Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler! Forumumuza yeni üye olan arkadaşlar şu iletideki kuralları okumalılar ve tüm kurallara dikkat etmeliler.

Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

• Esim ve 8 yasindaki oglumla tek seferde gelip yerleseli 16 ay oldu. Ilk geldigimizde 2 hafta Amerikali bir arkadasimin evinde kaldik. 11 ay havuzlu kapali otoparkli vs ama nihayetinde bir apartman dairesinde kaldik. Son 5 aydir ise triplex bir townhouse’da yasiyoruz, evimiz kumsala yarim mil uzaklikta. Istanbulda yillarca gece gunduz demeden essek gibi calismis biri olarak burada ilk defa hafta sonu tatil yapmak, insan gibi yasamak, huzurla yasamak, insana, hayvana, dogaya, emege saygi nedir ogrendim. Oglum ikinci sinifi bitirdi sinifin en hizli okuyani, Class Dojo puaninda sinif birincisi, cocuklu olanlar bilir. Bazi beklenmedik saglik sorunlari yasadim saglik sigortasi hepsini karsiladi. 46 yasindayim. Evden calisiyorum uzaktan egitim sektorundeyim. Musterilerimin cogunlugu Amerikali ve bir kismi Avrupa, Avusturalya ve hatta yeni Zellanda’dan. Yani gelismis ulkeler, yani ilime irfana egitime onem veren toplumlar. Docent olan esimle birlikte TR’de resmen gecinemiyorduk. Saatte 50 ila 67 dolar kazaniyorum. Bir kac yil icerisinde oturdugum evi alabilecegimi dusunuyorum. Her insan evladi boyle bir huzur ve rafh ortaminda yasamayi hak ediyor. Yakin gelecek icin pek umutlu olmasam da memleketimizin de bir gun bu seviyelere gelmesini dilerim. Ama bu isler dilemekle olmuyor. Calismakla, bilim ve teknolojiyle, inovasyon ve uretimle oluyor. Egitim ve sanatla oluyor.

Firsatlar ulkesi bana gore hafif bir tabir. Bu ulkede rasyonel dusunce hakim. Akilci dusunce. Durust ve caliskan olan azimli ve gayretli olan mutlaka kazaniyor.

Tum kazanan arkadaslari tebrik ederim. Her zorluk mutlaka asilir. Turklerden uzak olmak buraya adaptasyonu hizlandir diye dusunuyorum hatta basari sansini bile arttirabilir yerine gore. TR sartlarinda ayakta kalabilmek icin canini disine takarak calisan bizler icin burada ayni calismayla rahat ve huzurlu bir yasami kolayca elde etmek isten degil. Hepinize selamlar sevgiler.

• @yekta Bol şans ve iyi insanlarla karşılaşmanızı dilerim..

• @Gül-Ağar Gül akrdaşım hiç canını sıkma olur böyle evet ciddi ciddi söylüyorum olur can sıkacak değil önüne bak işine bak lütfen.

Şimdi yeni gelenler bende olsam önce bir türkün yanında iş bulmak isterim isterimden kasıt yani bşaka bulma şansım yoksa başka carem yoksa iletişim bu şekilde sağlanıyor başka çare yok maalesef.

Senin GC vardı sanrım, O yüzden başka işlere başvursan emın ol çıkacaktır walmart falan o tür işler hem sana soruyorlar arkadaşın dediği gibi ne zaman çalışmak istersin die .

Moralini bozma lütfen neler var neler uzak dur demem türklerden ben iki defa gittim iki seferdede bana çok yardım ettiler , araba yemek gezdirme kahve ıkramları bir çok şey havuza bile götürdüler yani bu insanrın hiç birini yemın ediyorum tanımıyordum gidene kadar oyle oldu - o yüzden de irtibat koparmadan telefon alıp vermek insan tanımak gerekir. die düşünüyorum

Başarılar diliyorum keşke elimden bir şey gelse. Kalacak yer onerebilirim ama ,Nj kaldığım bir yer vardı hala devam ediyorlar , Edgewaterde çok temiz nzih bir yer.

• @serkanist Teşekkür ederim desteğiniz ve iyi niyetiniz adına. New Jersey'de kalmama gerek kalmadı, New York'a dün taşındım. Yakın zamana kadar işler yoluna girer, girecektir; inanıyorum..
    Niyetim, bahsi geçen yaklaşımın burada yaşayan tüm Türkleri zan altında bırakması değil, yanlış anlaşılmasın lütfen.. Burada yardımcı olan, olmaya çalışan, olamasa bile desteği ile yanımda olduğunu hissettiren, Türkiye'nin gerçek kaybı olan Türkler de tanıdım. İyiler ve eğitime değer verenler ile karşılaşmayı temenni edelim vesselam..

• @gül-ağar Merhaba, bu yasadiginiz durumun benzerini hatta zaman zaman daha igrenc halini igrenc tiplerle yasadim bende. Ozellikle dicem ama demiyim direk soyliim turklerin bir cogu NY bolgesinde genelde bu gozle bakiyorlar. Bir atasozumuz varya toprak topragi diye basliyan, dilim varmiyor soylemeye ama yasiyarak dogrulugunu tecrube ettim malasef bende... Umarim bu son olur siizn icinde ve bir daha boyle tiplerle karsilasmazsiniz..

• This post is deleted!

• @Gül-Ağar UMARIM DAHA İYİ OLACAK. BİRAZ SABIR .

• @ercan-tekoglan hangi eyalet ?

• @yekta california roseville deyim

• @ercan-tekoglan California iş konusunda sıkıntılı sanırım . bizim bir arkadaş da san jose de iş bulamiyor 1 aydır

• ⭐⭐

@yekta ne yapacağız o zaman oralarda. 🙂 . İnsan hakları, yayalara yol verme falan tamamda. Asıl zaten en önemli mesele iş.

• @arnblt şansımız bol olsun 🙂

• This post is deleted!

• @ercan-tekoglan Referans yoluyla is bulmaniz daha kolay olabilir. Turk ya da degil tanidiginiz kisilere, is aradiginizi, calistiklari yerde eleman arayip aramadiklarini sormaya devam. Damladav'in gittigi yerde akrabalari vardi, ilk etapta onlarda kaldilar, ve daha Turkiyeden ayrilmadan Damla hanim'a is ayarlamislardi diye hatirliyorum. Yani umidiniz kirilmasin, herkesin karsilastigi zorluklar farkli.
    Location olarak da belki california nin her yerine tasinmaya acik olmak sansinizi arttirabilir.
    Goodwill in web sayfasindan employment services'a bakabilirsiniz. Is bulmakta gucluk cekenlere, gocmen, eski hukumlu, engellilere yonelik ucretsiz egitim ve ise yerlestirme programlari oluyor. Normal goodwill subesinde degil de internetten bakarsaniz daha isabetli olur. Yasadiginiz yere yakin bir programlari vardir belki.
    Kalifornia da meksikali gocmenlerin cok olmasi bir dezavantaj oldu herhalde. Ben de cocugum icin is ilanlarina bakiyorum NC da, kendini hazir hissetmedigi icin basvurmuyoruz henuz, sadece piyasa arastirmasi....buradaki pek cok is yerinin kapisinda eleman araniyor yazisi var. walmart, target, dominos, bjs, goodwill ilk aklima gelenler. Goodwill'in ise yerlestirme bolumu, community college campusu gibi neredeyse.
    Ayrica amerika capinda "one-stop career center" denen ucretsiz ise girme yardimi veren yerlere de ugrayabilirsiniz (her eyalette farkli isimle geciyor ama california one stop career center diye google da bakarsaniz, o bolgedeki ismine ulasirsiniz).
    Iyi sanslar

• ⭐⭐

Sn @hadi teşekkürler öneriniz için. Henüz vizemiz hazır değil inşallah vizemizi sorunsuz alırız. Biraz garantici olduğumdan vizeyi pasaportta görmeden hiç plan yapmıyorum. Vize işi olursa da tam tersine ilk önce eşim ve oğlumu göndereceğim. Çünkü önemli olan onlar. Kendisi serbest avukat olduğu için işten ayrılma durumu gibi bir şeyde olmayacak. İlk önce bir test etsinler oraları. "İyi buralar" derlerse bir şekilde işimi ayarlar giderim diye düşünüyorum. Malum suyun derinliğini iki ayakla birden test etmek çok riskli. Sizin gibi bende buradaki işimi kolayca bırakıp gidecek durumda değilim. Çocuklar için bazı sıkıntıları çekeceğiz artık.
    Selamlar

• Herkese merhaba.

Amerika'ya geldiğim ikinci gün banka hesabı açmak, debit card çıkarmak ve kredi kartına başvuru için TD Bank'a gitmiştim. TD Bank, hesaptaki para 100 doların altına düşerse 15 dolarlık bir ücret alıyor. Zaten hesapta 100 dolar kalmışsa pılımı pırtımı toplayıp Türkiye'ye dönme vakti gelmiştir demektir 🙂 Her neyse, lakin benden "proof of address" denilen bir adres beyanatı istedikleri ve henüz yanımda mevcut olmadığı için hiç bir işlemi yaptıramadım. Ayrıca bugün hem çıktı almak hem de mevcut kitaplardan yaralanmak için gittiğim Brooklyn Public Library/Brooklyn Halk Kütüphanesi de benden" prooff of address" istedi. Olmadığı için yarım saatlik hizmet alacağım bir misafir kartı verdiler. Yarın ehliyet almak için başvuru yapacağım, orası da "proof of address" istiyor.

Neyse bugün malum "proof of address"imi de alıp Bank of America'ya gittim. İlginç, benden bu adres beyanatınıistemediler. SSN ve Greencard ile işlemleri başlattılar. TD Bank'tan farkı debit card olarak "cashing card"da minimum olması gereken para 1500 dolar, limit altına düşmede ödenecek ceza tutarı 15 dolar. Ayrıca banka telefon üzerinden Türkçe çeviri desteği de sunuyor.

Banka işlemlerini de hallettikten sonra dil okulu için Brooklyn College'a gittim. Buraya gitmemin sebebi de Green Card ile verilen yaklaşık 45 bin dolarlık financial aid'den para kesmemeleri, tamamen ücretsiz olması. Ancak kayıtlar dolmuş, mail bıraktım yeni kur açılınca haber verecekler. Bu durum aslında benim yeni öğrendiğim bir süreç. Bilenleriniz var ise eğitimde financial aid süreci ve New York'ta Brooklyn College gibi ücretsiz dil kursu veren kurumlar hakkında bilgi almak isterim.

• @gül-ağar Merhaba, Brooklyn Adult Learning Center var. Hic birseye ihtiyaciniz yok pasaport ile de kayit olabilirsiniz. devletin vermis oldugu bir egitim. haftada 6 gun e kadar gidebiliorsunuz isterseniz.
    Haritada yeri
    https://www.google.com.tr/maps/place/Brooklyn+Adult+Learning+Center/@40.6814336,-73.9497818,17z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xd056730a14d5ddb7!8m2!3d40.6814647!4d-73.9496545

• @gül-ağar adult educationlar ücretsiz diye biliyorum . onların dil konusunda faydası olmaz mı acaba

• evet tamamen ucretsiz

• @gkhn-clkkn Teşekkür ederim, lakin bugün aynı adresteki merkeze gittim ancak kayıt almıyorlar henüz. Burada çoğu yer Eylül ayında başlayacak.

Log in to reply

Benzer Başlıklar

• 9
  • 2
  • 121
  • 197

34

7.7k
Users

2.3k
Topics

126.9k