Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @cüneyt-tarıkman bekliyorum bende olmadı kurs tarihini ertleyeceğim

• @Ahmet-Yasar Derslerin baslayacagi tarihten en fazla bir ay once ulkeye giris yapabilirsiniz. Bilgidim kadariyla program tarihini erteleme gibi bir sansiniz yok. Size verilen vize basvuru yaptiginiz okul ve o okulun kayit oldugunuz programi icin gecerli. Bu sebeple vizeniz onaylandiktan sonra derslere zamaninda baslamaniz gerekiyor.

• @mydream, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

maniz

@mydream cevabınız için teşekkür ederim. Okul tarihini vize aldıktan sonra değiştirmek mümkün. Okul yeni I-20 gönderiyor ama çok geç girmek problem olurmu onu bilmiyorum

• @Ahmet-Yasar Verdiğiniz bilgi üzerinden yola çıkarsak o zaman okulun eğitim sistemine göre bir sonraki quarter/semester e kaydırabilmeniz lazım. Bu da size quarter olarak eğitim veren okullarda 10 hafta normalde kayıt olduğunuz kurun eğitim süresi + 3 haftalık tatil ( bir sonraki kurun başlayacağı tarihe kadar verilen ara) olmak üzere 13 hafta ek süre kazandırır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

F ve M ve Akademik J Vizelerinde Önemli Değişiklik

dış işleri bakanlığı; F ve M ve akademik J vizerinde, daha önceden vize almış kişilere yüz yüze mülakat yapılmaksızın vize verilebileceği kararı vermiştir.
    ilgili kararın detayları için resmi site linki;

https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news/important-announcement-on-F-M-and-academic-J-Visas.html

• @rurouni, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells Merhaba, henüz okullara başvurular açılmadı. Ben niyet mektubu, referans mektupları gibi belgeleri hazırladım. LSAC denen kurum üstünden transkriptimi onaylattım, diplomamı onaylattım. Kısa süre içinde TOEFL'a gireceğim. Yani aslında benim vize görüşmeme bile en az 6-7 ay var gibi duruyor. Ortalamam yüksek ve çok iyi bir İngilizcem var, dolayısıyla kabul alacağımıza garanti gözüyle bakıyoruz. Ama bu kadar uğraştıktan sonra saçma sapan bir sebepten vize reddi yemek istemediğimden dolayı bu finansal durum işini mümkün olduğunca garantiye almak istiyorum. Örneğin ABD'ye gitmeden kısa süre önce arabamı satmak ve bunu da bütçemin üstüne eklemek istiyordum ama okuduğum kadarıyla gitmeden kısa süre önce hesabıma girecek bu yüklü miktar şüphe uyandırabilirmiş. Acaba aracın alım satım belgelerini götürmemin yararı olur mu yoksa aracımı şimdiden (6 ay öncesinden) mi satmalıyım bu şüpheyi ortadan kaldırmak için? Bu konuda okullara başvuru için bile başvuru başına 100 USD'ye yakın ücret ödeyeceğim. Bürokratik her işlem, danışmanlık vs. sürekli maddi yük oluşturuyor. Bu kadar harcamadan sonra vize reddi alıp o kadar parayı boşa harcamak istemiyorum. Dolayısıyla bu finansal durum meselesinde sorun yaşama ihtimalimi azaltacak her öneriye hazırım.

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim bu arada.

Amerikada üniversitelerde yüz yüze(kampüs içi) eğitimler başladımı?
    İnternetten baktığımda bir çok okul hala online eğitim başvuruları alıyor görüyorum.
    Kampüs içi eğitimi hangi üniversitede buldunuz?
    Online eğitimlere vize vermiyorlar.

• Bugün red aldım arkadaşlar, hiç bir belgemi sormadı dünya kadar belge götürdüm maddi yeterliliğim vardı fazlası ile. I-20de general english yazıyordu sadece, business english eğitime gidiyorum dedim burda english yazıyor dedi burada neden öğrenmiyorsun dedi (tr de değilim bir afrika ülkesindeyim). burada seviye benim alrımda öğrenmem zor dedim. burada ne yapıyorsun dedi daha önce çalışıyordum şimdi aile şirketi için fırsat araştırıyorum dedim ama döndüğümde çalışacağım işim hazır işverenimden mektubum var dedim. Ailen nerde yaşıyor dedi türkiye dedim. Sonra 214(b) yi verdi elime 🙂 bir şeyler söyledi eleven falan anlamadım. pasaport içinde I-20 ve ds-160 verdim gişeye gelir gelmez başka hiç bir döküman istemedi. Ne yapmalıyım sizce arkadaşlar?

• @mydream Şöyle söyliyeyim okul dil okulu olduğu için sadece başlamak istediğiniz ay ve haftayı söylüyorsunuz sizi pazartesi günü direk başlatıyor. ben ağustos ayında vizeyi aldım okulu Türkiye deki işlerden dolayı şubat ayına ertelemek istiyorum. arada 6 ay olduğu için girişte bana problem olur mu vize 5 yıllık. Soruyu sorma sebebim danışmanım girişte seni geri gönderip yeni vize al gel diyebilir demesi oldu.

• @Ahmet-Yasar, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@mydream Şöyle söyliyeyim okul dil okulu olduğu için sadece başlamak istediğiniz ay ve haftayı söylüyorsunuz sizi pazartesi günü direk başlatıyor

Bundan emin misiniz? Ben Amerikada ogrenciyim. Biri state biri ozel olmak uzere iki farkli dil okulunda bulundum. Su an isletme yonetimi okuyorum. Kendi deneyimlerim ve farkli okullardan gelen arkadaslarimin deneyimlerini goz onune aldigimda ne benim ne de onlarin istedigi ay ve hafta ESL derslerine baslama gibi bir haklari yoktu cunku okullarin haftalik programlari bulunmuyor. Devam eden derslere ortasindan girmek gibi bir sansiniz da yok. Dikkatli olmanizda yarar var.

• @Ahmet-Yasar, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@mydream ben ağustos ayında vizeyi aldım okulu Türkiye deki işlerden dolayı şubat ayına ertelemek istiyorum. arada 6 ay olduğu için girişte bana problem olur mu vize 5 yıllık. Soruyu sorma sebebim danışmanım girişte seni geri gönderip yeni vize al gel diyebilir demesi oldu.

Asagida linkini verdigim sitede de erteleme hakkinizin oldugunu soyluyor. Bunun devletin resmi sitesi olmasi guven verici. Ha, buna ragmen buraya geldiginizde hava alaninda sizi sorgularlar mi... Her sey mumkun. Oradaki gorevlilerin sizi geri gonderme yetkisi bulunuyor. Ister turist vizesiyle gelin, ister ogrenci vizesiyle zamaninda gelin, geleni geri gonderme yetkileri var. Sanirim o noktada sizin icin elinizdeki erteleme gerekcelerinizin saglamligi onemli olacaktir.
    Homeland Security

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@rurouni, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells Merhaba, henüz okullara başvurular açılmadı. Ben niyet mektubu, referans mektupları gibi belgeleri hazırladım. LSAC denen kurum üstünden transkriptimi onaylattım, diplomamı onaylattım. Kısa süre içinde TOEFL'a gireceğim. Yani aslında benim vize görüşmeme bile en az 6-7 ay var gibi duruyor. Ortalamam yüksek ve çok iyi bir İngilizcem var, dolayısıyla kabul alacağımıza garanti gözüyle bakıyoruz. Ama bu kadar uğraştıktan sonra saçma sapan bir sebepten vize reddi yemek istemediğimden dolayı bu finansal durum işini mümkün olduğunca garantiye almak istiyorum. Örneğin ABD'ye gitmeden kısa süre önce arabamı satmak ve bunu da bütçemin üstüne eklemek istiyordum ama okuduğum kadarıyla gitmeden kısa süre önce hesabıma girecek bu yüklü miktar şüphe uyandırabilirmiş. Acaba aracın alım satım belgelerini götürmemin yararı olur mu yoksa aracımı şimdiden (6 ay öncesinden) mi satmalıyım bu şüpheyi ortadan kaldırmak için? Bu konuda okullara başvuru için bile başvuru başına 100 USD'ye yakın ücret ödeyeceğim. Bürokratik her işlem, danışmanlık vs. sürekli maddi yük oluşturuyor. Bu kadar harcamadan sonra vize reddi alıp o kadar parayı boşa harcamak istemiyorum. Dolayısıyla bu finansal durum meselesinde sorun yaşama ihtimalimi azaltacak her öneriye hazırım.

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim bu arada.

Bu asamada size kabul aldiginiz okul daha cok yardimci olabilir. Kendilerine zaten gelir seviyenizi gostereceksiniz, okuldaki "international office"e ulasip kabul alan ogrencilerin gelir seviyesini sorabilirsiniz, size bu bilgiler net bir aralik verebilir.

Fakat arabanizi satmanizi tavsiye etmem, anlattiginiz kadariyla alma ihtimaliniz daha yuksek ama yine de vizeyi alamama ihtimalini de dusunerek hareket etmeniz daha iyi olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fletcher, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells merhaba f1 vizesine başvurdum randevumu 18 mart 2022 ye verdiler fakat dil okulum önümüzdeki ekim başlıyor acil vize randevusu talep ettim rededildi şimdi tekrar başvuramıyorum şimdi ne yapmalıyım bi çözüm fikri olan var mı vize randevusunu iptal edip tekrardan vizeye başvursam acil vize randevusu talep edebilirmiyim ne yapabilirim

sadece beklemeniz gerekiyor. Benzer durumu daha once Haziran ayinda yasadik, once herkesi reddettiler. Daha sonra firsatini bulunca acil randevu talebi reddedilmis tum ogrenci vizesi basvurularini tek bir ayda mulakata aldilar. Benzer bir durum bekleyebiliriz...

Sizin durumunuzda cok az sure var gibi gorunuyor, o nedenle ne olur ne olmaz diyerek okuldan yeni tarihli bir I-20 belgesi almaniz iyi olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ahmet-Yasar, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Herkese Selamlar,

F1 Dil Okulu Vizesi Aldıktan Maks Kaç Ay Sonra Amerika'ya Giriş Yapılabilir?

Böyle bir konu bulamadığım için sormak istiyorum var ise gözümden kaçmıştır dil okulu için vize alan birisi program tarihini erteleyip maks kaç ay sonra Amerika'ya giriş yapma hakkı vardır girişte problem olmaz.

ne kadar surelik bir gecikmeden bahsediyorsunuz? Bu gecikme makul olmali... eger cok gec girerseniz bu durumda kapidaki CBP gorevlisi sizi ABD'ye almayabilir. Eger ABD'ye yakin zamanda giremeyecekseniz o durumda programinizin baslangic tarihini ertelemenizi tavsiye ederim.

Vizeleri en erken 120 gun onceden alabiliyorsunuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fletcher, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@cüneyt-tarıkman bekliyorum bende olmadı kurs tarihini ertleyeceğim

arada sirada randevu tarihlerini kontrol edip bosluk var mi diye bakmayi da unutmayin...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mydream, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

maniz

@mydream cevabınız için teşekkür ederim. Okul tarihini vize aldıktan sonra değiştirmek mümkün. Okul yeni I-20 gönderiyor ama çok geç girmek problem olurmu onu bilmiyorum

makul bir surede girmelisiniz, eger program 6 ay surecekse ve siz son 1 ay kala ilk girisi yapmaya calisirsaniz o durumda kapidaki gorevli girmenize izin vermeyebilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gucarslan elinize saglik. bunu diger basliklara da kopyalayayim...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@eazy-g, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Bugün red aldım arkadaşlar, hiç bir belgemi sormadı dünya kadar belge götürdüm maddi yeterliliğim vardı fazlası ile. I-20de general english yazıyordu sadece, business english eğitime gidiyorum dedim burda english yazıyor dedi burada neden öğrenmiyorsun dedi (tr de değilim bir afrika ülkesindeyim). burada seviye benim alrımda öğrenmem zor dedim. burada ne yapıyorsun dedi daha önce çalışıyordum şimdi aile şirketi için fırsat araştırıyorum dedim ama döndüğümde çalışacağım işim hazır işverenimden mektubum var dedim. Ailen nerde yaşıyor dedi türkiye dedim. Sonra 214(b) yi verdi elime 🙂 bir şeyler söyledi eleven falan anlamadım. pasaport içinde I-20 ve ds-160 verdim gişeye gelir gelmez başka hiç bir döküman istemedi. Ne yapmalıyım sizce arkadaşlar?

gecmis olsun.

Eger bu sekilde cevap verdiyseniz sizin bu egitimi neden almak istediginizi anlamamis olabilir, cunku o kismi cok aciklamamissiniz. Ne amacla ingilizce ogrenmek istediginizi daha net aciklamalisiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mydream Şöyle söyliyeyim okul dil okulu olduğu için sadece başlamak istediğiniz ay ve haftayı söylüyorsunuz sizi pazartesi günü direk başlatıyor. ben ağustos ayında vizeyi aldım okulu Türkiye deki işlerden dolayı şubat ayına ertelemek istiyorum. arada 6 ay olduğu için girişte bana problem olur mu vize 5 yıllık. Soruyu sorma sebebim danışmanım girişte seni geri gönderip yeni vize al gel diyebilir demesi oldu.

Gecerli vizeniz var.

Su durumda yapmaniz gereken baslangic tarihini belirleyip okula bildirmek, okul hem sizin SEVIS kaydinizi hem de I-20 formunu bu tarihe gore guncelleyecek ve size guncel olan I-20 formunu gonderecek.

Bu guncel form ve vize ile ABD'ye girebilirsiniz. Ama programa neden gec basladiginizi da aciklamaya hazir olun giriste... Eger makul cevaplar verirseniz sorun cikaracaklarini sanmiyorum, ama celiskili ve net olmayan ifadelerle cevap verirseniz durumunuz suphe uyandirabilir ve geri gonderilebilirsiniz.

Ayrica vereceginiz cevaplar mulakat sirasinda verdiginiz bilgilerle de uyusmali...

• Arkadaşlar ben gerçekten kendimi tam anlamıyla kabul edilmeye hazırlamıştım. Sanki red yeme ihtimali yokmuş gibi davranıp ev, iş, okul vs. vs. her ayrıntıyı düşünmüştüm. Ancak maalesef bunca hazırlıktan sonra red yedim. Gelecek 10 yılı bile planlamıştım. 5-6 aydır şirketi bile boşladım bu iş için. Boşladım derken cirom 1 milyon lira azalmış arkadaşlar. Ankara'dan gelirken acayip bir yağmur ve ben sinirden 160-200 arası hız yaparak geldim. Sanki kaostan sonraki atalet ve huzur gibi bir sabaha uyandım, şirkete gittim. Ailem beni özlemiş, çalışanlarım beni özlemiş. Şirkette olduğumu duyan bazı arkadaşlarım beni görmeye geldiler. Yani arkadaşlar bir hayal uğruna düşünmeden hareket ederek gerçekten neler neler kaçırmışım anladım. Her şey Amerika'da yaşamak değil ki, yaşanacak başka başka bir sürü güzel ülke daha var. Umarım benim gibi gözünüzü kör etmezsiniz. Herkese sağlıklı günler dilerim.

• @CömertSoylu, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Arkadaşlar ben gerçekten kendimi tam anlamıyla kabul edilmeye hazırlamıştım. Sanki red yeme ihtimali yokmuş gibi davranıp ev, iş, okul vs. vs. her ayrıntıyı düşünmüştüm. Ancak maalesef bunca hazırlıktan sonra red yedim. Gelecek 10 yılı bile planlamıştım. 5-6 aydır şirketi bile boşladım bu iş için. Boşladım derken cirom 1 milyon lira azalmış arkadaşlar. Ankara'dan gelirken acayip bir yağmur ve ben sinirden 160-200 arası hız yaparak geldim. Sanki kaostan sonraki atalet ve huzur gibi bir sabaha uyandım, şirkete gittim. Ailem beni özlemiş, çalışanlarım beni özlemiş. Şirkette olduğumu duyan bazı arkadaşlarım beni görmeye geldiler. Yani arkadaşlar bir hayal uğruna düşünmeden hareket ederek gerçekten neler neler kaçırmışım anladım. Her şey Amerika'da yaşamak değil ki, yaşanacak başka başka bir sürü güzel ülke daha var. Umarım benim gibi gözünüzü kör etmezsiniz. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Bu forumda ara ara herkese söylemişimdir , ne greencard, ne f1 vizesi , h1b, hiçbir şey hayırlısı olmayacaksa gerçekleşmesin zaten. Hiçbir şeyin garantisi yok... Evet burada hayat biraz zor , giden herkesin hayatı çok güzel olacak diye bir garanti de yok. Milli piyangoyu kazanıp iyi yönetemeyip batanlar bile var. Hayatı ne bir kart için ne de başka bir şey için şartmış gibi yaşamak anlamsız.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |