Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @lordbolton önceki postlarda @semavi Bey'in tavsiyeleri mevcut.

• Uber, Lyft gibi rideshare suruculerinin araclarinda muzik calarak ek gelir elde edebilecekleri uygulama:

What is Steereo?
    Steereo is the world’s first music discovery network exclusively for rideshares. As a driver, you’re incentivized for sharing new music with your passengers. Emerging artists benefit from the exposure and passengers discover music during your ride together. It’s a win-win.

How Does Steereo Work?
    It’s pretty simple. Every song minute during your rideshare trips earns you between $0.01-0.09. Once you hit specific music milestones, you can then cash out your earnings.

• ⭐⭐

Sizce lyft iyi bir gelir getirir mi bazıları devamlı yapılacak iş değil yapacaksanız parti time yapın diyor başka bir işiniz de olsun diyor neden bilen var mı bunu?

• ⭐⭐

Arkadaşlar benim birde lyft vergi hakkında bir sorum olacak tam olarak anlamıyorum bu vergi sistemini mesela lyft den aylık 2000 dolar kazanıyorum bundan ben mi elimle alıp 200 dolarını vergi diye devlete vereceğim yoksa kenti otomatik mi kesiyor zaten nasıl oluyor biri anlatabilir mi?

• @lordbolton bildigim kadari ile kazanclar haftalik yatiriliyor. Ve yil sonunda gelir gider hazirlnip o sekilde beyan ediliyor,ornegin yakit yemek bakim sigorta vb vergiden dusuruluyor

• @nilfersev nilüfer hocam uber ve lift 1099 veriyor onlarla yatırılıyor

@lordbolton hocam siz kendiniz ödüyorsunuz lakin dikkat etmeniz gereken birşey var 1099 ile ilgili vergi borcunuz 1000 doları geçince feza yiyebilirsiniz. Vergi hesaplama için kullanılan sitelerden tahmini vergi borcunuz 1000 dolar olmadan ödeyin bence fazla ödeseniz bile bence sene sonunda nasılsa geri alacaksınız bundan dolayı mümkün ise her 3 ayda bir ödeyin bu arada evli ve çocuklu bir kişinin yıllık kazancından 24 bin doları vergilendirilmiyor. Vergi konusunu okursanız daha iyi olur
    Sayfaya buradan ulaşabilirsiniz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mr-hakan şimdi bende whatsapp bir yazı vardı oradan kopyaladım 🙂
    Gelir Bilgisi Gösteren Belge Türleri

Gelir ve Gelir Vergisi durumunuzu belirten ve vergi beyannemesi yapabilmeniz için elinizde olması gereken 2 çeşit belge var:

1- W2 (Düzenli maaşlı işlerden verilen gelir/gelir vergisi belgesi)

2- 1099 (Bağımsız çalışılan işlerden verilen – Uber veya bunun gibi tek seferlik ya da ek iş diyebileceğimiz işler için verilen)

W2’da tax withholding olur ancak 1099’da kişi kendi vergisini sonradan ya da yıl içinde olacak şekilde ayrıca ödemekle yükümlüdür. 1099 ile çalışan kişilerin yıllık toplam vergi borçları 1000 doları geçerse cezai işleme tabiidirler. Buna engel olmak için yıl içinde azar azar vergi ödemeleri gerekmektedir. W2 ile çalışanların maaşından zaten tax withholding olduğu için böyle bir sıkıntısı yok. W2’lar yıl sonunda size işvere tarafında ulaştırılırken, 1099 belgesi her iş veren tarafından verilmez. 1099 için kurallar ve limitler vardır, atıyorum 500 dolardan az kazanca 1099 hazırlamazlar ama siz yine de beyan edip vergisini ödemek zorundasınızdır.

• ⭐⭐

@mr-hakan yani aslında az çok anlamıştım evet kendin yıl sonu ödüyorsun yıl sonu belli bir ayda yıl boyunca çalıştığın şirketler sana kazançlarına ait belgeler yolluyor. her halde tüm yılın vergisini vermek son gün son ay çok zor olur helede biriktirmemiş harcamış isen. benim demek istediğim şey aslında şu mesela Uber eats yapıyorsun haftalık kazancın hesabına yattığın zaman onun vergisini sen nasıl hesaplayacaksın ve hesapladın direk haftalık yatırabilir miyim veya da otomatik olarak vergiyi kendi çekemez mi öyle bir seçenek yok mudur? Uber eatsten haftalık 500 dolar kazanıyorsak bunun ne kadarı vergiye gider bunları merak ediyorum..

• @lordbolton hocam haftalık 500 usd kazanırsanız. Yıllık kazancınız 26000 dolar olacaktır . Evli ve çocuğunuz olmadığını varsayarak ilk 12 bin doların vergisini vermeniz gerekmiyor. Bunların yaninda sağlık sigortası aracınıza yaptığınız bakım masrafları vb gibi giderleri ve uber gibi islerde yapılan mil başı masraf miktarını aracın temizliği için harcadığınız tutarları düşersiniz, belki yakıt harcamanızı da gider olarak gösterip büyük ihtimalle vergiye tabi miktarı 9 bin dolar civarına çekerseniz. Büyük ihtimalle bütün yıl boyunca ödeyeceğiniz vergi 900 usd olur. Lakin her ödemeden vergiyi alsınlar gibi bir seçenek var mı? Bilmiyorum lakin zannımca hicbir ülke yoktur ki son ödeme tarihinden önce vergi verecek mükellefi reddetsin . Yani ödeyebilirsiniz. Size tavsiyem işinin ehli bir muhasebeci ile bir süre çalışmanız o arada hem yapilan islemleri takip etmeniz hemde ingilizcenizi geliştirmeniz. Zaten ilk senenin sonunda gerekli bilgi ve dil birikimini edinmiş olacağınızdan kendinizde yapabilirsiniz

• ⭐⭐

@mr-hakan aynen haklısınız kendini geliştirip yaşayarak öğrenilir. Ancak 9000 bin mi 900 mu onu tam anlamadım yıllık vergi olarak yil boyunca?

• @lordbolton hocam aylık 500 dolar kazanır iseniz yılda 26000 dolar yapar 12bin doları vergilendirilmeyen kısımda olduğu için kalır size 14 bin dolar vergilendirilecek kısım bunun içinden sağlık sigortanız emeklilik fonlarına aktardığınız para miktarı ve işinizle ilgili giderleri 5000 dolar kadar belirtebilirseniz geriye vergilendirilecek 9000 dolar kalır . O 9000 dolarında %10 u vergi olarak ödenir . Yani toplam vergi için ödediğiniz miktar tüm senenin kazancı olan 26000 usd için 900 dolar olacaktır

• ⭐⭐

@mr-hakan anladım teşekkürler bu vergi konusu biraz korkuyordu beni çok fazla alırlar diye ancak bir sene de 900 ise çok iyi yani anlattığınız şekilde teşekkürler tekrardan.

• @lordbolton hocam senede 900 alacaklar demiyorum dikkat edin yıllık kazancınız a ve gider olarak gösterebildiğiniz miktarlara bağlı olarak değişecektir başka bir planda evli ve 1 çocuklu yıllık 50000 dolar kazanan biri 600 700 dolar ödeyebiliyorken sizin durumunuzda yani bekar biri aynı miktarı kazanırsa 4300 4400 yıllık vergi verebilir . Vereceğiniz vergi miktarı kesinlikle kazandığınız miktar ailevi durumunuz gibi faktörlerden önemli ölçüde etkilenir . Bir de haftalık 500 usd kazanarak geçim sadece bekar bir kişi için mümkün olabilir oda büyük ihtimalle turkiye jargonunda kullanilan öğrenci evi durumunda. Rahat bir yasam için bekar bir kişinin minimum gelirinin (yaşadığı eyalete bağlı olarak ) 2500 ile 3500 arası olması gerektiğini düşünüyorum

• ⭐⭐

@mr-hakan yani ben bekar olacak gideceğim haftalık 500 dediğim yani düz örnek verdim hani 5 gün çalışsan her gün 100 yapsan tarzında oda hiç mümkün değil bu uber tarzı uygulamalarda tamamen kazanç belirsiz.. ama sanırsam 500 den de fazla kazanırım da.. aynen katılıyorum 3000 en az olmalı rahat yaşam için. onun hesabını kim nasıl yapıyor bilmiyorum ama ben yapamam büyük ihtimalle o yüzden artık siteler varsa yardım alırım o işi yapan baya korkuyorum aslında o işten ama ilk 12 bin dolar dediniz o ilk aylar vergi vermeme gerek yok diye anlıyorum doğru mudur?

• @lordbolton ocak nisan arası bir yil öncesinn vergisini hesaplatıyorsunuz.Yani bu sene giriş yapar ve işe başlarsanız seneye ocak-nisan ayları aeasında verginizi hesaplarsınız.Bu işi sizin için yapan ofisler de var,telefon uygulamalarıda... uber ve lyft için müşteriye verdiğiniz şeker,sakız,su vb ikramları da gider olarak gösterebiliyorsunuz. İlk iş için gayet mantıklı ama sürekli yapılacak iş değil benim düşüncem.Tabi gidilecek eyalet ve kazançlar kıstas alınmalı.

• herkese merhaba, islerimin yogunlugundan dolayi uzun bir suredir foruma giris yapamiyordum. abd ye geleli ve bu isi yapmaya baslayali 1 yili devirdim. bu 1 yillik surede sadece bu isi yaptim. sorularinizi elimden geldigince ve kendi tecrubelerime dayanarak cevaplayabilirim.

• @fbazer Hocam merhaba, Bir kac sorum olacak,

• Uber i bir yil olmadan kayit olabildin mi?
    • Aylik ortalama ne kadar mil yapiyorsun ve bakim masraflari ne kadar oluyor? (kac mil de bakim ve ortalama fiyat gibi)
    • Kullandiginiz aracin fiyati ve ozellikleri nelerdir.
    • Hangi eyalet ve sehirde yapiyorsunuz?
    • Haftalik ortalama gelir ne kadardir?

Galiba biraz cok soru sordum 🙂 vaktiniz oldugunda cevaplarsaniz sevinirim.

• @gkhn-clkkn
    -uber ehliyet 1 yili doldurmadan basvurumu onaylamadi
    -aylik ortalama 5000-6000 mil civari yol yapiyorum, 10bin milde 1 bakima giriyor aracim ortalama 100$ rutin bakim masrafim oluyor ekstralar(lastik,fren vs. haric)
    -2015 model toyota corolla kullaniyorum
    -guney florida`da miami ve fort lauderdale bolgelerinde genellikle calisiyorum
    -haftalik gelir bircok degiskene bagli olmakla birlikte ortalama 1000$ diyebilirim.

• @fbazer Uber ve Lyft Şoförlüğü içinde söyledi:

herkese merhaba, islerimin yogunlugundan dolayi uzun bir suredir foruma giris yapamiyordum. abd ye geleli ve bu isi yapmaya baslayali 1 yili devirdim. bu 1 yillik surede sadece bu isi yaptim. sorularinizi elimden geldigince ve kendi tecrubelerime dayanarak cevaplayabilirim.

Selamlar hocam bende san francisco da sadece lfyt yapıyorum hafta 1000 dolar yapmak için ortalama ne kadar saat çalışmak lazım orada. Örnek san franciaco da günde 10 saat 4 gün yap bu para yapılır. Sadece lyft ama uberle daha hızlı olabilir belki ?

• @fbazer Hocam cok tesekkur ederim verdigin bilgiler icin.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

48

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |