Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @OrlandoGücü ben sahsen o an oradaki kisilerin her hangi bir kararinin etkisi oldugunu dusunmuyorum. Hali hazirda belli olan bir sonucu size iletiyorlar. Son kez vize vermeden yuz yuze sorup emin olmak istedikleri sorular olabilir. Onlari sorup onceden belli olan sonucu size iletiyorlar. Bunlar benim sahsi dusuncem.

• @EmreATA
    "yıllardır görüşmediğimiz bir amcaoğlu var(mış) bizde yeni öğreniyoruz"

Herhalde karşınıza çıkmaz 🙂

• @egesahinkaya Konsolosluk görevlilerinin, vizelere başvuran kişilere ilişkin bilgileri sayısal bir karar destek sistemine girdiklerini düşünüyorum. (Tahmin) Ancak bu sistemde "cleared" olan kişilere vize verilebilir. Bu durumda haliyle konsolosluk görevlisinin ilgi alakası etkin rol kazanıyor. Bu konuda genelde yapıcı ve yardımcı olduklarını hem kendim hem de çevremdeki insanlardan gözlemlediğimi söyleyebilirim. Gerçekler ile beyanların tutarlı olması en önemli şeylerden biri.

• Aynı ailenin içinde bile alan alamayan oldu tanıdığım gerçekten kriterleri çok değişken bence. Anne ve 13 yasındaki oğlu alırken 16 yaşındaki oğlu alamadı arkadaşımın. Farklı zamanda girmişlerdi görüşmeye. Dönmiceğinden süphelendiklerine vermiyorlar en basit mantıkla

• @OrlandoGücü, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

Sabah saat 8:00 gibi aracımızı konsolosluğa yakın olan carefoursa marketin oraya parkettim. 8.30 mülakatı için 8.20 geçe konsolosluktan içeri aldılar. Maskesiz içeri almıyorlar. İçeri girdikten sonra ilk önce pasaport ve resim kontrolü yapıyorlar. Resminiz 6 ayı geçtiyse mutlaka yeni resim çekilip yanınızda götürün. Daha sonra parmak izi alınan 8 nolu bankoya geçtik. Sıra beklerken mülakata girenlerin sesini duyuyorduk, Benim mülakat sıramın gelmesi 15 dakika sürdü. Bu süre zarfında bayan memur 3 kişiye baktı, 2 red 1 ap ile sonuçlandı. Red verdiği 1 bayan daha yetkili biriyle görüşmek istiyorum deyip cingar çıkardı. Güvenlik kadını dışarı çıkardı. Koyu tenli erkek memur 15 dakikada 9 kişiye onay verdi bunlardan biride bendim. Sorduğu sorular:
    1-) Neden gidiyorsunuz
    C: turistik amaçlı
    2-) Nereye gideceksiniz
    C: Newyork
    3-) Daha önce yurtdışına çıktınızmı?
    C: Evet
    4-) Nereye gittiniz
    C:) Arabistan
    5-) Ne iş yapıyorsunuz
    C: Muhasebeci dedim anlamadı , CPA dedim anladı
    Eşime döndü ve
    1:) daha önce yurtdışına çıktınızmı dedi
    C: hayır
    2- Ne iş yapıyorsunuz dedi
    C: Muhasebeci dedi eşim
    Şuan çalışıyormusunuz dedi, 2 aydır çalışmadığını söyledi.
    3-Çocuklara kim bakacak dedi
    C: Annem dedik.

Bütün mülakat türkçe oldu.
    Boşuna stres olmuşuz. Danışmanım sağolsun, çok faydasını gördüm.
    Bütün tecrübelerim bu kadar...

Ne desem bilemedim şuan be güzel insan sevinsem mi üzülsem mi karmaşık duygular içerisine girdim şuanda. Yüce Rabbim vefaat eden yavrumuzun hürmetine sizlere güzellikler nasip etsin inşallah.

Aylardır heyecanla bekleşiyimizin sonucu vizeni almış olmana çok sevindim kucak dolusu sevgilerimi iletiyorum.

• @frukogazoz teşekkür ederim kardeşim. Hayat devam ediyor, ne desek boş.

• @egesahinkaya bende kesinlikle öyle değil.
    Öyle olsa bence insaları görüşmeye çağırmazlar.
    Ve ordaki çalışanlar için de çok etik olmaz.
    Sizin aldığınız kararı dümenden biz veriyoruz gibi gözükmeleri bunu isteyeceklerini sanmam.
    Sonuç kesinlikle orda veriliyor.

• @lfcali evet amerikan kanunları gereği yetki tamamen vize gorevlisinde. Tabiki onların karar vermesine yardımcı olacak başta CLASS olmak üzere çeşitli visas sistemleri kullanıyorlar.

• @thunder_74 hocam ben buna kesinlikle katılmıyorum vize aldığım dönemde , bekar askerliğini yapmamış öğrenci birisi turistik vize almıştı , tek hatırladığım ailesinin memur olduğu başka hiç bir kanıt sunmadı. Normal şartlarda böyle birisinin potansiyel göçmen olma ihtimali çok fazla , yine tam tersi bir örnek vereyim size , mülakat sırasında yan bankoda ki iş adamı vize red yedi firma görüşmem var dediği halde , yukarıda ki arkadaşın dediği gibi , belirli bir algoritma da hesaplama yapılıyor onun sonucunda vize memurunun kaanati doğrultusunda vizeyi veriyorlar. Şöyle bir örnek vereyim yakın çevremde +60 yaş üstü bir çok kişi direk onay alırken , işi gücü yerinde dünyayı gezmiş ve türkiye ile bağları cok kuvvetli olan amerikan şirketinde üst düzey bir görevde calışan arkadaşım red aldı.

