Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

arac cağırmak için yapılması gerekenler

• LYFT 14 saat çalışma süresini 12 saate indirecegini soyledi aciklama daha güvenli sürüş diyor demekki çok kaza yada şikayet haberi alıyorlar.

• @kaptan Cok takip edeceklerini sanmiyorum. Ozellikle gun gecislerinde sure sifirlanacagi icin anlamsizlasacak. Otoritelere hos gorunmek icin yapiyor olabilirler.
    Duzenli olarak gunde 14 saat bir fiil arac kullanan varsa helal olsun. 10 saat nonstop kullandigim gunlerde aractan inince dizlerim titriyor.
    10 saat, Adana Ankara gidip gelmek demek ama aktif trafikte.
    Ha soyle yapsalar anlamli olurdu, uygulama tek seferde 8/24 saat kapali kalmak zorundadir. Bu durumda kisinin baskasina araci vermesi de engellenmis olur.

• @caglaror, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

Ha soyle yapsalar anlamli olurdu, uygulama tek seferde 8/24 saat kapali kalmak zorundadir. Bu durumda kisinin baskasina araci vermesi de engellenmis olur.

Böyle bir suistimal mi var

• @Muhtaradana Ozellikle gece musterisi ekrandaki fotografa cok takilmiyor. Benzer tipli birisi rahatlikla telefonu verip bir baskasinin suruse devam etmesine izin verebilir. Ama dogrudan deactivasyon sebebi. Baska yaptirimlarda uygulayabilirler.

• airport cok zaman harcatiyor bu yuzden bazen bana 14 saat bile yetmiyor 🙂 neyse benbu yil tax verecegim ilk tax oldugu icin sormak istiyorum bilenler cevaplayabilirmi?
    illaki turbo tax ilemi yapmaliyiz islemi? yoksa her hangi tax yapan kisiler var ailemle onlardan birine yaptirdigimiz icin lyft de ona ekletip yaptirsak olurmu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kaptan sorunu buraya taşırsan bu başlıkta çok daha fazla bilen insan bulacaksın
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/453/gelir-vergisi-beyani

• Türkler hesap kiralama işinde çok ilerideler valla daha önce yazmıştım 2 senedir devam ediyor.Türk lokal facebook gruplarına girin herkes anasına kızına çocuğuna hesap açmış 300 500 e kiralayıp vizesi olmayan Türk öğrencileri tokatlama derdinde.Valla bizimkilerden korkulur.

• @Betfair39 çok üzücü, bunu sadece uber, Lyft için mi yapıyorlar yoksa DoorDash gibi delivery uygulamaları içinde mi yapıyorlar, peki bu durum karşısında şirketlerin ve devletin bir denetleme mekanizması yok mu?
    Sonuçta hem legal bir çalışma yöntemi değil, hem devletin bir vergi kaybı olmuyor mu?

Yolcu için çok güvenli olduğu içinde düşünmüyorum, ayrıca çalışma vizesi olanlar için haksız rekabet durumu oluşturmuyor mu?

•  Merhaba, Dallas'ta Texas'ta yaşamaktayım. Lyft ile ilgili deneyimlerimi aktarmak istiyorum.

Öncelikle bir yıllık ehliyetim olmamasına karşın lyft hesabımı onayladı, hatta çoğu kişinin yaptığı gibi şirketin ofisine gidip aracımı kontrol bile ettirmedim. Üye olmak çok kolay oldu. Aracım 2014 Passat. Yaklaşık 3-4 aydır part time, full time ltfy yapıyorum. Açıkçası son 15gün öncesine kadar daha yoğun yapıyordum, şuanda ise haftada 2-3 saat bile zor yapıyorum.
    Dallas için konuşuyorum; havalar sıcakken Cuma, Cumartesi, Pazar akşamları 6pm'den sonra hareketleniyor, hareketlilik gece 1-2'ye kadar sürüyor. Sabaha kadar süren bir gece hayatı pek yok (eğer konser, aktivite gibi extra bir şey yoksa). En hareketli bölgeleri Dallas Downtown - Uptown, Deep Ellum (barlar), University Park (%90 öğrenciler partilere gidiyor), Upper Greenville (restaurantlar) oluyor. Lyft driverı çok olduğu için çok fazla bonus alamıyorsunuz, saat 12pm-1am gibi bonuslar başlıyor(3-4$), sonra zaten piyasada kimse kalmadığı için bonus almak tamamen şans işi. Eylül-Ekim aylarında hava sıcaklığı iyi olduğundan herkes bir yerlere gidiyordu, lyft ile Cuma-Cumartesi-Pazar geceleri iyi paralar kazanmak mümkündü. Kasım-Aralık aylarında havlar soğuyunca doğal olarak insanlar pek dışarı çıkmamaya başladı, Ocak ayında ise lyft acayip derecede kötüleşti. Cuma akşamı 2 saat en yoğun yerlerde gezinip yolcu almadığımı biliyorum.
    İki adet hava alanı bulunmakta, Dallas Love Field, DFW international airport. İki havalimanında da uzun süreler beklemeniz gerekiyor, ortalama 1 saat ile 1:30 arası bekliyorsunuz. Love Field merkeze yakın olduğu için genelde uzun ride alamazsınız, bir buçuk saat bekleyip 7-8-10$ ride aldığım çok oldu. Hiç mantıklı değil. DFW'de ise Love Field'tan 2 katı fazla driver var ama bekleme süresi ortalama aynı. Burdan aldığınız ridelarda daha fazla para kazanırsınız çünkü Havalımanının kapısından girince peronlara gitmek için 4-5 mile yol var. DFW girişi ücretli (2-3-4$ içerde kalma süresine göre), Love Field beleş 🙂
    Gece 4am'de kalkıp Lyft'e çıktığım da oldu, bazen 4-5 saatte 70-80$ kazandım, bazen sadece 1 ride alabildim. 8am-5pm lyft'de denedim, 8-5'te kazandığım paralar saatlik 10$'ı geçmedi. Benzin ve diğer giderleri çıkınca elde bir şey kalmadı. Kısacası Dallas bölgesi için benim izlenimlerim böyle. Yaklaşık 500 ride yaptım, matematiğim kuvvetli olduğu için bütün olasılıkları hesaplayıp, bütün kombinasyonları denedim. Ben memnun kalmadım. Bu arada yolcuların çok iyi kalitede olmamasına da hiç deyinmedim. Orya girersem işin içinden çıkamam.
    Kendi izlenimlerimi paylaştım, umarım birilerine yardımcı olur. Teşekkürler

• @mara Aralik ve Ocak ayi icin de durum Austin icin cok benzer. Sicak zamanlarda harita tupturuncu olurken simdi zorla bir iki bolge gecici olarak (is cikislari vb) turunculasiyor. Subat ile hareketlenip Mart ayina dogru yukselecek isler. Mart tavan yapacak, Mayista yeniden dusus ama yaz yine barlar sayesinde kurtarici oluyor. Ben parasindan ziyade bitiriciliginden sikildim. 10 saat direksiyon sallayip bunu haftada 6 gun yapinca cidden yipratiyor. Bu aralar ciddi anlamda az odeyen ama yorucu olmayan bir is bulmayi dusunmeye basladim. Bu gun tamir masraflarinin aci yuzunu gordum. Eger araca ciddi bir masraf cikarsa ve uzun sure kullanamazsak batti balik durumlari.

• @caglaror geçmiş olsun

• @caglaror, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

@mara Aralik ve Ocak ayi icin de durum Austin icin cok benzer. Sicak zamanlarda harita tupturuncu olurken simdi zorla bir iki bolge gecici olarak (is cikislari vb) turunculasiyor. Subat ile hareketlenip Mart ayina dogru yukselecek isler. Mart tavan yapacak, Mayista yeniden dusus ama yaz yine barlar sayesinde kurtarici oluyor. Ben parasindan ziyade bitiriciliginden sikildim. 10 saat direksiyon sallayip bunu haftada 6 gun yapinca cidden yipratiyor. Bu aralar ciddi anlamda az odeyen ama yorucu olmayan bir is bulmayi dusunmeye basladim. Bu gun tamir masraflarinin aci yuzunu gordum. Eger araca ciddi bir masraf cikarsa ve uzun sure kullanamazsak batti balik durumlari.

Selamlar valla şöyle diyim bu tarz işlerin çoğu böyle tek kazanan şirketler ve müşteriler zaten şirketler oturup düşünmüşler ortaya çıkmadan önce bu işte kazancı nasıl biz alırız diye taksicinin karını çal müşterinin masrafını düşür ee kar şirketle müşteri arasında oluyor zarar eden ise sürücü.
    Bu işler nasıl yapılır haftasonu boşsunuzdur 2 gün çıkar yaparsınız 200 300 dolar gelir olur onunla da tatil parası ayrılır bir şekilde ek gelir yaparsınız.Ama ana iş olarak bu çok mantıklı görünmüyor şöyle söyleyim California kanun geçirdi bununla ilgili ama şirketler mecburen uymayacaklar çünkü uyarlarsa zarar ederler taksiden bir farklı kalmaz.Şimdi şöyle bakınca Uber Eats i Grubhub ı postmates i hepsi minimum wage den az kazandırıyor California da.Bunun içinde gas yok depreciation yok hasar durumunda sizin araçsız kalma normal işinizi yapamama gibi risklerin giderleri yok..Akıl karı değil umarım devlet bunların hepsine bir şekilde karışır engeller başka bir şey gelmiyor aklıma.

• @Betfair39 Aslinda zarar etmezler cunku onlarin gideri (server vb) her gecen gun dusuyor. Karliliklarini artik gizliyorlar ama gizlemeden once ortlama %35-%40 arasiydi. Yani musteri 100$ odediginde bunun 65-70$ i sofore gidiyordu. Hatta bazi ornekler var (oran kriterlere gore degiskenlik gosteriyor cunku), yolcuya da gostermisimdir ekrani, 20$lik ride 11$ Lyft 9 $ ben almisim.
    Mumkun degil karliliklari dusmuyor. Ama borsaya kote olunca hissedarlara kar gostermek icin mecburen oranlari arttiriyorlar. Lyft her gecen sene oran olaran daha az veriyor surucuye.
    Dolar gibi stabil bir para biriminde giderler ancak azalir, artmaz. Ama acgozluluk ve global sirket olmak daha cok calmayi gerektirir.
    Bu isleri ana gecim kaynagi olarak kullanan cok insan var. Hala da guclu gelir kaynaklari. Ama tuketiyor ve garantisi yok, bir deaktivasyona bakiyor, hakkiniz hukukunuz yok, kontratli calisan olarak aninda kovuyor adam seni.

CA,da 5k-10k arasi yapan var. Austinde 3k-4k arasi yapiliyor. Ama nasil gec saatlere kadar ve gunde 8-10 saati bulan calismalarla.

• CA da 5K 10K yapan vardır olamaz demiyorum ama şöyle bir aylık hesaplama yaparsak günde 24 saat çalışmadıktan sonra araç kullanımı sizin kendi şahsi aracınız sonrasında sigortası vs. malesef %95 bulunduğunuz konumda minimum wage'in altında gelecektir.Ne sigortanız yatar ne benefitiniz olur günde 12 15 saat çalışırsınız anca.
    Los Angeles'tayım ben isterseniz bugün açayım Uber'i kesinlikle saatlik ücret min. wage in altında olucaktır kazanç olarak bakın araç giderini vs leri eklemiyırum bile.

• Yillik ortalama (saatlik wage) ne olur tam bilemiyorum. AMA SanJose de buradan dusuktu. Sf de yuksek. Benzin CA da buranin tam 2 kati, kiralarda oyle.
    Austinde ortalama 15$/saat denebilir. 20+ iyidir. 20 iyilik siniri. Elbette her zaman amortisman haric konusuyoruz. Saglik sigortasi bile olmayan bir sistem bu.
    AMA zaten fulltime job yoksa yapilan ve simdilik gig icerisinde en cok kazandiran is bu.

• Lyft lux - lux black olaylarını baya araştırdım. Normal lyft'e göre 2-2.5katı para kazanıyorsunuz ama istek çok az geliyor. Full time işin yanında yine Cuma-Cumartesi-Pazar akşamları merkezi yerlerde yapılarak kısa zamanda iyi paralar kazanılabilir. Şuanda full time çalışıyorum. Bir iki sene sonra hedefim güzel bir lux segment SUV alıp, ayda bir kaç hafta sonu çıkıp aylık benzin, sigorta gibi masrafları çıkarmak olacak. Bunun dışında normal lyft yapmayı hiç mantıklı bulmuyorum. Gidip herhangi bir yerel pizza restaurantına delivery driver olarak işe girseniz tip+saatlik ücret 17-18dolarları kazanabiliyorsunuz.

• @mara Farkli sosyal durumlara gore farkli sharedride taktik tavirlari gelistirmis insanlar. Daha onceki bir postta da yazmistim.
    Rideshare isinin en olasi tercih sebebi istediginiz an durdurup istediginiz an devam ettirebilmeniz. Ek is olarak yapanlar genelde Cuma, Ctesi aksamlari ozellikle de gec saatlere kadar yaparlar, nedeni surge denilen acik arttirma turevi yuksek ek paralarin onerilmesi.
    Yeniden belirteyim GIG icerisinde saatlik ucreti rideshare ucretlerine yaklasan varsa yazilsin biz de ona gecelim. Aralik-Ocak haric Lyft ortalamasi 20$+ /saat. Burada amortisman ve benzini dahil edersek bile toplamda net kari fazla olacaktir.
    Elbette 2.el bir SUV ile lux siniflarda yapilirsa iyi para getirir. CA'da (tanismadim kendisiyle) 10k$ yapan birisinin soylentisini duydum. Ama forumda SF'de 5k$ yapan arkadaslarimiz var.
    Sabah yogun saatlerde ve ogleden sonra+aksam cikilirsa saatlik ucret daha da artacaktir. Olu saatlerde dinlenmek ya da baska is yapmak mumkun. Ornegin oglen yemek saati Lyft sehir merkezi disinda olu oluyor. O arada uzaktaysaniz food delivery yapilabilir.
    Ust segmentlerin sikintilarindan birisi cok zengin insanlarla ugrasiyorsunuz, bazilari kiyafetinizden ya da konusmanizdan bile killanip sizi sikayet edebilir ya da 1 yildiz verebilir.Ayrica SF gibi yerlerde giyim kusam zorunlulugu var. Short thsirtle yapamiyorsunuz.
    Havalanlarinda siraya girdigimizde ben daha araci park etmeden sira gelirken aksama kadar parkta uyuyan Lux segment suruculeri goruyorum.
    Lyft icin en net durum surucuye verilen paranin her sene azalmakta oldugu. Ustelik Austin'de surucu yogunlugu henuz doygunluga ulasmamisken.
    Mart ayinda dunya capinda bir etkinlik var (13-22 Mart) https://www.sxsw.com/ o tarihlerde Dallas'tan, San Antonio'dan surucu geliyormus. Kendi kartlari disina cikacak kadar cok kazaniyorlar demek ki.
    Eski sene rakamlari o hafta 2k$+ yapanlarin oldugunu gosteriyor.
    Lyft uzerine cok konustuk ama bir turlu ozet yapamiyoruz ve konu suruklenip duruyor.

• Lyft gibi ridesharelar Austin'de diger gig islerden fazla kazandiriyor
    • Duzenli gelir getirmiyor
    • Gun gectikce ucretler azaliyor
    • Simdilik -evet- aile gecindiriyor
    • Genc ve gucluysen uzun zaman yapilir ama yipratici bir is

PS: Lux yerine XL tavsiye ederim. Hatta en ideali Lyft ve XL yi donusumlu yapmak. Cokaz yakan bir aracla XL olmayacak gunlerde Lyft, Cuma Ctesi gibi veya etkinlik gunlerinde XL.

• Virginia DC LYFT lux yapiyorum demek isterdim ama talep o kadar azki airport ta lux yapanlarin vay haline o yüzden LYFT ile devam edip luxte arada çağıran oluyor bazende günü kurtarıcı lux ride ile bitiriyorum Şükür.

• İlk tax kagidim 1099 LYFT göndermiş resmi dolandirici bunlar.... 1099 formunda ( örnek veriyorum ) toplam 20 bin yazmışlar eee ben kazancıma bakıyorum 10bin aradaki fark nasıl oluyor böyle şey bilen varmı ? 10bin yerine 20 bin üzerinden vergi vermek...............................

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |