Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@Ryback, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

@abrakadabra Eyalete göre değişen birşey değil. Tam tutarı bilmiyorum 24.500-27.000 arası birşey olması lazım.

Evli ve eşiniz çalışmıyorsa, siz aile reisi oluyorsunuz. Bu durumda tam olarak dediğiniz rakama ulaşamıyor ama gene de iyi bir rakam. Şöyle kopyalayayım bilgi açısından herkes faydalanabilsin:

"The standard deduction is a specific dollar amount that reduces your taxable income. In 2020 the standard deduction is $12,400 for single filers and married filing separately, $24,800 for married filing jointly and $18,650 for head of household."

• ⭐⭐⭐

@abrakadabra Ufak bir hatirlatma; evli ve esiniz calismiyorsa, yine "married filing jointly" statusunde oluyorsunuz.

"Head of household" statusu ise; bekar durumda olup, bakmakla yukumlu oldugu bir cocuk veya akraba olanlari kapsayan bir statu.

• ⭐⭐

@FreeWoRLD, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

@abrakadabra Ufak bir hatirlatma; evli ve esiniz calismiyorsa, yine "married filing jointly" statusunde oluyorsunuz.

"Head of household" statusu ise; bekar durumda olup, bakmakla yukumlu oldugu bir cocuk veya akraba olanlari kapsayan bir statu.

Bunu bilmiyordum, yanlış çıkarım yapmışım demek ki. Çok teşekkür ederim doğru bilgi için 🙏🏻

• @Ryback, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

@abrakadabra, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

@gkhanfeez, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

@Mansfield1, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

Slm arkadslr lyft de kazandıklarımdan seneye ödeyeceğim vergi için şimdiden parayı saving hesabıma aktarmak istiyorum ama ne kadar aktarsam tam bilmiyorum mesela lyft de haftada $400 yapan biri bunun tahminen yüzde kaçını vergi olarak öder?

vergi olayi seninle baglantili bende iki cocuk var esim calismiyor bu sebeple hic vergi odemiyoruz. vergi iadesi aliyoruz. bekarsan odeyebilirsin. kazancin cok yuksek miktarlara cikmiyorsa zaten yuzde 25`i gecmen zor olur vergi odemede. vergi verecegini dusunuyorsan eger bence yuzde 10 yeterli olabilir. kazanc ve durumna gore vergi oranini belirlemen gerekecek.

Merhaba, hiç vergi ödememe durumu tam olarak nasıl oluyor acaba? Biraz açıklama şansınız var mıdır müsait olduğunuzda?

Amerika’da vergiyi kazancından, yani kar üzerinden ödersin. Örneğin; bir çift standart olarak yıllık 24.000 dolar gider gösterir (yaşam masrafları). 26.000 dolar kazandıysan o yıl 2.000 dolar üzerinden gelir vergisi ödersin. 2.000 dolar kazanmışsındır çünkü, diğer para yaşam masraflarına gitmiştir. Mesela %10 gelir vergisi varsa 26.000 dolar üzerinden 2.600 dolar değil, 24.000 dolar gider göstereceğin için 2000 dolar üzerinden 200 usd vergi ödersin. Eğer vergin bordroda peşin kesiliyorsa, diyelim o sene 800 dolar kesilmiş, 600 dolar vergi iadesi alırsın bir sonraki yıl. Çünkü fazla ödemişsindir. Her yıl vergi iadeleri bu sebeple yapılır. 24.000 doların altında kazandıysan çocuksuz bir çift olarak, 24.000 standart masraf kabul edileceği için hiç vergi çıkmaz. Çift olarak 124.000 usd kazandıysanız, 24.000 dolar yine standart gider gösterip, 100.000 dolar üzerinden 10.000 dolar vergi ödersiniz. Oranları tamamen örnek olarak verdim. Mantık bu şekilde. Bu yüzden düşük gelirli insanlar az vergi öderler. Umarım iyi açıklamışımdır. Hatalı birşey varsa arkadaşlar düzeltir.

Ve bu hesabı bilmeyen "bordrolu" vatandaşlarımız vay efendim Amerika da sağlık pahalı der....

Türkiye kestiğini geri vermez...

Teşekkürler açıklama için...

• ⭐⭐

@Ryback, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

@abrakadabra, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

@gkhanfeez, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

@Mansfield1, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

Slm arkadslr lyft de kazandıklarımdan seneye ödeyeceğim vergi için şimdiden parayı saving hesabıma aktarmak istiyorum ama ne kadar aktarsam tam bilmiyorum mesela lyft de haftada $400 yapan biri bunun tahminen yüzde kaçını vergi olarak öder?

vergi olayi seninle baglantili bende iki cocuk var esim calismiyor bu sebeple hic vergi odemiyoruz. vergi iadesi aliyoruz. bekarsan odeyebilirsin. kazancin cok yuksek miktarlara cikmiyorsa zaten yuzde 25`i gecmen zor olur vergi odemede. vergi verecegini dusunuyorsan eger bence yuzde 10 yeterli olabilir. kazanc ve durumna gore vergi oranini belirlemen gerekecek.

Merhaba, hiç vergi ödememe durumu tam olarak nasıl oluyor acaba? Biraz açıklama şansınız var mıdır müsait olduğunuzda?

Amerika’da vergiyi kazancından, yani kar üzerinden ödersin. Örneğin; bir çift standart olarak yıllık 24.000 dolar gider gösterir (yaşam masrafları). 26.000 dolar kazandıysan o yıl 2.000 dolar üzerinden gelir vergisi ödersin. 2.000 dolar kazanmışsındır çünkü, diğer para yaşam masraflarına gitmiştir. Mesela %10 gelir vergisi varsa 26.000 dolar üzerinden 2.600 dolar değil, 24.000 dolar gider göstereceğin için 2000 dolar üzerinden 200 usd vergi ödersin. Eğer vergin bordroda peşin kesiliyorsa, diyelim o sene 800 dolar kesilmiş, 600 dolar vergi iadesi alırsın bir sonraki yıl. Çünkü fazla ödemişsindir. Her yıl vergi iadeleri bu sebeple yapılır. 24.000 doların altında kazandıysan çocuksuz bir çift olarak, 24.000 standart masraf kabul edileceği için hiç vergi çıkmaz. Çift olarak 124.000 usd kazandıysanız, 24.000 dolar yine standart gider gösterip, 100.000 dolar üzerinden 10.000 dolar vergi ödersiniz. Oranları tamamen örnek olarak verdim. Mantık bu şekilde. Bu yüzden düşük gelirli insanlar az vergi öderler. Umarım iyi açıklamışımdır. Hatalı birşey varsa arkadaşlar düzeltir.

Mesajınızda "çocuksuz çift" yazısıyla ilgili olarak bir sorum daha olacaktı. Evli ve çocuklu bir ailenin de yıllık yaşam gideri istisnası 24.000 dolar mıdır?

• ⭐⭐⭐

• New York için TLC 1 yıllık ehliyet şartı koşuyor deniyor. Bunu bilen var mı ben bulamadım böyle şartı. Kaçırmış olabilirim. Ehliyet bir yılı doldurmadi ( ABD ehliyetim ). Tr ehliyet 12 senedir mevcut.

• @Ryback Çok faydalı bir bilgi, teşekkür ederim. Amerika da vergiler çok yüksek diyenlere kapak olsun. Hayatında mahallesi dışına çıkmamış insanlar yurt dışı hakkında atıp tutmasına çok sinirleniyorum.

Bir de amerika da bir olay olunca hemen tüm kanallarda sözde uzmanlar tv lere çıkıp amerika batıyor diye algı yapıp insanları kandırıyorlar. Bir taraflarından komplo teorileri üretip milletin gazını alıyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• @GrayCollarDude, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

Texas'da ehliyet alana kadar(90 gün) Türkiye ehliyeti ile Lyft yapabiliyor muyuz?
    Bu arada Lyft sitesinde Houston veya Dallas için bakıyım dedim, https://www.lyft.com/driver/cities/houston-tx "your car" linkine tıklayınca Austin'e yönlendiriyor, reklam mı kodlama hatası mı anlamadım 🙂

Texas'da ehliyetinizi 30 gun dolduktan sonra alabilirsiniz.

• Herkese merhabalar,
    New Jersey'de Lyft yapan arkadaş var mıdır acaba ? Var ise aylık kazanç ne kadar olabilmektedir.
    Şimdiden çok teşekkürler.

• @OrcunDogancali, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

Herkese merhabalar,
    New Jersey'de Lyft yapan arkadaş var mıdır acaba ? Var ise aylık kazanç ne kadar olabilmektedir.

bulent abi var facebookta forumu kullaniyor mu bilmiyorum. O taraflarda yapiyor diye biliyorum. pandemi de baya azaldi diyordu simdi normale donduyse haftalik 1500 rahat oluyordur orada islek yer cunku.

• @gkhanfeez. Çok teşekkürler. Çok makbule geçti. 2020 talihlisiyiz. Ekim gibi gidiyoruz ailecek. Sevgiler.

• ⭐⭐⭐

@OrcunDogancali, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

Herkese merhabalar,

Saatlik kazancınız min. 20$ altına düşmez eğer Lyft yaparsanız.

• @bolatmali. Çok teşekkürler.

• üniformadan ve polis arabasından anlayabildiğim kadarıyla california, los angeles'da undercover polisler uber çağırıp uber geldiğinde telefonun şarjı bitmiş & ölü & çalışmıyor numarası yapıyor ve nakit para teklif ediyor. sürüş uygulamaya kayıt olmadığı için ve vergi ödenmeyeceği için polisler böyle yaparak insanları tuzağa düşürüyorlar ve ceza yazıyorlar. bu tarz uygulamalardan para kazanan kişiler dikkatli olursa iyi olur, video 2019'da yüklenmiş. bu olayı hâla sürdürüyor olabilirler

• @Gkhn-CLKKN hevesini kirmayayim ancak uber/lyft driver olarak ayda $4000 cok iddiali bir hedef. Gunde 12 saat direksiyon sallarsin. Kolay degil ve kazandigin o paranin tamami senin degil. Bunu unutmamalisin.

• @gkhanfeez Peki vergi olaylarını nasıl takip ediyorsunuz? Bunun için muhasebeci mi tutmak gerek kendimiz yapabilir miyiz?

• Turbotax ile tax filing isinizi kendiniz yapabileceginiz gibi H&R Block gibi firmalara da yaptirabilirsiniz. Ozel muhasebeciler cok abarti ucret alirlar. Ben H&R Block ile hallediyorum. Biraz pahali ama bu iste profesyoneller. Rideshare driver olarak calisacaksaniz, gunluk her musteri icin kayitlarinizi tam tutmanizi tavsiye ederim. Yil boyunca yaptiginiz toplam milage ile alacaginiz tax return miktari buna gore hesaplanacak. Yuksek meblaga ulasirsa IRS bilgi isteyebilir.

• Selam arkadaslar,
    NJ de uber/lyft ek is olarak yapicak bir kisiye ne gibi tavsiyeleriniz olur.

Ayrica bu baslikta bulmadim ama nasil bir insurance yapmaliyim en dusuk odemek icin, tavsiye ettiginiz bir sirket var mi ?

Benzer Başlıklar

• 13
  • 805
  • 17
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |