Şayet nişanlıma çıkmazsa, daha sonra onun J-2 çıkartmasında problem olur mu?
    4. ABD'de asistanlık esnasında J-1 sahibiyken başvurduğumuzda yine çıkmazsa, ileride burada H1-B'ye geçmekte problem olur mu? Çünkü J-1 alırken amacımızın göçmenlik olmadığını taahhüt ediyoruz ve doktorlara özel J-1 waiver durumundan yararlanmayı kaçırmak istemeyiz.
      Teşekkürler.
    1. Hayir. DS-2019 formunuz hazir olduktan sonra J1 surecinde problem yasamazsiniz kanimca. Ama tabii ki 'gocmenlik istegimiz var' dememeniz lazim. Green Card cekilisine basvuru yapmis olmaniz problem yaratmaz...

2. sorun olmaz, dediginiz durumda beraber gocmenlik surecine devam edebilirsiniz.

3. sorun olmamasi lazim. Burada onemli olan hem sizin hem de esinizin bu egitim sonrasi Turkiye'ye geri donup Turkiye'de ogrendiklerinizi uygulayacaginiza konsolosu ikna etmeniz...

4. Doktorlar 2 yil yasagina tabi oluyorlar. O nedenle H1-B'ye gecis icin 2 yil kuralini kaldirmaniz gerekecek ama ABD'de tip egitimi alanlar icin bu yasagi kaldirmak daha zor oluyor, bilginize.

• @crazycells, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

@renksizcocuk gozunuz aydin. bilgilendirme icin tesekkurler.

Bu sene yeni vize için başvuracağım. Sizce konsolosluk aynı vizeyi ikinci kez kullanmış olmamdan dolayı sorun yaratır mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@renksizcocuk, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Bu sene yeni vize için başvuracağım. Sizce konsolosluk aynı vizeyi ikinci kez kullanmış olmamdan dolayı sorun yaratır mı?

Hayir, bu konunun hic problem olmamasi lazim. Zaten vizeniz gecerliydi.
    Eger izin verilmeyen bir sey olsaydi zaten CBP sizi ABD'ye almazdi.

• @crazycells, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Peki bir konu hakkında fikrinizi danışacağım. Ben Türkiye'de lisans eğitimimi tamamladıktan sonra tekrar J1 vizesi ile Yüksek Lisans eğitimi almayı planlıyorum. Sizce bana verilmiş yani hali hazırda bulunan J1 SWT vizemi bu sene tekrar SWT için kullanmalı mıyım? Çünkü normalde 5 yıl verilmesi SWT vizesinin olağan bir durum değil. İlerde sıkıntı çıkarmasını istemiyorum çünkü. Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Peki bir konu hakkında fikrinizi danışacağım. Ben Türkiye'de lisans eğitimimi tamamladıktan sonra tekrar J1 vizesi ile Yüksek Lisans eğitimi almayı planlıyorum. Sizce bana verilmiş yani hali hazırda bulunan J1 SWT vizemi bu sene tekrar SWT için kullanmalı mıyım? Çünkü normalde 5 yıl verilmesi SWT vizesinin olağan bir durum değil. İlerde sıkıntı çıkarmasını istemiyorum çünkü. Teşekkürler.

Eger gecerli bir DS-2019 formunuz varsa ve vizeniz gecerliyse vizeyi kullanmanizda bir sakinca yok.

Konsoloslugun bunu sikinti etmemesi lazim, neticede size vizeyi veren onlar ve kurallara aykiri bir sey yapmiyorsunuz. Vizeniz gecerli, DS-2019 formunuz gecerli...

• Merhabalar,
    Ben 2019/2020 j1 trainee olarak ABD-de bulundum,2020 şubatda biticekdi trainee programım ve ben ocak ayında extend yaptım turist vizesine sonradan pandemi süreci falan ülkeme uçuşların kapalı olması nedeniyle 2020 Haziran ayı döndüm kendi ülkeme.
    Şimdi yeniden j1 trainee vizesine baş vurmak isdiyorum ve bu kez evliyim.
    Benim extend yapmam yeniden j1 vize almama problem yarata bilirmi?
    Vizeye eşimle berabermi ve ya ayrılıkdamı girmemiz daha mantıklı?
    Ülkeye bağlılığmı hangi belgeler ve ya neler ile kanıtlaya bilirim?
    Önceden teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |