Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• (F/M) AKADEMİK VEYA DİL ÖĞRENCİSİ / MESLEKİ VEYA AKADEMİK OLMAYAN ÖĞRENCİ VİZELERİ

Genel olarak, onaylanan bir eğitim kursuna katılmak üzere ABD'ye gelecek olan kişiler için bir Öğrenci Vizesi gereklidir.

Öğrencinin devam etmeyi planladığı ABD deki okulu kabul sonrasında öğrenci, Öğrenci ve Değişim Programı Bilgi Sistemine (SEVIS) kaydedilecektir. SEVIS I-901 harcının yatırılması ve ilgili imzaların atılması ile ilgili talimatlar okul tarafından SEVIS sistemi üzerinden verilecektir. Okul, gerekli I-20 form(larını) oluşturmak için asıl başvuru sahibinin adının yanı sıra birlikte seyahat etmeyi planladığı aile bireylerinin adlarını da SEVIS sistemine girecektir. Her bir aile üyesi kendi I-20 formunu almalıdır. Aile üyelerinin asıl başvuran ile birlikte başvurmaması halinde, asıl vize sahibinin okulu tarafından düzenlenen orijinal I-20 formunun bir nüshası istenecektir. Daha fazla bilgi için ABD Göçmenlik ve Gümrük İdaresi (ICE) Öğrenci ve Değişim Programı (SEVP) web sitesini ziyaret ediniz.

Devam eden öğrenciler, öğrenci durumlarını sürdürdükleri ve SEVIS kayıtları güncel olduğu sürece diledikleri zaman yeni vize başvurusu yapabilir. Devam eden öğrenciler ayrıca dersleri başlamadan önce diledikleri zaman Birleşik Devletlere girebilirler.

Forum Tavsiyeleri:

F1 vizesi, ABD'de akademik bir programa (master/doktora/sertifika vb. programlara) baslayacak ogrenciler ve dil egitimi alacak ogrencilerin aldigi bir vize turudur.

M1 vizesi, ABD'de mesleki bir egitim programina katilacak ogrencilerin aldigi bir vize turudur.

F ve M vizelerine okullardan alacaginiz I-20 belgesiyle basvuru yapmalisiniz. 2017 mali yilinda Turkiye'de 5594 tane F vizesi ve 118 tane M vizesi basilmis (kaynak).

Eger master, doktora vs. gibi akademik programlara basvuru yapiyorsaniz F vize sonrasi mezun olduktan sonra alaninizda is bulabilmeniz icin 1 yillik OPT aliyorsunuz, bu size alaninizda calisma firsati sagliyor. Eger STEM (bilim, teknoloji, muhendislik veya matematik) alaninda master ya da doktora yapiyorsaniz OPT 2 yila cikiyor. Eger bu surecte bir is bulabilirseniz ABD'de OPT sonuna kadar kalabiliyorsunuz, bu surecte statu degistirebiliyorsunuz ve calisma vizelerine gecis yapabiliyorsunuz, ya da basarilarinizi gostererek Is Sponsorlu Gocmenlik icin basvuru yapabiliyorsunuz (sirket sizin icin basvuru yapiyor).

Basvuru Asamalari:

1. F1 ya da M1 vizesini alabilmek icin oncelikle bir egitim programindan kabul almaniz ve okulun sizin icin I-20 formu duzenlemesi gerekiyor. Daha sonra okul, bu I-20 formunu size gonderecek ve siz de konsoloslukta F1 veya M1 vize basvurusu yapacaksiniz. Bu I-20 belgesi olmadan vize basvurusu yapmaniz mumkun degil.

Zaten vize islemleri icin gereken bilgi ve belgeleri okul da size bildirecek ama asama asama ozetlemek gerekirse,

• Okuldan kabul
    • ABD Ogrenci Bilgi Sistemine SEVIS kaydi yapip ucret odeme (okul gerekli bilgileri saglayacak)
    • Okulun istedigi ucretleri odeme ve okulun I-20 formu hazirlamasi
      (eger esiniz veya cocugunuz varsa ve sizinle F2 veya M2 vizesiyle ABD'ye gelecekse onlara da I-20 duzenleyecekler)
    • F1/M1 icin DS-160 online vize basvuru formunu https://ceac.state.gov/CEAC adresinden doldurmak (F2/M2 vizesi alacak diger aile uyeleri de ayrica bir DS160 formu doldurmali)
    • https://ais.usvisa-info.com/ adresine girip, DS160 formunun kodunu belirterek bir randevu tarihi almak
    • Sitedeki yonlendirmelere gore vize ucretini odemek
    • Yine ayni siteden vizenin kabul olmasi durumunda pasaportun gonderilebilmesi icin bir PTT adresi secimi
    • Konsoloslukta F1/M1 mulakatina girmek
    • Red durumunda pasaportu geri almaniz, kabul olmasi durumunda pasaportun vizenin basilmasi icin konsoloslukta kalmasi ve sonradan belirttiginiz adrese gonderilmesi
    • Vize tarihinize gore ABD'ye giris

2. Diger gocmen olmayan vizelerde oldugu gibi maddi birikiminiz bu vize turu icin de oldukca onemli. ABD'de bulundugunuz sure boyunca ya masraflarinizi kendiniz karsilayabilmelisiniz, ya da karsilayacak bir sponsor bulmalisiniz. Ozellikle Master/Doktora programlarinda size burs verilecekse ya da harcamalar okul, tez hocasi ya da baska bir kurum tarafindan karsilanacaksa bunlar da okul I-20 hazirlarken belirtilmeli. Eger dil okulu, sertifika programlarina vs. basvuru yapiyorsaniz ve kendi kaynaklarinizi kullanacaksaniz hem okul, hem de yasam masraflarinizi karsilayabilecek kadar birikime sahip olmalisiniz. Kendi masraflarinizi karsilayacaksaniz sunlari goz onunde bulundurmalisiniz:

• okul ucretleri: okula kayit ucretiniz, kac ay egitim almak istediginize gore program ucreti (dil veya meslek okullari/sertifika programlari icin genelde kendiniz oduyorsunuz, master/doktora programlari icin genelde okul sponsor oluyor; fakat durumunuza gore tabii ki degisiklik gosterebilir; onemli olan ABD'de kalacaginiz sure icinde maddi sikinti yasamayacaginizi gosterebilmek)

• yasam ucretleri: bulunacaginiz sehirde okul bir ev veriyorsa orada konaklama ucreti, eger vermiyorsa okulun cevresindeki bolgelerde bir oda kiralama ucreti, yine bu sehirdeki beslenme masraflari... Bunlari standart olarak soylemek cok mumkun degil, cunku okulu sececeginiz sehire gore cok degisiklik gosterebilir, internetten o sehirde yasam ucretlerini arastirabilrisiniz.

• saglik sigortasi: bu konuda yine okulla irtibata gecip, onerdikleri yerleri ve fiyatlari ogrenebilirsiniz. Bazi durumlarda okul sigorta yapiyor, bazi durumlarda sizin yapmaniz gerekiyor. Ben daha once ABD'ye J1 vizesi alirken su siteyi kullanmistim: https://www.isoa.org/
      Aylik aylik sigorta yapmak mumkun, F/M/J vizeleri ve OPT icin bu siteyi kullanabilirsiniz. Bu site zaten vizeler icin gerekli sartlari bildiklerinden size ona gore policeler sunuyorlar. Eger sizin kullandiginiz baska siteler varsa yine cekinmeden bu konuda belirtebilirsiniz.
      (ekleme: soyle bir site de mevcut https://www.internationalstudentinsurance.com/)

• Turkiye'den ABD'ye gidis-donus ucak bileti de sezonuna gore ortalama $700 - $1200 arasinda degisiyor , gitmeyi dusundugunuz tarihlere gore su konuyu inceleyerek tahmini bir miktar bulabilirsiniz

• Eger dil okuluna basvuru yapacaksaniz; dil okulu masraflari, konaklama ve diger maliyetler icin su konuya da goz atmayi unutmayin: https://yesilkartforum.com/forum/topic/287/abd-de-dil-okulu-fiyatları-konaklama-i20-ve-diğer-maliyetleri

3. Vize gorusmesinde dikkat etmeniz gereken onemli noktalar:

Master, doktora gibi egitim programlari icin bu kosullar daha rahat olabiliyor (ozellikle de ciddi ve taninmis programlardan kabul alirsaniz) ama genel olarak vize alabilmek icin;

• Kesinlikle dogru vize turune basvuru yapmalisiniz, eger akademik bir programa ya da dil okuluna basvuru yapiyorsaniz F1 vizesine, mesleki bir programa basvuru yapiyorsaniz M1 vizesine basvuru yapmalisiniz
    • Ulkenizle olan sosyal, egitim, is, aile gibi baglarinizin guclu oldugunu ve ulkeye geri donmeyi planladiginizi gostermelisiniz.
    • ABD'de kalacaginiz sure boyunca yetecek kadar maddi birikiminizin oldugunu gostermelisiniz (yukarida ayrintili acikladim)
    • Basvuru formlarinda kesinlikle dogru ve tam bilgiler vermelisiniz
    • Mulakat sirasinda konsolosun sorularina ciddi ve tam cevaplar vermelisiniz, hem gideceginiz okul hakkinda, hem de sehir hakkinda onceden kisa arastirmalar yapabilirsiniz

4. B1 vizelerinin aksine, ABD Disisleri Bakanligi F1 vizeleri icin ulke ulke red oranlarini vermiyor. Fakat dunya geneli yapilan basvurulara bakarsak, su resmi kaynaga dayanarak yapilan 608.631 basvurunun, 393.573'unun kabul edildigini gorebiliriz. Bu da ~%65'lik bir kabul orani demek, lakin master/doktora gibi diger akademik programlarin da F1 vizesi aldigini ve bu programlara basvuran ve kabul alan ogrencilerin cok daha yuksek oranla vize aldigini unutmamak lazim. Yani dil okulu icin F1 basvurusu yapanlarin kabul orani kanimca %65'ten dusuktur. Fakat yine de dusuk bir oran degil bu...

• forumun vizeler kısmınıda aktif hale getirmek lazım sanırım diğer forumların bir bir kapandığı ortada burası yeterli hareketliiğe sahip olursa o açığı kapatır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mamma-mia (F/M) Öğrenci Vizeleri içinde söyledi:

forumun vizeler kısmınıda aktif hale getirmek lazım sanırım diğer forumların bir bir kapandığı ortada burası yeterli hareketliiğe sahip olursa o açığı kapatır.

aynen sayin @mamma-mia merak etmeyin, forumda birkac temel konu var eksik olan, onlari tamamlayayim daha sonra bu vize kisimlarini elden gecirip hepsine daha cok bilgi aktaracagim...
    yavas yavas hepsi olacak 🙂

dil okulu mu, yoksa master gibi akademik bir program mi dusunuyorsunuz?

• @crazycells (F/M) Öğrenci Vizeleri içinde söyledi:

Ben umudu kestim gc 27 bine gelmeyecek sanirim o nedenle f1 e basvuracagim sanirim.

masterı suan yapıyorum turkıyede tez donemındeyım. okuldan hocalarımdan referans mektupları aldım dil eğitimi görmemle alakalı not ortalamalarım ıyı yurtdısında cıkmıslıgım(avrupa) var dil puanıda doktora için elzem. o nedenle dil okulu deneyecegim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells (F/M) Öğrenci Vizeleri içinde söyledi:

Ben umudu kestim gc 27 bine gelmeyecek sanirim o nedenle f1 e basvuracagim sanirim.

masterı suan yapıyorum turkıyede tez donemındeyım. okuldan hocalarımdan referans mektupları aldım dil eğitimi görmemle alakalı not ortalamalarım ıyı yurtdısında cıkmıslıgım(avrupa) var dil puanıda doktora için elzem. o nedenle dil okulu deneyecegim.

dil okulu hakkinda su konuya da goz atmayi unutmayin:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/287/abd-de-dil-okulu-fiyatları-konaklama-i20-ve-diğer-maliyetleri

• ben bir community college bulmak istiyorum maliyetlerın daha dusuk (okul ucretı ev kırası vs) beyaz amerıkalıların daha yuksek oldugu bır eyalet bakacagım wisconsin gibi bir yer dusunuyorum onerin var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

ben bir community college bulmak istiyorum maliyetlerın daha dusuk (okul ucretı ev kırası vs) beyaz amerıkalıların daha yuksek oldugu bır eyalet bakacagım wisconsin gibi bir yer dusunuyorum onerin var mı?

su konuya bir bakin isterseniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/221/önlisans-ve-lisans-eğitimi-başvurular-sat-ve-act-sınavları

Secim yaparken bu konudaki eyaletlerin fiyat kiyaslamasini da goz onunde bulundurabilirsiniz. Konudaki fiyatlar in-state ogrencilerin harc miktari ama yine de kiyaslama yapmak icin kullanilabilir kanimca. Bir de genelde okullarin kiyaslanma yapildigi listeler oluyor, oradan ilgilendiginiz bolumun iyi oldugu bir CC secmeye calisabilirsiniz.

• communıty collegelere bakıyorum dalag mı geçç,yor bunlar anlamıyorum. aynı eyaletın okulları f-1 için bankada para miktarları bildiriyor biri 60 bin dolar yazmış biri 22 bin biri 15 bin biri 29 bin. kingsborough community college aslında fena değil gibi ama bilmiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

communıty collegelere bakıyorum dalag mı geçç,yor bunlar anlamıyorum. aynı eyaletın okulları f-1 için bankada para miktarları bildiriyor biri 60 bin dolar yazmış biri 22 bin biri 15 bin biri 29 bin. kingsborough community college aslında fena değil gibi ama bilmiyorum.

evet, maalesef fiyatlar bu sekilde asiri olabiliyor. Ozellikle de international ogrenciler icin.

• Arkadaşlar merhaba 🙂
    Biraz önce bu yararlı siteye üye oldum. 28 yaşındayım işletme mezunuyum.sigorta sektöründeyim 3 yıldır. İngilizcemi geliştirmek ve amerikayı görmek tecrübe edinmek istiyorum.
    Birkaç soru soracağım, üşenmeyip cevaplarsanız çok sevinirim..
    1-)Dil öğrenmek için öğrenci kurs programından vize başvurusu ve vize onayı alma süreciyle alakalı kısaca bilgi verebilir misiniz? (İnternette bilgiler çok karışık)
    2-)Aşağı yukarı 7-8 bin dolar yeterli midir bu süreç için? (Uçak bileti parası, vize ve dil okulu için gerekli masrafları göz önünde bulundurarak cevaplarsanız sevinirim)
    3-)Vize için onay alabilme ihtimali genel olarak nedir?
    4-)Bu ihtimali hangi nicelik ve nitelikler yükseltir ? (Herhangi bir borcum yok, askerliğimi yaptım, bekarım, sicilim temiz ve üzerime herhangi bir ev arsa vb. yoktur)
    Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler..

• Aynı kritlerler bende de var Ekim ayında mülakata gideceğim. İnşallah alabilirsin.

• @majezik sagolasın seninde olumlu sonuçlanır umarım. Bu süreci benim için biraz daha ayrıntılandıralir misin? Ya da bu bilgilerin yer aldığı bir link paylaşabilir misin?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@uğurcan Amerika'da dil öğrenimi için vize almak (F1) içinde söyledi:

Arkadaşlar merhaba 🙂
    Biraz önce bu yararlı siteye üye oldum. 28 yaşındayım işletme mezunuyum.sigorta sektöründeyim 3 yıldır. İngilizcemi geliştirmek ve amerikayı görmek tecrübe edinmek istiyorum.
    Birkaç soru soracağım, üşenmeyip cevaplarsanız çok sevinirim..
    1-)Dil öğrenmek için öğrenci kurs programından vize başvurusu ve vize onayı alma süreciyle alakalı kısaca bilgi verebilir misiniz? (İnternette bilgiler çok karışık)
    2-)Aşağı yukarı 7-8 bin dolar yeterli midir bu süreç için? (Uçak bileti parası, vize ve dil okulu için gerekli masrafları göz önünde bulundurarak cevaplarsanız sevinirim)
    3-)Vize için onay alabilme ihtimali genel olarak nedir?
    4-)Bu ihtimali hangi nicelik ve nitelikler yükseltir ? (Herhangi bir borcum yok, askerliğimi yaptım, bekarım, sicilim temiz ve üzerime herhangi bir ev arsa vb. yoktur)
    Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler..

Hosgeldiniz 🙂

1.F1 vizesini alabilmek icin oncelikle bir dil okulundan kabul almaniz ve okulun sizin icin I-20 formu duzenlemesi gerekiyor. Daha sonra okul, bu I-20 formunu size gonderecek ve siz de konsoloslukta F1 vize basvurusu yapacaksiniz. Bu I-20 belgesi olmadan F1 vizesi basvurusu yapmaniz mumkun degil.

Zaten vize islemleri icin gereken bilgi ve belgeleri dil okulu da size bildirecek ama asama asama ozetlemek gerekirse,

• Dil okulundan kabul
    • ABD Ogrenci Bilgi Sistemine SEVIS kaydi yapip ucret odeme (dil okulu gerekli bilgileri saglayacak)
    • Dil okulunun istedigi ucretleri odeme ve okulun I-20 formu hazirlamasi
      (eger esiniz veya cocugunuz varsa ve sizinle F2 vizesiyle ABD'ye gelecekse onlara da I-20 duzenleyecekler)
    • F1 icin DS-160 online vize basvuru formunu https://ceac.state.gov/CEAC adresinden doldurmak (F2 vizesi alacak diger aile uyeleri de ayrica bir DS160 formu doldurmali)
    • https://ais.usvisa-info.com/ adresine girip, DS160 formunun kodunu belirterek bir randevu tarihi almak
    • Sitedeki yonlendirmelere gore F1 vize ucretini odemek
    • Yine ayni siteden vizenin kabul olmasi durumunda pasaportun gonderilebilmesi icin bir PTT adresi secimi
    • Konsoloslukta F1 mulakatina girmek
    • Red durumunda pasaportu geri almaniz, kabul olmasi durumunda pasaportun vizenin basilmasi icin konsoloslukta kalmasi ve sonradan belirttiginiz adrese gonderilmesi
    • Vize tarihinize gore ABD'ye giris (maksimum 30 gun oncesinden girebiliyorsunuz, program baslama suresinden daha sonra girmemelisiniz)

2.Bu maddi birikim oldukca onemli, cunku size yetecek kadar maddi birikiminizin oldugunu gosteremezseniz vize basvurunuz kabul edilmez. Fakat bu parayi sizin ne kadar sure okula gitmek istediginiz ve hangi sehirde yasayacaginiz vs. belirleyecek. Bu konularin hepsi hakkinda dil okuluna soru sorarak yaklasik bilgi edinebilirsiniz. Vize alabilmeniz icin onlar da -yakin zamandaki mulakat deneyimlerinden hareketle- minimum bir miktar size soyleyebilirler. Ayrica su konulari goz onunde bulundurarak bir miktar belirleyebilirsiniz:

• dil okulu ucretleri: okula kayit ucretiniz, kac hafta ya da ay egitim almak istediginize gore program ucreti (daha ayrintili bilgiyi asagidaki konuda bulabilirsiniz)

• yasam ucretleri: bulunacaginiz sehirde dil okulu bir ev veriyorsa orada konaklama ucreti, eger vermiyorsa dil okulunun cevresindeki bolgelerde bir oda kiralama ucreti, yine bu sehirdeki beslenme masraflari (bunlari standart olarak soylemek cok mumkun degil, cunku dil okulunu sececeginiz sehire gore cok degisiklik gosterebilir)

• saglik sigortasi: bu konuda yine dil okuluyla irtibata gecip, onerdikleri yerleri ve fiyatlari ogrenin. Ben daha once ABD'ye J1 vizesi alirken su siteyi kullanmistim.

Aylik aylik sigorta yapmak mumkun, F1 icin "international student" secenegi ile ilerlemelisiniz. Bu site zaten vizeler icin gerekli sartlari bildiklerinden size ona gore policeler sunuyorlar.

• Turkiye'den ABD'ye gidis-donus ucak bileti de sezonuna gore ortalama $700 - $1200 arasinda degisiyor , gitmeyi dusundugunuz tarihlere gore su konuyu inceleyerek tahmini bir miktar bulabilirsiniz

Dil okulu, konaklama ve diger maliyetler icin su konuya da goz atmayi unutmayin: https://yesilkartforum.com/forum/topic/287/abd-de-dil-okulu-fiyatları-konaklama-i20-ve-diğer-maliyetleri

3.B1 vizelerinin aksine, ABD Disisleri Bakanligi F1 vizeleri icin ulke ulke red oranlarini vermiyor. Fakat dunya geneli yapilan basvurulara bakarsak, su resmi kaynaga dayanarak yapilan 608.631 basvurunun, 393.573'unun kabul edildigini gorebiliriz. Bu da ~%65'lik bir kabul orani demek, lakin master/doktora gibi diger akademik programlarin da F1 vizesi aldigini ve bu programlara basvuran ve kabul alan ogrencilerin cok daha yuksek oranla vize aldigini unutmamak lazim. Yani dil okulu icin F1 basvurusu yapanlarin kabul orani kanimca %65'ten dusuktur. Fakat yine de dusuk bir oran degil bu...

4.Oncelikle belirtmeliyim ki, vize basvurusu sirasinda konsolos su sorulari ve cevaplarini degerlendiriyor: sizin ingilizceye ihtiyaciniz var mi? eger varsa bu egitimi ABD'de almaniza gerek var mi?
    Tabii bu sorularin cevabi her seyi belirlemiyor, ama bu iki sorunun cevabi olumluysa dosyaniza iyi sekilde yansiyor bu.
    Ayrica;

• Ulkenizle olan sosyal, egitim, is, aile gibi baglarinizin guclu oldugunu ve ulkeye geri donmeyi planladiginizi gostermelisiniz.
    • ABD'de kalacaginiz sure boyunca yetecek kadar maddi birikiminizin oldugunu gostermelisiniz
    • Basvuru formlarinda kesinlikle dogru ve tam bilgiler vermelisiniz
    • Mulakat sirasinda konsolosun sorularina ciddi ve tam cevaplar vermelisiniz, hem dil okulunu, hem de gideceginiz sehir hakkinda onceden kisa arastirmalar yapabilirsiniz

Eger calistiginiz yer bu geziden haberdarsa ve bu egitimi is yerinizden izin alarak yapacaksaniz, geri dondugunuzde is yerinden calisacaginiza dair bir mektup alin. Mulakat sirasinda yardimi olabilir.

Su an icin aklima gelenler bu kadar, daha sonra bu konuya ekleme yaparim...

keywords: dil ogrenimi dil okulu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Dil okulu icin F1 vizesi almayi dusunuyorsaniz su konuyu inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/763/amerika-da-dil-öğrenimi-için-vize-almak-f1

• @crazycells Hocam çok güzel özetlemişşsin eline sağlık.

• @crazycells çok teşekkürler verdiğin ayrıntılı cevaplar için. Aklıma takılan herhangi bir durumda yardımlarına başvuracağım. 👍

• @uğurcan Amerika'da dil öğrenimi için vize almak (F1) içinde söyledi:

@majezik sagolasın seninde olumlu sonuçlanır umarım. Bu süreci benim için biraz daha ayrıntılandıralir misin? Ya da bu bilgilerin yer aldığı bir link paylaşabilir misin?

Hevesini kırmak istemem ancak mali durumunun i-20 belgesini almaya yeterli olabileceğini görmüyorum. Araştırmalarım sonucu 19 k USD isteyen okullarda var 8 k USD finansal yeterlilik göstermeni isteyen okullar da var. Gideceğin eyalet maliyet açısından uygun olmak zorunda. Dil kursu ücretleri 4.500 - 6000 dolar arası 6 aylık için, diğer masraflarınla beraber 6 ay idare edemeyebilirsin. Mülakatta neden Türkiye'de kursa gitmiyorsun veya gittin mi diye sorabiliyorlar. Ben Türkiye'de kursa gittim başarılı olamadım, ama sen gitmedim dersen Türkiye'de git sonra gel diyebilirler. 8 yıldır uluslar arası bir şirkette finans bölümünde çalışıyorum. Şirketim referans mektubu verecek, benim alma ihtimalim %75-80 arası, senin için de %45-50 verebilirim şuan için.

• Teşekkürler verdiğin bilgiler için. Bakalım zaman ne gösterecek bu bir süreç.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ben de sayin @Majezik 'in cevaplarina paralel olarak bir yorum yapayim...
    Turkiye'den dil okullarina basvuran arkadaslarin yaptigi hatalardan biri de en ucuz dil okullarina basvuru yaparak F1 vizesi basvurusu yapmalari...

Surekli bana da 'Harcamalari en minimuma nasil indirebiliriz?', 'en ucuz dil okulu hangisi?' gibi sorular geliyor... Unutmayin ki eger dil ogrenmek istiyorsaniz bunu ulkenin en ucuz dil okulunda degil, iyi bir dil okulunda yapmalisiniz. Sonucta karsinizda yillarin tecrubesine sahip bir konsolos var ve kendisini ABD'ye gitme amacinizin dil ogrenmek olduguna ikna etmelisiniz. Tabii herkesin durumunu tek bir cumlede ozetlemek mumkun degil, basvurular kisiye ozeldir, bir arkadasin yaptigi ise yarayan bir sey baskasi icin ise yaramayabilir... Fakat eger en ucuz dil okuluna basvuru yapip F1 vizesi almaya calisirsaniz red alma ihtimaliniz cok daha yuksek olur.

Eger konsolos, amacinizin dil ogrenmek degil de Amerika'yi gezmek ya da orada yasamak vs. olduguna kanaat getirirse, F1 vizesi almaniz pek mumkun olmaz. Basvuru yaparken ve dil okulu arastirirken bunu da goz onunde bulundurmalisiniz.

• Arkadaşlar Merhaba,

6 Aylık dil kursu için Amerika'ya gideceğim, vize alma ihtimalimi ve varsa tavsiyelerinizi dinlemek isterim.

27 Yaşındayım.
    8 Yıldır Uluslararası bir şirkette Finans bölümüde çalışıyorum. ( Amerika'da, Avrupa'da ve Diğer ülkelerde toplamda 50 den fazla fabrika mevcut )
    8K USD i-20 için istendi 11k USD para göstereceğim.
    Çalıştığım şirketten geri dönüp aynı firmada çalışacağıma dair Referans Mektubu alabileceğim.
    Askerlik yapmadım.
    Bekarım.
    Türkiye'de dil kursuna gittim.
    Yurt dışına hiç çıkmadım.

Şimdiden teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

70

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |