Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @gkhn-clkkn Uber ve Lyft Şoförlüğü içinde söyledi:

Arkadaslar Uber ve ozellikle Lyft hakkinda detayli bilgi verebilcek yakin zamanda tecrube etmis kimse yokmudur?
    Benim en cok merak ettigim yeni alinmis ve 1 yili doldurmamis ehliyeti uber ve lyft kabul ediyormu? yakin zamanda basvurup kabul gormus veya ret yemis kimler var aramizda. detayli sekilde anlatip yardimci olabilirlerse sevinirim.

tesekkurler.

Lyft basvuru formunu doldururken ehliyetiniz bir yillik mi sorusuna tik atip formu doldurmaya devam ediyorsunuz. Devaminda zaten ehliyetin fotografini da sisteme yukluyorsunuz. Eger bulundugunuz bolgede ihtiyac varsa Lyft hemen kabul ediyor ve baslayabiliyorsunuz.Ben bu ise baslayali 2 hafta falan oldu ama surekli yapmiyorum. Tum gun yapilacak bir is degil. Belki San Fransisco gibi buyuk sehirlerde tum gun yapilabilir ama benim bulundugum bolgede en mantiklisi havalanina yolcu goturmek ve gelenleri sehre getirmek. Ayrica yorucu bir is. Ben sabah 5-6 da baslayip oglene kadar Lyft yapiyorum. Sonra aksam 5-9 arasi Food delivery isi, boylesi daha az yorucu ve kazancli oluyor.

• @femini92 uber ve lyft yıl sonunda summary verir bu özet de o yıl boyunca ne kadar kazandınız, bahşiş ne kadar, köprü ücretleri ne kadar, uber lyft payı ne kadar yazar bunlar gider olarak düşer bu belgeyi almayı unutursanız verdiğiniz köprü ücreti hesabınıza yatırılırken gelir olarak gözükür ve size vergilendirilir.

• @sinem-akçam merhaba sinem hanım, geçen gün facebook hesabımdan bir arkadaş bana mesaj attı, bir acenta bunlara demiş ki uber işi yaparak e2 vizesi alabiliyorsunuz. uber hesabı açıp üzerine 2 tane araç alıp, bunda şoförler çalışıp size para kazandırıyormuş. uber yapılan cironun %20 sini alıyormuş. 2 araç şirket kurulumu vize ücreti herşey dahil 35.000$ mış. bu arkadaşa söyledim, uber başkasının sizin adınıza çalışmasına izin vermiyor, uber black yaparsanız buna müsade ediyor. uber black için lüks aracınızın olması lazım, bir tane lüks araç zaten 35.000$ fiyattan başlar. 2 araç 70.000$ eder. ayrıca uber %20 değil %30-35 arası bir oran keser. bu gibi kişiler sizleri dolandırıyor, eğer görüştüğünüz firma böyle vaatlerde bulunan bir firmaysa çalışmayın. Şimdi Crayzcells'e sorup teyit ettim, Türkiye'den yatırımcı vizesine başvururken minimum 100.000$ yatırım yapmanızı istiyorlar. yani şöyle birşey olmuyor 10 kişi 10.000'er dolar koyup 100.000$'ı tamamlayınca 10 kişi birden vize almıyor. Eğer başvurunuzu Türkiye'den yapacaksanız ve 100.000$ ınız yoksa ben uzak durun derim. ayrıca 100.000$ paranız varsa uber gibi bir işe bu parayı yatırmayın, Uber stratejisiz bir firma bugün size hesabı verir yarın canım sıkıldı bütün uber black hesaplarını kapatıyorum der, ortada kalırsınız. kendinize bir kafe açın, araba tamir istasyonu açın, mesela burada zincir araba bakım istasyonları var, parayı veriyorsunuz frachise size yardımcı oluyor ama böyle bir işi türkiye'den bakarak yapamazsınız atlayıp Amerika'ya geleceksiniz, mekanları gezip fikir alacaksınız neresi iyi neresi kötü göreceksiniz yoksa kazıklanırsınız.

• @hockeyumpire2 ben o bölgede yaşamıyorum en ufak bir fikrim bile yok ama o bölgede bir arkadaşım çalışıyordu, şimdi taşındı FBazer arkadaşın dediklerine benzer rakamları telefuz ediyordu.

• @joejoe her işlemi debit kartınızdan yaparsanız yarın size IRS bu ne derse açar kredi kartı veya debit kart dökümlerini gösterirsiniz.

• @maranty dediğiniz gibi kaçak olarak bu işi yapanlar var ancak uber ansızın rastgele bir zamanda kendi resminizi çekmenizi ister eğer o resmi çekmezseniz çalışmanıza izin vermez, resmi çektiğinizde hesap sahibi siz değilseniz hesabı kitler. bunu bilerek çalışmanızda fayda var. ayrıca lyft'in 1 yıllık ehliyet şartı aramadığı eyaletler var oralara bakın 1 yıl dolana kadar orada yaşarsınız sonra dönersiniz.

• @semavi kenara attığınız 500$'ın vergisini vereceğinizi unutmayın o yüzden kenarda duran 500$'ın hepsini harcamayın, ayrıca full time çalışıtığınız işinizde bir geliriniz var, uber ve lyftten gelen paranın vergi diliminizi yükseltmemiş olmasına da dikkat edin, eğer uber ve lyft yaptığınız için vergi diliminiz tam ucu ucuna bir üst vergi dilimine girerse gereksiz fazla vergi vermiş olursunuz.

• ⭐⭐

@malkoç-ömer peki abi bu köprü gecişleri için Cash mı ödeme yapılıyor yoksa türkiyedeki hgs gibi bir olay varmı? Gittiğimizde araba alınca ve sigortasını baslattık tan sonra birsey var mı?

• hgs var, bulunduğunuz bölgeye adı değişir. newyork da adı ezpass di california da fastrack diyorlar. cash ödeme imkanı da var ama eğer bu işi yapacaksanız hgs şart.

• @fbazer Uber ve Lyft Şoförlüğü içinde söyledi:

@gkhn-clkkn uber kesinlikle kabul etmiyor yeni ehliyetleri. lyft basta kabul etmiyor destek kismeyla irtibata gecilirse yuksek ihtimalle onaylaniyor basvuru.

Arayacağım destek kısmını. %60 tamamladıktan sonra sizin area da available degil diyor...

• @malkoç-ömer Uber ve Lyft Şoförlüğü içinde söyledi:

@semavi kenara attığınız 500$'ın vergisini vereceğinizi unutmayın o yüzden kenarda duran 500$'ın hepsini harcamayın, ayrıca full time çalışıtığınız işinizde bir geliriniz var, uber ve lyftten gelen paranın vergi diliminizi yükseltmemiş olmasına da dikkat edin, eğer uber ve lyft yaptığınız için vergi diliminiz tam ucu ucuna bir üst vergi dilimine girerse gereksiz fazla vergi vermiş olursunuz.

Teşekkürler bilgiler için. Şuan için iş ile alakalı farklı gelişmeler var benim açımdan. Belki işi bırakıp Uber ve ek işler ile devam Edip bir iki planlama yapmam gerekecek.

Vergi konusunda akıllıca davranmakta tabiki fayda var. Türkiye de de benzer bir durum yaşıyordu satıscilarimiz... Brut üzerinden çalışıyordu onlarda...

• @hockeyumpire2 hemen hemen her gun kafama estigi gibi calisiyorum. genellikle haftaici 1 gun (hangi gun is yogun degilse) kendime tatil verebiliyorum

• @mehmett anladim hocam, peki background felan check ederken ehliyetin 1 yillik olmadigini fark edip bir sure sonra hesabi dondurmazlar degil mi ?

• iboABD yeni videosu

3 Saatte 125 USD - Florida - Forth Lauderdale

• Arkadaslar uber ile alakali risklerde yok degil... Oncelikle iyi bir arabanizin olmasi lazim. Devamli kullaniyorsunuz ve masraf actiginizda ucar gider hepsi... Yani kazanilan paranin %50 sini net gibi dusunerek hareket etmek lazim... Mesela ben 65 civari kazandim ama bunun icinde yakit ve parali yol masraflarida var. Benim bu seferlik yakit masrafim yuksek oldu. 4 silindir bir arac olsa sanirim 7-8 dolar daha az yakardim... Dedigim gibi kafamda ki planlari olusturmak icin 'en kotu senaryo, mortgage uber ile karsilanabilir mi' sorusuna cevap aramak icin ciktim... ve beni rahatlatan cevabida aldim... Simdi diger isime yogunluk veriyorum...

• @gkhn-clkkn Uber ve Lyft Şoförlüğü içinde söyledi:

@mehmett anladim hocam, peki background felan check ederken ehliyetin 1 yillik olmadigini fark edip bir sure sonra hesabi dondurmazlar degil mi ?

Sanmiyorum, herseyin farkindalar zaten. Uber'e ve Lyft'e de basvurdum. Uber hemen senin ehliyetin yeni diye donus yapti, Lyft ise hersey ok, hadi hemen basla dedi.

• @mehmett Anladim hocam. Cok tesekkur ederim cevaplarin icin.

• Birkaç saat önce NC eyaletinde yaşayan biri olarak 6.5 aylık US ehliyetimle Uber ve Lyft onaylarını aldım. Eyaletten eyalete durumlar değişebiliyor.

• @freeworld Hayirlisi olsun, Basvuru yaparken 1 Senelik US ehliyetim var secenegini isaretlediniz mi acaba ?

• @gkhn-clkkn evet aynen oyle yaptim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

49

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.2k

| | | |