• ⭐⭐

@ob16222 Amerikan şirketinde üst düzey çalışan biri ise ABD'de çok kolay bir şekilde sponsor bulup göçmen olabilir. Firma ile görüşen birisi de sponsor bulabilir ve göçmen olabilir ki görüşme deyince de aklıma bir tek o geldi göçmen ilk bahsettiğiniz öğrenci kişi ise notlari iyiyse turist vizesine uygun bir adaydır. 60 yaşında ABD'ye göç eden kimseyi duymadım konsoloslar da duymadı o yüzden en az risk olan profil onlar vize memurları kararlarını dış işleri Bakanlığı'nın yayınladığı klavuzlar yada kitapcoklar doğrultusunda karar verirler.

• @Tsi Tabi ki, böbürlenmek diye düşünmedim. Sonuçta sizin de bir deneyiminiz var ve buna istinaden yaşadığınız farklılık göstermiş, bu da içinden geçtiğimiz sürecin bir parçası sonuçta.
    Benim eşim birkaç gün önce Türk vatandaşlığını kazanmış bir Ukrayna vatandaşı, TC vatandaşlığını kazanması kısa süre önce oldu, ülkesindeki savaş durumunun bizi iltica etmeye niyetli gibi gösterebileceğini de düşünüyorum ama eşim çok uzun zamandır burada ve çalışıyor, zaten kendisine sorduğunda çalıştığı yeri belli etmişti.
    Tekrardan vizeye başvurmak istiyorum ama ne zaman ve nasıl bir strateji izlemem gerektiğinden emin değilim, zira gidiş amacım gerçekten turistik. Zaten havalimanında pasaport/vize kontrolü yapıyorum, turistik vizeyle göçmen olunmayacağının ve olunmaya çalışıldığında ne gibi sonuçları olduğunun farkındayım. Ama malesef bu yeterli olmadı, kısmet. Bir dahaki sefere daha dikkatli hazırlanmak gerekecek belli ki..

• Son birkac ay icinde randevusunu geriye (2022 ilk yarisina) cekebilen oldu mu?

• @Erol-Eriste, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

Son birkac ay icinde randevusunu geriye (2022 ilk yarisina) cekebilen oldu mu?

Hayır ekimden önceye açmıyorlar,başka yerlerde de okudum ailecek 24 saat başında duranlar bile açıldığını görmemiş.

• @LordBolton "60 yaşında ABD'ye göç eden kimseyi duymadım konsoloslar da duymadı" derken siz kaç yaşındasınız ve hangi zaman için konsoloslar da duymadı? Mesela; 60 yaşında Amerika'ya göç eden ve bu forma üye olan birisi vardı. Ayrıca youtube da böyle bir sürü insan daha var.

• Bizim vizeyi aldığımız gün 55-60 yaşlarında yalnız bir teyze vize aldı.

• 2022 Mart 27 de basvuru yaptik fakat hic bir sekilde geriye alamadik 1 hafta icerisinde. Umarim ilerleyen zamanlarda yakin tarihlere cekebiliriz.

• @dkn Ben 26 Ocak'ta L1 vizesine başvuru yaptım ve ilk etapta 3 Mart 2023 e randevu verdiler.

Abartmıyorum günde 20 kere kontrol ediyordum ancak randevu açılmadı.

Bir gece konsolosluk randevumuzun 3 Ekim 2022 tarihine revize edildiğini bildiren bir mail attı.

Demek istediğim konsolosluk sitesinden randevu yakalamak çok zor, kendileri iş durumlarına göre öne alıyorlar gibi görünüyor.

Bende bekliyorum belki Temmuz-Ağustosa çekerler diye 🙂

• @vartorian Aralık 2021 de başvuru yaptım ve mart 2023 e randevu verdi. Günlerce telefon elimde randevu tarihi kontrol ettim bir türlü boşluk açılmadı. Bir akşam otururken mail geldi randevum nisan 2022 ye çekilmişti. Mülakata girdim vizemide aldım. Bence tarih arayıp strese sokmayın kendinizi , konsolosluk iş yükünü azaltmaya çalışıyordur. Arkadaşımın mülakatında 1 sene öne aldılar.

• @mistralcoo Bu tarz haberleri alınca keyfim yerine geliyor vallahi, teşekkür ederim. Dediğim gibi bekliyorum, biraz daha öne çekeceklerine eminim 🙂

• ⭐⭐

@Utopya yani genel olarak çok az demek istemiştim riskli profil olmadıkları için rahat onay alıyorlar göçten kastım turist vizesi alıp kaçak kalma iş bulma veyada evlilik statü değişikliği o şekilde bir göçten bahsediyordum varsa bile sayısı çok azdır eminim

Benzer Başlıklar

• 5
  • 40
  • 10
  • 537
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

90

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |