Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@newyorker, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@DustyBlue, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@newyorker, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Sayın @crazycells,
    Malumunuz DV2021 talihsizlerindenim. F1 vizesine başvurmayı düşünüyorum. Henüz ds160 doldurmadım ama göz gezdirirken bi soru kafama takıldı.

"DS160: Has anyone ever filed an immigrant petition on your behalf with the United States Citizenship and Immigration Services?"

Burada bahsedilen şeyi tam olarak anlayamadım. Ds260 doldurmuş birisi olarak buna evet mi demeliyim hayır mı?
    Teşekkürler.

Cekilise katilma ve DS-260 formunu doldurma kisimlari USCIS ile ilgili olmadigindan o soruya hala NO diyebilirsiniz.

burada bnahsedilen ds260 başvurusu (green card için kazandıktan sonra doldurulan) göçmenlik amacını beyan olmuyor mu? eğer olmuyorsa daha önceki başvuruda hata yapmışız biz. belki de bu sebeple ret verildi b1/b2 için.

Bu soruda "with USCIS" diyor sayin @DustyBlue , USCIS, Department of Homeland Security'e bagli ve direkt olarak Department of State ile bir alakasi yok. DV disindaki Green Card basvurulari USCIS'e form doldurup gondermek ile basladigi icin, DV'yi digerlerinden ayirabilirsiniz...

Zaten DS formlari adi ustunde "Department of State" formlari oluyor... ve bu formlari Disisleri Bakanligina yani konsolosluklara gonderiyorsunuz. USCIS'e ise I-XXX ile baslayan Immigration formlarini (I-130, I-140 gibi) gonderiyorsunuz... Eger I-XXX ile baslayan bir form doldurmadiysaniz USCIS'e basvuru yapmamissiniz demektir.

Sn. @crazycells ,
    Forumdaki ds160 formunun pdf olarak hazırlanmış halinde bu kısıma ''Vatandaşlık veya göçmenlik başvurusu yaptınız mı diye soruyor. Burada Greencard çekilişine katılmak dahil değil. Eğer kazanıp DS-260 doldurduysanız evet demeniz gerekiyor aksi halde hayır diyebilirsiniz.'' şeklinde bir açıklama yapılmış.
    Sizin dediğiniz doğruysa pdf'in düzeltilmesi iyi olur 🙂

Ekran Resmi 2021-12-15 17.58.04.png

NO deyin, pdf'i duzeltecegim. Bilgilendirme icin tesekkurler 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@senator, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Ben 18 yaşında lise mezunu bir gencim şuanda eczanede çalışıyorum ve 1 2 sene sonra dil okulu ile gelip üniversite de eczacılık okumak istiyorum dil okulu sebebim bu. Bu sebebi mülakatta söylersem red mi yerim daha önce yaşayan oldumu orada üniversite okumak istediğimizi belirtmek red sebebi mi?

Peki eczaciligi neden ABD'de veya ingilizce egitim verecek bir ulkede okumak istiyorsunuz?

Saglik alanlarindaki meslekler genelde o ulkeye ozel lisanslar gerektiriyor, o nedenle yazdiklarinizdan sanki Turkiye'de okumaya niyetli olmadiginiz anlasiliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@durdanehoca, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Merhabalar,
    F1 vize başvurusu ile bir sorum olacakti. Arastirirken bu güzel forumu buldum. vize başvuru formunu incelerken eski esimle ilgili sorularında mevcut oldugunu gordum. kendisi suan Abd de ikamet ediyor ve Green card sahibi. benim vize başvuru surecime herhangi bir etkisi olurmu ? olumlu veya olumsuz? degerli yorumlarınız benim icin çok onemli. şimdiden çok teşekkürler.

Resmen bosandiysaniz herhangi bir etkisinin olmamasi lazim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@greenHasanHuseyin, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

f1 vizesi aldiktan sonra cift yon ucak bileti almak zorunda miyiz tek yon alirsak bu gider de geri donmez diye verdikleri vizeyi iptal edebilirler mi??

Vizeyi iptal etmezler, ama eger kisa sureligine ABD'ye giriyorsaniz (6 ay veya daha az) ve geri donus biletiniz yoksa bu durumda ABD'ye girerken CBP gorevlisi bu durumu supheli bulabilir ve eger ABD'den ayrilmaya niyetiniz olmadigina kanaat getirirse ABD'ye girisinizi engelleyebilir.

Cift yon ucak bileti almak zaten genelde tek yon biletinden daha ucuz oluyor, dolayisiyla bu sekilde ilerlemenizde fayda var.

• @crazycells cok tesekkurler planimi ona gore yapicam.

• @crazycells amacım Türkiye'de okumak değil bunu oradaki görevliye belirtmem sorun olurmu patronum sponsor olucak eczacılığı Amerika'da okumak istiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@senator, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells amacım Türkiye'de okumak değil bunu oradaki görevliye belirtmem sorun olurmu patronum sponsor olucak eczacılığı Amerika'da okumak istiyorum.

Evet, maalesef bu durumun sorun olma ihtimali var. Bu durum biraz da dosyaniza bagli; ama dil okullari, size sonrasinda calisma izni (OPT) vermeyecek, yani sizden beklenen dil okulunda egitiminizi alip daha sonra ABD'den cikmaniz... Tabii eczacilik okumak icin ABD'ye gidiyor olsaydiniz, zaten bu programlar size sonrasinda OPT sagladigi icin bu surecte calismak istediginizi belirtmeniz sorun olmazdi.

Lise ortalamaniz kac acaba? Eger cok iyi bir ortalamaniz varsa bu durum dosyaniza genelde pozitif olarak yansir.

• Tekrardan merhaba herkese. Ben vize mülakatımı bekliyorum. Şubat 2023te Ankara konsolosluğunda olan mülakatımı 1,5 aydır öne çekemedim. Acil randevu talebimde reddedildi. Okul tarihim yaklaşıyor. Bugün Ankara konsolosluğunun belirli bir süre (yaza kadar olacağı tahmin ediliyormuş) göçmen olmayan vizeler için işlem yapmayacağı ve bu yüzden vize randevularının konsolosluk tarafından İstanbul'a yönlendirildiğine dair bir duyum aldım. Eğer durum böyle ise Ankara konsolosluğu mu randevumu İstanbul'a yönlendirir yoksa benim bir şeyler yapmam gerekir mi ?
    Ben şu an hala Ankara tarihlerini kontrol ediyorum. Artık İstanbul'u mu kontrol etmem gerekir ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Meryem, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Tekrardan merhaba herkese. Ben vize mülakatımı bekliyorum. Şubat 2023te Ankara konsolosluğunda olan mülakatımı 1,5 aydır öne çekemedim. Acil randevu talebimde reddedildi. Okul tarihim yaklaşıyor. Bugün Ankara konsolosluğunun belirli bir süre (yaza kadar olacağı tahmin ediliyormuş) göçmen olmayan vizeler için işlem yapmayacağı ve bu yüzden vize randevularının konsolosluk tarafından İstanbul'a yönlendirildiğine dair bir duyum aldım. Eğer durum böyle ise Ankara konsolosluğu mu randevumu İstanbul'a yönlendirir yoksa benim bir şeyler yapmam gerekir mi ?
    Ben şu an hala Ankara tarihlerini kontrol ediyorum. Artık İstanbul'u mu kontrol etmem gerekir ?

Dediginiz gibi sadece Istanbul tarihlerini kontrol edin, eger bos zaman bulursaniz hemen one cekin.

Bunun disinda sizin baska bir sey yapmaniza gerek yok, Ankara Konsoloslugu zaten zamani gelince veya siz aktarinca mulakat tarihinizi Istanbul'a tasir.

• @crazycells Cevap için teşekkür ederim. Peki benim İstanbul'a randevu almam, DS-160 formunun Ankara'ya yönelik olmasından dolayı bir sorun olur mu? Ve sponsor mektubum, okul master kabul mektubum Ankara'ya yazılmış bir şekilde. Bunlar sorun olur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Meryem, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells Cevap için teşekkür ederim. Peki benim İstanbul'a randevu almam, DS-160 formunun Ankara'ya yönelik olmasından dolayı bir sorun olur mu? Ve sponsor mektubum, okul master kabul mektubum Ankara'ya yazılmış bir şekilde. Bunlar sorun olur mu?

Hayir, bunlar sorun cikarmaz.

• @crazycells Çok teşekkür ederim.

• Merhaba,
    Yüksek lisans için Amerika'ya gitmek istiyorum, vize alma ihtimalimi ve varsa tavsiyelerinizi dinlemek isterim.

25 yaşındayım.
    Şuan işsizim.
    2020 yılında Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden mezun oldum ve Computer Science alanında master yapmak istiyorum.
    Abim Amerikan vatandaşı, bana sponsor olacak, yanında kalacağım. Ayrıca hesabımda okulun ilk yıl için istediği miktar olacak.
    Daha önce "work and travel" ve hala aktif olan B2 turist vizesi ile Amerika'ya sorunsuz giriş çıkışlarım oldu. İşe yarar mı bilmiyorum ama Schengen vizesi almıştım öğrenciyken.
    Dil sınavına daha girmedim ama yeterli puanı alabileceğimi düşünüyorum. İstediğim bölüm covid yüzünden GRE'den muaf.
    Merak ettiğim konu abim orda olduğu için geri dönme niyeti yok diyebilirler mi? Geri dönmeye niyetini sağlamlaştırmak için iyi bir kariyer planı sunmanın gerektiğini okudum.

• @bayanonim bence profiliniz bu vizeyle Amerika'ya gitmek isteyen binlerce adaydan daha olumlu... Schengen vizeniz ve aldığınız US vizeleri harika. Abinizin US vatandaşlığı ve orada iyi bi gelirinin olması gayet iyi. 2020 yılında mezun olup hemen değil de şimdi gitmek istemenizi pandeminin yatışması vesaire diye açıklayabilirsiniz diye dusunuyorum. Dil sınavından yeterli puanınızı alın, şansınızı mutlaka deneyin derim. Ben olsam, amacınızı bilmiyorum tabii ama, Dünya'nın herhangi bir yerinde değil, direkt net dürüst bir şekilde öz abim orada olduğu için, bana yardımcı olacağı için Amerika'da bu eğitimi almak ve ardından mümkünse orada, mümkün olmazsa ülkeme dönerek ülkemde iş fırsatlarını değerlendirmek istiyorum derim... En önem verdikleri şey dürüstlük, orada masterda zaten OPT ile çalışma izniniz olacak, bunu değerlendireceğinizi söyleyebilirsiniz. He en olmadı bu eğitimle, Türkiye'de en iyi şirketlere başvurabileceğinizi de gerek vize görüşmesinde gerek motivasyon mektubunuzda söylersiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• Cevabınız için teşekkür ederim. Acaba Community College için başvursam yazılım alanında vize alma şansım azalır mı?

• Arkadaşlar dil okulum nisanda bitecek kalabilmek içim eylül ayında başlayacak bir kursa kayıt olsam orda problem olur mu 5 ay gibi bir süre boşlluk olunca problem çıkar mı

• @bayanonim Bence azalmaz... asıl mesele aklınızdaki eğitim planını gerçekçi net ve derli toplu şekilde gerek motivasyon mektubunuzda, gerek yüzyüze görüşmede açıklayabilmeniz... Bunu yapabildiğiniz sürece diğer tüm parametrelere uyuyor görünüyorsunuz.

• @ramazancoskun77 5 ay okula gitmeden bekleyemezsiniz. Katildiginiz son kursun bitiminden itibaren 2 ay sureniz var. En gec iki ay icinde ya okula devam etmeli ya da ulkeden ayrilmalisiniz.

• @mydream çok saol peki master gibi programlarla ilgili bilgin var mı mesala benim iyi bir ingilizce sonrası hedefim master yapmaktı ama 3 aylık kurs yetmez gibi geliyo bana ingilizce seviyem düşük

• @ramazancoskun77 Ne yazik ki master programlariyla ilgili net bir bilgim yok. Ama tahminim sizen oncelikle TOEFL puani isteyeceklerdir. Bununla birlikte yeterli miktarda para... Gerci her sey okuldan okula degismekte. Ciddi okullarda isler daha gercekci seyler uzerinden yururken, kismen gayri ciddi diyebilecegimiz okullarda dil yeterliligi vs daha farkli, esnek olabilmekte.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |